Τουρκία Μες της πόλης το χαμάμ αγκαλιά με τη καρδιάμ !!!

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Ο τίτλος τα σπάει για ακόμη μία ιστορία!Τουλάχιστον σε αυτό το ταξίδι δε χρειάστηκε να κοιμήσεις το κορίτσι σε αντίσχοινο στην πλατεία Ταξίμ!
της είπα πάντως αν γινόταν επεισόδια να βγάζαμε μια selfie με το χάος από πίσω μας και με κοίταξε με το κλασικό βλέμμα σαν να μου λέει `μα είσαι τόσο μ.......ς ???
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Εγώ πάντως διατηρώ μια κρυφή ελπίδα να γράψεις στην συνέχεια της ιστορίας ότι το έσκασες ένα βράδυ και πήγες και κοιμήθηκες έξω στην πλατεία ταξίμ:)
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Εγώ πάντως διατηρώ μια κρυφή ελπίδα να γράψεις στην συνέχεια της ιστορίας ότι το έσκασες ένα βράδυ και πήγες και κοιμήθηκες έξω στην πλατεία ταξίμ:)
Δυστυχώς είναι μια φυσιολογική ιστορία με ελάχιστα έως καθόλου ευτράπελα αλλά ζητάω συγνώμη από το κοινό μου δεν θα επαναληφθεί στα επόμενα ταξίδια!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Το πρώτο αρκετά πρωινό ξύπνημα μας βρήκε όλους ξενερωμένους με την τόσο πρωινή ώρα κάτω στο τελευταίο πάτωμα που ήταν το εστιατόριο. Φάγαμε συντηριτικά ε δεν έσκιζε κιόλας το φαϊ' και μπήκαμε στο πούλμαν. Ο πρώτος χώρος που θα μας ξεναγούσαν ήταν στη Μονή της χώρας που ήταν μοναστήρι αργότερα τζαμί και από το 1958 και μετά μουσείο. Είχε να πληρώσεις είσοδο και γι`αυτό κάποιοι έκαξαν έξω για καφέ αλλά εγώ είπα να το τιμήσω και μπήκα. Είχαμε ενδοεπικοινωνία με τη ξεναγό που μας εξήγησε τη κάθε τοιχογραφία ξεχωριστά και με λεπτομέρειες. Ωραίος χώρος και με τη κλασική ανατριχιαστική αίσθηση που νιώθεις όπως κάθε τι παλαιό !

IMG_20140607_102254.jpg
IMG_20140607_102415.jpg
IMG_20140607_102434.jpg


Έπειτα προς το τέλος βγήκαμε έξω με τη κοπέλα μου γιατί κουραστήκαμε και κάτσαμε κι εμείς για ένα χυμό. Η γειτονιά που ήταν η μονή έμοιαζε πολύ φτωχή και απλή γειτονιά μπροστά στη μεγαλοπρέπεια του κέντρου. Από εκεί με το πούλμαν πήγαμε στην Αγιά Σοφιά !! Αρχικά μας έκαναν μια ξενάγηση εκεί κοντά στον ιππόδρομο και έπειτα στο Μπλε Τζαμί.

IMG_20140607_134741.jpg

IMG_20140607_135153.jpg
IMG_20140607_142153.jpg
Εκεί δεν μπήκα γιατί ήθελε πάλι λεφτά και επίσης δεν κόβομαι να δω το τζαμί σε αντίθεση με την Αγιά Σοφιά. Όσο ήταν οι άλλοι στο Τζαμί μέσα έκανα μια βόλτα εκεί κοντά με τη κοπέλα μου και βρήκα αυτό που έψαχνα. Μια φανέλα ποδοσφαιρική της Fenerbahce όπως και ένα μαγνητάκι που παίρνω πάντα. Επίσης έβγαλα και τη καθιερωμένη φωτογραφία !!!
IMG_20140607_142627.jpg


Έπειτα είχαμε κάποια ώρα στη διάθεση μας ελεύθερη και πήγα με τη Φένια και φάγαμε μια pizza (ξέρω απαράδεχτος) . Έφτασε η στιγμή να μπούμε στην Αγιά Σοφιά. Αφού πρώτα οι άλλοι βγάλανε φωτογραφίες με την Ελληνική σημαία έπειτα βγάλαμε εισιτήρια και περάσαμε μέσα στο ναό όπου ακολούθησε τεράστια ξενάγηση εντός και εκτός ναού μέσα σε ένα τεράστιο πλήθος τουριστών. Εδώ έχω τόσο τεράστιο φωτογραφικό υλικό από το εξωτερικό το εσωτερικό του ναού αλλά και όλης της εκδρομής που δεν ξέρω τι είναι τι :D :p !!
IMG_20140607_152653.jpg

10472212_10202302200141969_1581194410_n.jpg
10402906_10202307053423298_291894521743947164_n.jpg
10476442_10202302289344199_156781574_n.jpg
10487017_10202302222062517_517775971_n.jpg


Μετά θα πηγαίναμε στο φημισμένο παζάρι το kapali carsi που δεν υπάρχουν τιμές απλά ρωτάς σου λέει και αρχίζεις παζάρια ! Εκεί περιπλανηθήκαμε αρκετά αλλά επειδή δεν μπορώ τόσο κόσμο μέσα σε μικρά στενάκια κιόλας φύγαμε για να φάμε αποκομίζοντας ένα zippo για το Λαζ και ένα κασκόλ για εμένα που το πήρα σχεδόν τζάμπα. Δεν είχα πολλά λεφτά για να τη βγάλω αλλιώς είχε πολλά για να αγοράσεις. Βρήκα και ένα μέρος που έχει ταμπέλες με πρωτεύουσες άλλων χωρών και πόσα χιλιόμετρα απέχουν από εκείνο το σημείο. . Όταν βλέπω τέτοια μου αρέσουν πολύ μάλλον όλους τους travellers τους αρέσει αυτό !
IMG_20140607_170930.jpg


Έπειτα συνεχίζεται... !
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ωραια η ιστορια σου φιλε,ειναι λογικο με το κοριτσι να εισαι πιο¨ μαζεμενος¨ απ ο,τι με τους φιλους σου!Ευχαριστουμε και για τις φωτο,οσες φορες κι αν βλεπω εικονες της Πολης νιωθω την ιδια συγκινηση,το ιδιο φτερουγισμα στην καρδια...
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
Έπειτα επισκεφτήκαμε το Φανάρι . Ο Πατριάρχης δεν ήταν εκεί αλλά ξεναγηθήκαμε στο χώρο και το ναό. Μετά από μια κουραστική μέρα με ξενάγηση στη μισή Κωνσταντινούπολη γυρίσαμε αρκετά κουρασμένοι στο ξενοδοχείο. Είχαμε αρχίσει να κάνουμε καλή παρέα με άτομα που βλέπαμε όλη τη χρονιά και δεν λέγαμε ούτε καλημέρα. Έτσι αφού μπήκαμε κι εμείς στο παρεάκι μας κάλεσαν να πάμε το βράδυ όλοι μαζί σε κάποιο ναργιλεδάδικο. Έτσι το βράδυ ήμασταν πάνω από δεκαπέντε άτομα !!!! και πήγαμε κοντά στο ξενοδοχείο σε ένα μαγαζί που έχω την εντύπωση ότι δεν ήταν Τούρκικο αλλά κάτι άλλο αραβικό θα έλεγα. Μέσα είχε κυρίως άντρες οι οποίοι χορεύανε τσιφτετέλια και άλλα διάφορα παράξενα στα μάτια μας αλλά καθαρά θέμα κουλτούρας δηλαδή ξέραμε ότι είναι φυσικό γι αυτούς να τα χορεύουν αυτά. Σιγά σιγά μπήκαμε στο ρυθμό παραγγείλαμε και καμιά 5-6 ναργιλέδες και αρχίσαμε τους χορούς και τα γούστα. Και ξαφνικά βάζει aziz για όσους δεν ξέρουν ορίστε :p
!!! ( εκεί βγήκε μεγάλο γούστο) λίγο που ξέραμε τη μορφή είναι ο Aziz και κυρίως έχει και τραγούδια που σε προκαλούν να κουνηθείς έστω και λίγο ε το βάλαμε φωτιά το μαγαζί !! Και καπάκι ρίχνει το αφεντικό και Μητροπάνο αφού κατάλαβε ότι είμαστε Έλληνες και αρχίζουν οι ζεμεπεκιές οι αναμμένοι αναπτήρες και τα λοιπά. Φύγαμε αρκετά αργά αλλά πιστεύω θα μας θυμούνταν για καιρό έγινε τζέρτζελο δυνατό απο γνήσιους Έλληνες δεν γινόταν αλλιώς !!!! ...συνεχίζεται
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
καλά, κοτζάμ εκκλησιαστική ακαδημία, δεν ενημερωθήκατε για το πρόγραμμα του πατριάρχη πριν πάτε; τσ, τσ, τσ...
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
όχι πρέπει να ξέραμε οτι δεν θα είναι αλλά εντάξει έχει έρθει στη σχολή τον έχουμε δει εμείς για το φανάρι πήγαμε !!!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
336
Likes
1.729
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ονειρεμένο Ταξίδι
Pamir highway
To νέο ξύπνημα μας βρήκε νωρίς το πρωί κάτω για πρωινό. Ήμασταν όλοι καλοντυμένοι ( σπάνιο για μένα) . Θα πηγαίναμε στη Χάλκη στο όμορφο νησάκι που βρίσκεται η φημισμένη σχολή της Χάλκης αν και δεν λειτουργεί σαν σχολή όπου θα γινόταν η χειροτονία ενός απόφοιτου της σχολής στη μικρή εκκλησία που βρίσκεται εκεί. Πήγαμε στο λιμάνι με το πούλμαν και επιβιβαστήκαμε στο πλοίο. Είχε αρκετή νεολαία που πηγαίνανε στα παράλια και στα νησάκια για μπάνιο. Η διαδρομή περίπου μιάμιση ώρα ήταν ωραία με τους γλάρους να ακολουθούν το πλοίο και να αρπάζουν τα ψωμιά που τους πετούσαν. Η Χάλκη φαινόταν στο βάθος και η σχολή χαμένη μέσα στα δέντρα στη κορυφή του λόφου.
1620302_10202302493749309_1593405022_n.jpg


Η ομορφιές στα Πριγγιπόνησα ήταν απερίγραπτη. Μια εκπληκτική απόδραση από τη βαβούρα και το κόσμο της Πόλης σε ένα ήρεμο μέρος με πράσινο θάλασσα γύρω σου και ηρεμία ήταν ότι πρέπει. Η χειροτονία κράτησε αρκετή ώρα και μετά φάγαμε κάτω σε μια μεγάλη τραπεζαρία.
images.jpg


10428921_10202302503549554_1908302337_n.jpg
IMG_20140608_101505.jpg


Μετά από αρκετές ώρες απουσίας από τη Πόλη και αφού δοκιμάσαμε και την εμπειρία του να ανέβεις σε παϊτόνι και μετά από ένα καφέ με όλη τη παρέα κάτω στο λιμάνι γυρίσαμε στη Πόλη αρκετά κουρασμένοι χωρίς όρεξη για έξοδο. Μαζευτήκαμε όλοι σε ένα δωμάτιο με ποτά και χαβαλέ και κύλησε όμορφα η τελευταία νύχτα στη Κωνσταντινούπολη. Το τελευταίο μας ξύπνημα θα επισκεπτόμασταν τη Παναγία τη Μπαλουκλιώτισσα εκεί που σύμφωνα με το μύθο
Όταν έπαιρναν οι Τούρκοι την Πόλη,
ένας καλόγερος ετηγάνιζε εφτά ψάρια στο τηγάνι.
Τα είχε τηγανίσει από τη μια μεριά, κι όταν
ήταν να τα γυρίσει από την άλλη, έρχεται ένας
και του λέει πως πήραν οι Τούρκοι την Πόλη.
– Τότε θα το πιστέψω αυτό, λέει ο καλόγερος,
αν τα τηγανισμένα ψάρια ζωντανέψουν…
Δεν απόσωσε το λόγο και τα ψάρια πήδησαν
από το τηγάνι ζωντανά κι έπεσαν στο νερό
εκεί κοντά. Κι είναι ως τα σήμερα τα ζωντανεμένα
εκείνα ψάρια στο Μπαλουκλί και θα φαίνονται
έτσι μισοτηγανισμένα, ως να ΄ρθει η
ώρα να πάρουμε την Πόλη.
Τότε, λένε, θα έρθει ένας άλλος καλόγερος
να τ’ αποτηγανίσει…
Επίσης θα πηγαίναμε στη Παναγία Βλαχερνών και μετά θα πέρναμε το δρόμο της επιστροφής...
 

Gin Tonic

Member
Μηνύματα
24
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Ψήνεται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χμ έχουμε και λέμε:


Είναι στην εκκλησιαστική ακαδημία

τα έχει με τη Φένια

ταξιδεύει με τον Λαζ, τον Σπο, τον Τάκη, τον πατέρα του

εκτός Ελλάδας συνήθως διαμένει στην ύπαιθρο

είναι Άρης να γουστάρεις

επισκέπτεται τα ποδοσφαιρικά γήπεδα των Βαλκανίων

τρώει μόνο junk food

μαζεύει μαγνητάκια, κασκόλ και μπλούζες ποδοσφαιρικών ομάδων

και πολλά- πολλά άλλα.


Έχω καταλάβει ότι το φόρουμ έχει πολλές περιπτωσάρες άλλα εσύ αγόρι μου είσαι το κάτι άλλο.


Θα γίνω Άρης να γουστάρεις. Με τρέλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom