Μαυρίκιος ή Άγιος Δομήνικος?

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Γεια σας,σκεφτόμαστε να πάμε το Νοέμβρη σε ένα εξωτικό μέρος και είμαστε ανάμεσα στον Μαυρίκιο και τον Άγιο Δομίνικο.Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ο καιρός,οι δραστηριότητες και οι παραλίες.Έχουμε διαβάσει να σχετικές πληροφορίες και για τα δύο νησιά και έχουμε προβληματιστεί,αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα μέρη ας μας βοηθήσει να αποφασίσουμε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι τιμές είναι παραπλήσιες για τα 2 ταξίδια ; τις έχετε ψάξει;
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Όσο αναφορά τα αεροπορικά οι τιμές είναι περίπου στο ίδιο επίπεδο,τα ξενοδόχεια είναι πιο ακριβά στο Μαυρίκιο.Αν και το μπάτζετ μας βγαίνει πιστεύω και για τα δυο,πιο πολύ μας ενδιαφέρει μια σύγκριση για την φύση και της παράλιες,και ενώ έχω διαβάσει ότι ο καιρός είναι ιδανικός το Νοέμβριο για Μαυρίκιο για Δομίνικο δεν έχω τόσο ξεκάθαρη εικόνα.Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.:):)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μόνο Μαυρίκιο έχω πάει εγώ οπότε στα θέματα σύγκρισης δε μπορώ να βοηθήσω. Οι παραλίες του Μαυρίκιου δεν είναι κάτι εκπληκτικό πάντως να ξέρεις, δε φημίζεται γι'αυτό το νησί, έχει πάρα πολλές δραστηριότητες και εκπληκτική φύση, αλλά οι παραλίες δεν είναι τίποτα τρομερό.
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Από ένα πρόχειρο σχεδιασμό που έχω κάνει για Μαυρίκιο σκεφτόμουν να μείνουμε 5 μέρες Grand Baie kai 5 μέρες flic n flac,πιστεύεις ότι αξίζει η ταλαιπωρία τις μεταφοράς από το ένα ξενοδοχείο στο άλλο για να δούμε και το ανατολικό μέρος του νησιού?Γενικά η συγκοινωνία του νησιού γνωρίζεις αν είναι επαρκείς ώστε να γυρίσουμε μόνοι μας το νησί??
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ποια συγκοινωνία; όχι, οδηγό θα πάρετε για να κάνετε τις βόλτες σας. Εμείς είχαμε μείνει 6 μέρες βόρεια και 6 μέρες νότια, αλλά τελικά στο Grand Baie δε μας άρεσε καθόλου γιατί ήταν τραγικά τουριστικά, ενώ στο νότο περάσαμε φανταστικά, ήταν και πιο ήσυχα κλπ.
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα αν γνωρίζεις,οκ πχ στο grand baie σίγουρα έχει διάφορα εστιατόρια κτλπ στο flic n flac μήπως θα ήταν καλύτερα να κλείσουμε αll inclusive ή έχει και εκεί διάφορες επιλογές για φαγητό?Η ενοικίαση αυτοκινήτου πιστεύεις είναι καλή ιδέα?Σε ευχαριστώ.:):)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω δε μπορω να κανω συγκριση των δυο , αλλα οι παραλιες στο Δομηνικο ειναι φανταστικες , η φυση υπεροχη και ο Νοεμβριος μια χαρα απο θεμα καιρου.
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Σίγουρα ότι παραλίες έχω δεί στο internet οι παραλίες φαίνονται απίστευτες,απλά το μόνο που με φοβίζει για Δομίνικο σε σχέση με το Μαυρίκιο είναι μήπως δεν μπορέσω να το οργανώσω μόνος μου καθώς το νησί είναι τεράστιο και οι αποστάσεις πολύ μεγάλες.Φυσικά και η γλώσσα με απασχολεί καθώς ισπανικά ούτε για αστείο.Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο σαμάνα σε κάποια μαγική παραλία και κάτι αντίστοιχο στο νότο?Για Δομίνικο αν και έχω διαβάσει τα περισσότερα που υπάρχουν στο forum δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα για το πως να κινηθώ.Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
 

harilander

Member
Μηνύματα
558
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
νομίζω η varioathens είναι ο άνθρωπος που θα σε κατατοπίσει μιας και έχει προσωπική εμπειρία
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Ναι έχεις δίκιο η varioathens έχει πάει και στα 2 απλά δεν μπορώ να στείλω pm ακόμα νομίζω,απλά ελπίζω να δεί το τοπικ και αν μπορεί να απαντήσει,μέχρι τότε οποιαδήποτε συμβουλή ή πληροφορία για όποιο από τα 2 μέρη είναι φυσικά ευπρόσδεκτη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom