Τουρκία Μετάβαση από το Αεροδρόμιο Κωνσταντινούπολης στο αεροδρόμιο Sabiha

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
ΒΑσικά καλημέρα σας.

Προσγειώνομαι στο IST κι έχω πτήση μετά από το SAW, με αρκετή άνεση ωρών, φτάνω στις 16:00 και η επόμενη είναι στις 23:00. Τι επιλογές έχω για να μεταφερθώ κι αν νομίζετε ότι προλαβαίνω να δω κάτι στο δρόμο (δε θα έχω αποσκευές), με ενδιαφέρει κι αυτό.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.268
ΒΑσικά καλημέρα σας.

Προσγειώνομαι στο IST κι έχω πτήση μετά από το SAW, με αρκετή άνεση ωρών, φτάνω στις 16:00 και η επόμενη είναι στις 23:00. Τι επιλογές έχω για να μεταφερθώ κι αν νομίζετε ότι προλαβαίνω να δω κάτι στο δρόμο (δε θα έχω αποσκευές), με ενδιαφέρει κι αυτό.


Είναι κουκιά μετρημένα.

30 λεπτά και παραπάνω για να βγεις από τους ελέγχους και να πάρεις το λεωφορείο. Mια ώρα από ist για ταξιμ και μια ώρα και και μίση ίσως και κάτι παραπάνω, απο ταξιμ για saw.
2 ώρες πριν στο αεροδρόμιο. Αν είσαι χρυσός και πετάς με τη συμμαχία πρέπει να έχουν και εκεί κανάλι γρήγορης διέλευσης άλλα δεν το γνωρίζω σίγουρα, Στο ist έχουν και είναι πολύ γρήγορο.
Πες 5,5 ώρες άλα γκραντε οι μεταφορές και οι χρόνοι στα αεροδρόμια. Έχεις καθαρή το πολύ μια ώρα πάνω κάτω στο ταξίμ.
Πίνεις καφέ περπατάς να ξεμουδιάσεις και ξανά πίσω.

Εναλλακτικά με μετρό και αρκετές αλλαγές σε λιγότερο ίσως χρόνο.
Aπό το ταξίμ παίρνεις μετρό Μ2 σταματάς στο τέρμα γενικαπι. Στη διαδρομή περνώντας από halic θαυμάζεις τον Βόσπορο από το τρένο δεν κατεβαίνεις, (εχεί και κάτι ωραία λουτρά εκεί γύρω άλλα δεν τα προλαβαίνεις 🤣🤣🤣) αλλάζεις και πας με Μαρμάρι στο ayrikickcesme αλλάζεις με την Μ4 και φτάνεις saw.
Μετρό από ist για ταξίμ όχι γιατί είναι λίγο πιο αργό έκτος και αν προχώρησε η γραμμή προς Gay(sic)rettepe τότε ναι.
Αλλάζεις με Μ2 για ταξιμ.
Ουφφφφφφφ
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Είναι κουκιά μετρημένα.

30 λεπτά και παραπάνω για να βγεις από τους ελέγχους και να πάρεις το λεωφορείο. Mια ώρα από ist για ταξιμ και μια ώρα και και μίση ίσως και κάτι παραπάνω, απο ταξιμ για saw.
2 ώρες πριν στο αεροδρόμιο. Αν είσαι χρυσός και πετάς με τη συμμαχία πρέπει να έχουν και εκεί κανάλι γρήγορης διέλευσης άλλα δεν το γνωρίζω σίγουρα, Στο ist έχουν και είναι πολύ γρήγορο.
Πες 5,5 ώρες άλα γκραντε οι μεταφορές και οι χρόνοι στα αεροδρόμια. Έχεις καθαρή το πολύ μια ώρα πάνω κάτω στο ταξίμ.
Πίνεις καφέ περπατάς να ξεμουδιάσεις και ξανά πίσω.

Εναλλακτικά με μετρό και αρκετές αλλαγές σε λιγότερο ίσως χρόνο.
Aπό το ταξίμ παίρνεις μετρό Μ2 σταματάς στο τέρμα γενικαπι. Στη διαδρομή περνώντας από halic θαυμάζεις τον Βόσπορο από το τρένο δεν κατεβαίνεις, (εχεί και κάτι ωραία λουτρά εκεί γύρω άλλα δεν τα προλαβαίνεις 🤣🤣🤣) αλλάζεις και πας με Μαρμάρι στο ayrikickcesme αλλάζεις με την Μ4 και φτάνεις saw.
Μετρό από ist για ταξίμ όχι γιατί είναι λίγο πιο αργό έκτος και αν προχώρησε η γραμμή προς Gay(sic)rettepe τότε ναι.
Αλλάζεις με Μ2 για ταξιμ.
Ουφφφφφφφ
Εναλλακτικά για άρωμα Πόλης, θα έπαιρνα havas για Taksim (μετρό ακόμα από αεροδρόμιο είναι μπέρδεμα), περπάτημα όλη την Istiklal κάτω μέχρι Karakoy, καραβάκι από karakoy για Kadikoy και από εκεί αμέσως Μ4 μέχρι SAW. Σύνολο όλο αυτό σε χρόνο λέω: 1 ώρα havas, 1,5-2 ώρες χαλαρά το περπάτημα με γρήγορο φαγητό/γλυκό, 45'-1 ώρα το καραβάκι (μαζί με αναμονές), 1 ώρα το μετρό μαζί με αναμονές Kadikoy-SAW. Στη χειρότερη δηλαδή ξεκινώντας 4:30 από το IST να είσαι 9:30 στο SAW. Παίρνεις όμως γερό άρωμα Πόλης με περπάτημα στο κέντρο, και κρουαζιέρα Βόσπορο.

Για πιο γρήγορα, παίζει και το μετρό Taksim-Sishane (για να αποφύγεις το περπάτημα όλης της Istiklal, γλιτώνοντας κανά μισάωρο) και μετά κατηφόρα με τα πόδια στα στενάκια του Γαλατά μέχρι το λιμανάκι του Karakoy. Παίρνεις πάλι λίγο άρωμα κέντρου περπατώντας και κρουαζιέρα στο Βόσπορο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ωραία, τώρα είδα ότι στην επιστροφή έχω 10 ώρες, οπότε θα το κάνω τότε πιο χαλαρά. Σας ευχαριστώ πολύ.

Πριγκηπονήσια με βολεύει από το saw? Δεν έχω πάει ποτέ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Xμ απ' ό,τι βλέπω έχει κάποιο shuttle αλλά δεν καταλαβαίνω πού πάει. Αύριο θα τα δούμε στην πράξη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Xμ απ' ό,τι βλέπω έχει κάποιο shuttle αλλά δεν καταλαβαίνω πού πάει. Αύριο θα τα δούμε στην πράξη.
Υπάρχει λεωφορείο ακριβώς μπροστά στην έξοδο των αφίξεων που πάει στο SAW και κοστίζει 6,7 ευρώ. Κατά το googlemaps θα κάναμε 1ω58λ, τελικώς κάναμε 1ω2λ
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Πριγκηπονήσια με βολεύει από το saw? Δεν έχω πάει ποτέ.
Θεωρητικά βολεύει. Πας από Bostancı, Maltepe και Kadıköy αλλά δεν ξέρω τα δρομολόγια ούτε τις τιμές. Αξίζει να επισκεφθείς τα Πριγκηπονήσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom