Μεξικό Μεξικό: το παρθενικό μου ταξίδι

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Έλα τέλειωσαν οι διακοπές! Συνέχεια δε θα έχουμε?
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
ειμαι αδικαιολογητη, το ξερω! :bleh: συντομα τουλουμ!:D
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
9η ημέρα - Tulum

αχ επανήλθα! Τι έρωτας αυτός με το Μεξικό, έχω τόσους προορισμούς που θέλω να πάω και μακάρι να τα καταφέρω, αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναπάω στο Μεξικό. Παθαίνω κάτι κολλήματα, χρόνια τώρα είχα έρωτα με την Λευκάδα, όλα τα άλλα νησιά μου φαίνονταν λίγα, κάτι μου ξίνιζε, κάτι μου βρώμαγε. Φέτος ξεκίνησαμε τις 15ήμερες διακοπές μας από την Λευκάδα με την λογική να κάνουμε τουρ στο Ιόνιο και τελικά δεν φύγαμε καθόλου, αλλά μετά από το φετινό νομίζω έκλεισε ο κύκλος( έστω προσωρινά :haha:). Ελπίζω στα επόμενα εξωτερικά μου ταξίδια να αποφύγω τις συγκρίσεις και να μην καώ όπως στο θέμα μου με τα νησιά.

Μετά το μικρό μου παραλήρημα συνεχίζω! Επιτέλους λοιπόν είχε φτάσει η ώρα να κολυμπήσω σε παραλία της Καραϊβικής. Σαν παραλιόπληκτη κι εγώ δεν έβλεπα την ώρα! Πρώτος μας προορισμός το Τουλούμ! Μάγια με φόντο την Καραϊβική!
Στο Τουλούμ είδαμε για πρώτη φορά Έλληνες στο ταξίδι, μια καλημέρα είπαμε, δεν μου είχαν λείψει τα ελληνικά να πω την αλήθεια:innocent:

Στο Τουλούμ δεν είδαμε πολλά πολλά για να πω την αλήθεια. Ήταν πολύ ώραια αλλά είχε πολλή ζέστη και εμείς τρέχαμε (σχεδόν κυριολεκτικά) για να φτάσουμε στην παραλία να την χαρούμε λίγο. Κάτω από το Τουλούμ είχε μια μικρή ονειρική παραλία στην οποία έκανα μια σύντομη βουτιά αλλά φύγαμε γρήγορα, καθώς απαγορεύοταν το κάπνισμα για να πάμε σε μια διπλανή, αρκέτα μεγαλύτερη αλλά εξίσου όμορφη. Το τοπίο είναι απίστευτο, τα νερά καταγάλανα, η άμμος κάτασπρη σαν πούδρα αλλά τα νερά θολά. Η θάλασσα πολύ ζεστή, ο ήλιος καίει απίστευτα, ήθελα να γυρίσω και μαυρισμένη, έτσι και καθόμουν κανα δίωρο σε αυτόν τον ήλιο θα ήμουν για επείγοντα :bleh:
IMG_0921.JPG

Στον δρόμο για το Τουλούμ. Ορκίζομαι πως δεν ήθελα να το βασανίσω το ζωντανό, αλήθεια λέω, αλλά ο φίλος μου επέμενε και η τιμή ήταν για δύο, οπότε αφού είχαμε πληρώσει είπα να βγω κι εγω. Ορκίζομαι επίσης πως το ερπετό είναι τεράστιο και όχι εγώ κοντή! :innocent: Τελικά με έχεσε και ηρέμησα :haha::haha: Κάτι Μεξικανοί πλανόδιοι είχαν ξεκαρδιστεί και μου φώναζαν πουπ πουπ! :haha:
Ξέρω χαζοτουρίστες:eek::minion fruit:
IMG_0939.JPG

IMG_0934.JPG

IMG_0941.JPG


Κάτι λίγα από Τουλούμ, είπαμε.. τρέχαμε!
IMG_0944.JPG

Μικρή παραλιούλα ιδανική για φωτογραφίες, αλλά χωρίς πρόσβαση

IMG_0953.JPG

IMG_0954.JPG

Η παραλία κάτω ακριβώς από το Τουλούμ, μια γρήγορη βουτιά και φύγαμε, απίστευτη ομορφιά!
IMG_0972.JPG
IMG_0984.JPG
IMG_0985.JPG

IMG_0982.JPG

IMG_0987.JPG

Κάτω από τον καυτό ήλιο άντεχα μόνο με το παρεό μου!
IMG_20160323_135529605.jpg

Αστυνομικοί παντού!


Μείναμε όλη μέρα στην παραλία. Το βράδυ όπως όλες τις μέρες μας, κάναμε την βόλτα μας στην Playa, στην 5η Avenida. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει σε προηγούμενο ποστ αλλά έχει τα πάντα. Πραγματικά τα πάντα. Από μικρά μαγαζία μέχρι τεράστια πολυκαταστήματα, από ήσυχα μαγαζιά να πιεις ποτό μέχρι τεράστια κλαμπ και πάμπολλα μαγαζιά για φαγητό. Το φαγητό όπου κάτσαμε σε λογικές τιμές, τα ποτά πάμφθηνα. Η κουζίνα της χερσόνησου του Γιουκατάν είναι επισήμως στην κατηγορία μπλιαχ, από Μεξικό μόνο τάκος, τόρτας κλπ (από αυτά που δοκίμασα πάντα). Και ατμ σε κάθε μα σε κάθε γωνία. Γενικώς στην Playa αναπολούσα το Μέξικο Σίτυ, όχι πως εκεί δεν πήγα στα τουριστικά, απλώς για μένα παραήταν αμερικανοκρατούμενη:confused:. Φαντάζομαι να πήγαινα και Κανκούν
IMG_20160322_215307.jpg

IMG_20160322_230529.jpg

IMG_20160321_205751.jpg

Κατρίνα, Φρίντα και Φρίντα-Κατρίνα παντού!

Γενικώς πολλά μαγαζιά με το ύφος τους στην Playa μου θύμισαν αυτό που γίνεται στον Λαγανά στην Ζάκυνθο (και όχι μόνο).
Αμερικανιά για να τραβήξουν τον Αμερικάνο τουρίστα. Αγγλιδιά (;) για να έρθει ο Άγγλος στον Λαγανά. Μα θα πήγαινα εγώ στην Ιταλία σε απομίμηση σουβλακερί όταν έχω ήδη φάει σουβλάκια για μια ζωή; Μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια, αυτή ήταν η δική μου εντύπωση.
 
Last edited:

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
10 ημέρα - Isla Mujeres

Ήρθε η ωρα να πάρω μια βαθιά ανάσα και να τελειώσω την ιστορία! Χθές εκεί που τακτοποιούσα βρήκα μια σακουλίτσα με αποκόμματα εισιτηρίων και αποδείξεις και μελαγχόλησα! :cry:
Αποφασίσαμε λοιπόν να επισκεφτούμε το νησί Isla Mujeres, για το οποίο είχα πρωτοδιαβάσει από την go2dbeach :twisted: και να κάνουμε ουσιαστικά το μοναδικό μας πέρασμα από το Cancun, το οποίο δεν είδαμε καθόλου.
Ξεκινήσαμε από το Gran Puerto στο Cancun για να φτάσουμε στο Isla Mujeres, η διαδρομή ήταν γύρω στα 15-20 λεπτά. Τιμή δεν θυμάμαι αλλά σχετικά φτηνά, το αυτοκίνητο το αφήσαμε στο πάρκινγκ του λιμανιού, που μπορούσες να το αφήσεις ολόκληρη την ημέρα με μικρό αντίτιμο.
IMG_0994.JPG

IMG_1013.JPG

IMG_1016.JPG


Στο νησί οι περισσότεροι νοίκιαζαν αυτά τα οχήματα, όλα τα μαγαζιά όμως που τα νοίκιαζαν προς μεγάλη μας απογοήτευση έκλειναν στις 5, το πολύ 6 και έδιναν 2 επιλογές. Είτε να το κρατήσεις μέχρι το κλείσιμο του μαγαζιού, είτε να το κρατήσεις 24 ώρες. Εμάς δεν μας κάλυπτε καμία επιλογή γιατί δεν μας αρέσει να σηκωνόμαστε πανικόβλητοι από την παραλία και δεν είχαμε σκοπό να διανυκτερεύσουμε στο νησί. Οπότε πήραμε τα μπογαλάκια μας και αρχίσαμε το περπάτημα στον καυτό ήλιο.:oops:
IMG_1018.JPG

Δεν μπορώ να πω σε γενικές γραμμές ότι ξετρελαθήκαμε. Η εικόνα με τεράστια κτίρια σε ένα νησί δεν με ξετρελαίνει, ο κόσμος ήταν πολύς -τώρα θα μου πεις τι περίμενες;- και επειδή το νησί μας το είχε επαινέσει πολύ και ο Ιβάν (ο ιδιοκτήτης του σπιτιού μας είχε πει ότι έχει τις πιο ωραίες παραλίες της περιοχής) έχω την εντύπωση ότι κάτι χάσαμε. Ίσως έπρεπε να έχουμε νοικιάσει το οχηματάκι για να έχουμε απολαύσει το νησί και ας καθόμασταν λιγότερο στην παραλία.
Οι παραλίες που είδαμε δεν μας εντυπωσίασαν, καμία σχέση με Τουλούμ..
Πάντως εκεί που κάτσαμε οι ξαπλώστρες ήταν πανάκριβες (όπου ρωτήσαμε ήταν πανάκριβες) και το να κάτσουμε στον ήλιο απλά δεν ήταν επιλογή. Επίσης ένιωσα πολύ τουρίστρια επειδή διαπίστωσα ότι νοικιάσαμε τις ξαπλώστρες πιο ακριβά από τους ντόπιους. Ο σερβιτόρος μας έκανε και παρατήρηση που δεν αφήσαμε φιλοδώρημα και τον ενημέρωσα πως ξέρω ισπανικά και κατάλαβα ότι οι τουρίστες έδιναν πιο πολλά από τους ντόπιους. Τέλος η γκρίνια! :p Φωτογραφίες δεν βγάλαμε πολλές, απολαύσαμε την θάλασσα και χαλαρώσαμε για ώρες!
IMG_1019.JPG

IMG_1020.JPG


Το απόγευμα κάναμε μια βόλτα στην αγορά και αποφασίσαμε να φάμε σε ένα μεσογειακό εστιατόριο, το Olivia https://www.tripadvisor.com/Restaur...ws-Olivia-Isla_Mujeres_Yucatan_Peninsula.html το οποίο ευτυχώς αποδείχτηκε καλή επιλογή!
IMG_1030.JPG

Ο αετός που καταβροχθίζει το φίδι, το σύμβολο στην σημαία του Μεξικού. Σύμφωνα με τον μύθο το Τενοτσιτλάν ιδρύθηκε στο σημείο που ένας αετός καταβρόχθιζε ένα φίδι, πάνω σε έναν κάκτο, μετά από υπόδειξη του θεού.

IMG_1026 - Copy.JPG

Μουσακάς, χωριατική σαλάτα με τόνους αγγουριού, λαχματζούν και σουβλάκι ή καλαμάκι! :p Με είχε χτυπήσει ολίγον ο ήλιος και δεν είχα όρεξη για μεξικάνικες δοκιμές!:rolleyes: Μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά πετυχημένα!

IMG_1035.JPG

Ήπιαμε και το πάμφτηνο ποτάκι μας (τα ποτά παντού στο Μεξικό ήταν απίστευτα φτηνά, δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει) και επιστροφή στο Κανκούν και στην Playa!
IMG_1046.JPG

Μια κουνημένη φώτο από τον τελευταίο όροφο του πάρκινγκ!

Η μέρα τελείωσε με την εντύπωση ότι κάτι δεν είδα, ίσως έπρεπε να το ψάξω καλύτερα για τις παραλίες και μάλλον έπρεπε να νοικιάσουμε όχημα. Κατα τα άλλα η απογευματινή μας βόλτα ήταν υπέροχη και σε ένα κατάστημα μας εξυπηρέτησε μια Μεξικανούλα που δεν είχε ξανακούσει ποτέ της για Ελλάδα και δεν νομίζω να ήταν η μόνη.:D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η μέρα τελείωσε με την εντύπωση ότι κάτι δεν είδα, ίσως έπρεπε να το ψάξω καλύτερα για τις παραλίες και μάλλον έπρεπε να νοικιάσουμε όχημα.
Νομίζω ότι με αυτή την εντύπωση μένουν όσοι πάνε για μια βόλτα απλά στο νησί και δε μένουν 1-2 μέρες για να το δουν με την ησυχία τους. Από την άλλη, αυτά τα ωραία που διάβασες στην ιστορία μου, είναι πριν από δέκα χρόνια. Το νησί (και αυτό όπως πολλά άλλα) έχει αλλάξει κατά πολύ απ'ότι διαβάζω στην ιστορία σου. Όλες αυτές οι ξαπλώστρες και ομπρέλες δεν υπήρχαν γιατί απλά η playa norte πνιγόταν στα φοινικόδεντρα και σκιά υπήρχε άφθονη και δωρεάν. Βλέπεις η πλειοψηφία των τουριστών δεν άφηνε τα πολυτελή ξενοδοχεία του Κανκούν για να περάσει εδώ, και όσοι περνούσαν έφευγαν σε λίγες ώρες αφήνοντας το νησί στην ησυχία του. Εκεί που βγάλατε τη φωτογραφία, δεν υπήρχαν όλες αυτές οι ομπρέλες, παρά μόνο ένα μπαράκι palapa με κούνιες για καθίσματα...όνειρο!
Πιστεύω οτι παρά τις αλλαγές που έχουν γίνει, αν διανυκτερεύατε εδώ, κάνατε καμιά εκδρομή με βάρκα -γιατί η μεγαλύτερη ομορφιά βρίσκεται κάτω από το νερό- και γυρίζατε το νησί με ένα golf cart, θα σας άφηνε καλύτερη εντύπωση σίγουρα.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.216
Likes
25.801
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
10 ημέρα - Isla Mujeres

Ήρθε η ωρα να πάρω μια βαθιά ανάσα και να τελειώσω την ιστορία! Χθές εκεί που τακτοποιούσα βρήκα μια σακουλίτσα με αποκόμματα εισιτηρίων και αποδείξεις και μελαγχόλησα! :cry:
Αποφασίσαμε λοιπόν να επισκεφτούμε το νησί Isla Mujeres, για το οποίο είχα πρωτοδιαβάσει από την go2dbeach :twisted: και να κάνουμε ουσιαστικά το μοναδικό μας πέρασμα από το Cancun, το οποίο δεν είδαμε καθόλου.
Ξεκινήσαμε από το Gran Puerto στο Cancun για να φτάσουμε στο Isla Mujeres, η διαδρομή ήταν γύρω στα 15-20 λεπτά. Τιμή δεν θυμάμαι αλλά σχετικά φτηνά, το αυτοκίνητο το αφήσαμε στο πάρκινγκ του λιμανιού, που μπορούσες να το αφήσεις ολόκληρη την ημέρα με μικρό αντίτιμο.
View attachment 157450
View attachment 157451
View attachment 157452

Στο νησί οι περισσότεροι νοίκιαζαν αυτά τα οχήματα, όλα τα μαγαζιά όμως που τα νοίκιαζαν προς μεγάλη μας απογοήτευση έκλειναν στις 5, το πολύ 6 και έδιναν 2 επιλογές. Είτε να το κρατήσεις μέχρι το κλείσιμο του μαγαζιού, είτε να το κρατήσεις 24 ώρες. Εμάς δεν μας κάλυπτε καμία επιλογή γιατί δεν μας αρέσει να σηκωνόμαστε πανικόβλητοι από την παραλία και δεν είχαμε σκοπό να διανυκτερεύσουμε στο νησί. Οπότε πήραμε τα μπογαλάκια μας και αρχίσαμε το περπάτημα στον καυτό ήλιο.:oops:
View attachment 157453
Δεν μπορώ να πω σε γενικές γραμμές ότι ξετρελαθήκαμε. Η εικόνα με τεράστια κτίρια σε ένα νησί δεν με ξετρελαίνει, ο κόσμος ήταν πολύς -τώρα θα μου πεις τι περίμενες;- και επειδή το νησί μας το είχε επαινέσει πολύ και ο Ιβάν (ο ιδιοκτήτης του σπιτιού μας είχε πει ότι έχει τις πιο ωραίες παραλίες της περιοχής) έχω την εντύπωση ότι κάτι χάσαμε. Ίσως έπρεπε να έχουμε νοικιάσει το οχηματάκι για να έχουμε απολαύσει το νησί και ας καθόμασταν λιγότερο στην παραλία.
Οι παραλίες που είδαμε δεν μας εντυπωσίασαν, καμία σχέση με Τουλούμ..
Πάντως εκεί που κάτσαμε οι ξαπλώστρες ήταν πανάκριβες (όπου ρωτήσαμε ήταν πανάκριβες) και το να κάτσουμε στον ήλιο απλά δεν ήταν επιλογή. Επίσης ένιωσα πολύ τουρίστρια επειδή διαπίστωσα ότι νοικιάσαμε τις ξαπλώστρες πιο ακριβά από τους ντόπιους. Ο σερβιτόρος μας έκανε και παρατήρηση που δεν αφήσαμε φιλοδώρημα και τον ενημέρωσα πως ξέρω ισπανικά και κατάλαβα ότι οι τουρίστες έδιναν πιο πολλά από τους ντόπιους. Τέλος η γκρίνια! :p Φωτογραφίες δεν βγάλαμε πολλές, απολαύσαμε την θάλασσα και χαλαρώσαμε για ώρες!
View attachment 157454
View attachment 157455

Το απόγευμα κάναμε μια βόλτα στην αγορά και αποφασίσαμε να φάμε σε ένα μεσογειακό εστιατόριο, το Olivia https://www.tripadvisor.com/Restaur...ws-Olivia-Isla_Mujeres_Yucatan_Peninsula.html το οποίο ευτυχώς αποδείχτηκε καλή επιλογή!
View attachment 157457
Ο αετός που καταβροχθίζει το φίδι, το σύμβολο στην σημαία του Μεξικού. Σύμφωνα με τον μύθο το Τενοτσιτλάν ιδρύθηκε στο σημείο που ένας αετός καταβρόχθιζε ένα φίδι, πάνω σε έναν κάκτο, μετά από υπόδειξη του θεού.

View attachment 157456
Μουσακάς, χωριατική σαλάτα με τόνους αγγουριού, λαχματζούν και σουβλάκι ή καλαμάκι! :p Με είχε χτυπήσει ολίγον ο ήλιος και δεν είχα όρεξη για μεξικάνικες δοκιμές!:rolleyes: Μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά πετυχημένα!

View attachment 157458
Ήπιαμε και το πάμφτηνο ποτάκι μας (τα ποτά παντού στο Μεξικό ήταν απίστευτα φτηνά, δεν θυμάμαι αν το έχω αναφέρει) και επιστροφή στο Κανκούν και στην Playa!
View attachment 157459
Μια κουνημένη φώτο από τον τελευταίο όροφο του πάρκινγκ!

Η μέρα τελείωσε με την εντύπωση ότι κάτι δεν είδα, ίσως έπρεπε να το ψάξω καλύτερα για τις παραλίες και μάλλον έπρεπε να νοικιάσουμε όχημα. Κατα τα άλλα η απογευματινή μας βόλτα ήταν υπέροχη και σε ένα κατάστημα μας εξυπηρέτησε μια Μεξικανούλα που δεν είχε ξανακούσει ποτέ της για Ελλάδα και δεν νομίζω να ήταν η μόνη.:D
Μάλλον δεν αφιέρωσες στο νησί τον χρόνο που του αναλογούσε. Τον Απρίλιο που πήγα εγώ, στην Playa Norte υπήρχαν ομπρέλες και ξαπλώστρες μόνο σε ένα σημείο της παραλίας, εκεί που τελείωνε ο δρόμος και αν περπατούσες λίγο πιο πέρα, προς τα δεξιά της παραλίας, υπήρχε άπλετος χώρος ελεύθερος να χαρείς τη θάλασσα και την υπέροχη παραλία σχεδόν μόνος σου κάτω απο την σκιά των τεράστιων φοινίκων και είχε και ένα φανταστικό μπαράκι παλάπα με κούνιες και ντόπιους που έπαιζαν μουσική με τύμπανα και εμπαινες πραγματικά σε ένα κλίμα χαλάρωσης και ανεμελιάς ειδικά την ώρα του ηλιοβασιλέματος. Πιστεύω ότι θα άξιζε και μια βαρκάδα για να δεις το νησί και από την πλευρά της θάλασσας ή ένα snorkeling στον υπέροχο βυθό του.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
κλαψ. :cry: η αληθεια ειναι οτι περπατησαμε οσο αντεξαμε. εμενα ηδη με ειχε χτυπησει ο ηλιος και δεν αντεχα αλλο, επρεπε να βρουμε σκια να κατσουμε. οσο περπατουσαμε βλεπαμε ξαπλωστρες και νομιζαμε οτι δεν ειχε ουσια να προχωρησουμε, τι να γινει!
ναι για μονοημερη πηγα στο νησι!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..αν περπατούσες λίγο πιο πέρα, προς τα δεξιά της παραλίας, υπήρχε άπλετος χώρος ελεύθερος να χαρείς τη θάλασσα και την υπέροχη παραλία σχεδόν μόνος σου κάτω απο την σκιά των τεράστιων φοινίκων και είχε και ένα φανταστικό μπαράκι παλάπα με κούνιες και ντόπιους που έπαιζαν μουσική με τύμπανα και εμπαινες πραγματικά σε ένα κλίμα χαλάρωσης και ανεμελιάς ειδικά την ώρα του ηλιοβασιλέματος. Πιστεύω ότι θα άξιζε και μια βαρκάδα για να δεις το νησί και από την πλευρά της θάλασσας ή ένα snorkeling στον υπέροχο βυθό του.
Α!ωραία, τα ίδια λέμε και χαίρομαι που ακόμα υπάρχει η ατμόσφαιρα που είχα ζήσει κι εγώ πριν χρόνια :)

κλαψ. :cry: η αληθεια ειναι οτι περπατησαμε οσο αντεξαμε. εμενα ηδη με ειχε χτυπησει ο ηλιος και δεν αντεχα αλλο, επρεπε να βρουμε σκια να κατσουμε. οσο περπατουσαμε βλεπαμε ξαπλωστρες και νομιζαμε οτι δεν ειχε ουσια να προχωρησουμε, τι να γινει!
ναι για μονοημερη πηγα στο νησι!
Τουλάχιστον πήγατε και κάνατε τη βουτιά σας στο νησί και το ποτάκι σας ήπιατε...μια χαρά :) Η αλήθεια είναι ότι με τα πόδια δεν παλεύεται, η άμμος είναι κατάλευκη και η θάλασσα τυρκουάζ, πανεύκολα το αρπάζεις το έγκαυμα ακόμα και υπό σκιά.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.216
Likes
25.801
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Α!ωραία, τα ίδια λέμε και χαίρομαι που ακόμα υπάρχει η ατμόσφαιρα που είχα ζήσει κι εγώ πριν χρόνια :)


Τουλάχιστον πήγατε και κάνατε τη βουτιά σας στο νησί και το ποτάκι σας ήπιατε...μια χαρά :) Η αλήθεια είναι ότι με τα πόδια δεν παλεύεται, η άμμος είναι κατάλευκη και η θάλασσα τυρκουάζ, πανεύκολα το αρπάζεις το έγκαυμα ακόμα και υπό σκιά.
Φυσικά και λέμε τα ίδια αφού η παραλία παραμένει ακόμα πανέμορφη και "αγνή" σε ένα μεγάλο κομμάτι της, χωρίς την παραμικρή αλλοίωση από τον τουρισμό και η ατμόσφαιρα στο μπαράκι με τη μουσική, εντελώς στο κλίμα της Καραιβικής. Θέλω να πιστεύω λοιπόν ότι τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει από τότε που πήγες και εύχομαι να μην αλλάξουν ποτέ και να παραμείνει το μέρος όσο πιο αυθεντικό γίνεται για να το ανακαλύψουν και οι επόμενοι ταξιδιώτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.311
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom