Μειωνονται οι τιμες οσο πλησιαζει η μερα της πτησης;

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εχω κλεισει 4 εισιτηρια με aegean τον Ιουνη για Οκτωβρη στα 180 ευρω το ενα με επιστροφη.Σημερα μπηκα να δω κατι και για τις ιδιες ημερομηνιες κοστιζουν 145€.Απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου με αλλες εταιρειες ηξερα οτι οσο νωριτερα κλεισεις τοσο φτηνοτερα. Το εχετε ξαναδει να φτηναινουν φτανοντας η μερα πτησης;
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Εχω κλεισει 4 εισιτηρια με aegean τον Ιουνη για Οκτωβρη στα 180 ευρω το ενα με επιστροφη.Σημερα μπηκα να δω κατι και για τις ιδιες ημερομηνιες κοστιζουν 145€.Απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μου με αλλες εταιρειες ηξερα οτι οσο νωριτερα κλεισεις τοσο φτηνοτερα. Το εχετε ξαναδει να φτηναινουν φτανοντας η μερα πτησης;
Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί η Aegean έβγαλέ μια προσφορά πως αν κλείσεις εισιτήρια μέχρι 09/09/14 για τους μήνες απο Οκτώβριο - Φεβρουάριο (νομίζω) υπάρχει έκπτωση....
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φιου.Κι εγω η Κασσανδροφωσκολου φανταστηκα οτι ειναι αδεια η πτηση και ισως την ακυρωσουν...αληθεια ποσο συνηθες ειναι κατι τετοιο με την aegean;Ακυρωση λογω μη πληροτητας ενοω.Εχω διαβασει εδω οτι η ryan το κανει συχνα...
 

koutsavaki

Member
Μηνύματα
183
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΤΑΓΟΝΙΑ - ΓΗ ΤΟΥ ΠΥΡΟΣ
Σε μένα δεν έχει τύχει ποτέ, αν και εγω τα εισιτήρια τα κλείνω το νωρίτερο 2 μήνες απο την στιγμή που θα ταξιδέψω γιατί είμαι και λίγο φοβητσιάρα ...χαχαχαχα, ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί... Συνήθως αφού εχω κάνει την αναζήτηση μου στο scyscanner , ζητάω λήψη ειδοποίησης αλλαγής τιμης για την πτήση που μπορεί να έχω επιλέξει και έτσι ενημερώνομαι συχνά για την αλλαγή της τιμής...αν δω ότι αρχίζει να ανεβαίνει και πλησιάζει ο καιρός το κλείνω επιτόπου.....

Να καταλάβεις τώρα έχω βάλει ειδοποίηση για Δεκέμβριο που θέλω να ταξιδέψω για Παρίσι, Βερολίνο και Μαδρίτη....όποιο βρω καλύτερα την εποχή που θέλω (θα το αποφασίσω περίπου μέσα Οκτωβρίου) θα το κλείσω....χαχαχαχαχαχα
 
Last edited by a moderator:

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Φιου.Κι εγω η Κασσανδροφωσκολου φανταστηκα οτι ειναι αδεια η πτηση και ισως την ακυρωσουν...αληθεια ποσο συνηθες ειναι κατι τετοιο με την aegean;Ακυρωση λογω μη πληροτητας ενοω.Εχω διαβασει εδω οτι η ryan το κανει συχνα...
Κατ' αρχάς η τιμή τώρα είναι πιο πεσμένη γιατί αυτό το διάστημα και μέχρι 9/9 η Αιγαίου έχει προσφορά. Πραγματικά οι τιμές της για ευρωπαϊκούς προορισμούς είναι ακαταμάχητες. Σπεύσατε λοιπόν!
Οσο για την ακύρωση που λες, αυτό που έχει συμβεί σ' εμένα 2-3 φορές είναι να με βάλουν σε άλλη πτήση της ίδιας μέρας. πχ στην Κωνσταντινούπολη είχαμε κλείσει επιστροφή με την απογευματινή πτήση και μας μετέφεραν στη βραδινή. Προφανώς η προγραμματισμένη απογευματινή ακυρώθηκε λόγω μη πληρότητας ή μπορεί να άλλαξε και το πλάνο της εταιρίας. Who knows? Οπως και να 'χει πάντως σε ενημερώνουν αρκετές μέρες νωρίτερα και φυσικά μπορείς και να αρνηθείς. Μετά την άρνηση όμως δεν ξέρω ποια διαδικασία ακολουθείται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.533
Λογω μη πληροτητας δε παιζει να ακυρωσει πτηση η Αιγαιου...δρομολογιο ναι, μεμονωμενη πτηση οχι...
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
445
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Λογω μη πληροτητας δε παιζει να ακυρωσει πτηση η Αιγαιου...δρομολογιο ναι, μεμονωμενη πτηση οχι...
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις δρομολογιο ναι,πτηση οχι....

Βασικα προκειται για πτηση ΘΕΣ-ΠΑΡΙΣΙ και δεν εχει συχνες απευθειας πτησεις.Ειδικα Οκτωβρη 2 νομιζω την εβδομαδα και απο Νοεμβρη σταματα τελειως μεχρι Μαη.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εννοεί ότι μπορεί να ακυρωθεί ένα δρομολόγιο αν δεν γεμίζουν οι πτήσεις του.
 

Νικη93

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Εισιτηρια Χιουστον

Καλησπερα σας,

Σκοπευω μεσα Ιουνιου να παω Χιουστον και λιγο η χαρα και η αναμονη, λιγο η σκεψη "οσο πιο νωρις τα κλεισεις τοσο πιο φθηνα θα ειναι", ξεκινησα να κοιταω απο τωρα εισιτηρια να δω σε τι τιμες παιζουν.. και προσεξα οτι αν για παραδειγμα τα κλεισω για τον αλλον μηνα (δηλαδη κοντινη ημερομηνια) ειναι γυρω στα 500 κατι ευρω.. ενω για Ιουνιο ειναι το λιγοτερο 650.. Πως γινεται αυτο?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
H πιο απλή απάντηση είναι ότι ο Ιούνιος είναι πολύ πιο εμπορικός μήνας από τον Γενάρη - Μάρτη. Αλλά σε μερικές περιπτώσεις όντως ισχύει αυτό που παρατηρήσατε, ωστόσο όχι για όλες τις πτήσεις και όλες τις εταιρίες.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αυτό όμως το 650 αν περιμένεις να το κλείσεις Μάιο μπορεί να πάει ας πούμε 550,μπορεί να πάει και 850..Το ρισκάρεις;Για μένα κλείνεις όταν σου αρέσει και μπορεί να πληρώσεις την τιμή που βλέπεις και απλά δεν το ξανακοιτάς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom