Μαύρη Πάρνηθα

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όλη η Ελλάδα θυμάται και όλη η Ελλάδα έκλαψε όταν έβλεπε τις εικόνες από το ανεπανάληπτο πνεύμονα της Αθήνας, την Πάρνηθα στις φλόγες. Ακολούθησε και το μεγάλο συλαλλητήριο στο Σύνταγμα και όλοι εύχονταν να είναι εκεί το τέλος της καταστροφής. Βέβαια όπως αποδείχτηκε τα χειρότερα δεν είχαν έρθει.
Μετά τις καταστροφές αυτές δεν ήθελα να ανέβω στο βουνό που αγάπησα και αγαπώ τόσο. Ανέβηκα την τελευταία μέρα του Ιανουαρίου που μας πέρασε. Το χιόνι που σκέπαζε τα καμμένα έκανε τις εικόνες πιο υποφερτές. Όχι οτι δεν πόναγε. Σήμερα πήγα ξανά. Αυτή τη φορά τίποτα δεν μπορούσε να κρύψει τη μαυρίλα. Ένοιωσα να αρρωσταίνω. Και να σκεφτεί κανείς οτι πριν ενάμιση χρόνο πήγα με ζευγάρι φίλων Γερμανών στα ίδια μονοπάτια για περπάτημα και αισθάνθηκα πολύ περήφανος όταν μου εξέφρασαν το θαυμασμό τους για το θαυμάσιο δάσος, τόσο κοντά στην Αθήνα. Όταν έμαθαν για τη φωτιά μου έστειλαν μήνυμα εκφράζοντας τη λύπη τους αφ'ενός για την καταστροφή, αφ'ετέρου γιατί δεν μπορούσαν να είναι στο συλαλλητήριο.
Βάζω εδώ δύο φωτογραφίες για σύγκριση. Είναι από την ίδια περιοχή με διαφορά 18 μηνών. Η πρώτη είναι τραβηγμένη από το φίλο μου Johannes.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι να πω... τραγική ιστορία. Προτείνω να ανέβουμε να κάνουμε μια ομαδική φωτο-καταγραφή και μετά μια ομαδική ταξιδιωτική ιστορία της μιας ημέρας, την οποία να προωθήσουμε όσο μπορούμε.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ ωραία ιδέα! Αξίζει πραγματικά. Να το κανονίσουμε
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Τι να πω ρε παιδια καθε δευτερο σκ παω Παρνηθα για κατασκηνωση ξερετε τωρα πεζοπορια και οπου βρουμε καθαρο στηνουμε σκηνη και καθομαστε.Τιποτα δεν ειναι ιδιο οπως παλια τα ελαφια πλεον ειναι σαν σκυλακια σε ακολουθουν αντι να τρεχουν μπας και τους δωσεις τιποτα να φανε.Οι αλεπουδες μιαζουν με γατες ψαχνουν τα σκουπιδια στο καταφυγιο για τον ιδιο λογο.Οταν αντικριζεις αυτο το θεαμα σπαραζει η καρδια σου.
Το μονο μερος που την γλιτωσε ειναι το καζινο ΤΥΧΕΡΟ ε????
Τα περισοτερα μονοπατια πλεον ειναι σαν στοιχειωμενο μερος ματρα και ξερα.
Πρεπει να ανεβεις μεχρι την κεραια για να δεις λιγο πρασινο.
Και το ποιο ακραιο???
Την προηγουμενη βδομαδα που ειχαμε παει με εναν φιλο μου τρελος και αυτος για το βουνο καναμε την βολτα μας βρηκαμε μερος να μεινουμε και ενω στηναμε την σκηνη βλεπουμε ξαφνικα 3 περιπολικα 2 πυροσβεστηκα με αναμενες συρηνες να ανεβενουν το βουνο.Λεμε κατι εγινε παμε να δουμε και αν χρειαστει να βοηθησουμε...Βραδυ τωρα ετσι γυρω στις 2.
Βγηκαμε στο δρομο μας εφυγαν γυρισαμε πισω και πηγαμε στο καταφυγιο Μπαφι για οσους ξερουν να δουμε τι γινετε και τι μας ειπαν????
Οτι μεχρι 20 Οκτωβριου κανουν περιπολιες για φωτιες και ολα αυτα αφου καηκαν ολα πριν τιποτα .Και οταν ρωτησαμε γιατι μεχρι της 20?
Μας ειπαν οτι τοτε τελειωνει η πυρασφαλεια....
Μετα δεν μπαινουν φωτιες ουτε ανεβενουν αυτοι οι κυνηγοι που σκοτωνουν απο ελαφι μεχρι σκαντζοχοιρο.........
Οποτε θελετε παιδια να παμε δωστε σημα εγω ειμαι μεσα σε ολα για να σωσουμε την Παρνηθα.....Και μετα πινουμε και ενα καφεδακι στο καταφυγιο......
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τι να πω... τραγική ιστορία. Προτείνω να ανέβουμε να κάνουμε μια ομαδική φωτο-καταγραφή και μετά μια ομαδική ταξιδιωτική ιστορία της μιας ημέρας, την οποία να προωθήσουμε όσο μπορούμε.
Συμφωνώ κι εγώ. Πολύ καλή ιδέα.
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Δήμο η ιδέα σου είναι εξαιρετική. Συμφωνώ κι εγώ.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η ιδέα είναι του Def! Μη του στερήσουμε και τη δόξα!!!!!!!:haha:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάρνηθα: αισιοδοξία... βουνό

Της ΧΑΡΑΣ ΤΖΑΝΑΒΑΡΑ

Η Πάρνηθα είναι η μόνη δασική έκταση της χώρας που υποδέχεται προετοιμασμένη τη «θερμή» περίοδο του καλοκαιριού. Εχουν καθαριστεί οι δασικοί δρόμοι και έχει εκπονηθεί σχέδιο δράσης για το συντονισμό των φορέων και των εθελοντών.
as.enet.gr_resources_2010_06_18_3_thumb_medium.jpg
Τρία χρόνια μετά τη μεγάλη πυρκαγιά της 28ης Ιουνίου, οπότε αφανίστηκαν 38.000 στρέμματα δάσους, κυρίως ελάτης, προχωρούν τα έργα αποκατάστασης και το πιο ενθαρρυντικό είναι ότι η φύση αναγεννάται.

Είναι ενδεικτικό ότι το κόκκινο ελάφι, που απαντάται μόνον στην Πάρνηθα και τη Ροδόπη, έχει αυξηθεί σημαντικά και έχει εξαπλωθεί σε γειτονικές περιοχές, ώς τη Βοιωτία. Εχουν μετρηθεί ήδη περίπου 500 από τα υπέροχα θηλαστικά.

Δεν λείπουν όμως και οι απειλές. Εντοπίζονται κυρίως στο πευκοδάσος Τατοΐου, που τα τελευταία 80 χρόνια έχει καεί πέντε φορές. Οι δασολόγοι επισημαίνουν ότι η φωτιά είναι μέσα στον κύκλο ζωής του πευκοδάσους και αναμένται να εκδηλωθεί μία πυρκαγιά κάθε τριάντα χρόνια. Καθυστερεί επίσης η νομοθετική ρύθμιση που θα επιτρέψει να χρησιμοποιηθούν οι περίπου 1.000 αγροφύλακες στην προστασία των δασών.

η συνέχεια του άρθρου : Πάρνηθα: αισιοδοξία... βουνό | Έντυπη Έκδοση | Έντυπη Έκδοση Ελευθεροτυπίας
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Οι φωτογραφίες δείχνουν πολύ παραστατικά το τραγικό του γεγονότος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom