Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.113
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
καλησπέρα σε όλους για άφιξη Πέμπτη και αναχώρηση Δευτέρα πρωί τι θα με συμβουλεύατε;
το Weekly pass απο την μέρα άφιξης λογικά με συμφέρει καλύτερα από όλα; με κόστος 17.10ευρω + τα 2 συμπληρωματικά εισιτήρια από και προς το αεροδρόμιο;
Κατεβάζεις την εφαρμογή για κινητά, επιλέγεις το εισιτήριο για 7 μέρες (με 17,10 €) που ξεκινάει η ισχύς του την ημέρα και ώρα που θα ορίσεις εσύ και λήξη μετά από 7 μέρες.
Νομίζω ότι το εβδομαδιαίο είναι άλλο και λήγει τη Δευτέρα στις 9 το πρωί.
Επειδή τα έψαξα πολύ για την κόρη μου που ταξίδεψε αρχές Δεκέμβρη 2022 τις ίδιες ακριβώς μέρες (Πέμπτη- Δευτέρα), αυτή ήταν η πιο συμφέρουσα κάρτα για μετακινήσεις για 4-7 μέρες διαμονή.
Θα βγάλεις επιτόπου σε μηχάνημα μόνο το συμπληρωματικο εισιτήριο των 1,70 €. Δεν θυμάμαι τι επιλέγεις, αλλά έχει αναφερθεί σε παλαιότερο μήνυμα.
Το εισιτήριο σου είναι ονομαστικό και θα το κατεβάσεις από την εφαρμογή. Να έχεις ταυτότητα μαζί σου για την περίπτωση ελέγχου από ελεγκτή.

Screenshot_20230208_004106_Chrome.jpg
 

FOTINIRALLI

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Παιδιά, είναι λίγο ξεκούδουνο, αλλά έχω δύο εισιτήρια one way με το CAT τα οποία εκδόθηκαν Οκτώβριο και δεν τα χρησιμοποίησα. Έχουν περιθώριο να χρησιμοποιηθούν έως τα τέλη Απριλίου, αν κάποιος τα χρειάζεται, καθώς εγώ δεν προβλέπεται να πάω Βιέννη μέχρι τότε, ας μου στείλει μήνυμα.
Καλησπέρα! Πρόκειται να πάω Βιέννη την επόμενη Παρασκευή. Το CAT είναι το μετρό από το αεροδρόμιο; Sorry αλλά δεν έχω ψαχτεί ακόμα!
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
πηγα την προηγουμενη βδομαδα. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα και τα γραφω συνοπτικα για να τα βρει οποιος ψαχνετε ευκολο και γρηγορα.

Αν μείνεις πάνω από τις 3 μέρες(και έως 7) το πιο συμφέρον για μεταφορά είναι:

1) κατεβάζεις την εφαρμογή WienMobil και αγοράζεις εισιτήριο 7 days ορίζοντας εσύ ποια μέρα ξεκινάει. Αυτόματα θα σου βγάλει ότι λήγει μετά από μια εβδομάδα (π.χ. ορίζεις 22/2 Τετάρτη ότι ξεκινάει, θα λήγει Τετάρτη 1/3.) Κρατάς την εφαρμογή και σε περίπτωση ελέγχου δείχνεις από εκεί το εισιτήριο.

Το παραπάνω εισιτήριο ισχύει για όλα τα μεταφορικά μεσα στην ζώνη Kerzone και ΔΕΝ ισχύει για την μεταφορά απο/προς το αεροδρόμιο.

2) έχοντας το παραπάνω εισιτήριο έχεις έκπτωση από/προς το αεροδρόμιο. Αντί για 4.5ε πληρώνεις 1.9ε. Φτάνοντας λοιπόν στο αεροδρόμιο το μόνο που έχετε να κάνετε, είναι να πάτε στα κόκκινα γκισέ της OBB και να ζητήσετε μειωμένο εισιτήριο για το κέντρο (1.90ε) καθώς έχετε ήδη εισιτήριο μετακινήσεων για μέσα στην πόλη και αν χρειαστεί τους το δείχνετε κιόλας στην εφαρμογή WienMobil. Σας δίνουν το εισιτήριο, βρίσκετε το τρένο S7 και πάτε κέντρο.

Αντίστοιχα ακριβώς το ίδιο κάνετε για την επιστροφή.

Αυτό που γράφουν όλοι και θα πω και εγώ είναι ότι είναι εύκολο να μπερδευτείτε καθώς παντού θα βλέπετε το τρένο CAT το οποίο είναι πράσινο. ΔΕΝ θέλετε αυτό, εσείς θέλετε το κόκκινο S7 της OBB. Εκτος φυσικά αν θέλετε να πληρώσετε 15ε για την ίδια διαδρομή και να γλυτώσετε περίπου 10-15 λεπτά.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Πρόκειται να πάω Βιέννη την επόμενη Παρασκευή. Το CAT είναι το μετρό από το αεροδρόμιο; Sorry αλλά δεν έχω ψαχτεί ακόμα!
Το μετρό είναι το S, έχει κι αυτό σύνδεση φυσικά από το αεροδρόμιο για την πόλη.
Το CAT είναι το πολύ γρήγορο που συνδέει το αεροδρόμιο με το κέντρο, κυρίως το Wien Hauptbahnhof.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Πρόκειται να πάω Βιέννη την επόμενη Παρασκευή. Το CAT είναι το μετρό από το αεροδρόμιο; Sorry αλλά δεν έχω ψαχτεί ακόμα!
Το CAT είναι ένα γρήγορο τρένο που συνδέει το αεροδρόμιο με ένα σταθμό που υποτίθεται ότι είναι κέντρο (στην πράξη είναι σε ένα άκυρο σημείο, που έχει κι ένα σταθμό μετρό - άβολο σταθμό, μέχρι να αλλάξεις τρένο έχεις χάσει το χρόνο που κέρδισες με την ταχύτητά του CAT). Γενικά όχι. Έχω πάει 10+ φορές στη Βιέννη, το CAT το πήρα όλο κι όλο μία φορά γιατί έτυχε το ξενοδοχείο μου να είναι δίπλα στο σταθμό του.
Στο κέντρο μπορείς να πάς με μετρό (S-bahn), με λεωφορεία (Vienna Airport Lines - είναι βολικότερα για κάποιες περιοχές με πολλά ξενοδοχεία), είτε με ταξί/uber/bolt/freenow (καθώς η απόσταση πόλη-αεροδρόμιο δεν είναι τεράστια, αν είστε αρκετά άτομα μπορεί να συμφέρει). Αν επιλέξεις ταξί (και όχι κάποιο από τα apps), το κανονίζεις ΜΕΣΑ από το αεροδρόμιο, από ένα γκισέ της "Airport Services" δίπλα στην πόρτα της εξόδου.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα στην παρέα. Για 2 ημέρες στην Βιέννη αξίζει να βγάλω τη 48η κάρτα για τα ΜΜΜ ή την Vienna card πιστεύετε; Σίγουρα θα επισκεφτούμε τουλάχιστον ένα παλάτι και κάποιο κονσέρτο στην όπερα.
 

doom26

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! πρόκειται να ταξιδέψουμε οικογενειακώς Βιέννη και θα ήθελα να ρωτήσω για την κάρτα μετακινήσεων,είναι η vienna card?ενδιαφέρομαι για τις 72 ώρες και αν σε αυτή την κάρτα περιλαμβάνεται και η μεταφορά από και προς αεροδρόμιο με s7.Επισης για 15ετων παιδί χρειάζεται κάρτα?ότι άλλο από μαγαζιά που να είναι vfm καλοδεχούμενο...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! πρόκειται να ταξιδέψουμε οικογενειακώς Βιέννη και θα ήθελα να ρωτήσω για την κάρτα μετακινήσεων,είναι η vienna card?ενδιαφέρομαι για τις 72 ώρες και αν σε αυτή την κάρτα περιλαμβάνεται και η μεταφορά από και προς αεροδρόμιο με s7.Επισης για 15ετων παιδί χρειάζεται κάρτα?ότι άλλο από μαγαζιά που να είναι vfm καλοδεχούμενο...
Όχι, η Vienna card είναι ουσιαστικά η "τουριστική κάρτα", έχει και εισιτήριο 72 ωρών, το οποίο μπορείς να βγάλεις online ή επί τόπου.
Από το αεροδρόμιο θα πρέπει να πληρώσεις supplement μέχρι τα όρια της πόλης (είναι μικρό το ποσό, δε θυμάμαι ακριβώς αυτή τη στιγμή)
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω βλέποντας το gps από αεροδρόμιο Βιέννης για το ξενοδοχείο μου,μου δείχνει τη διαδρομή με το S7 που θέλω να πάρω αλλά λέει κ ένα REX7. Οποίο κ από τα δύο να πάρω είναι το ίδιο τρένο; κάποια δρομολόγια λέει s7 κάποια rex 7. Και σε κάποια ξεκινάς με s7 και στα μισά λέει παραμένω στο τρένο και γίνεται rex 7. Επίσης θα βγάλω την κάρτα για τις συγκοινωνίες την 3ημερη αλλά λέει πρέπει να κόψω κ ένα εισητηριο δύο ευρώ μέχρι τα όρια της πόλης
Αυτό το εισητηριο πως το γράφει στα μηχανήματα;; στα κόκκινα μηχανήματα βγάζω το εισητηριο κ την κάρτα;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.237
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom