Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Σχετικά με τα μμμ στη Βιέννη.Δεν ξέρω τί καθεστώς υπάρχει,αλλά στο διήμερο που ήμουν εκεί,έλεγχο για εισιτήρια δεν συνάντησα πουθενά.Κινούμουν συνεχώς με το μετρό,χρησιμοποίησα όλες τις γραμμές,και να πω την 'αμαρτία' μου,δεν έκοψα ούτε μια φορά εισιτήριο.Όπως δεν έβλεπα και κανέναν σχεδόν να κόβει.Για σοβαρή ευρωπαική χώρα μού φάνηκε περίεργο.Στο μετρό της Αθήνας φερ'ειπείν δεν μπορείς να μπεις και να βγεις χωρίς εισιτήριο.

Τα μόνα λεφτά που έδωσα για μμμ ήταν τα 4,30 ευρώ στο s7 απο το αεροδρόμιο στην πόλη (που κι αυτά τα έδωσα τζάμπα δηλαδή).Στην επιστροφή δεν έδωσα ούτε αυτά.Λες και τα μμμ τους είναι δωρεάν.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Σαν τι καθεστώς να υπάρχει δηλαδή? Και τα 4,30€ κακώς τα έδωσες κατά τη γνώμη μου. Δεν ήξερες,δε ρώταγες να σου πούμε πριν ταξιδέψεις? Το αν θα πληρώσει κάποιος εισητήριο στα μμμ της Βιέννης είναι απλά και μόνο προαιρετικό και δή στη διακριτική ευχέρεια του καθενός ατομικά. Όχι σαν εδώ που μας υποχρεώνουν να χτυπάμε εισιτήριο. Αυτό ειναι κατάφορη καταπάτηση των δικαιωμάτων του κάθε τζαμπατζή.
 

takanell

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
Για το ταξίδι μας στη Βιέννη θα χρειαστούμε το 8-Tage-klimakarte Wien ή είμαστε καλυμμένοι με το Wochenkarte ώστε να γυρίσουμε τα αξιοθέατα όπως π.χ Άγιος στέφανος μέχρι μπελβεντερε.
60D971C5-7B5A-4C7B-8B31-1F92EB649FE7.png
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Καλησπέρα,
Για το ταξίδι μας στη Βιέννη θα χρειαστούμε το 8-Tage-klimakarte Wien ή είμαστε καλυμμένοι με το Wochenkarte ώστε να γυρίσουμε τα αξιοθέατα όπως π.χ Άγιος στέφανος μέχρι μπελβεντερε.
View attachment 409581
Το πλεονέκτημα της Klimakarte είναι πως μπορείςνα τη χρησιμοποιήσεις σε μή συνεχόμενες ημέρες. Φαντάζομαι δε σου προσφέρει κάτι και δε σε συμφέρει αν πας π.χ. για ένα τριήμερο ή τετραήμερο.
Η Wochenkarte είναι ιδανική επιλογή εφόσον είσαι στην πόλη εντός της ίδιας εβδομάδας (ισχύει Δευτέρα με Κυριακή)
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Γεια σας θα ήθελα να κάμω κάποιες ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να απαντησει. Θα πάμε βιεννη την άλλη εβδομάδα από Δευτέρα μέχρι Κυριακή. Για μετακινήσεις τι συμφέρει να κλείσω? Την wochenkarte? Και πρέπει να βγάλω και επιπλέον εισιτήριο άλλο για μετακίνηση από αεροδρόμιο στο κέντρο. Ποιο απο τα δύο τρένα βολεύει να παρω? Τοξενοδοχείο είναι το best western plus amedia βολεύει?απ ότι είδα δεν είναι κεντρο. Υπάρχει καποιος διαθεσκμκς χαρτης της πολης με συγκοινωνίες και αξιοθεατα?Επίσης έκλεισα τη vienna card για 3 ημερες και την έχω σαν εφαρμογή στο κινητό με το barcode πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά όταν θα μπαίνω στα μουσεία θα σκαναρουν το barcode? Μπερδεύτηκα με τα σχόλια για το πότε και πως πρέπει να την ενεργοποιήσω για πρώτη φορά. συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά έχω αγχωθεί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Γεια σας θα ήθελα να κάμω κάποιες ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να απαντησει. Θα πάμε βιεννη την άλλη εβδομάδα από Δευτέρα μέχρι Κυριακή. Για μετακινήσεις τι συμφέρει να κλείσω? Την wochenkarte? Και πρέπει να βγάλω και επιπλέον εισιτήριο άλλο για μετακίνηση από αεροδρόμιο στο κέντρο. Ποιο απο τα δύο τρένα βολεύει να παρω? Τοξενοδοχείο είναι το best western plus amedia βολεύει?απ ότι είδα δεν είναι κεντρο. Υπάρχει καποιος διαθεσκμκς χαρτης της πολης με συγκοινωνίες και αξιοθεατα?Επίσης έκλεισα τη vienna card για 3 ημερες και την έχω σαν εφαρμογή στο κινητό με το barcode πρέπει να κάνω κάτι άλλο ή απλά όταν θα μπαίνω στα μουσεία θα σκαναρουν το barcode? Μπερδεύτηκα με τα σχόλια για το πότε και πως πρέπει να την ενεργοποιήσω για πρώτη φορά. συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά έχω αγχωθεί.
Η εβδομαδιαία κάρτα μετακινήσεων λογικά σε συμφέρει. Για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο χρειάζεται να βγάλεις κι ένα επιπλέον εισιτήριο μονής διαδρομής από αεροδρόμιο προς Schwechat.
Λίγο που κοίταξα θα πάρεις το RJ μέχρι Quartier Belvedere και μετά to 18
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.960
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Τοξενοδοχείο είναι το best western plus amedia βολεύει?απ ότι είδα δεν είναι κεντρο.
Μείναμε στο ξενοδοχείο αυτό. Δεν είναι κεντρικό αλλά έχει στάση λεωφορείου ακριβώς από έξω. Καλά να περάσετε.
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Μείναμε στο ξενοδοχείο αυτό. Δεν είναι κεντρικό αλλά έχει στάση λεωφορείου ακριβώς από έξω. Καλά να περάσετε.
Ευχαριστούμε πολύ!!

Η εβδομαδιαία κάρτα μετακινήσεων λογικά σε συμφέρει. Για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο χρειάζεται να βγάλεις κι ένα επιπλέον εισιτήριο μονής διαδρομής από αεροδρόμιο προς Schwechat.
Λίγο που κοίταξα θα πάρεις το RJ μέχρι Quartier Belvedere και μετά to 18
Σε ευχαριστώ καταρχας για το ψαξιμο και τη βοηθεια.Το εβδομαδιαίο είναι για όλα τα μέσα μετακίνησης; το 18 λεωφορείο? εγώ ήθελα να πάρω το s7 αλλά απ ότι βλέπω μετά τις 12 το πρωί δεν έχει δρομολόγια λόγω έργων κ μ βγάζει ένα μόνο το CAT? Το RJ ποιο είναι ?έχω μπερδευτεί με το RJ , το S7, CAT?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Ευχαριστούμε πολύ!!


Σε ευχαριστώ καταρχας για το ψαξιμο και τη βοηθεια.Το εβδομαδιαίο είναι για όλα τα μέσα μετακίνησης; το 18 λεωφορείο? εγώ ήθελα να πάρω το s7 αλλά απ ότι βλέπω μετά τις 12 το πρωί δεν έχει δρομολόγια λόγω έργων κ μ βγάζει ένα μόνο το CAT? Το RJ ποιο είναι ?έχω μπερδευτεί με το RJ , το S7, CAT?
RJ είναι το Railjet (τρένο και αυτό), δεν έχει ουσιαστική διαφορά με το S7 (ίδιο εισιτήριο θα χρησιμοποιήσεις για την πόλη), αλλάζουν οι στάσεις/διαδρομή και τα ωράρια μόνο.
Το Cat είναι πιο express, ακριβότερο/ξεχωριστό εισιτήριο
 

kouv93

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Η εβδομαδιαία κάρτα μετακινήσεων λογικά σε συμφέρει. Για τη μετακίνηση από το αεροδρόμιο χρειάζεται να βγάλεις κι ένα επιπλέον εισιτήριο μονής διαδρομής από αεροδρόμιο προς Schwechat.
Λίγο που κοίταξα θα πάρεις το RJ μέχρι Quartier Belvedere και μετά to 18
Τώρα που το είδα αυτό το δρομολόγιο μάλλον θα κάνουμε. Άρα θα πάρουμε το εβδομαδιαίο εισιτήριο και ένα μόνο εισιτήρια που έχει 1,20 για το RJ. Και τα δύο εισιτήρια(εβδομαδιαίο και το μονο)μπορούμε να τα βγάλουμε από το αεροδρόμιο από το μηχάνημα ή απο καπου αλλου?θέλουν επικύρωση κανονικά έτσι?το εβδομαδιαίο μια φορά το επικυρώνει?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Τώρα που το είδα αυτό το δρομολόγιο μάλλον θα κάνουμε. Άρα θα πάρουμε το εβδομαδιαίο εισιτήριο και ένα μόνο εισιτήρια που έχει 1,20 για το RJ. Και τα δύο εισιτήρια(εβδομαδιαίο και το μονο)μπορούμε να τα βγάλουμε από το αεροδρόμιο από το μηχάνημα ή απο καπου αλλου?θέλουν επικύρωση κανονικά έτσι?το εβδομαδιαίο μια φορά το επικυρώνει?
Μηχανήματα στο αεροδρόμιο, γκισέ και app.
Δε χρειάζεται επικύρωση, η διάρκεια αναγράφεται επί του εισιτηρίου
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Καλησπέρα. Φτάνουμε Βιέννη 17/11 το πρωί (με τρένο από Βουδαπέστη) κατά τις 10.30 και πετάμε 20/11 από Βιέννη στις 15:50, η πύλη λέει ότι κλείνει στις 15:20.

Όπως το κόβω πάω καρφί για 72h Vienna City Card γιατί θα πάμε και σε κανά 2 παλάτια και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας σίγουρα, ίσως και αλλού αν δούμε ότι προλαβαίνουμε. Πόση ώρα είναι περίπου το αεροδρόμιο από το κέντρο; Προσπαθώ να βγάλω τι θα κάνουμε από τις 10.30 της τελευταίας μέρας που θα λήξει το 72h μέχρι την ώρα που θα χρειαστεί να ξεκινήσουμε για το αεροδρόμιο. Μην φύγουμε και πολύ νωρίς για χάσουμε τσάμπα το πρωινό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.987
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom