Μαυρίκιος Σεϋχέλλες Μαυρίκιος / Σεϋχέλλες / Μπαλι

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Γειά στην παρέα κι από μένα! Επειδή κι εγώ σκέφτομαι ταξίδι ανάμεσα σε Μπαλί ή Μαυρίκιο, θέλω να μάθω, ποιοί μήνες είναι οι ιδανικοί, από άποψη καιρού? (γιατί μπερδεύτηκα λίγο...).
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Γειά στην παρέα κι από μένα! Επειδή κι εγώ σκέφτομαι ταξίδι ανάμεσα σε Μπαλί ή Μαυρίκιο, θέλω να μάθω, ποιοί μήνες είναι οι ιδανικοί, από άποψη καιρού? (γιατί μπερδεύτηκα λίγο...).
Καλησπέρα! Στο Μπαλί οι εποχές διαχωρίζονται ως dry season/rainy season. Σύμφωνα με τις ιστοσελίδες καταλληλότερος καιρός για μια επίσκεψη στο νησί είναι μεταξύ Απριλίου-Οκτώβρη,επειδή έχει λιγότερες βροχές. Από την δική μας εμπειρία παρόλο που πήγαμε Δεκέμβρη-Ιανουάριο,στη μέση της περιόδου βροχοπτώσεων, δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα με τον καιρό. Συνήθως έβρεχε όταν ήμασταν στο αμάξι και σταματούσε μόλις βγαίναμε για βόλτα:cool: Υπήρχαν μέρες που δεν έβρεξε καθόλου. Επίσης είχε πολλή ζέστη και ο ήλιος έκαιγε,άρα δεν είχαμε πρόβλημα και στα μπάνια μας.Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη,στο θέμα του καιρού.
Για τον Μαυρίκιο δεν έχω άποψη, καλύτερα να σου πει κάποιος που έχει πάει.;)
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Καλησπέρα! Στο Μπαλί οι εποχές διαχωρίζονται ως dry season/rainy season. Σύμφωνα με τις ιστοσελίδες καταλληλότερος καιρός για μια επίσκεψη στο νησί είναι μεταξύ Απριλίου-Οκτώβρη,επειδή έχει λιγότερες βροχές. Από την δική μας εμπειρία παρόλο που πήγαμε Δεκέμβρη-Ιανουάριο,στη μέση της περιόδου βροχοπτώσεων, δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα με τον καιρό. Συνήθως έβρεχε όταν ήμασταν στο αμάξι και σταματούσε μόλις βγαίναμε για βόλτα:cool: Υπήρχαν μέρες που δεν έβρεξε καθόλου. Επίσης είχε πολλή ζέστη και ο ήλιος έκαιγε,άρα δεν είχαμε πρόβλημα και στα μπάνια μας.Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο παράγοντας τύχη,στο θέμα του καιρού.
Για τον Μαυρίκιο δεν έχω άποψη, καλύτερα να σου πει κάποιος που έχει πάει.;)
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γειά στην παρέα κι από μένα! Επειδή κι εγώ σκέφτομαι ταξίδι ανάμεσα σε Μπαλί ή Μαυρίκιο, θέλω να μάθω, ποιοί μήνες είναι οι ιδανικοί, από άποψη καιρού? (γιατί μπερδεύτηκα λίγο...).
Χωρίς να ξέρω τι έχει και τι δεν έχει ο Μαυρίκιος, αν σκοπός σας είναι αποκλειστικά η χαλάρωση, τα ποτάκια, οι παραλίες και το κλασικό γαμήλιο πνεύμα γενικά, θα σας έλεγα να αφήσετε το Μπαλί για άλλη φορά. Μόλις επιστρέψαμε από εκεί, και το νησί έχει να προσφέρει ΠΟΛΛΑ περισσότερα από αυτό το είδος διακοπών. Ειδικά στα βόρεια και δυτικά, η ζωή των ντόπιων, οι ναοί, οι παραδόσεις, οι πεζοπορίες σε φοβερά μέρη. Είναι άδικο για εμένα, να πηγαίνει κανείς στο Μπαλί μόνο για να μείνει σ' ένα ξενοδοχείο και να δει πέντε βασικά αξιοθέατα. Από την άλλη, ίσως και καλύτερα. :D
Αν πάλι θέλετε λίγο διαφορετικό στυλ γαμήλιου ταξιδιού, το συνιστώ!
 

Katerinaboby

Member
Μηνύματα
88
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Νότια Αμερική,
Χωρίς να ξέρω τι έχει και τι δεν έχει ο Μαυρίκιος, αν σκοπός σας είναι αποκλειστικά η χαλάρωση, τα ποτάκια, οι παραλίες και το κλασικό γαμήλιο πνεύμα γενικά, θα σας έλεγα να αφήσετε το Μπαλί για άλλη φορά. Μόλις επιστρέψαμε από εκεί, και το νησί έχει να προσφέρει ΠΟΛΛΑ περισσότερα από αυτό το είδος διακοπών. Ειδικά στα βόρεια και δυτικά, η ζωή των ντόπιων, οι ναοί, οι παραδόσεις, οι πεζοπορίες σε φοβερά μέρη. Είναι άδικο για εμένα, να πηγαίνει κανείς στο Μπαλί μόνο για να μείνει σ' ένα ξενοδοχείο και να δει πέντε βασικά αξιοθέατα. Από την άλλη, ίσως και καλύτερα. :D
Αν πάλι θέλετε λίγο διαφορετικό στυλ γαμήλιου ταξιδιού, το συνιστώ!
Ευχαριστώ πολύ! Ο καρός ήταν καλός αυτή την εποχή? Μάρτιο-Απρίλιο?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Απο αρχές Απριλίου ξεκινάει η dry season. Κάποια απογεύματα είχε βροχές, αλλά ειλικρινά, δε μας ενόχλησαν καθόλου. Έχει ζέστη, η βροχή είναι ζεστή, δε παίζει να κρυώσεις, κρατάει λίγο, είναι έντονη, και είναι καλή εμπειρία. Συνήθως 5-7 το απόγευμα. :)
Το Μάρτιο θεωρητικά θα έχει λίγες παραπάνω, αλλά απ' όσο έχω διαβάσει κι από άλλους, όχι κάτι τρομερό.
 
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σε όλους !!
Θέλω να πάω ταξίδι με την κοπέλα μου μετά τα Χριστουγεννα και δεν μπορώ να αποφασίσω που θα είναι καλυτερα..
Λέγαμε για Μπαλί στην αρχή αλλά ρωτησα κάτι φιλους που έχουν παει και μου είπαν να αλλάξω δυο τρία μέρη εκεί για να το δουμε όλο γιατί είναι μεγάλο νησί και από μια κακή εμπειρία που έχω απ την ταυλανδη θα προτιμούσα να πάω σε ένα μέρος και να μπορώ να το γυρίσω με αμάξι η μηχανακι σε 15 μερες παρα να γυρναω με πλοία και λεωφορεία απ εδώ και απ εκεί..
Ο Μαυρίκιος είναι πιο μικρό νησάκι που απ ότι διάβασα θα καταφέρω να δω αρκετά μέρη σε 15 μερες..
Οποίος μπορεί ας μου πει την γνώμη του και ακόμα καλυτερα οποίος έχει παει και στα δυο για να μπορεί να συγκρίνει ακριβως που θα είναι καλυτερα και για την περίοδο που θα πάω..
Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom