Πολωνία Μετακινήσεις στην Πολωνία

costas 200

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
1 μήνα πριν ανοίγει η ον-λάιν αγορά. Θα βρεις εύκολα, κλείσε Β θέση.
Ευχαριστώ

Πάρα πολύ ακριβά τα 21 ευρώ την ημέρα. Αν και δεν νομίζω να είναι τόσο. Μάλλον θα σου λέει για το σύνολο των ημερών.

Στο διαμέρισμα που μείναμε εμείς ήταν δωρεάν το παρκινγκ.

Κοίτα αν νοικιάσεις αμάξι, η καλύτερη λύση είναι να έχει parking το ξενοδοχείο σε μια φυσιολογική τιμή ή δωρεάν.

Εμείς χρειάστηκε να το βάλουμε για λίγο και σε ιδιωτικό parking το οποίο κόστισε 1 ευρώ την ώρα. Το ίδιο και η ελεγχόμενη στάθμευση στο δρόμο κοντά στο κέντρο. Από τις 8:00 ως τις 20:00 (Δευτέρα - Σάββατο) κοστίζει 1 ευρώ την ώρα. Κυριακή είναι δωρεάν.
Ευχαριστώ
 
  • Like
Reactions: GTS

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Αν και περιστασιακά έχουν αναφερθεί στο forum να ενημερώσω τους απανταχού συμφορουμίτες για δύο βολικές εφαρμογές για τις μετακινήσεις στην Πολωνία.

Jakdojade - Εφαρμογή ΜΜΜ για σχεδόν όλες τις πόλεις της χώρας.
Πολύ καλή εφαρμογή, καλοστημένη και σχετικά εύκολη στη χρήση.
Εισάγεις εύκολα χρήμα με την κάρτα που έχεις βάλει στο wallet του τηλεφώνου (μόνο ακέραια ποσά). Κατά περίπτωση και ανάλογα την πόλη χρειάζεται η εισαγωγή του τηλεφωνικού αριθμού και μπορεί να σου σταλεί κωδικός στο τηλέφωνο για να τον συμπληρώσεις στην εφαρμογή.Προσοχή εδώ υπάρχει μια παραξενιά. Στο 1ο πεδίο μαζί με το +30 προσθέτεις επιπλέον τον πρώτο αριθμό του τηλεφωνικού αριθμού σου καθώς στο 2ο πεδίο "χωράει" μόνο 9 αριθμούς.
Με ανοιχτό το GPS βρίσκει την πόλη και την ακριβή θέση που βρίσκεσαι. Αν κάνεις αναζήτηση στην ενότητα Trips με βάση τον προορισμό που θέλεις και με το πάτημα ενός κουμπιου σου δείχνει όλες τις πιθανές εναλλακτικές ενώ σου προτείνει το κατάλληλο εισιτήριο για κάθε διαδρομή. Επίσης σε δικό τους χάρτη δείχνει την πλήρη διαδρομή και όλες τις πιθανές αλλαγές μέσων.
Σε άλλη ενότητα (Tickets), σου δείχνει όλα τα πιθανά εισιτήρια που υπάρχουν στην πόλη. Εκεί μπορείς να βρεις και να εκδόσεις επιπλέον τα πολυήμερα εισιτήρια.
Επειδή κάθε πόλη έχει διαφορετικό σύστημα ΜΜΜ μπορεί κατά την χρήση να σου ζητηθούν διαφορετικά στοιχεία. Σε μια πόλη π.χ. ζητά τον αριθμό της γραμμής που θα χρησιμοποιήσεις, σε άλλη τον τετραψήφιο αριθμό που έχει κάθε όχημα στο πλάι ή στο εσωτερικό δίπλα στον οδηγό, ενώ μπορεί να σου ζητήσει να σκανάρεις QR code που βρίσκεται στο εσωτερικό του οχήματος.

PKPINTERCITY - Εφαρμογή για τραίνα (Πλην τον τοπικών REGIO)
Εύκολη έκδοση και πληρωμή εισιτηρίων για όλα τα (πολύ καλά) τραίνα της χώρας. Δεν ξέρω αν είναι η εντύπωσή μου ή η συγκυρία, πάντως η εφαρμογή δούλευε καλύτερα από ότι το site τους. Για παράδειγμα η επιλογή θέσης δεν μου δούλεψε ποτέ στο site (στην αγγλόφωνη εκδοχή) ενώ στο app όλα δούλευαν μια χαρά. Να συμπληρώσω βέβαια πως στο φίλο που συνταξιδεύμαμε κάποια στιγμή κόλλησε και χρειάστηκε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση.
Κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό μου και ενω επέλεξα τα εισητήρια που θέλω στο τέλος που λέει πληρωμή δεν ειχε την δυνατοτητα να πληρώσω με την πιστωτική μου κάρτα.Εσεις πως πληρώσατε?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό μου και ενω επέλεξα τα εισητήρια που θέλω στο τέλος που λέει πληρωμή δεν ειχε την δυνατοτητα να πληρώσω με την πιστωτική μου κάρτα.Εσεις πως πληρώσατε?
Αν εννοείς την Jakdojade πατάς πάνω δεξιά, στο ανθρωπάκι, και στην επιλογή “my wallet” πατάς refill. Κατόπιν στο payment method επιλέγεις το Apple Pay αν έχεις βάλει ήδη κάρτα στο iphone σου (αν φυσικά έχεις iphone) αλλιώς επιλέγεις add a payment card και εισάγεις τα στοιχεία της κάρτας που θέλεις.
 

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Αν εννοείς την Jakdojade πατάς πάνω δεξιά, στο ανθρωπάκι, και στην επιλογή “my wallet” πατάς refill. Κατόπιν στο payment method επιλέγεις το Apple Pay αν έχεις βάλει ήδη κάρτα στο iphone σου (αν φυσικά έχεις iphone) αλλιώς επιλέγεις add a payment card και εισάγεις τα στοιχεία της κάρτας που θέλεις.
Προσπαθώ με την εφαρμογή PKP,επιλέγω εισητηρια και όταν πάω να πληρώσω με Google pay,βάζοντας την πιστωτική μου στο τέλος για να μου στείλει απόδειξη δέχεται μόνο διεύθυνση Πολωνίας και δεν προχωράει στην πληρωμή και επικύρωση των εισητηρίων.Την εφαρμογή jakdojade δεν μπορώ καθόλου να την καταλάβω
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Προσπαθώ με την εφαρμογή PKP,επιλέγω εισητηρια και όταν πάω να πληρώσω με Google pay,βάζοντας την πιστωτική μου στο τέλος για να μου στείλει απόδειξη δέχεται μόνο διεύθυνση Πολωνίας και δεν προχωράει στην πληρωμή και επικύρωση των εισητηρίων.Την εφαρμογή jakdojade δεν μπορώ καθόλου να την καταλάβω
Στην PKP πλήρωσα κι εγώ κι ο φίλος που είμασταν μαζί με revolut. Δεν δοκιμάσαμε ποτέ με ελληνική κάρτα, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα. Επιπλέον την έχω απεγκαταστήσει από το κινητό μου και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να κάνω καμία δοκιμή.
Μήπως να δοκιμάσεις να κάνεις την αγορά από το site;

Όσο για την jakdojade δεν συνάντησα καμιά δυσκολία. Διάλεγα κάθε φορά την πόλη που βρισκόμουν, φόρτωνα χρήματα από το mywallet που σου είπα στην προηγούμενη ανάρτησή μου και από την επιλογή tickets (κάτω δεξιά) επέλεγα το μεμονωμένο ή το διαρκείας εισιτήριο που βόλευε. Στην περιοχή αυτή η εφαρμογή δείχνει όλα τα διαθέσιμα εισιτήρια για την πόλη που έχεις δηλώσει.
Καμιά φορά έβαζα την αρχική θέση που βρισκόμουν και τελική θέση που ήθελα να πάω στην αρχική σελίδα και η εφαρμογή μου έβγαζε τις εναλλακτικές διαδρομές (όπως και στο google maps) καθώς και το εισιτήριο που χρειαζόμουν, το οποίο μπορούσες να αγοράσεις από εκεί που βρισκόσουν (αρκεί να είχε αρκετά χρήματα το wallet).
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Την εφαρμογή jakdojade δεν μπορώ καθόλου να την καταλάβω
Σου δείχνω μερικά snapshots για να καταλάβεις καλύτερα

Επιλογή πόλης
IMG_2196.png

IMG_2197.png


Εισαγωγή χρημάτων στο wallet

IMG_2199.jpeg

IMG_2200.png

IMG_2201.png


Γκάμα διαθεσίμων εισιτηρίων στην επιλεγμένη πόλη

IMG_2198.png

IMG_2202.png


Ορισμός αρχικής και τελικής θέσης δρομολογίου
IMG_2203.png


Πιθανά βολικά δρομολόγια και κάω δεξιά κουμπί για αγορά του σωστού εισιτηρίου

IMG_2204.png
 

Aleli Papa

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.Θα προσπαθήσω μάλλον από το site των σιδηροδρόμων γιατί δεν έχω revolut
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom