Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

GiorgosK79

Member
Μηνύματα
20
Likes
8
Πάντως, το κάστρο Λιχτενσταιν δεν ειναι μέσα στην πόλη κι είναι λίγο περίπλοκο να πας με συγκοινωνία. Επίσης, αν δεν έχεις ξαναπάει Βιέννη, θεωρώ αρκετά φιλόδοξο να δεις και τα 2 παλάτια και 2 μουσεία (το Ιστορίας Τέχνης είναι μεγάλο και θέλει κανά 3ωρο τουλ..) και το Λιχτενσταιν, και τα περίχωρα και Μπρατισλάβα. Ίσως πρέπει να βγαλεις κατι από το πρόγραμμα. Παντως το Kahlenberg για τη θεα και το Grinzing για τους αμπελώνες και τα παραδοσιακα εστιατορια, τα προτείνω ανεπιφύλακτα
Λες ε; Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακόμη βγάλει χρόνους και αποστάσεις ακριβώς. Πολύ καλά, θα τα προσαρμόσω και μέχρι τον Απρίλη θα επανέλθω!
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Ίσως σε συμφέρει ένα τριήμερο εισιτήριο για όλα τα μέσα που είναι στα 17€ το άτομο. Το παραγγέλνεις online αν θέλεις ή το βγάζεις επιτόπου από τους σταθμούς του μετρό. Αυτό δεν το ακυρώνεις πουθενά παρά μόνο το επιδεικνύεις όταν σου ζητηθεί.Υπάρχουν Βίντεο στο YouTube για να δεις πως το εκδιδεις απο το μηχάνημα είναι πανεύκολο. Υπάρχει βέβαια και ηVienna city card Αντίστοιχα για τρεις μέρες και αυτή στα 26€ το άτομο Όπου εκτός από τις δωρεάν μετακινήσεις στα μμμ Έχεις και κάποια έκπτωση σε κάποια μουσεία καταστήματα κτλ.
 
Last edited:
Μηνύματα
55
Likes
9
Υπάρχουν στους σταθμούς που είναι και σταθμοί τρένων, δες εδώ αναλυτικά και για το κόστος https://www.oebb.at/en/reiseplanung-services/am-bahnhof/gepaeckaufbewahrung.html
Fraulina θέλω βοήθεια για το εβδομαδιαίο εισιτήριο

Για το εβδομαδιαίο εισιτήριο για πια περιοχή θα βγάλω; έχω μπερδευτεί με το 100 κ 1100 αν τα γράφω και σωστά η περιοχή που θα μείνω είναι Karmeliterhofgasse και αν είναι δύσκολο να βγάλω την κάρτα από τα μηχανήματα εκεί ή καλύτερα από το ίντερνετ. Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Για το εβδομαδιαίο εισιτήριο για πια περιοχή θα βγάλω; έχω μπερδευτεί με το 100 κ 1100 αν τα γράφω και σωστά η περιοχή που θα μείνω είναι Karmeliterhofgasse και αν είναι δύσκολο να βγάλω την κάρτα από τα μηχανήματα εκεί ή καλύτερα από το ίντερνετ. Ευχαριστώ πολύ.
για τη ζώνη 100 θα βγάλεις, αυτή είναι το κέντρο. Η αλήθεια εγώ έβγαζα μηνιαία κάρτα από το μηχάνημα, δεν ήταν δύσκολο. Πρόσεξε ότι το εβδομαδιαίο εισιτήριο ισχύει από Δευτέρα έως Δευτέρα και όχι για 7 ημέρες από την έκδοση.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
για τη ζώνη 100 θα βγάλεις, αυτή είναι το κέντρο. Η αλήθεια εγώ έβγαζα μηνιαία κάρτα από το μηχάνημα, δεν ήταν δύσκολο. Πρόσεξε ότι το εβδομαδιαίο εισιτήριο ισχύει από Δευτέρα έως Δευτέρα και όχι για 7 ημέρες από την έκδοση.
Οπότε το δωμάτιο που νοικιάσαμε είναι κέντρο εε; ναι δυστυχώς είναι από Δευτέρα έως Δευτέρα κακός κατά εμε αλλά τι να κάνουμε; και από το μηχάνημα είναι εύκολη η έκδοση ή να το κλείσω από ίντερνετ; τι λες; (είμαι από νησί και δεν είμαι εξοικείωμενη με όλα αυτά) ευχαριστώ πολύ.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Οπότε το δωμάτιο που νοικιάσαμε είναι κέντρο εε; ναι δυστυχώς είναι από Δευτέρα έως Δευτέρα κακός κατά εμε αλλά τι να κάνουμε; και από το μηχάνημα είναι εύκολη η έκδοση ή να το κλείσω από ίντερνετ; τι λες; (είμαι από νησί και δεν είμαι εξοικείωμενη με όλα αυτά) ευχαριστώ πολύ.
είναι στο 9ο διαμέρισμα, που συνορευει με το 1ο που είναι το κέντρο. Εγώ απο το μηχανημα τα εβγαζα, δεν είχα κλεισει απο Ιντερνετ ποτε.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Να υποθέσω ότι είναι καλή περιοχή εε; και κάτι ακόμα για τα μηχανήματα έκδοση εισιτηρίου είναι εύχρηστο; έχει και αγγλικά; Σορυ πολλές ερωτήσεις εε;
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Να υποθέσω ότι είναι καλή περιοχή εε; και κάτι ακόμα για τα μηχανήματα έκδοση εισιτηρίου είναι εύχρηστο; έχει και αγγλικά; Σορυ πολλές ερωτήσεις εε;
Μια χαρα ειναι η περιοχη. Για τα μηχανηματα δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω, εχουν περασει χρονια απο τοτε που εμενα εκει και μιλαω και γερμανικα..Παντως αποκλειεται να μην εχει κ αγγλικα.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Να υποθέσω ότι είναι καλή περιοχή εε; και κάτι ακόμα για τα μηχανήματα έκδοση εισιτηρίου είναι εύχρηστο; έχει και αγγλικά; Σορυ πολλές ερωτήσεις εε;
Έχει και αγγλικά και ναι είναι εύχρηστο. Στην χειρότερη περίπτωση μπορείς να ζητήσεις βοήθεια;)
 
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα!
την τρίτη πετάω για Βιέννη, και κάνοντας έλεγχο σε εισιτήρια για τα ΜΜΜ έχω βρει πολλά χωρίς να καταφέρω να βγάλω άκρη....
υπάρχει κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα και να μπορεί να με βοηθήσει?
Βρίσκω εβδομαδιαίες κάρτες και με 17,90 και με 24,90....διαφέρουν ως προς τι??? καθώς και διαβάζω και για την vienna card με 29,00 για 72 ώρες που αν κατάλαβα καλά έχει και έκπτωση σε πολλά αξιοθέατα?
@fraulina θα εκτιμούσα πολύ κάποιο σχόλιό σου!!! <3

ευχαριστώ πολύ!!!!
 
Last edited:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα!
την τρίτη πετάω για Βιέννη, και κάνοντας έλεγχο σε εισιτήρια για τα ΜΜΜ έχω βρει πολλά χωρίς να καταφέρω να βγάλω άκρη....
υπάρχει κάποιος που να έχει πάει πρόσφατα και να μπορεί να με βοηθήσει?
Βρίσκω εβδομαδιαίες κάρτες και με 17,90 και με 24,90....διαφέρουν ως προς τι??? καθώς και διαβάζω και για την vienna card με 29,00 για 72 ώρες που αν κατάλαβα καλά έχει και έκπτωση σε πολλά αξιοθέατα?
@fraulina θα εκτιμούσα πολύ κάποιο σχόλιό σου!!! <3

ευχαριστώ πολύ!!!!
Παρούσα! Κοίτα εγώ όταν έμενα εκεί, έβγαζα μηνιαία κάρτα, οπότε για κάρτες τυπου Vienna card δεν έχω ιδέα..Στο μηχάνημα είχαμε βγάλει εισιτήρια όταν είχα επισκέψεις, υπάρχουν για 2 3 και 4 ημέρες νομίζω, το εβδομαδιαίο απλά πρόσεχε ότι ισχύει απο Δευτέρα έως Δευτέρα και όχι για 7 ημέρες, δηλ. αν το βγάλεις Τρίτη, και πάλι μέχρι τη Δευτέρα θα ισχύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom