Μαυρίκιος Μαυρίκιος

Asimina S

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
Isla de Pasqua
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Ενδιαφερομαι για μαυρικιο.
Για Δεκεμβρη... μηπως εχετε να μου προτεινετε κατι?
το μπατζετ μας ειναι περιπου στα 1500 ευρω το ατομο (χωρις εξοδα διαμονης).
Εχετε να προτεινετε κατι για δραστηριοτητες, καλυτερη περιοχη, παραλιες, ειναι ακριβη η ζωη εκει?
Πως μπορω να κλεισω απο εκει εκδρομες στο νησι?
Οτιδηποτε γνωριζετε θα με βοηθησει αρκετα!

Ευχαριστω :D
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Είχα πάει πέρυσι τον Οκτώβριο κ πέραν από κάποιες ψιλές βροχουλες μας έκανε πολύ καλό καιρό. Τα εισητηρια ήταν ακριβά 1370€ από Ηράκλειο το άτομο αλλά η ζωή εκεί είναι σχετικά οικονομική. Δηλαδή στο φαγητό δίναμε 10-12€ το άτομο αλλά όχι στα πιο κυριλέ εστιατόρια, μπορείς να πάρεις κ φαγητό από τις καντίνες που βρίσκονται στις παραλίες όπως το κάνουν κ οι ντόπιοι εκεί που είναι αρκετά πιο οικονομικό.
Μέναμε στην περιοχή grand baie στο grand baie suites. Δεν ξετρελάθηκα με την περιοχή αλλά είχε αρκετά μαγαζιά για φαγητό κ κάποια για ποτό κ ήταν κοντά στις πιο όμορφες παραλίες του νησιού. Έχει πάντως κ αρκετά 5 αστέρα πολυ χλιδατα με το ανάλογο τίμημα βεβαίως! Είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο όλες τις μέρες κ κάναμε εκδρομές (οδηγούν όπως στο Λονδίνο - τιμόνι δεξια) κ γυρίσαμε όλο το νησί σε 7 μέρες. Γενικά εκδρομές είναι καλύτερα να κλείσεις εκτός ξενοδοχείου γιατί οι τιμές για την ίδια ακριβώς εκδρομή μπορεί να είναι κ διπλάσια! Οπωσδήποτε πρέπει να πάτε στο ile aux cerfs με καταμαράν! Διάβασε εδώ στο φόρουμ κ στις ιστορίες θα βρεις πολλές πληροφορίες, εμένα με βοήθησαν πολύ πέρυσι που έψαχνα!
 

Asimina S

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
Isla de Pasqua
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Εσυ εκλεισεις με πρακτορειο η μονος σου?
Πιστευεις οτι 6 βραδυα ειναι αρκετα για να δεις μεγαλο μερος του νησιου?
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Μόνοι μας κλείσαμε εισητηρια ξενοδοχείο κ αυτοκίνητο. Θα δεις το μεγαλύτερο μέρος του νησιού αλλά αν θέλεις να τα δεις όλα θα είσαι πολύ στο τρέξιμο..
Βασικά πλέον από το ίντερνετ αλλά κ από εδώ από το φόρουμ μπορείς να αντλήσεις πολλές πληροφορίες κ να διαλέξεις σε ποια μέρη θέλεις να πας ώστε να τα έχεις οργανώσει κ να σου μείνει κ χρόνος για ξεκούραση.
Θυμήθηκα επίσης ότι μας άρεσε πολύ το Mont Choisy - εξαιρετική φυσική ομορφιά κ παραλία! Must είναι και η γη των 7 χρωμάτων.
Στη διάθεσή σου για ότι άλλη πληροφορία θέλεις!
 

Asimina S

Member
Μηνύματα
25
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
μπαλι
Ταξίδι-Όνειρο
Isla de Pasqua
Σε ευχαριστω πολυ!
Θα το ψαξω ακομα λιγο και σιγουρα θα σε ξανα ενοχλησω!!!
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Αν εννοείς αν πληρώνεις βίζα εισόδου στο αεροδρόμιο, αν θυμάμαι καλά δεν είχαμε πληρώσει..αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη.
Αν εννοείς αν χρειάζονται χαρτιά κλπ να φτιάξεις από πριν τότε σίγουρα η απάντηση είναι όχι.
Sorry που άργησα να σου απαντήσω αλλά έλειπα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.982
Εμεις ειχαμε χρησιμοποιησει ταξι για τις "εκδρομες" μας. Ναι ταξι! Οι τιμες των εκδρομων μεσα απο το ξενοδοχειο ηταν πανακριβες, ετσι βγηκαμε εξω σε μια πιατσα ταξι και καναμε deal με εναν ταξιτζη να ερθει να μας παρει καποιες μερες απο το πρωι μεχρι το απογευμα και να μας πηγαινει οπου θελαμε. Βεβαια, γνωριζαμε τι θελαμε να δουμε και που να παμε και του ειχαμε δωσει την ακριβη διαδρομη για καθε μερα. Μας βολεψε πολυ και ηταν οικονομικη λυση, τουλαχιστον αυτο ισχυε τοτε... πανε και 10 χρονια.
 
Last edited:

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
το ίδιο με τη vario είχαμε κάνει και μεις πριν 7 χρόνια. Πήγαμε στην πιάτσα και κάναμε παζάρι με ταξιτζή τον οποίο προτιμήσαμε για όλες τις μέρες διαμονής μας. Νομίζω ότι οι μέρες είναι αρκετές και θα το δεις όλο σχεδόν το νησί! Να περάσεις τέλεια!!! Θα πας και τέλεια εποχή!!!
 

Kingmouf

Member
Μηνύματα
98
Likes
456
Γεια χαρά και από εμένα! Είχα πάει πριν από δύο χρόνια στο Μαυρίκιο, είναι πολύ όμορφα! Γενικά χρησιμοποίησα και τα τοπικά μέσα (λεωφορείο) και οργανωμένες εκδρομές. Το λεωφορείο περνάει από όλα τα χωριά, δεν είναι τουριστικό, κάνει πολύ ώρα και είναι παμφηνο. Οι οργανωμένες εκδρομές όχι και τόσο φτηνές αλλά δε θυμάμαι να ήταν και κάτι απαγορευτικό.

Για φαγητό και τέτοια, δυστυχώς ή ευτυχώς, εγώ έμεινα σε ένα ξενοδοχείο που ήταν στη τιμή που είχα βρει περιλαμβάνονταν και το αξιοποίησα όσο μπορούσα για να γλυτώσω χρήματα. Άρα δεν έχω να σου κάνω πολλές προτάσεις.

Αν έχεις πάει Ινδία, σε πολλά σημεία ακόμα και οι μυρωδιές θα σου φανούν ίδιες! Έπαθα σοκ κάποιες στιγμές.

Αν πρέπει να κρατήσω ένα πράγμα το οποίο ήταν φανταστικό σαν εμπειρία είναι που πήγαμε με βάρκα στον ύφαλο και κολυμπήσαμε με δελφίνια. Για μένα ήταν πραγματικά εμπειρία ζωής και νομίζω ότι γενικά έχω ξεχάσει πολλά πράγματα από την επίσκεψη μου Μαυρίκιο, αλλά όχι αυτό.

Γενικά πάντως αν ασχολείστε με καταδύσεις ή σερφ θα ξετρελαθείτε. Στην εκδρομή με το καταμαράν που σας ανέφεραν και άλλοι εδώ, πήγα και εγώ είναι πάρα πολύ ωραία. Επίσης ωραία είναι να πάτε στη φύση, στο δάσος (Black River Gorges national park). Άλλο έτσι ωραίο είναι να πάτε σε κάποιο αποστακτήριο που φτιάχνουν ρούμι από ζαχαροκάλαμα!

Μερικές φωτογραφίες:

Mauritius__by_kingmouf-4.jpg
Mauritius__by_kingmouf-12.jpg
Mauritius__by_kingmouf-14.jpg
Mauritius__by_kingmouf-20.jpg
Mauritius__by_kingmouf-23.jpg
Mauritius__by_kingmouf-24.jpg
Mauritius__by_kingmouf-26.jpg
Mauritius__by_kingmouf-27.jpg
Mauritius__by_kingmouf-29.jpg
Mauritius__by_kingmouf-34.jpg
Mauritius__by_kingmouf-35.jpg
Mauritius__by_kingmouf-36.jpg
Mauritius__by_kingmouf-37.jpg
Mauritius__by_kingmouf-38.jpg


Να περάσετε τέλεια! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom