Ολλανδία Μετακινήσεις από Χάγη Άμστερνταμ κλπ

rosinante

Member
Μηνύματα
94
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αλπική τρενογραμμή
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
Γεια χαρά!
Πρόκειται να πάω Ολλανδία-Γερμανία το καλοκαίρι για 20 μέρες... ταξίδι χαμηλού προϋπολογισμού οκ. Υπάρχει στη Χάγη σπίτι και θα μείνω 10 μέρες. Θέλω να κάνω βόλτες στη γύρω περιοχή δηλ. Ντέλφ, Ρότερνταμ, Λέιντεν κι αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο πείτε μου. Διάβασα για την ημερήσια κάρτα για την περιοχή Zuid-Holland των 13.50 ευρώ και σκέφτομαι να τη χρησιμοποιήσω για τις μέρες που θα πάω στο Λέιντεν και στο Ροτερνταμ. Στο Ντελφ μπορώ μάλλον να χρησιμοποιήσω το ημερήσιο εισιτήριο της Χάγης, αφού πάω με το τράμ, σωστά;
Το θέμα μου είναι πως θέλω να πάω 2-3 φορές στο Άμστερνταμ (το έχω ξαναεπισκεφτεί πριν καμιά δεκαριά χρόνια) και δεν ξέρω ποιός είναι ο φτηνότερος τρόπος... να βγάλω OV chipcard; και τι κερδίζω βγάζοντας την;
Δηλ θα έχω κάποια έκπτωση στο εισιτήριο Άμστερνταμ-Χάγη; Γενικώς δεν κατάλαβα πως λειτουργεί αυτή η κάρτα...
Το εισιτήριο Άμστερνταμ-Χάγη με το τρένο είναι στα 12 ευρώ περίπου, ενώ με το λεωφορείο είναι 5 ευρώ. Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ το πρωί το τρένο και το βράδυ το λεωφορείο, θα το δω αυτό οκ ανάλογα την κούραση, τη διάθεση...
Στο Άμστερνταμ θα έχω εισιτήριο μιας ημέρας για τις συγκοινωνίες.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom