Μαυρίκιος Μαυρίκιος - Dodo land!

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μετά τις θαλασσινές περιπέτειες, το εσωτερικό του νησιού και η απίστευτη του φύση είχαν σειρά.

























Ηφαίστεια, τροπικά δάση, ποτάμια, καταρράκτες, απέραντες φυτείες με ζαχαροκάλαμα, απόκοσμοι σχηματισμοί της γης. Για ένα τόσο μικρό (σχετικά) νησί, ο Μαυρίκιος σίγουρα είχε πολλά να δείξει!

Ήταν Σεπτέμβρης όταν ήμουν στο Μαυρίκιο. Μιας και είναι στο νότιο ημισφαίριο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η αρχή της άνοιξης. Αυτό μαζί με το γεγονός ότι το νησί είναι τροπικό, σήμαινε ότι ανά πάσα στιγμή, ο καιρός ήταν ένα βήμα από τη τέλεια ηλιοφάνεια και από τη τέλεια καταιγίδα. Η εξερεύνηση του νησιού με αυτά τα δεδομένα γινόταν απλά πιο ενδιαφέρουσα. Τα πράγματα όμως δεν ήταν το ίδιο όταν αποφάσισα να πάρω ένα καταμαράν με στόχο να ανακαλύψω τις παραλίες που αποτελούσαν το τελευταίο στοιχείο στη λίστα μου που δεν είχα ακόμα δει.

“Καλά ήταν μέχρι εδώ, κάπου η τύχη τελειώνει”, βρέθηκα να ψιθυρίζω όταν οι σταγόνες της βροχής άρχιζαν να πέφτουν στο κατάστρωμα. Πήρα ένα κοκτέιλ με ρούμι για τη παρηγοριά και γύρισα στους υπόλοιπους κατσούφηδες τουρίστες.





Το τοπικό ρούμι ήταν τέλειο και είχα ήδη πιει καναδυό, οπότε όλα ξαφνικά είχαν αρχίσει να φτιάχνουν. Και φτάνοντας στη παραλία, τα σύννεφα είχαν ήδη παραχωρήσει τη θέση τους στο ήλιο, οπότε όλα τέλεια!











Είχα βρεθεί επιτέλους σε μία από αυτές τις παραλίες που χρόνια τώρα έβλεπα μόνο σε φωτογραφίες και ταινίες. Το σκηνικό ήταν ανεπανάληπτο. Αλλά το περίεργο πράγμα για κάποιον σαν και εμένα μαθημένο στις παραλίες της Μεσογείου ήταν ότι η λευκή άμμος δεν ήταν κατά βάση άμμος… Ήταν σπασμένα κοχύλια και θρυμματισμένα κομμάτια από τα κοράλλια και τον ύφαλο. Αν και εντυπωσιακό, η αίσθηση που σου άφηνε ήταν τραχιά και σίγουρα ότι ιδιαίτερα ευχάριστη ή έστω όσο ευχάριστη όσο σε μια παραλία με λεπτή άμμο. Λεπτομέρειες, εγώ ήμουν σε πελάγη ευτυχίας και χαλαρότητας και με ένα δυο ακόμα μοχιτάκια πάνω στο καταμαράν όλα ήταν όμορφα!

Μαζεύοντας τα πράγματα μου την επόμενη μέρα για να αναχωρήσω, προσπαθούσα να μαζέψω και τις σκέψεις μου. Ήρθα στο Μαυρίκιο μόνος και εντελώς απροετοίμαστος. Έφευγα χαρούμενος και ευγνώμων για την ευκαιρία που είχα να γνωρίσω ένα τόσο ιδιαίτερο μέρος και να αποκομίσω τέτοιες εμπειρίες.

Με αγάπη από το Μαυρίκιο!



Ανδρέας,
Μαυρίκιος
http://www.croissantstories.com/[/QU

Όμορφα.-
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τί μου θύμησες τώρα!! Όταν ήμουνα στο δημοτικό στα αγγλικά είχαμε ένα κείμενο που μιλούσε για τον Μαυρίκιο και το ντόντο. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει πολλή εντύπωση και ότι στη συνέχεια, διαβάζοντας κάποιο άρθρο και βλέποντας φωτογραφίες σε κάποιο περιοδικό που δε θυμάμαι, αποφάσισα ότι εκεί θέλω να πάω. Έτσι στη γυμναστική όταν ο δάσκαλος μας έβαζε να κάνουμε άλματα και ταυτόχρονα να λέμε τον ονειρεμένο μας ταξιδιωτικό προορισμό και καλά για να παίρνουμε ενέργεια(τί τεχνική ήταν αυτή δε ξέρω), έμεινε κάγκελο όταν άκουσε δια στόματος τσοπάνας "Μαυρίκιος":haha::haha:

Εξαιρετικός και σε ευχαριστούμε πολύ!!:)
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Τί μου θύμησες τώρα!! Όταν ήμουνα στο δημοτικό στα αγγλικά είχαμε ένα κείμενο που μιλούσε για τον Μαυρίκιο και το ντόντο. Θυμάμαι ότι μου είχε κάνει πολλή εντύπωση και ότι στη συνέχεια, διαβάζοντας κάποιο άρθρο και βλέποντας φωτογραφίες σε κάποιο περιοδικό που δε θυμάμαι, αποφάσισα ότι εκεί θέλω να πάω. Έτσι στη γυμναστική όταν ο δάσκαλος μας έβαζε να κάνουμε άλματα και ταυτόχρονα να λέμε τον ονειρεμένο μας ταξιδιωτικό προορισμό και καλά για να παίρνουμε ενέργεια(τί τεχνική ήταν αυτή δε ξέρω), έμεινε κάγκελο όταν άκουσε δια στόματος τσοπάνας "Μαυρίκιος":haha::haha:

Εξαιρετικός και σε ευχαριστούμε πολύ!!:)
Άτιμη παιδική ηλικία! :) :) :)

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι να μπορέσεις να πας (αν δεν έχεις πάει ήδη)!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ομορφα! ομολογω πως με εξεπληξες κι εμενα (την αγεωγραφητη), αν μου ζητουσες να τοποθετησω τον μαυρικιο στον χαρτη με μεγαλη ανεση θα τον εβαζα καραιβικη και φυσικα θα τον ελεγα αγιο μαυρικιο!
με τα ταξιδια και το φορουμ λεω θα μαθω αργα αλλα σταθερα την βασικη γεωγραφια! :)
 

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Πολύ ωραία ιστορία για ένα από τα πιο όμορφα μέρη στον κόσμο. Τον γύρισα με μηχανάκι και ήταν σαν να είσαι σε ένα μεγάλο κήπο. Ο Mark Twain το λέει καλύτερα “Mauritius was made first, and then heaven, and heaven was copied after Mauritius”.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom