Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλησπέρα. Φτάνουμε Βιέννη 17/11 το πρωί (με τρένο από Βουδαπέστη) κατά τις 10.30 και πετάμε 20/11 από Βιέννη στις 15:50, η πύλη λέει ότι κλείνει στις 15:20.

Όπως το κόβω πάω καρφί για 72h Vienna City Card γιατί θα πάμε και σε κανά 2 παλάτια και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας σίγουρα, ίσως και αλλού αν δούμε ότι προλαβαίνουμε. Πόση ώρα είναι περίπου το αεροδρόμιο από το κέντρο; Προσπαθώ να βγάλω τι θα κάνουμε από τις 10.30 της τελευταίας μέρας που θα λήξει το 72h μέχρι την ώρα που θα χρειαστεί να ξεκινήσουμε για το αεροδρόμιο. Μην φύγουμε και πολύ νωρίς για χάσουμε τσάμπα το πρωινό.
Ανάλογα με το σημείο του κέντρου, γενικά μέχρι 1 ώρα. Από Stephansplatz για παράδειγμα αν σου κάτσει καλά η ανταπόκριση μπορεί και 40λεπτο.
Για λίγες ώρες (πέραν από το προφανές - βόλτα κεντρικά), μπορείς Belvedere ή μια περασιά από τους κήπους του Schonbrunn
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
2 σύντομες ερωτήσεις σχετικά με την 72h Vienna card που έχουμε βγάλει..

1. Από ότι είδα έχουμε κάποιες εκπτώσεις σε είσοδο σε μουσεία κλπ. Αλλά στο Hofburg που μπήκα και έκλεισα εισιτήρια δεν είδα κάπου επιλογή για να βάλω στοιχεία από το Vienna card, οπότε έκλεισα κανονικά. Έκανα κάτι λάθος;

2. Για το εισιτήριο για το αεροδρόμιο από ποιο app μπορώ να τα κλείσω; Την Vienna card την έκλεισα από το Ivie, που υπέθεσα ότι είναι το επίσημο app.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
2 σύντομες ερωτήσεις σχετικά με την 72h Vienna card που έχουμε βγάλει..

1. Από ότι είδα έχουμε κάποιες εκπτώσεις σε είσοδο σε μουσεία κλπ. Αλλά στο Hofburg που μπήκα και έκλεισα εισιτήρια δεν είδα κάπου επιλογή για να βάλω στοιχεία από το Vienna card, οπότε έκλεισα κανονικά. Έκανα κάτι λάθος;

2. Για το εισιτήριο για το αεροδρόμιο από ποιο app μπορώ να τα κλείσω; Την Vienna card την έκλεισα από το Ivie, που υπέθεσα ότι είναι το επίσημο app.
Ποια από τις κάρτες έβγαλες; Υπάρχει και μια έκδοση της Vienna Card που περιλαμβάνει και την μεταφορά από/ προς το αεροδρόμιο.
Επιτόπου στα μηχανήματα θα βγάλεις το εισιτήριο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο της πόλης. Δεν ξέρω όμως ποιο εισιτήριο πρέπει να βγάλεις γιατί εβγαλες ήδη την Vienna Card.
Θα την ενεργοποιήσεις την 1ημέρα της άφιξης σου ή την επόμενη μέρα; Γιατί θα βγάλεις και ανάλογο συμπληρωματικό εισιτήριο νομίζω....
Ας μας πει κάποιος που πήγε πρόσφατα γιατί και εμένα με ενδιαφέρει η απάντηση για την κόρη μου που θα ταξιδέψει εκεί. 😇
Η vienna card των 72 ωρών δεν είμαι σίγουρη εάν συμφέρει πάντως για φοιτητές, γιατί ήδη παίρνουν μεγαλύτερες εκπτώσεις από αυτές που δίνει η κάρτα στα αξιοθέατα...
 
Last edited:

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Ποια από τις κάρτες έβγαλες; Υπάρχει και μια έκδοση της Vienna Card που περιλαμβάνει και την μεταφορά από/ προς το αεροδρόμιο.
Επιτόπου στα μηχανήματα θα βγάλεις το εισιτήριο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο της πόλης. Δεν ξέρω όμως ποιο εισιτήριο πρέπει να βγάλεις γιατί εβγαλες ήδη την Vienna Card.
Θα την ενεργοποιήσεις την 1ημέρα της άφιξης σου ή την επόμενη μέρα; Γιατί θα βγάλεις και ανάλογο συμπληρωματικό εισιτήριο νομίζω....
Ας μας πει κάποιος που πήγε πρόσφατα γιατί και εμένα με ενδιαφέρει η απάντηση για την κόρη μου που θα ταξιδέψει εκεί. 😇
Η vienna card των 72 ωρών δεν είμαι σίγουρη εάν συμφέρει πάντως για φοιτητές, γιατί ήδη παίρνουν μεγαλύτερες εκπτώσεις από αυτές που δίνει η κάρτα στα αξιοθέατα...
Βασικά εμείς είμαστε ήδη Βιέννη, αλλά ήρθαμε με τρένο από Βουδαπέστη. Οπότε έβγαλα την 72h κάρτα μόνο για τις μεταφορές, την απλή στα 29€. Δεν έβρισκα πόσο κοστίζει το εισιτήριο για αεροδρόμιο (μας ενδιαφέρει μόνο η μία κατεύθυνση), θεώρησα ότι επειδή δεν θέλουμε πήγαινε-έλα δεν θα συνέφερε η πιο ακριβή.

Πάντως αυτό το S7 που άκουγα ότι είναι για την διαδρομή από/προς αεροδρόμιο δεν μου το βγάζει στις προτεινόμενες διαδρομές από τον σιδηρ.σταθμο προς το αεροδρόμιο. Ή για την ακρίβεια μου το βγάζει σε εναλλακτική διαδρομή με μετεπιβίβαση. Ενώ με RJ πάει απευθείας. Κι αυτό το εισιτήριο από την στάση το βγάζεις; Ή γίνεται και από κάποιο app;
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Βασικά εμείς είμαστε ήδη Βιέννη, αλλά ήρθαμε με τρένο από Βουδαπέστη. Οπότε έβγαλα την 72h κάρτα μόνο για τις μεταφορές, την απλή στα 29€. Δεν έβρισκα πόσο κοστίζει το εισιτήριο για αεροδρόμιο (μας ενδιαφέρει μόνο η μία κατεύθυνση), θεώρησα ότι επειδή δεν θέλουμε πήγαινε-έλα δεν θα συνέφερε η πιο ακριβή.

Πάντως αυτό το S7 που άκουγα ότι είναι για την διαδρομή από/προς αεροδρόμιο δεν μου το βγάζει στις προτεινόμενες διαδρομές από τον σιδηρ.σταθμο προς το αεροδρόμιο. Ή για την ακρίβεια μου το βγάζει σε εναλλακτική διαδρομή με μετεπιβίβαση. Ενώ με RJ πάει απευθείας. Κι αυτό το εισιτήριο από την στάση το βγάζεις; Ή γίνεται και από κάποιο app;
Δες εδω:
ÖBB Railjet

Εισιτήριο βγαζεις και από εφαρμογή και επιτόπου από μηχάνημα.
Περίπου 4,30€ είναι το εισιτήριο απο το κέντρο της Βιέννης για αεροδρόμιο με το S7. Αν ισχυει ακομη η 72ωρη Vienna card βγαζεις μονο το συμπληρωματικο εισιτήριο με 1,70€ για να πας στο αεροδρόμιο.
Εγώ το S7 το πήρα από το σταθμό Wienn Mitte που είναι πολύ δημοφιλής και από τον οποίο αναχωρεί και το γρήγορο αλλά ακριβό τρένο Cat με 11€ εισιτήριο!
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Χμμ. Στο app της OBB πάντως δεν βρίσκω κάπου στα discounts την Vienna card (ούτε την απλή που έχω εγώ, αλλά ούτε και την transfer)

Αν και εμένα που το ξενοδοχείο είναι δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό μάλλον βολεύει περισσότερο το RJ, το S7 κάνει μετεπιβίβαση βλέπω και κάνει περισσότερη ώρα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Χμμ. Στο app της OBB πάντως δεν βρίσκω κάπου στα discounts την Vienna card (ούτε την απλή που έχω εγώ, αλλά ούτε και την transfer)

Αν και εμένα που το ξενοδοχείο είναι δίπλα στον σιδηροδρομικό σταθμό μάλλον βολεύει περισσότερο το RJ, το S7 κάνει μετεπιβίβαση βλέπω και κάνει περισσότερη ώρα.
Παρόμοια τρένα είναι, μη σε απασχολεί αυτό, πάρε όποιο από τα δύο είναι direkt.
Στο site υπάρχει η δυνατότητα αγοράς σίγουρα, κατά 99% και στο app, δεν το έχω εγκατεστημένο για να το τσεκάρω αυτή τη στιγμή
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Αυτήν την έκπτωση βάζω; Γιατί τα έχει όλα στα γερμανικά και δεν βρίσκω κάτι άλλο σχετικό..

IMG_20221119_222902.jpg
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά, λέω για αυτό που ανέφερε η φίλη παραπάνω
"Αν ισχυει ακομη η 72ωρη Vienna card βγαζεις μονο το συμπληρωματικο εισιτήριο με 1,70€ για να πας στο αεροδρόμιο.".
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά, λέω για αυτό που ανέφερε η φίλη παραπάνω
"Αν ισχυει ακομη η 72ωρη Vienna card βγαζεις μονο το συμπληρωματικο εισιτήριο με 1,70€ για να πας στο αεροδρόμιο.".
Αυτό το συμπληρωματικο εισιτήριο για το αεροδρόμιο το αναφέρει στους όρους χρήσης της Vienna Card.
Μήπως βγαινει μόνο στο γκισε ή στο μηχάνημα εκδοσης;
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Δεν πειράζει, επειδή φεύγουμε σε λίγο τελικά έβγαλα ολόκληρο να ξεμπερδεύω. Απλά αν ξεκαθαρίσει κάποιος τι παίζει ας το γράψει εδώ μήπως βοηθηθεί κάποιος άλλος φίλος (ή εγώ για την επόμενη φορά που θα έρθω Βιέννη)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom