Γαλλία Μεσαιωνικά - περίεργα - διαφορετικά χωριά στην Ευρώπη για απαιτητικούς ταξιδιώτες

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Το La Roque-Gageac είναι αναμφισβήτητα ένα από τα πιο όμορφα μέρη της νοτιο-δυτικής Γαλλίας αλλά και ένα από τα τελειότερα μεσαιωνικά χωριά… εν ζωή! Δεσπόζει ανάμεσα στα βράχια από ασβεστόλιθο, στη βόρεια πλευρά του ποταμού Dordogne, ενώ τα πέτρινα παραδοσιακά σπίτια συνθέτουν ένα σκηνικό βγαλμένο από κινηματογραφική ταινία.
aperierga.gr_wp_content_uploads_2012_04_roque8.jpg
Εμπλουτισμένο με καταπράσινες… πινελιές και πολύχρωμες λεπτομέρειες, έτσι όπως
περισσσοτερα....
Ένα μεσαιωνικό χωριό για… απαιτητικούς επισκέπτες! | Perierga.gr
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Εχω πάει και όντως είναι πολύ ωραία!!! το είχαμε δει με ένα καραβάκι που μας έκανε ξενάγηση στον ποταμό!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
για κατι τέτοια θα πήγαινα παλι στην ευρώπη..
οπως μου άρεσε πολυ η girona στην ισπανία.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Renata έχεις μήπως περισσότερες φωτογραφίες από αυτό το χωριό; Φαίνεται πολύ όμορφο!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Renata έχεις μήπως περισσότερες φωτογραφίες από αυτό το χωριό; Φαίνεται πολύ όμορφο!
πατα το link κατω κατω να δεις..
το αναφερω για τους λατρεις μιας διαφορετικης αντιληψης οσον αφορα τα ταξιδια και τα μερη που επισκεπτονται.
σιγουρα εχουν παει καποιοι απο τα μέλη -στην αναζήτηση μπορει να βρειτε ακομα περισσοτερα..
 

dreamer 75

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ισραήλ
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Πραγματικά το χωριό είναι πανέμορφο απλά μου φαίνεται δύσκολη η μετάβαση σε αυτό. Μόνο αν έχεις αυτοκίνητο μια & δεν βρίσκω τρόπο με τα μέσα μεταφοράς...
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
Πραγματικά το χωριό είναι πανέμορφο απλά μου φαίνεται δύσκολη η μετάβαση σε αυτό. Μόνο αν έχεις αυτοκίνητο μια & δεν βρίσκω τρόπο με τα μέσα μεταφοράς...
όντως θέλει αυτοκίνητο και εγώ με κάτι φίλους που μένουν μόνιμα μπορντώ είχα πάει.. δεν ξέρω όμως αν τοπικά πρακτορεία κάνουν εκδρομές ..μιας και ειχα δει πολλούς τουρίστες κυρίως άγγλους
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
πανέμορφο θέμα, που αγγίζει πραγματικά τη ψυχή μου....!

Πάντα όταν ταξιδεύω προσπαθώ να επισκέπτομαι τέτοια μέρη, κάστρα, μεσαιωνικού στυλ χωριά, παραδοσιακούς οικισμούς, κτλ κτλ.

(και εδώ, Ελβετία, έχει αρκετά τέτοια, Χουρέεεεεει!)

Θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες πληροφορίες.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Καμια ώρα με αμάξι νοτιοανατολικά του Παρισιού είναι ένα μεσαιωνικό χωριό το Προβέν (Provins) ....


Our Highlight
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.839
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom