Μεσαιωνική Γερμανία, χωριά, κάστρα, πύργοι

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Οσοι ταξιδεύουμε στη Γερμανία είναι αδύνατο να μην έχουμε μαγευτεί από την έντονη παρουσία του Μεσαίωνα στη Γερμανία. Χωριά ολόκληρα ή ιστορικά κέντρα πόλεων, έχουν την σφραγίδα του παρελθόντος ανεξίτηλη και παρούσα. Κάστρα που στέκουν αγέρωχα απέναντι στον χρόνο, τεράστιοι πύργοι που σε κάνουν να αναρωτιέσαι ποιος ήταν ο ιδιοκτήτης τους, είναι διάσπαρτοι σε όλη τη Γερμανία. Έχετε επισκεφτεί μεσαιωνικά χωριά, κάστρα, πύργους; η περιγραφή σας ίσως είναι η αφορμή για κάποιους απο μας να ζήσουν την δική σας εμπειρία.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μια πολύ όμορφη γερμανική πολίχνη στη Βαυαρία είναι το Wasserburg. Πανέμορφο! Stadt Wasserburg - Impressions
Καλά τι κούκλα είναι αυτή; Στο επόμενο οδικό τουλάχιστον μια στάση!!!!!
Καταπληκτικά μεσαιωνικά ιστορικά κέντρα στις πόλεις Νυρεμβέργη, Bamberg, Rothenburg ob der Tauber, Regensburg. Το ένα καλύτερο από τ'άλλο!!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καλά τι κούκλα είναι αυτή; Στο επόμενο οδικό τουλάχιστον μια στάση!!!!!
Ναι Δήμο μου του αξίζει να κάνεις μια επίσκεψη. Όταν ήμουν στη Γερμανία για τη γλώσσα, το Γκαίτε είχε οργανώσει μια ημερήσια εκδρομή και έτσι το είχα μάθει. Μετά επέστρεψα εκεί καθοδόν προς το Romantische Weg με τον άντρα μου στο ταξίδι του μέλιτος. Ήταν πάλι κούκλα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αν κ λίγο Βαυαρόπληκτος
το αγνοούσα παντελώς το Βασερμπουργκ, που απο οτι ειδα ειναι λιγο βόρεια απο το Χιμζε και ανατολικά του Μονάχου!
Stadt Wasserburg - Tourist Information, Directions

ειναι πάντως πολύυυυ όμορφο!!!:clap:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Στη Βαυαρια ειναι ωραιο και το Landshut! Και να αναφερουμε οτι το Regensburg (η αδυναμια μου δηλαδη) ειναι η μοναδικη ανεπαφα διατηρημενη πολη, γιατι δεν βομβαρδιστηκε κατα τη διαρκεια του Β Παγκοσμιου. Α και το Passau μου αρεσε πολυ!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ευελπιστώ να κάνω ένα ομαδικό-οδικό ταξίδι το καλοκαίρι σε Βάδη-Βυτεμβέργη και Βαυαρία,μέσω Αυστριακού Τυρόλο.Το πρόγραμμα πάντως,φαίνεται πολύ συναρπαστικο και πειλαμβανει πολυ γραφικες πολεις!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Από τις πιιο όμορφες διαδρομές της Ευρώπης, είναι ο Ρομαντικός δρόμος. Αρχίζει από το Φύσσεν και φτάνει μέχρι το Ρότενμπουργκ
Απλά καταπλητικές πόλεις, χωριά, κάστρα.....
Μην χάσετε αυτή τη διαδρομή, αν περάσετε από τα μέρη αυτά.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
bernkastel-kues,το μεσαιωνικο κοσμημα στον ποταμο Μοσελα.Οσοι τυχεροι βρεθειτε εκει θα με θυμηθειτε.Μπορει να συμπεριληφθει σε μια υπεροχη εκδρομη με αφετηρια το Koblenz και καταληξη στην υπεροχη Trier.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ όμορφο φαίνεται.
Αν και είχα πάει στην Trier και Koblenz, δεν το γνώριζα να το επίσκεφτώ κι αυτό.
Στην περιοχή αυτή υπάρχει και ένα κάστρο (Elz) το οποίο είναι εντυπωσιακό.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Οντως πολυ εντυπωσιακο καστρο,κατα πολλους εξισου εντυπωσιακο με το Neueschwenstein...Να συμπληρωσω για το Bernkastel,ειναι απιστευτο τα Χριστουγεννα-σχετικες εικονες στο Internet το αποδεικνυουν.Τελος στην κοιλαδα του Μοζελα κοντα στο επισης γραφικο Cochem,υπαρχει ενα μυστικο που λεγεται Beilstein...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom