Μαυρίκιος Σεϋχέλλες Μαυρίκιος / Σεϋχέλλες / Μπαλι

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά! Σας βρήκα ψάχνοντας για το γαμήλιο ταξίδι που οργανώνουμε και διάβασα πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες όχι μόνο για τον Μαυρίκιο αλλά και για τις Σευχέλλες και το Μπαλί, καθώς είναι και αυτά στις εναλλακτικές μας.

Το κλασικό πρόβλημα που συναντάμε είναι η κακοκαιρία που υπάρχει εκείνη την περίοδο στα εξωτικά νησιά και το θέμα είναι ότι δεν βρήκα να αναφέρει κάποιος που πήγε τον Ιούλιο στον Μαυρίκιο, σε ποια πλευρά του νησιού ήταν!

Το λέω γιατί σε όσα ταξιδιωτικά πρακτορεία πήγαμε μας είπαν πως δεν είναι απαγορευτική εποχή ο Ιούλιος απλά θα χρειαστεί να μείνουμε στην δυτική πλευρά του νησιού γιατί στην ανατολική έχει πολύ αέρα. Ωστόσο τα 2 ταξιδιωτικά μας ειπαν να μεινουμε Βορειοδυτικά και το 1 Νοτιοδυτικά. Τι ισχύει!?!?
Όπως καταλάβατε έχουμε μπερδευτεί γιατί μας αρέσει ο Μαυρίκιος αλλά δεν θα θέλαμε να πάμε και να έχει κρύο, δροσερή θάλασσα ή να μην χαρούμε τον ήλιο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Επιβεβαιωνεται οτι αν πας Ιουλιο, ειναι καλυτερα να μεινεις δυτικα:
https://www.world-weather-travellers-guide.com/weather-in-mauritius.html#July
Παρ ολα αυτα γιατι θες να ρισκαρεις να κανεις ενα μακρινο-ακριβο ταξιδι προσανατολισμενο σε παραλιες σε μια περιοδο που πιθανον να μην βρειτε και τις καλυτερες θαλασσες;
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
@panlek30 Ευχαριστώ πάρα πολυ για την απαντηση! Ηλπιζα πως η Νοτια πλευρα θα ηταν καλη, ειχα βρει ενα τελειο ξενοδοχειο με ολα μεσα! :( Άρα λες οτι θα ειναι μεγαλο ρισκο ε?

Βασικά θέλαμε να πάμε κάπου εξωτικά με ωραίες παραλίες. Μας έχουν αποκλείσει Καραιβικες, Κουβες, Μαλδιβες, Πουκετ λόγω καιρού και μας είχε μείνει να ελπίζουμε για Μαυρίκιος ή Σευχέλλες (που ειναι πιο ακριβες αλλα δεν τις αποκλειουμε αν ο καιρος ειναι ιδανικος) και τελευταία Ταϊλάνδη.

Προσωπικά, δεν ξέρω γιατί, δεν με τρελαίνει η ιδέα να πάω Μπαλί κυρίως λόγω της θάλασσας, δεν διαβασα τα καλυτερα σχολια, οποτε γιατι να κανω ενα τοσο μεγαλο ταξιδι αν ειναι να κανω μπανιο σε πισινα?! Επιπλέον είναι μαλλον η μονη φορα που θα μπορουμε να διαθεσουμε τόσα χρηματα και ημερες, οποτε θα ηθελα να κανω ενα ταξιδι που δεν θα ξαναειχα την ευκαιρια στη ζωη μου! Πιστευω οτι Μπαλι είναι πιο εφικτο οποτε θα το αφηνα σαν τελευταια εναλλακτικη.

Αν εχεις κατι να προτεινεις ευχαρίστως! :D Τα δεδομένα μας είναι ότι το ταξίδι θα είναι γύρω στις 10 Ιουλίου και ιδανικά η διαμονή θα διαρκέσει 7 βράδια. Θέλουμε κάτι εξωτικό με ωραίες παραλίες που να συνδυάζει καλοπέραση και χαλάρωση με ενδιαμεσες βόλτες για "πολιτισμό" και αξιοθέατα. Το budget μας είναι έως 4.000ευρω και για τους 2.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν έχω πάει στο Μαυρίκιο αλλά από όσους γνωρίζω, κανείς δε μου το εκθείασε σαν κάποιο ιδιαίτερα όμορφο μέρος άξιο επίσκεψη. Νομίζω πως το Μπαλί έχει να σου προσφέρει πολύ περισσότερα από άποψης κουλτούρας. Ας μας πουν και οι γνώστες. Σχετικά με τον καιρό πάντως, Ιούλιος είναι ιδανική εποχή και θα πάω κι εγώ εκεί φέτος.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
@panlek30 Ευχαριστώ πάρα πολυ για την απαντηση! Ηλπιζα πως η Νοτια πλευρα θα ηταν καλη, ειχα βρει ενα τελειο ξενοδοχειο με ολα μεσα! :( Άρα λες οτι θα ειναι μεγαλο ρισκο ε?

Βασικά θέλαμε να πάμε κάπου εξωτικά με ωραίες παραλίες. Μας έχουν αποκλείσει Καραιβικες, Κουβες, Μαλδιβες, Πουκετ λόγω καιρού και μας είχε μείνει να ελπίζουμε για Μαυρίκιος ή Σευχέλλες (που ειναι πιο ακριβες αλλα δεν τις αποκλειουμε αν ο καιρος ειναι ιδανικος) και τελευταία Ταϊλάνδη.

Προσωπικά, δεν ξέρω γιατί, δεν με τρελαίνει η ιδέα να πάω Μπαλί κυρίως λόγω της θάλασσας, δεν διαβασα τα καλυτερα σχολια, οποτε γιατι να κανω ενα τοσο μεγαλο ταξιδι αν ειναι να κανω μπανιο σε πισινα?! Επιπλέον είναι μαλλον η μονη φορα που θα μπορουμε να διαθεσουμε τόσα χρηματα και ημερες, οποτε θα ηθελα να κανω ενα ταξιδι που δεν θα ξαναειχα την ευκαιρια στη ζωη μου! Πιστευω οτι Μπαλι είναι πιο εφικτο οποτε θα το αφηνα σαν τελευταια εναλλακτικη.

Αν εχεις κατι να προτεινεις ευχαρίστως! :D Τα δεδομένα μας είναι ότι το ταξίδι θα είναι γύρω στις 10 Ιουλίου και ιδανικά η διαμονή θα διαρκέσει 7 βράδια. Θέλουμε κάτι εξωτικό με ωραίες παραλίες που να συνδυάζει καλοπέραση και χαλάρωση με ενδιαμεσες βόλτες για "πολιτισμό" και αξιοθέατα. Το budget μας είναι έως 4.000ευρω και για τους 2.
Δεν εχω παει Μαυρικιο και γενικα δεν ειναι προτεραιροτητα μου η παραλια στα ταξιδια μου.
Εχω παει Μπαλι ομως και μονο τα καλυτερα εχω να πω! Απιστευτη φυση, κουλτουρα, φαγητο, πολιτισμος! Οτι πιο εξωτικο εχεις ονειρευτει. Παραλιες εχει, οχι ομως να σου πεσουν τα σαγονια...Ο καιρος τον Ιουλιο θα ειναι ιδανικος! Η αποφαση δικη σου!
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Το έχουμε στις επιλογές μας ουτως ή αλλως απλά όχι στην 1η, εκτος κι αν δεν βρουμε κατι εξισου καλο με παραλίες.
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
@fenia42 Σε ποιο σημείο στο Μπαλί θα μείνεις; Μέσω ταξιδιωτικου γραφειου ή μόνη σου θα πας? Δεν εχω προλαβει να ψαξω ενδελεχως το Μπαλι, οποτε στην πορεία θα ξαναστειλω, αν μπορειτε να με βοηθησετε! :)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.085
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@fenia42 Σε ποιο σημείο στο Μπαλί θα μείνεις; Μέσω ταξιδιωτικου γραφειου ή μόνη σου θα πας? Δεν εχω προλαβει να ψαξω ενδελεχως το Μπαλι, οποτε στην πορεία θα ξαναστειλω, αν μπορειτε να με βοηθησετε! :)
Θα μείνω στο Ουμπούντ που είναι ορεινά.Δε με ενδιαφέρουν οι θάλασσες ,θέλω να δω φύση, ναούς, την κουλτούρα του μέρους, θα πάω όμως και στα Gili islands λίγες μέρες για χαλάρωση. Καλό θα ήταν να δωσεις λίγη έμφαση στο να μαζέψεις πληροφορίες, είναι ένα ταξίδι που μπορείς να οργανώσεις μόνη σου πολύ εύκολα. Το ταξιδιωτικό πρακτορείο προσωπικά δε το χρησιμοποιώ, το να βρεις μόνος σου τις δραστηριότητες,τα ξενοδοχεία κοκ είναι κι αυτός μέρος της διαδικασίας κι εχει τη γλύκα του ενώ σου προσφέρει ικανοποίηση.
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλό θα ήταν να δωσεις λίγη έμφαση στο να μαζέψεις πληροφορίες, είναι ένα ταξίδι που μπορείς να οργανώσεις μόνη σου πολύ εύκολα. Το ταξιδιωτικό πρακτορείο προσωπικά δε το χρησιμοποιώ, το να βρεις μόνος σου τις δραστηριότητες,τα ξενοδοχεία κοκ είναι κι αυτός μέρος της διαδικασίας κι εχει τη γλύκα του ενώ σου προσφέρει ικανοποίηση.
Το ταξιδιωτικό το σκεφτόμαστε μόνο για να νιωθουμε ασφάλεια, καθώς δεν εχουμε ξαναταξιδεψει εκτος Ευρώπης! Κατα τ'αλλα εννοειτε πως θα τα ψαξω ολα μονη μου, οπως και να έχει, δεν επαναπαυομαι.. :)
 

AnastasiaSt

Member
Μηνύματα
19
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα Μάγδα, καταρχήν Η ώρα η καλή και να είσαστε πάντα ευτυχισμένοι μαζί!! Είναι ωραία ιδέα να πάτε ταξίδι του μέλιτος κάπου εξωτικά!! 'Ετσι ξεκινήσαμε και εμείς να ταξιδεύουμε σε εξωτικούς τόπους και η αλήθεια είναι από τότε κάθε χρόνο αδημονώ για αυτά τα ταξίδια. Πέρυσι, (τον Νοέμβριο που μας πέρασε) επισκεφτήκαμε τον Μαυρίκιο και τα έχω όλα φρέσκα στη μνήμη μου.
Δεν μπορώ να βοηθήσω όσον αφορά στο πως θα είναι ο καιρός εκεί τον Ιούλιο, από όσο ξέρω είναι η περίοδος βροχών και ένας από τους ιδιοκτήτες κρις κραφτ που γνωρίζω και που προσφέρει εκδρομές στην θάλασσα ανατολικά (Ile aux cerfs, Blue Bay Marine Park κτλ) από την καλύτερη ανατολική παραλία Belle Mare, το σκάφος του το βγάζει έξω Ιούλιο, Αύγουστο και Σεπτέμβριο γιατί είναι η low season για αυτούς λόγω του καιρού.
Από την δική μου εμπειρία, μπορώ να πω ότι υπάρχει αισθητή διαφορά όσον αφορά στον καιρό στην ανατολική πλευρά σε σχέση με την κεντρική /βόρεια δυτική/δυτική ακόμα και στην ενδιάμεση περίοδο όπως είναι ο Νοέμβριος. Να φανταστείς ότι την 2η εβδομάδα μέναμε στην βόρειο ανατολική πλευρά και τις τελευταίες 4 μέρες του ταξιδιού φυσούσε και έβρεχε (παροδικά αλλά δυνατά) λόγω ενός τυφώνα που ταλαιπωρούσε μια περιοχή μερικά χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά... και έτσι δεν μπορούσαμε να χαρούμε την παραλία. Ευτυχώς υπάρχουν πολλά να δει κανείς και έτσι, την μια μέρα πήγαμε στην πρωτεύουσα Port Luis που βρίσκεται βόρεια δυτικά μόλις περίπου 30 χλμ μακριά από την βόρεια ανατολική παραλία μας, αλλά στο Port Luis ο καιρός ήταν πολύ καλός. Την 3η βροχερή και με αρκετό αέρα μέρα, επισκεφτήκαμε το Μουσείο ζάχαρης και τον Βοτανικό κήπο, μόλις 13 χλμ μακριά από το ξενοδοχείο μας στο σχεδόν κέντρο του νησιού και εκεί ο καιρός πολύ καλύτερος ενώ στην παραλία μας συννεφιά και αέρας.
Επίσης να ξέρεις ότι οι πιο ωραίες παραλίες και οι πιο εύκολα προσβάσιμες (αν δεν θέλετε να νοικιάσετε αυτοκίνητο-οδηγούν στην αριστερή πλευρά του δρόμου) είναι οι βόρειo δυτικές Troux Aux Biches, Mont Choisy & Pereybere. Αυτές εννοούν τα 2 ταξιδιωτικά γραφεία και το 3ο ταξιδιωτικό γραφείο εννοεί την Flic en Flac (δυτικά), την Tamarin (λίγο ποιο νότια από την προηγούμενη-εδώ γίνονται οι εκδρομές για το κολύμπι με τα δελφίνια) ή την La Gaulette δίπλα στην περιοχή Le Morne.
Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο περιοχές - βόρειο δυτική και νότιο δυτική, είναι ότι η βόρεια συγκεντρώνει τον μεγαλύτερο αριθμό τουριστών και έχεις περισσότερες επιλογές διασκέδασης, φαγητού, καταστημάτων και καταλυμμάτων καθώς και μετακινήσεων με τα δικά τους δημόσια λεωφορεία από παραλία σε παραλία, αν και σε προειδοποιώ ...τα περισσότερα είναι πολύ παλιά...αλλά εμάς δεν μας πείραζε, όπου μπορούσαμε να πάρουμε λεωφορείο διαλέγαμε αυτό. Γενικά οδηγούν...περίεργα και οι δρόμοι είναι στενοί... ούτε μηχανάκι δεν θέλαμε να νοικιάσουμε.
Την πρώτη εβδομάδα μείναμε στο Pereybere και για τις μακρινές εκδρομές όπως το Grand Bassin, Chamarel & Tamarin για τα δελφίνια, το Vanilla Park και Mahebourg τις κάναμε νοικιάζοντας αυτοκίνητο με οδηγό, για να μην ανησυχούμε για τον δρόμο και την κίνηση και για να γνωρίσουμε από πρώτο χέρι πως βλέπουν την ζωή τους οι ντόπιοι. Ντόπιοι τρόπος του λέγειν βέβαια... όλοι τους είναι έχουν ρίζες είτε από Ινδία, Μαλαισία, Κίνα ή Αφρική..). Το νησί ήταν ακατοίκητο μέχρι να αποικηθεί από τους πρώτους Ευρωπαίους...
Γενικά να ξέρεις ότι οι παραλίες είναι πολύ ωραίες, και για κολύμπι και για snorkling, ζεστές, είναι δημόσιες και το βασικό για μένα - δεν μυρίζουν- αντίθετα με αυτές στο Μεξικό που μύριζαν άσχημα, ίσως να ήταν τα κοράλια δεν ξέρω. Αλλά... είναι φτωχό το νησί... όταν βγαίνεις από τα 5* ξενοδοχεία τα τριγύρω δεν είναι ακριβώς ΄΄έξωτικά΄΄. Εμείς μείναμε σε airbnb οπότε περπατάγαμε ανάμεσα στα σπίτια τους και δεν ήταν ακριβώς ΄΄αρχιτεκτονικό χάρμα οφθαλμών'' και υπάρχει αρκετό σκουπίδι, αν και προς μεγάλη μου έκπληξη, ο περιβάλλοντας χώρος των παραλιών ήταν πεντακάθαρος, ούτε πλαστικά, ούτε γόπες, ούτε σκουπίδια στην παραλία. Οι άνθρωποι που δουλεύουν στον τουρισμό βγάζουν όσα περίπου και στην Βουλγαρία και αν και είναι ευγενικοί και καθαροί, ο Μαυρίκιος σαν τις Σευχέλες δεν είναι. Στις Σευχέλλες είχα την εντύπωση ότι πρόσεχαν τον τόπο τους περισσότερο. Οι Σευχέλες 12 χρόνια πριν, μου φάνηκαν περισσότερο Upper Class. Γενικά, το αν θα σας αρέσει ο Μαυρίκιος εξαρτάται από το που θα μείνετε και τι είδους τουρισμό κάνετε. Εμάς μας άρεσε γιατί 2 εβδομάδες εκεί δεν βαρεθήκαμε καθόλου, το φαγητό ήταν καλό, ακόμη και βρώμικο φάγαμε χωρίς προβλήματα και υπάρχουν αρκετές εκδρομές θαλάσσιες και οδικές, ειδικά η φύση στο νότιο κομμάτι και ανατολικά είναι υπέροχη και επίσης απολαύσαμε τις παραλίες όσο περισσότερο μπορούσαμε όταν το επέτρεπε ο καιρός. Επίσης πολύ σημαντικό, αισθανόμασταν σε γενικές γραμμές ασφαλείς. Γυρίζαμε δηλαδή στο διαμέρισμα κατά τις 10 το βράδυ ποδαράτα για κάνα χιλιόμετρο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο κακός φωτισμός το βράδυ στους δρόμους.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως και αν χρειάζεσαι κάτι άλλο που το ξέρω, ευχαρίστως να βοηθήσω.
Καλή συνέχεια :) και καλό ταξίδι όπου και αν αποφασίσετε να πάτε.
 

Magda_ath

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα @AnastasiaSt κι ευχαριστώ πολυ που μπήκες στον κόπο να γράψεις! Από ότι καταλαβαίνω δεν θα ήταν καλη επιλογή να πάμε Μαυρικιο, γιατί ακόμα κ αν δεν έχει αέρα από την μεριά που θα είμαστε ή ακόμα κ αν κάνουμε το "κόλπο" σου και μετακινούμαστε ανάλογα με τον άνεμο, θα στερηθουμε αρκετές εκδρομές αφού αποσύρουν τα καραβάκια κτλ.. Πάντως ακούγονται πολύ ωραία όσα περιγράφεις και στεναχωριεμαι λίγο που δεν θα τα δω :/ ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να τα καταφέρουμε!

Εμένα η πρώτη επιλογή μου ήταν οι Σεϋχέλλες, αλλά ο μέλλον σύζυγος (το λέω και γελάω, δεν το έχω συνηθίσει ακόμα! ) πιστεύει πως θα βαρεθούμε γιατί δεν θα έχει πολλά μέρη να επισκεφθούμε πέρα από παραλίες κι επιπλέον όλοι μας λένε ότι χρειάζεται πάνω από 2.000ευρω/άτομο οπότε είπαμε να κοιτάξουμε κάτι άλλο..

Όπως καταλάβατε είμαστε ακόμα στο ψάξιμο! Τώρα κυμαίνομαι μεταξύ Σεϋχέλλες (ακόμα ελπίζω!) και Μπαλι (αρέσει του συζύγου, έχει καλές τιμές και πολλά μέρη να δούμε, αλλά όλοι λένε ότι δεν εχει καλές παραλίες κι έχω μπερδευτεί γιατί σε διαφορα sites βρίσκω τέτοια http://www.bali-indonesia.com/magazine/bali-hidden-beaches.htm). Αλλιώς θα πάμε Κανάρια νησιά που είναι εντός Ευρώπης που δεν χρειάζομαι ταξιδιωτικό και συνδυάζει θάλασσα και λογική τιμή. :)
Αναμένω τη γνώμη σας!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Ε οχι μετα απο τετοιες προτασεις να πατε Καναρια βρε παιδια! Θα αφησετε τις παραλιες της Ελλαδας Ιουλιο μηνα για να πατε Καναρια; Γιατι; Το ωραιοτερο πραγμα που εχουν ειναι το ονομα τους...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom