Γαλλία Μετακινήσεις στη Γαλλία

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Ωραία επιλογή μπράβο έχω ακούσει ότι το Στρασβούργο είναι κορυφαίο τα Χριστούγεννα, για πρωτοχρονιά δε ξέρω, ούτε για τις άλλες πόλεις...Καλό θα ήταν πάντως να τσεκάρεις τι παίζει με τρενα κ λεωφορεια εκείνες τις μέρες γιατί λόγω εορτών ίσως δεν έχει τακτικά δρομολόγια που να βολεύει για ημερήσιες κλπ
Δυστυχώς, δεν έχει τρένα για εκείνη την περίοδο μεταξύ των πόλεων, παρά μόνο FlixBus που σε κάποιες περιπτώσεις δεν βολεύουν - ήδη σκέφτομαι ενοικίαση αυτοκινήτου, αφού με πρόχειρο υπολογισμό το κόστος των μεταφορικών με λεωφορείο για 2 άτομα θα φτάσει περίπου τα 170 ευρώ, χωριά την ταλαιπωρία και την έλλειψη ευελιξίας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δυστυχώς, δεν έχει τρένα για εκείνη την περίοδο μεταξύ των πόλεων, παρά μόνο FlixBus που σε κάποιες περιπτώσεις δεν βολεύουν - ήδη σκέφτομαι ενοικίαση αυτοκινήτου, αφού με πρόχειρο υπολογισμό το κόστος των μεταφορικών με λεωφορείο για 2 άτομα θα φτάσει περίπου τα 170 ευρώ, χωριά την ταλαιπωρία και την έλλειψη ευελιξίας.
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για μερες ολοκληρες οι γαλλικοι σιδηροδρομοι κατεβαζουν ρολα.
Υπαρχει και το bla bla bus πιο φθηνο απο flixbus που χρησιμοποιουν οι γαλλοι, επιπλεον τοπικα λεωφορεια που για τη Γαλλια παιρνεις τα δρομολογια απο φυλλαδια στα ΚΤΕΛ.
Παρολα αυτα το αυτοκινητο προσφερει αυτονομια.
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι για μερες ολοκληρες οι γαλλικοι σιδηροδρομοι κατεβαζουν ρολα.
Υπαρχει και το bla bla bus πιο φθηνο απο flixbus που χρησιμοποιουν οι γαλλοι, επιπλεον τοπικα λεωφορεια που για τη Γαλλια παιρνεις τα δρομολογια απο φυλλαδια στα ΚΤΕΛ.
Παρολα αυτα το αυτοκινητο προσφερει αυτονομια.
Κ όμως έψαξα κ μέσω του επίσημου site των τρένων στο Λουξεμβούργο (cfl) όσο κ από τρίτα site (train line). Εκτός Αν κάνω κάποια χοντρή βλακεία που δεν νομίζω αφού τα τελευταία δρομολόγια είναι το πρωτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου. Θα δω κ τις άλλες επιλογές , Σ ευχαριστώ !
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Κ όμως έψαξα κ μέσω του επίσημου site των τρένων στο Λουξεμβούργο (cfl) όσο κ από τρίτα site (train line). Εκτός Αν κάνω κάποια χοντρή βλακεία που δεν νομίζω αφού τα τελευταία δρομολόγια είναι το πρωτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου. Θα δω κ τις άλλες επιλογές , Σ ευχαριστώ !
Ειναι πολυ νωρις για δρομολογια. Αν ψηνεστε για αυτοκινητο, πολυ καλο επισης.
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Ειναι πολυ νωρις για δρομολογια. Αν ψηνεστε για αυτοκινητο, πολυ καλο επισης.
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Βλέπω αυτοκίνητο για 6 μέρες (εκτός από την 1η του ταξιδιού), θα στοιχίσει 265€ (χωρίς βενζίνη), όποτε θα δούμε αν θα νικήσει ο οικονόμος η ο γλεντζές μέσα μου (πλάκα κάνω εννοείται, αν βγουν δρομολόγια τρένου πάμε βουρ για τρένο!)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Βλέπω αυτοκίνητο για 6 μέρες (εκτός από την 1η του ταξιδιού), θα στοιχίσει 265€ (χωρίς βενζίνη), όποτε θα δούμε αν θα νικήσει ο τσιπης η ο γλεντζές μέσα μου
Βαλε και ποσα θα πληρωνεις για παρκινγκ.
Μια χαρα ειναι τα τρενα :p
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Ναι εννοείται - καλή η άνεση αλλά εν προκειμενω θελουμε απλή μεταφορά από τη μια πόλη στην άλλη, όποτε δεν νομίζω ότι αξίζει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ναι εννοείται - καλή η άνεση αλλά εν προκειμενω θελουμε απλή μεταφορά από τη μια πόλη στην άλλη, όποτε δεν νομίζω ότι αξίζει
Θα μπαινεις στο omio. Κλεινεις το φθηνοτερο τρενο που βλεπεις και μπορεις να μπεις στο προηγουμενο η το επομενο δωρεαν ακομη κι αν ειμαι ακριβοτερα.
Σε 5 ταξιδια απο πολη σε πολη διαρκειας ως 2 ωρες δεν πληρωσαμε πανω απο 5 ευρω το ατομο τωρα τον Αυγουστο.
Μια χαρα ειναι το τρενο λεμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δες τι λεω. Απο Στρασβουργο για Μετζ πχ. Κλεινεις αυτο που κοστιζει 11 ευρω αλλα μπαινεις δωρεαν στο προηγουμενο και το επομενο ιδιο τρενο που ειναι πολυ ακριβοτερα. Με το εισιτηριο του τρενου πληρωνεις μιση τιμη στην εισοδο του μουσειου Πομπιντου, που ειναι πισω απο τον σταθμο και ειναι ΑΧΑΣΤΟ, και απο εκει μπροστα σε παιρνει δωρεαν το λεωφορειακι για το κεντρο της πολης. Ουτε παρκινγκ ουτε ταλαιπωρια, ενω ειναι παμφθηνη η μετακινηση.
Screenshot_20230816_152004_Samsung Internet.jpg
 

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Δες τι λεω. Απο Στρασβουργο για Μετζ πχ. Κλεινεις αυτο που κοστιζει 11 ευρω αλλα μπαινεις δωρεαν στο προηγουμενο και το επομενο ιδιο τρενο που ειναι πολυ ακριβοτερα. Με το εισιτηριο του τρενου πληρωνεις μιση τιμη στην εισοδο του μουσειου Πομπιντου, που ειναι πισω απο τον σταθμο και ειναι ΑΧΑΣΤΟ, και απο εκει μπροστα σε παιρνει δωρεαν το λεωφορειακι για το κεντρο της πολης. Ουτε παρκινγκ ουτε ταλαιπωρια, ενω ειναι παμφθηνη η μετακινηση. View attachment 438000
Τέλειο το κολπάκι - κλείνεις το φθηνότερο κ ουσιαστικά ταξιδεύεις την ώρα που πραγματικά θες - από το site δεν καταλαβαίνεις αν είναι βέβαια ίδιας κατηγορίας, πρέπει να ρωτήσω όπως είχες αναφέρει απ ότι καταλαβαίνω ; Θα περιμένω λοιπόν να βγάλουν δρομολόγια μεταξύ των πόλεων για τέλη Δεκεμβρίου
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τέλειο το κολπάκι - κλείνεις το φθηνότερο κ ουσιαστικά ταξιδεύεις την ώρα που πραγματικά θες - από το site δεν καταλαβαίνεις αν είναι βέβαια ίδιας κατηγορίας, πρέπει να ρωτήσω όπως είχες αναφέρει απ ότι καταλαβαίνω ; Θα περιμένω λοιπόν να βγάλουν δρομολόγια μεταξύ των πόλεων για τέλη Δεκεμβρίου
Εγω το εκρινα απο τη διαρκεια του ταξιδιου, αρα τον αριθμο των στασεων. Και φυσικα αν η εταιρεια ειναι η Sncf , δεν εκλεινα αλλη γιατι δεν ισχυει σε αλλη εταιρεια.
Επισης εσκαγαν 5ευρα ακομη και 2 μερες πριν το ταξιδι. Μην κλεισεις πολυ νωρις. Μια εβδομαδα πριν ειναι οκ.
Αν το χειριστεις εξυπνα, με ενα 50ρικο το ατομο βγαζεις ολη τη Γαλλια, στο Λουξεμβουργο ολα ειναι δωρεαν.
 
Last edited:

COOPERMAN

Member
Μηνύματα
93
Likes
54
Εγω το εκρινα απο τη διαρκεια του ταξιδιου, αρα τον αριθμο των στασεων. Και φυσικα αν η εταιρεια ειναι η Sncf , δεν εκλεινα αλλη γιατι δεν ισχυει σε αλλη εταιρεια.
Επισης εσκαγαν 5ευρα ακομη και 2 μερες πριν το ταξιδι. Μην κλεισεις πολυ νωρις. Μια εβδομαδα πριν ειναι οκ.
Τέλεια κ πάλι χίλια ευχαριστώ !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom