ΗΠΑ Μετακινήσεις στη Νέα Υόρκη - metrocard

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Εδω η καλυψη του metrocard, δεν θυμαμαι ποσο εδωσα αλλα πρπ, χωρις να'ναι παραπανω <$35.

https://new.mta.info/fares-and-tolls/subway-bus-and-staten-island-railway/about-metrocard
https://en.wikipedia.org/wiki/MetroCard

Κοιταξε κατω απο το validity!

Το NJ δεν ειναι ΝΥ, οποτε πληρωνεις μεχρι να μπεις στην περιμετρο/ορια του ΜΤΑ, δλδ metrocard. Φυσικα και το Liberty Airport δεν καλυπτεται, δλδ το Newark; εχει shuttle services και σε πανε απο το ξενοδοχειο σου στο ΝJ με καμμια $50 η πχ ταξι η Uber ακομα και Lyft. Επειδη ειχαμε πολλες αποσκευες πηραμε μια τοπικη εταιρεια ταξι (East Harlem Taxi) με $80, αντι για Uber η Lyft. To βανακι δεν μας βολευε γιατι θελανε να μας μαζεψουν απο τις 1130-1230 και η πτηση μας ηταν στις 19και κατι. Oλες οι τιμες χωρις φιλοδωρημα! Μακρια απο μια εταιρεια που λεγεται TAXISTAS!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Ευχαριστώ!

Μήπως μόνο για το αεροδρόμιο να επιλέξω uber το βράδυ της άφιξης μέχρι το διαμέρισμα; 13$ μου βγάζει το price estimator στη σελίδα της uber, βάζοντας τη διεύθυνση του διαμερίσματος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν έξτρα χρεώσεις που δεν τις αναφέρει λόγω του ότι είναι διαδρομή από αεροδρόμιο. Ίσως συμφέρει γιατί θα μοιραστεί το ποσό, θα είμαστε δύο άτομα. Και με uber η διαδρομή είναι 18 λεπτά ενώ με τα Μέσα γύρω στα 45.

Τώρα για τις καθημερινές μετακινήσεις σκέφτηκα να βγάλουμε από μια smartlink PATH card στα 21$ για 10 διαδρομές (έχει και για 20 διαδρομές στα 42$) και αν χρειαστούμε μετρό στο Manhattan να βγάζουμε μεμονωμένα εισιτήρια για κάθε διαδρομή.

Προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδυάσω metrocard και smartlink PATH για οικονομία χρόνου και κυρίως χρήματος.
Στο site http://www.panynj.gov/path/metrocard.html αναφέρει αυτό:

"PATH accepts MetroCards that have a Pay-Per-Ride value on them. The MTA allows MetroCards to hold both Unlimited Passes and Pay-Per-Ride values on the same card. As long as your MetroCard has sufficient Pay-Per-Ride value on it to pay the PATH fare, it can be used on PATH. PATH does not accept any EasyPayExpress MetroCard."

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοούν. Καμιά βοήθεια;
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ!

Μήπως μόνο για το αεροδρόμιο να επιλέξω uber το βράδυ της άφιξης μέχρι το διαμέρισμα; 13$ μου βγάζει το price estimator στη σελίδα της uber, βάζοντας τη διεύθυνση του διαμερίσματος. Δεν ξέρω αν υπάρχουν έξτρα χρεώσεις που δεν τις αναφέρει λόγω του ότι είναι διαδρομή από αεροδρόμιο. Ίσως συμφέρει γιατί θα μοιραστεί το ποσό, θα είμαστε δύο άτομα. Και με uber η διαδρομή είναι 18 λεπτά ενώ με τα Μέσα γύρω στα 45.

Τώρα για τις καθημερινές μετακινήσεις σκέφτηκα να βγάλουμε από μια smartlink PATH card στα 21$ για 10 διαδρομές (έχει και για 20 διαδρομές στα 42$) και αν χρειαστούμε μετρό στο Manhattan να βγάζουμε μεμονωμένα εισιτήρια για κάθε διαδρομή.

Προσπαθώ να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδυάσω metrocard και smartlink PATH για οικονομία χρόνου και κυρίως χρήματος.
Στο site http://www.panynj.gov/path/metrocard.html αναφέρει αυτό:

"PATH accepts MetroCards that have a Pay-Per-Ride value on them. The MTA allows MetroCards to hold both Unlimited Passes and Pay-Per-Ride values on the same card. As long as your MetroCard has sufficient Pay-Per-Ride value on it to pay the PATH fare, it can be used on PATH. PATH does not accept any EasyPayExpress MetroCard."

Δεν ξέρω ακριβώς τι εννοούν. Καμιά βοήθεια;
Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως μπορείς να πάρεις μια εβδομαδιαία metro card με απεριόριστες διαδρομές (33$) και να φορτώσεις στην ίδια κάρτα και έξτρα χρήματα για να πληρώνεις στο path ανά διαδρομή. Δε λέει βέβαια αν θα έχεις έτσι κάποια εκπτωση στα εισιτήρια Path σε σχέση με το να τα αγοράζεις μεμονωμένα. Πάντως στο Μανχάταν δε συμφέρει να πληρώνεις με τη διαδρομή, είναι ακριβά τα εισιτήρια. 2 φορές τη μέρα να παίρνεις μετρό τα έβγαλε τα λεφτά της η κάρτα..
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Πάντως στο Μανχάταν δε συμφέρει να πληρώνεις με τη διαδρομή, είναι ακριβά τα εισιτήρια. 2 φορές τη μέρα να παίρνεις μετρό τα έβγαλε τα λεφτά της η κάρτα..
Θεωρητικά ούτε με τη smartlink συμφέρει να βγάζουμε μεμονωμένα εισιτήρια. $2.75 έχει το απλό εισιτήριο, αυτό σημαίνει $5.50 μόνο για την αναχώρηση κι επιστροφή από και προς το διαμέρισμα καθημερινά. Βγαίνει 33 δολάρια δηλαδή μόνο οι μετακινήσεις με PATH για όλες τις ημέρες που θα είμαστε εκεί. Αν βγάλω και τη metrocard για το manhattan + άλλα $33, $66 δηλαδή μόνο για τα ΜΜΜ. Αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως συμφέρει το uber ακόμα και για τις καθημερινές μετακινήσεις.
 

Zinoviap

Member
Μηνύματα
53
Likes
62
Θεωρητικά ούτε με τη smartlink συμφέρει να βγάζουμε μεμονωμένα εισιτήρια. $2.75 έχει το απλό εισιτήριο, αυτό σημαίνει $5.50 μόνο για την αναχώρηση κι επιστροφή από και προς το διαμέρισμα καθημερινά. Βγαίνει 33 δολάρια δηλαδή μόνο οι μετακινήσεις με PATH για όλες τις ημέρες που θα είμαστε εκεί. Αν βγάλω και τη metrocard για το manhattan + άλλα $33, $66 δηλαδή μόνο για τα ΜΜΜ. Αρχίζω να πιστεύω ότι ίσως συμφέρει το uber ακόμα και για τις καθημερινές μετακινήσεις.
Τελικά τι έκανες με τις μετακινήσεις σου από jersey city?
Είμαι σε αναζήτησή διαμονής για το Πάσχα και σκέφτομαι αρκετά τη διαμονή εκεί
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Τελικά τι έκανες με τις μετακινήσεις σου από jersey city?
Είμαι σε αναζήτησή διαμονής για το Πάσχα και σκέφτομαι αρκετά τη διαμονή εκεί
Βγάλαμε και τις δύο τελικά. Και την smartlink για το Path και την metrocard. 60 δολάρια συνόλου περίπου και για τις δύο. Πολλά λεφτά αλλά και πάλι συμφέρει αν σκεφτείς ότι για να μείνεις Μανχάταν (και να βγάλεις μόνο τη MetroCard) θα πρέπει να δώσεις τα τριπλά σε διαμονή.
 

HighFidelity

Member
Μηνύματα
22
Likes
18
Καλημέρα!
Την άλλη Τετάρτη πετάω για Νέα Υόρκη και έχω 2 πρακτικές ερωτήσεις (ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί νωρίτερα :( :
1. Φτάνω 21.20 στο Newark Liberty Airport. Εκτός από uber (που με προβληματίζει η χρήση του γιατί δεν θα έχω προλάβει να αγοράσω data και δεν ξέρω πόσο wifi enabled ειναι το airport) υπάρχει κάποιο shuttle service ?
2. Για παραμονή 4 ημερών υπάρχει προτεινόμενο εισιτήριο για το μετρό ?
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Καλημέρα!
Την άλλη Τετάρτη πετάω για Νέα Υόρκη και έχω 2 πρακτικές ερωτήσεις (ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί νωρίτερα :( :
1. Φτάνω 21.20 στο Newark Liberty Airport. Εκτός από uber (που με προβληματίζει η χρήση του γιατί δεν θα έχω προλάβει να αγοράσω data και δεν ξέρω πόσο wifi enabled ειναι το airport) υπάρχει κάποιο shuttle service ?
2. Για παραμονή 4 ημερών υπάρχει προτεινόμενο εισιτήριο για το μετρό ?
1. Το ταξί από JFK έχει χοντρικά ~$70 (με tip, διόδια) για Manhattan για να έχεις μια εικόνα. Για αυτό που ρωτάς συγκεκριμένα, τσέκαρε αν γράφει κάτι στο site του αεροδρομίου
2. Η μια διαδρομή κοστίζει $2,75. Υπάρχει σίγουρα για 7 ημέρες, αλλά δε σε συμφέρει εσένα... Δεν θυμάμαι την τιμή του ημερήσιου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Καλημέρα!
Την άλλη Τετάρτη πετάω για Νέα Υόρκη και έχω 2 πρακτικές ερωτήσεις (ελπίζω να μην έχουν απαντηθεί νωρίτερα :( :
1. Φτάνω 21.20 στο Newark Liberty Airport. Εκτός από uber (που με προβληματίζει η χρήση του γιατί δεν θα έχω προλάβει να αγοράσω data και δεν ξέρω πόσο wifi enabled ειναι το airport) υπάρχει κάποιο shuttle service ?
2. Για παραμονή 4 ημερών υπάρχει προτεινόμενο εισιτήριο για το μετρό ?
1. Υπάρχουν πολλές επιλογές, δες καλύτερα στο παρακάτω link:
https://www.theglobetrottingteacher.com/newark-airport-to-manhattan/

2. Υπάρχει η εβδομαδιαία κάρτα που κοστίζει 33$ (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τελευταία). Αν θα έχεις πάνω από 3 μετακινήσεις τη μέρα λογικά σε συμφέρει
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
2. Υπάρχει η εβδομαδιαία κάρτα που κοστίζει 33$ (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τελευταία). Αν θα έχεις πάνω από 3 μετακινήσεις τη μέρα λογικά σε συμφέρει
Τόσο κοστίζει. $34 ($1 κοστίζει το πλαστικό της κάρτας αν δεν έχεις ήδη παλιά να φορτίσεις)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom