Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Φινλανδία Μα ποιός πάει στις Βαλτικές Χώρες το καταχείμωνο;

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εσθονία - Ταλίν

Το πρωινό μας υποδέχθηκε με φρέσκο χιονάκι.

Ξανά μανά τις ίδιες βόλτες γιατί χορταίνονται τέτοιες εικόνες; δε χορταίνονται....
20230124_111352.jpg
20230124_111356.jpg


Φύγαμε για τους πύργους για να περπατήσουμε γύρω γύρω και να δούμε το μουσείο.

Πριν φτάσουμε είδαμε το κυβερνείο
20230124_112255.jpg


Το Kiek in de Kök είναι ένα σύμπλεγμα που περιλαμβάνει οχυρώσεις , υπόγεια περάσματα και αμυντικούς πύργους του 15ου αιώνα.
Οι πύργοι είναι οι Ταλίν Nunna, Sauna and Kuldjala Tower και πλέον λειτουργούν ως μουσείο μαζί με τα υπόγεια περάσματα 300 περίπου μέτρων-Bastion Passages που κατασκευάστηκαν τον 17ο-18ο αιώνα.

Το complex εισιτήριο για όλα κόστισε 12 € το άτομο και ξεκινήσαμε τη βόλτα.

Ξεκινήσαμε από τα μπαλκόνια στους πύργους
Τα καλά του να ταξιδεύεις off season είναι ότι τα βλέπεις όλα ήσυχα!
20230124_113419.jpg


Χαζεύαμε τη θέα ξανά και ξανά
20230124_113426.jpg
20230124_113432.jpg
20230124_113859.jpg



20230124_114048.jpg


'Ενα με το κεφάλι είχε γίνει ο σκούφος τόσες μέρες...'Ασε που όταν τον έβγαζα στους εσωτερικούς χώρους το μαλλί μου ήταν σαν τον σπιρτούλη από το στατικό ηλεκτρισμό :p
wbeklmntxb56695de8973de.jpg


Μετά το πρώτο μπαλκόνι η διαδρομή σ έβαζε πάλι μέσα στον πύργο, ανεβοκατέβαινες σκαλιά και έβλεπες αίθουσες από το μουσείο.
20230124_115311.jpg
20230124_115401.jpg


Bad news :shock:
20230124_115426.jpg

20230124_115609.jpg


Ο τύπος με τα μαύρα δεν είναι ο....χάρος αλλά ο γιατρός της εποχής! Φορούσε δε μαύρη στολή και προβοσκίδα για να προστατευθεί από την πανούκλα όσο εξέταζε τους ασθενείς του.
Κάτι δηλαδή σαν τη σύγχρονη Ν-95 για την Covid o_O
20230124_115703.jpg


Αν κρίνουμε από το αποτέλεσμα η συγκεκριμένη προστασία ήταν μάλλον ανεπιτυχής αφού η Ευρώπη κατά το μεσαίωνα έχασε πάνω από το 1/3 του πληθυσμού της λόγω της πανούκλας και μέχρι που να καταλάβουν ότι οι συνθήκες υγιεινής ήταν που ευθύνονταν για το χάλι τους, ξόρκιζαν το κακό με ματζούνια, προσευχές, ακόμη και τους Εβραίους ενοχοποιήσαν για την εξάπλωση της πανδημίας , σε πολλές μάλιστα περιπτώσεις τους έκαψαν ζωντανούς κατά χιλιάδες!
Ανέκαθεν με γοήτευε η εποχή κι έχω διαβάσει πολύ υλικό, ιστορία και λογοτεχνία σχετικά με την εποχή, απόδειξη πως 2-3 από τα πλέον αγαπημένα μου βιβλία αφορούν το μεσαίωνα.

Παρακάτω η πορεία μας ξαναέβγαλε σε μπαλκόνι σε άλλο πύργο με θέα προς το Ναό του Νέφσκι αυτή τη φορά.
20230124_120300(1).jpg


Μέσα ξανά με άλλη θεματολογία, ποιός σιχαίνεται τα μαμούνια;;

Η ατρόμητη πάντως @MarieAries που ταξιδεύει μόνη στην υποσαχάρια Αφρική, ανεβαίνει σε κάτι περίεργα τρένα και κοιμάται όλη νύχτα πάνω σε χυτοσίδηρο...πίνει νερό και τρώει όπου βρει χωρίς να την πιάνουν στομαχικά μόλις αντίκρυσε τα συμπαθητικά αυτά υπερμεγέθη έντομα έβγαλε κάτι τσιρίδες που ακούστηκε μέχρι το...Μεσαίωνα :haha:
20230124_121846.jpg


Εγώ που δεν είχα ιδέα ότι τρομάζει με αυτά στεκόμουν παραδίπλα αμέριμνη και πετάχτηκα μέχρι το ταβάνι από τις φωνές της!

Παραδίπλα είχε αυτό
20230124_121836.jpg


Είπα την Μαρία να πάει πιο πίσω κι έκανα αυτό που μας προέτρεπε το κεφαλάρι...
20230124_121857.jpg


Και την έστειλα αμέσως στο γιό μου που όταν ήταν 7-8 χρονών είχε πάθει μια ανεξήγητη εντομοαραχνοφοβία και είχα κάνει το ΤΕΖΑ τον καλύτερο φίλο μου-έπρεπε κάθε βράδι πριν πέσει για ύπνο να κάνουμε μαζί ενδελεχή επιθεώρηση σε όλο του το δωμάτιο, κυρίως κάτω από σκεπάσματα και κρεβάτι και αφού τον διαβεβαίωνα κάτι δεκάδες φορές ότι τα εξολόθρευσα όλα τα έντομα της γειτονιάς, τότε μόνο έκλεινε το μάτι του και ηρεμούσε και η φουκαριάρα η μάνα του :russian_roulette:

Μου απάντησε με μία τρομαγμένη φατσούλα στο μέσεντζερ, απόδειξη ότι τα παιδικά τραύματα τα κουβαλάμε εσαεί.

Εγώ με τα έντομα είμαι χαρακτηριστικά άνετη πράγμα που όμως δε συμβαίνει αντίστοιχα με τα φιδάκια οποιουδήποτε μεγέθους :eek:. Ευτυχώς στις Βαλτικές δεν υπήρχε περίπτωση να σκοντάψουμε πάνω σε κάτι τέτοιο, οπότε παρέμεινα;)o_O ψύχραιμη.

Μπαλκόνια και μουσείο τελείωσαν σχετικά σύντομα-ειδικά τη διαδρομή στα μπαλκόνια την περίμενα αρκετά μεγαλύτερη κι απογοητεύτηκα.
Οπότε περάσαμε στο επόμενο μενού που ήταν τα υπόγεια περάσματα.
Είχα ήδη διαβάσει ότι αυτά ανακαλύφθηκαν πολύ αργότερα και χρησιμοποιήθηκαν ανά δεκαετία για διαφορετικούς σκοπούς.

Τα έχουν δε φωτισμένα με ιδιαίτερο τρόπο και είναι και λίγο σπούκι....
20230124_122948.jpg

20230124_123040.jpg

Πανκιό τη δεκαετία του 90
20230124_123108.jpg

20230124_123125.jpg

Αυτός ξέμεινε εκεί μέσα από το Μεσαίωνα
20230124_123711.jpg


Εν τω μεταξύ μέσα στις στοές πετύχαμε ένα τύπο ο οποίος ήταν εντελώς αναγεννησιακή μορφή, φορούσε δε αυτή τη μακριά ρεντικότα, αν στεκόταν κάπου ακίνητος θα ορκιζόμουν ότι είναι ρέπλικα!!
Κάναμε ότι βγάζουμε φωτό τα εκθέματα αλλά μας τσάκωσε! Θεούλης!
Επίσης η συγκεκριμένη φωτό εγείρει και το αιώνιο ερώτημα. Γιατί οι πανύψηλοι άντρες προτιμούν τις κοντές; ;)
325906230_1169129643777167_5931188594537926820_n.jpg


Ωραία εμπειρία τα περάσματα αλλά γνώμη μου είναι πως υπάρχουν αρκετά κενά, θα μπορούσαν να έχουν περισσότερα εκθέματα. Επιστρέφεις μάλιστα από την ίδια διαδρομή, τα βλέπεις θες δε θες και δεύτερη φορά.

Βγήκαμε έξω όπου χιόνιζε πια ακατάπαυστα.
20230124_125540.jpg

20230124_125545.jpg


Επόμενη στάση η χιπστεράδικη γειτονιά Telliskivi Hipster ενάμισι περίπου χιλιόμετρο από το σημείο που βρισκόμασταν.
Βγήκαμε έξω από την παλιά πόλη, δεν υπήρχε τίποτε το ενδιαφέρον. Μια σύγχρονη ευρωπαική πόλη σαν όλες τις άλλες.

Περάσαμε ένα σχολείο
20230124_130918.jpg


και τις γραμμές του τρένου
20230124_131824.jpg

20230124_131829.jpg

σκόρπια κτίρια με γκράφιτι και αρκετά καφέ/εστιατόρια
20230124_131931.jpg

Το αγαπημένο μου με τον κύβο του Rubik στην οροφή.
20230124_132054.jpg
20230124_132254.jpg


Προχωρήσαμε προς την κλειστή αγορά Balti Jaama Turg και να πάμε για φαγητό.

Λίγο παρακάτω υπήρχε ένα βαγόνι από τρένο που το έχουν μετατρέψει σε εστιατόριο
20230124_132808.jpg
20230124_132829.jpg


Βρήκαμε την αγορά
20230124_133616.jpg
20230124_133806.jpg
20230124_133935.jpg
20230124_134256.jpg
20230124_134430.jpg


Ψάχναμε να φάμε κάτι ντόπιο αλλά τζίφος. Είχαν μπεργκεράδικα, κινέζικο, πιτσαρία αλλά κάτι σε σούπα και σολομό που θέλαμε εμείς, νάδα.
Με τα πολλά βρήκαμε ένα εστιατόριο, τσεκάραμε τις τιμές , μεταβολή και πίσω...
Γενικά ένα σοκ με τις τιμές το είχαμε πάθει παντού, το δικαιολογούσαμε λόγω της συχνής επίσκεψης των Φινλανδών και της υπερτουριστικότητας της περιοχής, ελπίζοντας ότι παρακάτω θα βρίσκαμε πιο λογικές καταστάσεις.

Βγήκαμε ξανά έξω και ψάχναμε στα διάσπαρτα εστιατόρια-ακόμα και οι καντίνες που δεν είχαν καν χώρο να καθίσεις να φας ήταν παράλογα ακριβές.

Νικητής το παρακάτω μαγαζάκι, πολύ συμπαθητικό, μπόχο, και δεν μας ξύρισαν κόντρα.
20230124_143033.jpg


Δοκιμάσαμε επιτέλους τον ντόπιο φρέσκο σολομό, εξαιρετικός.

Μετά από αυτό και εφόσον είχαμε συμπληρώσει όλα όσα είχαμε στη λίστα για να δούμε , επιστρέψαμε στο χόστελ όπου είχαμε ήδη παραδώσει το δωμάτιο και αράξαμε στο σαλονάκι να περάσει η ώρα.

Το βραδινό λεωφορείο που θα μας πήγαινε μια κ έξω Βίλνιους έφευγε στις 22.30-είχαμε αρκετές ώρες για σκότωμα αλλά ευτυχώς εκείνη την ώρα το χόστελ ήταν έρημο.
Ακόμη κι ο ρεσεψιονίστας την είχε κοπανήσει, πήραμε κουβερτούλα φλις κ αράξαμε στους καναπέδες..
Πάνω στο χαλάρωμα χτύπησε το κουδούνι-άνοιξα, μπαίνει πιτσιρικάς με μπακπάκ.
Εγώ έχω βγάλει παπούτσια είμαι άνετη με την σαγιονάρα και φόρμες. Μου λέει θέλω να κάνω τσεκ ιν, έχω κράτηση. Μου τη δείχνει.
Λέω δεν είναι εδώ ο υπεύθυνος, δεν έχω ιδέα που είναι.
Δεν μπορείτε λέει να με βάλετε εσείς;
Δε βαριέσαι πόσο δύσκολο να είναι ένα τσεκ ιν ; :bleh:

Αλλά πριν τον στείλω αυθαίρετα πιο μέσα, είπα να φωνάξω έναν πιο αρμόδιο και συνέχισα την ξάπλα μου.

Βραδάκι πια πήγαμε στο σταθμό των λεωφορείων, προμηθευτήκαμε σνακς και νερά για το ταξίδι και βολευτήκαμε στις θέσεις μας.
Τελικά νερό και καφέ προσέφεραν δωρεάν μέσα στο λεωφορείο.
Η Lux Express έχει στο μεταξύ κάτι υπέροχα λεωφορεία με καθίσματα-κρεβάτια, τα οποία όμως ΔΕΝ τα χρησιμοποιεί στο ολονύκτιο ταξίδι αλλά μόνο στο ημερήσιο. Τη λογική δεν την κατάλαβα ποτέ.

Ευτυχώς όμως το λεωφορείο δεν ήταν πλήρες. Η διπλανή διπλή θέση ήταν άδεια κι έτσι απλώθηκα, και προσπάθησα να κοιμηθώ.
Η γραμμή έκανε το δρομολόγιο Ταλίν-Ρίγα-Βίλνιους. Εμείς έχοντας εισιτήριο επιστροφής από τη Ρίγα, το κάναμε αναγκαστικά ανάποδα, όταν όμως κάπου μέσα στη νύχτα άνοιξα τα μάτια μου και είδα πινακίδα "Riga", δεν κατάφερα να εμποδίσω τη σκέψη πως τυπικά έχω πατήσει σε άλλη μια χώρα άσχετα αν (πρακτικά) δεν την έχω δει ακόμη καθόλου. Καλά με λέει πινεζάκια η Μαρία :p

06:40 ακριβώς όπως ήταν προγραμματισμένο μπήκαμε στο σταθμό των λεωφορείων του Βίλνιους το οποίο εντελώς τυχαία μας υποδεχόταν την ημέρα των γενεθλίων του!
700 χρόνια από τη δημιουργία της πόλης με αρκετές εκδηλώσεις τις οποίες είχαμε πάρει χαμπάρι μόλις μερικές μέρες πριν φύγουμε.
Σημειώσαμε τα εβέντς με κυριότερο το μεγάλο πάρτι με live σχήματα, σόου με φώτα κ λέιζερ προσκαλούσε όλους τους κατοίκους στο κέντρο της πόλης το ίδιο βράδι!

Νυσταγμένες, σα τα ζόμπι από την κατάσταση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου όλη νύχτα στο λεωφορείο πήραμε το δρόμο για το χόστελ.

Λίγο πριν φτάσουμε βρήκαμε μια κλειστή αγορά κ ένα φούρνο. Πήραμε πρωινό με καφέ να συνέλθουμε κάπως, μια και θα έπρεπε να αντέξουμε και να ανταπεξέλθουμε μέχρι την ώρα που θα μας έδιναν το δωμάτιό μας για να ξεκουραστούμε.

Για μένα προσωπικά ξεκινούσε το καλύτερο μέρος του ταξιδιού.
 

Attachments

Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.319
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μου άρεσε πάρα πολύ το Ταλίν όπως το βλέπω και το ξαναβλέπω απ' τις εικόνες, όμως παρόλο που είμαι θιασώτης των χειμωνιάτικων εκδρομών, θα ήθελα πάρα πολύ να το δω με καλοκαιρία και μεγάλη διάρκεια ημέρας.
Εν τω μεταξύ παρόλο που ήταν γνωστό για τις αυξημένες τιμές στην Εσθονία, αυτό που περιγράφεις είναι χρεώσεις Σκανδιναβίας κι όχι Βαλτικής! :rolleyes:

Επίσης η συγκεκριμένη φωτό εγείρει και το αιώνιο ερώτημα. Γιατί οι πανύψηλοι άντρες προτιμούν τις κοντές; ;)
Ή γιατί συμβαίνει το αντίθετο;
Έχω μια θεωρία αλλά δε θα την αναπτύξω να μη συγχιστώ. :haha:
Από κοντά, στην επόμενη συνάντηση.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
θα ήθελα πάρα πολύ να το δω με καλοκαιρία
Τσιμέντα και απλά πολύ περισσότερος κόσμος έξω υποθέτω. ΄Οχι μεγάλη διαφορά από πολλούς άλλους προορισμούς αλλά κάνε λίγη υπομονή να το αναπτύξω στα συμπεράσματα.
χρεώσεις Σκανδιναβίας κι όχι Βαλτικής
Στην Εσθονία σούπερ μάρκετ κ φαγητό ακριβό τα ποτά όπως στην Ελλάδα.
Στις άλλες κάααπως καλύτερα αλλά όχι αυτό που φαντάζεσαι. Ειδικά στο αλκοόλ που περίμενες να ρέει άφθονο....

Από κοντά, στην επόμενη συνάντηση
Αναμένω ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.980
Πηγα Αυγουστο σε ολες αυτες τις χωρες, για μενα αξιζει πολυ. Η τεραστια διαρκεια της μερας που αξιοποιειτα στο επακρο σε συνδυασμο με τη χαλαρη ατμοσφαιρα, ολοι εξω στα μαγαζια, χαζι, βολτες, μ'αρεσε πολυ.
Απο την αλλη απεχθανομαι το κρυο, οποτε ισως δεν ειμαι αντικειμενικη.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Παρακάτω βρήκα και ελληνική φέτα, μη σου πω συμφέρει να την πάρεις από Φινλανδία!
View attachment 419849

Μόνο που ο Φινλανδός έχει και τον ανάλογο μισθό για να ανταπεξέλθει σ αυτά την ώρα που εμείς ψάχνουμε τα ρέστα μας...
Πάντως 28 ευρώ/κιλό φέτα δε νομίζω ότι βρίσκεις πουθενά στην Ελλάδα, οι τιμές αυτή την εποχή είναι στα 12-14 ευρώ το κιλό.
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Εν τω μεταξύ παρόλο που ήταν γνωστό για τις αυξημένες τιμές στην Εσθονία, αυτό που περιγράφεις είναι χρεώσεις Σκανδιναβίας κι όχι Βαλτικής! :rolleyes:

Οι Εσθονοί μας είπαν ότι οι τιμές τους τείνουν προς Σκανδιναβίας λόγω των Φινλανδών τουριστών. Και εξαιτίας τους, την πληρώνουμε ολοι. :(

Ή γιατί συμβαίνει το αντίθετο;
Έχω μια θεωρία αλλά δε θα την αναπτύξω να μη συγχιστώ. :haha:
Από κοντά, στην επόμενη συνάντηση.
Όσο για τις κοντές γυναίκες και τους ψηλούς άντρες, είμαι κι εγώ περίεργη ν'ακούσω τη θεωρία σου, καθώς ως κοντή προτιμώ τους ψηλούς, χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος :lol: πρόσεξε τι θα πεις!!!!
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Μέσα ξανά με άλλη θεματολογία, ποιός σιχαίνεται τα μαμούνια;;
Μουά!!

Η ατρόμητη πάντως @MarieAries που ταξιδεύει μόνη στην υποσαχάρια Αφρική, ανεβαίνει σε κάτι περίεργα τρένα και κοιμάται όλη νύχτα πάνω σε χυτοσίδηρο...πίνει νερό και τρώει όπου βρει χωρίς να την πιάνουν στομαχικά μόλις αντίκρυσε τα συμπαθητικά αυτά υπερμεγέθη έντομα έβγαλε κάτι τσιρίδες που ακούστηκε μέχρι το...Μεσαίωνα :haha:
εντάξει, προς υπεράσπισή μου, με αυτά που έχω κοιμηθεί αγκαλίτσα, ακρίδες, κατσαρίδες, αράχνες, σκουλίκια, κλπ, δεν είχαν τέτοιο μέγεθος....

Και ερωτώ, πόσο ακόμα ρεζίλι θα με κάνεις σε αυτή την ιστορία??? :haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Οι Εσθονοί μας είπαν ότι οι τιμές τους τείνουν προς Σκανδιναβίας λόγω των Φινλανδών τουριστών. Και εξαιτίας τους, την πληρώνουμε ολοι. :(



Όσο για τις κοντές γυναίκες και τους ψηλούς άντρες, είμαι κι εγώ περίεργη ν'ακούσω τη θεωρία σου, καθώς ως κοντή προτιμώ τους ψηλούς, χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος :lol: πρόσεξε τι θα πεις!!!!
ειναι ενα θεμα που δικαιουμαι να μιλσηω μιας και καπου 1.90 με ελκυε παντα το μικροκαμωμενο....και τελικα παντρευτικα μια 1.60 (χωρις τακουνια ομως) ***

η θεωρια μου η πρωτη ειναι οτι ως ψηλος υποσεινηδειτα αισθανομουνα καπως ατσουμπαλος (η αλλιως πολλυ αγγουρι) οποτε υποσεινηδειτα αρχισε το μυαλο να το ελκει το ακριβως αντιθετο που ειναι αυτο που λενε οι ελληνες πιο ντελικατο.
ειλικρινα παντως δεν θα μπορουσα ποτε να φανταστω τον εαυτο μου με μια γυναικα 1.80 παρολο που καποιες φορες που ετυχε λεγανε οτι ταιριαζουμε πολυ σαν ζευγαρι κλπ.
Απο την αλλη θα μπορουσα με μια και 1.55 ..πολυ ανετα .. ισως και πιο κατω. .

η αλλη θεωρια ειναι οτι δεν ψηλωσα οσο θα ηθελα (οταν εισια γυμνασιο λυκειο στα 80ς και 90ς ολοι ελπιζουν να εισαι ο νεος ψηλος του Αρη) οποτε με μια πιο κοντη αισθανομαι πιο ψηλος και καλυπτω τον καημο μου.

διαλεγεις και παιρνεις.

***(και για να ειμαι ειλικρινης καμαρωνω για αυτο)
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
ειναι ενα θεμα που δικαιουμαι να μιλσηω μιας και καπου 1.90 με ελκυε παντα το μικροκαμωμενο....και τελικα παντρευτικα μια 1.60 (χωρις τακουνια ομως) ***
αχαχαχαχα!!!
κι εγώ 1,60 είμαι χωρίς τακούνια, με τακούνια, φτάνω και το 1,80 :haha: :haha: :haha:

η αλλη θεωρια ειναι οτι δεν ψηλωσα οσο θα ηθελα (οταν εισια γυμνασιο λυκειο στα 80ς και 90ς ολοι ελπιζουν να εισαι ο νεος ψηλος του Αρη) οποτε με μια πιο κοντη αισθανομαι πιο ψηλος και καλυπτω τον καημο μου.
1,90 είσαι, πόσο πιο ψηλός θες να αισθάνεσαι? :clap:

Τελικά, ταξιδιωτική ιστορία είναι αυτή, ή η μάχη των 2 φύλων? :xalara::xalara:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αχαχαχαχα!!!
κι εγώ 1,60 είμαι χωρίς τακούνια, με τακούνια, φτάνω και το 1,80 :haha: :haha: :haha:



1,90 είσαι, πόσο πιο ψηλός θες να αισθάνεσαι? :clap:

Τελικά, ταξιδιωτική ιστορία είναι αυτή, ή η μάχη των 2 φύλων? :xalara::xalara:
για να εκανες καριερα την εποχη του Γκαλη, ειδικα αν δεν ησουνα σουπερ ταλεντο επρεπε να περασεις τα 2μ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.246
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom