Μετακομιση στα Χανια!!

Vatsoula

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καληπερα σας,
είναι καιρός τωρα που σκέφτομαι να έρθω στα Χανιά για μόνιμα. Δεν έχω σχέση με το νησί αν και το εχω επισκεφθεί αρκετές φορες, ομως πραγματικά πρέπει να φύγω από το χάος της Αθήνας και νομίζω τα Χανιά είναι μια καλή επιλογή. Απο δραστηριότητες όμως πως είναι το χειμώνα, ασχολούμαι πολύ με τη φύση και με τις καταδύσεις. Οι άνθρωποι είναι καλοί? Ευχαριστώ πολύ!
 

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Όπως σε όλα τα μέρη, υπάρχουν όλων των ειδών άνθρωποι. Συνήθως βέβαια είναι φιλότιμοι, φιλόξενοι και λίγο ξεροκέφαλοι (προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός, και γω κρητικός είμαι :p ) Όσον αφορά τις δραστηριότητες, υπάρχουν κέντρα καταδύσεων που θα μπορέσεις να απευθυνθείς (αρκετοί φίλοι μου ασχολούνται με αυτό) όπως επίσης υπάρχει και ο Ορειβατικός Σύλλογος Χανίων , με πλούσια δράση (διοργάνωση εκδρομών στη φύση, πεζοπορίες σε φαράγγια κ.ά.) Γενικά πάντως, καθώς ζω και εγώ στα Χανιά 2 χρόνια τώρα, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη ζωή εδώ! Όμορφη πόλη με αρκετές επιλογές!
 

Vatsoula

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
ευχαριστω πολυ, η αληθεια ειναι οτι με τις καταδυσεις ακρη θα βρω, απλα λιγο προβληματιζομαι απο το πως θα ανταπεξελθω με τους ανθρωπους. ειναι κλειστη κοινωνια οσο και να το κανεις
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
απλα λιγο προβληματιζομαι απο το πως θα ανταπεξελθω με τους ανθρωπους. ειναι κλειστη κοινωνια οσο και να το κανεις
Καλά δεν είναι και χωριό τα Χανιά. Άσε που βλέπουν εκατοντάδες χιλιάδες τουρίστες από όλο τον κόσμο κάθε χρόνο.
"Κλειστή κοινωνία" είναι η Ελλάδα ολόκληρη.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Δεν ειμαι κρητικος ομως ερχομαι πολλα χρονια στο νησι...και τωρα ειμαι φοιτητης στο ηρακλειο...
Οπως ειπαν κ πιο πανω παντου υπαρχουν καλοι κ κακοι ανθρωποι...παρολα αυτα οι κρητικοι ειναι φιλοξενοι...δεν νομιζω να δυσκολευτεις με τους ανθρωπους...
Επισης απο φυση η κρητη εχει παρα πολλα ωραια φυσικα τοπια να επισκεφτεις σε ολους τους νομους της ανεξαιρετος...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
vatsoula τι δουλειά θα κάνεις εκεί; γιατί αν πας Χανιά και ανοίξεις επιχείρηση την πάτησες... Αν είσαι στο δημόσιο ούδεν πρόβλημα. Υπάρχουν πολλοί του Δ.Τομέα σήμερα από άλλες πόλεις εκεί. Θα γνωρίσεις κόσμο
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
vatsoula τι δουλειά θα κάνεις εκεί; γιατί αν πας Χανιά και ανοίξεις επιχείρηση την πάτησες... Αν είσαι στο δημόσιο ούδεν πρόβλημα. Υπάρχουν πολλοί του Δ.Τομέα σήμερα από άλλες πόλεις εκεί. Θα γνωρίσεις κόσμο
επισης δεν ειναι πια ευκολο να βρεις δουλεια στον ιδιωτικό τομεα ,ολες οι επιχειρησεις έγιναν οικογενιακές..
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Λοιπον ετοιμαζομαι και εγω για Χανια... Το βασικοτερο απ'ολα ειναι αυτο που εγραψε ο soudianos αν εχεις εξασφαλισμενη δουλεια (εγω ειμαι εκπαιδευτικος). Ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις κατι στον ιδιωτικο τομεα μιας και εχουν συρρικνωθει οι οποιες επιχειρησεις υπαρχουν (το λεω ετσι γιατι δεν υπαρχει ανεπτυγμενη βιομηχανικη ζωνη οπως στο Ηρακλειο) κυριως σε τροφημα-ποτα. Γενικα οι ανθρωποι ειναι μια χαρα αν και ειναι λιγο επιφυλακτικοι με τους ''ξενομπατιδες'':bleh::bleh:....
Γενικα δεν θα βαρεθεις αφου εχει χειμερινα τοπια και προορισμους για το χειμωνα (οσο διαρκει τελος παντων εκει ''κατω'').
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Λοιπον ετοιμαζομαι και εγω για Χανια... Το βασικοτερο απ'ολα ειναι αυτο που εγραψε ο soudianos αν εχεις εξασφαλισμενη δουλεια (εγω ειμαι εκπαιδευτικος). Ειναι αρκετα δυσκολο να βρεις κατι στον ιδιωτικο τομεα μιας και εχουν συρρικνωθει οι οποιες επιχειρησεις υπαρχουν (το λεω ετσι γιατι δεν υπαρχει ανεπτυγμενη βιομηχανικη ζωνη οπως στο Ηρακλειο) κυριως σε τροφημα-ποτα. Γενικα οι ανθρωποι ειναι μια χαρα αν και ειναι λιγο επιφυλακτικοι με τους ''ξενομπατιδες'':bleh::bleh:....
Γενικα δεν θα βαρεθεις αφου εχει χειμερινα τοπια και προορισμους για το χειμωνα (οσο διαρκει τελος παντων εκει ''κατω'').
Επιφυλακτικοι ρε παιδια οι Κρητικοι με τους ξενομπάτηδες ?? :bleh:που το 30% των γάμων! εχουν γινει με αλλοδαπές/ους... εε δεν νομιζω...πιο καλα συμπεριφερόμαστε στους ξενους ( ελληνες και μη) παρα στους συγχωριανούς μας .. Μια χαρα ειναι η Κρητη για να μενεις μονιμα... Νησί, αλλα μεγαλο και δεν βαριέσαι..Βουνό -θαλλασα...ωραιο κλιμα...καλοι ανθρωποι...θες ησυχία την βρισκεις..θες φασαρια επισης...και το προς το ζην μπορείς να εξασφαλίσεις αλλα θελει υπομονή και δουλεια...δεν υπαρχουν αρπαχτες πια οπως παλιά. Υπεροχος τοπος...
 

Vatsoula

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Δουλευω στο δημοσιο και εχω ζητησει αμοιβαια μεταθεση οποτε απο δουλεια ειμαι ενταξει. Ισως να με ζοριζει απλα το να το αποφασισω χαχα. Ευχαριστω πολυ λοιπον ολους
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δουλευω στο δημοσιο και εχω ζητησει αμοιβαια μεταθεση οποτε απο δουλεια ειμαι ενταξει. Ισως να με ζοριζει απλα το να το αποφασισω χαχα. Ευχαριστω πολυ λοιπον ολους
ουυυυ και κάθεσαι ακομη???..στην Αθηνα??...ηδη θα ημουν μεσα στο πλοιο... :twisted:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
40 ευρω αεροπορικο απο Γαλλικη Πολυνησία στην Κρήτη? Πολύ καλή ευκαιρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom