Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.265
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Παιδιά καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους! Πλησιάζουν οι μέρες της αναχώρησης μας για Σλοβακία και της επιστροφής μας από Βιέννη. Έχουν περάσει και 7 χρόνια από την τελευταία μου επίσκεψη στην αυστριακή πρωτεύουσα και έχω χαθεί λίγο! Τότε είχαμε κλείσει την Monday to Sunday card μέσω Wiener Linien και μας είχε βολέψει αφάνταστα. Δεν θυμάμαι αν η κάρτα αυτή περιλάμβανε την μεταφορά μας από το αεροδρόμιο αν και νομίζω πως ναι , διορθώστε με αν κάνω λάθος. Τώρα μετά από λίγο ψάξιμο είδα ότι υπάρχουν δύο είδη ημερήσιων καρτών. Η μία έχει ισχύ από την ημερομηνία έκδοσης έως 1.00 am της επόμενης μέρας και κόστος 5,8 που δεν μας βολεύει γιατί εμείς θα χρειαστούμε δύο και η άλλη επιλογή είναι η 24 ωρών κάρτα με κόστος 8 ευρώ και ισχύ 24 ώρες . Εμείς θα είμαστε Βιέννη από τις 28/1 10.30 am - 29/1 14.00 pm. Άρα από ότι καταλαβαίνω μας βολεύει η 2η επιλογή απλά θα την εκδώσουμε λίγο αργότερα από την ώρα άφιξης μας με flixbus από Μπρατισλάβα. Για τη μεταφορά μας προς το αεροδρόμιο θα χρησιμοποιήσουμε ΟΒΒ RAILJET που αφού ανήκει στο ίδιο transport company με την Wiener Linien νομίζω ότι θα μας καλύπτει η 24ωρη κάρτα μας . Ξεκαθαρίστε μου λίγο το τοπίο όσοι είστε γνώστες . Ευχαριστώ :)
 

platonas

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Σαν τι καθεστώς να υπάρχει δηλαδή? Και τα 4,30€ κακώς τα έδωσες κατά τη γνώμη μου. Δεν ήξερες,δε ρώταγες να σου πούμε πριν ταξιδέψεις? Το αν θα πληρώσει κάποιος εισητήριο στα μμμ της Βιέννης είναι απλά και μόνο προαιρετικό και δή στη διακριτική ευχέρεια του καθενός ατομικά. Όχι σαν εδώ που μας υποχρεώνουν να χτυπάμε εισιτήριο. Αυτό ειναι κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων του κάθε τζαμπατζή.
αυτό ισχύει μην ξοδευτω άδικα για 2 μέρες που θα πάω???
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
αυτό ισχύει μην ξοδευτω άδικα για 2 μέρες που θα πάω???
Τώρα ρωτάς στα σοβαρά σε δημόσιο φόρουμ αν ισχύει οτι δεν υπάρχει έλεγχος και να επιβεβαιώσει κάποιος ότι δεν χρειάζεται να ξοδευτείς/βγάλεις εισιτήρια;Φαντάζομαι ότι σε περίπτωση ελέγχου θα τους πεις το διάβασα σε ταξιδιωτικό φόρουμ και θα τους αποστομώσεις...
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
αυτό ισχύει μην ξοδευτω άδικα για 2 μέρες που θα πάω???
Εγώ 2 μέρες στη Βιέννη χρησιμοποιώντας όλες τις γραμμές του μετρό,δεν συνάντησα ελέγχους.Δεν είχε καν τουρνικέ στους σταθμούς,έμπαινες/έβγαινες έτσι.Υπήρχε ένα ακυρωτικό μηχάνημα,αλλά κακά τα ψέματα χωρίς τουρνικέ,ποιος κόβει εισιτήριο;Επίσης,δεν υπήρχε έλεγχος ούτε στο s7 απο/προς αεροδρόμιο

Τώρα τί να πω,αν έπεσα σε 2ημερο...απεργίας των ελεγκτών ή δωρεάν μετακινήσεων ή κάνουν ελέγχους μια στο τόσο,δεν ξέρω.Πάντως δεν έβλεπα και κανέναν άλλο να κόβει εισιτήριο
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.265
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Εγώ 2 μέρες στη Βιέννη χρησιμοποιώντας όλες τις γραμμές του μετρό,δεν συνάντησα ελέγχους.Δεν είχε καν τουρνικέ στους σταθμούς,έμπαινες/έβγαινες έτσι.Υπήρχε ένα ακυρωτικό μηχάνημα,αλλά κακά τα ψέματα χωρίς τουρνικέ,ποιος κόβει εισιτήριο;Επίσης,δεν υπήρχε έλεγχος ούτε στο s7 απο/προς αεροδρόμιο

Τώρα τί να πω,αν έπεσα σε 2ημερο...απεργίας των ελεγκτών ή δωρεάν μετακινήσεων ή κάνουν ελέγχους μια στο τόσο,δεν ξέρω.Πάντως δεν έβλεπα και κανέναν άλλο να κόβει εισιτήριο
Την Κυριακή 29/1 στο S7 από κέντρο προς αεροδρόμιο μας έκαναν ελέγχο πάνω στο τρένο μια στάση πριν το αεροδρόμιο. Μπάρες και ακυρωτικά δεν υπήρχαν πουθενά όπως αναφέρθηκε παραπάνω παρόλα αυτά εμέις βγάζαμε κανονικά εισιτήριο .
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Την Κυριακή 29/1 στο S7 από κέντρο προς αεροδρόμιο μας έκαναν ελέγχο πάνω στο τρένο μια στάση πριν το αεροδρόμιο. Μπάρες και ακυρωτικά δεν υπήρχαν πουθενά όπως αναφέρθηκε παραπάνω παρόλα αυτά εμέις βγάζαμε κανονικά εισιτήριο .
Φαντάζομαι κάποιοι έφαγαν την κρυάδα λιγο πριν την αναχώρηση :haha:
 

platonas

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Τώρα ρωτάς στα σοβαρά σε δημόσιο φόρουμ αν ισχύει οτι δεν υπάρχει έλεγχος και να επιβεβαιώσει κάποιος ότι δεν χρειάζεται να ξοδευτείς/βγάλεις εισιτήρια;Φαντάζομαι ότι σε περίπτωση ελέγχου θα τους πεις το διάβασα σε ταξιδιωτικό φόρουμ και θα τους αποστομώσεις...
υπερβολές.. μια παράθεση έκανα...
τι προτείνεις για μετακινήσεις από και προς αεροδρόμιο συν εφολης τις ύλης και για περαιτέρω βόλτες??
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
αυτό ισχύει μην ξοδευτω άδικα για 2 μέρες που θα πάω???
Βρε αδερφέ περιμένεις να ισχύει αυτό που είχα γράψει? Είπα να γράψω μια τρολιά με κάμποση δόση ειρωνείας γιατί δε μπόρεσα να απαντήσω σοβαρά σε κάποιον άλλο.
Όταν είχα πάει το 2018 είχα βγάλει κανονικά κάρτα για όλα τα μέσα κι ας μην μου έκανε κανένας έλεγχο.
Κι αν ξαναπάω εννοείται πως θα ξανα-πληρώσω για τις όποιες μετακινήσεις μου,ασχέτως ελέγχων ή όχι.
Αν κάποιοι πιστεύουν ότι ενώ πρέπει να πληρώνουν για τις μετακινήσεις τους στα μμμ ενώ εκείνοι μπορούν να το αποφύγουν,τότε ας φερθούν "έξυπνα" και μην πληρώσουν.
Οι υπόλοιποι μας αρέσει να θεωρούμαστε κορόιδα και να τα σκάμε αγοράζοντας εισιτήρια. Έχουμε και κουσούρια,τι να κάνουμε τώρα.
Ευχαριστώ.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Βρε αδερφέ περιμένεις να ισχύει αυτό που είχα γράψει? Είπα να γράψω μια τρολιά με κάμποση δόση ειρωνείας γιατί δε μπόρεσα να απαντήσω σοβαρά σε κάποιον άλλο.
Όταν είχα πάει το 2018 είχα βγάλει κανονικά κάρτα για όλα τα μέσα κι ας μην μου έκανε κανένας έλεγχο.
Κι αν ξαναπάω εννοείται πως θα ξανα-πληρώσω για τις όποιες μετακινήσεις μου,ασχέτως ελέγχων ή όχι.
Αν κάποιοι πιστεύουν ότι ενώ πρέπει να πληρώνουν για τις μετακινήσεις τους στα μμμ ενώ εκείνοι μπορούν να το αποφύγουν,τότε ας φερθούν "έξυπνα" και μην πληρώσουν.
Οι υπόλοιποι μας αρέσει να θεωρούμαστε κορόιδα και να τα σκάμε αγοράζοντας εισιτήρια. Έχουμε και κουσούρια,τι να κάνουμε τώρα.
Ευχαριστώ.
Αν το μετρό της Αθήνας ήταν όπως της Βιέννης χωρίς τουρνικέ,αναρωτιέμαι πόσοι θα έκοβαν εισιτήριο
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.265
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Φαντάζομαι κάποιοι έφαγαν την κρυάδα λιγο πριν την αναχώρηση :haha:
Όσο μπόρεσα να καταλάβω με τα λίγα γερμανικά που θυμάμαι δεν βρήκαν κάποιον χωρίς εισιτήριο στο βαγόνι μας τουλάχιστον. Εμάς μάλιστα μας απάντησε και καλό ταξίδι στα ελληνικά ο ελεγκτής μετά τον έλεγχο των εισιτηρίων μας !
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
καλησπέρα σε όλους για άφιξη Πέμπτη και αναχώρηση Δευτέρα πρωί τι θα με συμβουλεύατε;
το Weekly pass απο την μέρα άφιξης λογικά με συμφέρει καλύτερα από όλα; με κόστος 17.10ευρω + τα 2 συμπληρωματικά εισιτήρια από και προς το αεροδρόμιο;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά, είναι λίγο ξεκούδουνο, αλλά έχω δύο εισιτήρια one way με το CAT τα οποία εκδόθηκαν Οκτώβριο και δεν τα χρησιμοποίησα. Έχουν περιθώριο να χρησιμοποιηθούν έως τα τέλη Απριλίου, αν κάποιος τα χρειάζεται, καθώς εγώ δεν προβλέπεται να πάω Βιέννη μέχρι τότε, ας μου στείλει μήνυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom