Μετακομιση στα Χανια!!

World Nomad

Member
Μηνύματα
142
Likes
208
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Ε, ας κάνουμε μια travelstorική συνάντηση στα Χανιά, να έρθει και η Vatsoula, να της αναλύσουμε τα πάντα για τα Χανιά! :p
 

Varg83

Member
Μηνύματα
133
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλια-Νεα Ζηλανδια
Ας κανουμε τη συναντηση αλλα να εχω προλαβει να παρω τη μεταθεση...!!!:bleh::bleh:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
οκ θα σε περιμενουμε....
 

koyklitsa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από την διαμονή μου εκεί. Έμεινα σχεδόν 7 μήνες για σεζόν σε τουριστικό θέρετρο του νομού χανίων.
Οι ντόπιοι, είναι αρκετά φιλόξενοι δουλεύουν κυρίως με αλλοδαπούς γιατί είναι φθηνά εργατικά χέρια. Οι περισσότεροι που έχουν χωράφια έχουν κάποια δραστηριότητα με ναρκωτικά. Είναι αρκετά εργατικοί και ανταγωνιστικοί. Στηρίζουν αρκετά ο ένας τον άλλο και όταν έχουν να σου πούνε κάτι σου το λένε στα μούτρα. Αν μου μαθαν κάτι είναι να εκφράζομαι περισσότερο και να μην κρατάω τίποτα μέσα μου ότι και αν είναι αυτό. Τα σπίτια τους είναι ανοιχτά, πάντα για φιλοξενία. Είναι φιλοχρήματοι. Βάζουν τα παιδιά τους από πολύ μικρά να δουλέψουν και το θεωρούν δεδομένο.
Μιλάνε συνέχεια για την Κρήτη και γενικά για τον εαυτό τους. Το Εγώ είναι πολύ έντονο.Αν ακούσεις ότι είναι αγριάνθρωποι, σε πολλές περιπτώσεις δεν έχουν άδικο. Οι πεθερές έχουν το ίδιο στυλάκι, με τα αγόρια τους δεν κόβουν ποτέ τον ομφάλιο λώρο. Οι περισσότερες γυναίκες είναι ταγμένες στην οικογένειά τους, εκτός και αν γνωρίσεις χήρα, ή χωρισμένη τότε σου γίνεται τσιμπούρι. Νιώθουν πως σε όλο τον κόσμο μόνο αυτοί δουλεύουν τόσο πολύ και ότι οι άλλοι της Ελλάδας κάθονται. Έχει πολλούς δημόσιους υπαλλήλους από άλλα μέρει. Αλλά και κόσμο που μετανάστευσαν μόνο για δουλειά.
Αν νοικιάζεις θα πασχίσεις να βρεις σπίτι της προκοπής σε καλή τιμή. Μετά από 7 μήνες ενώ στην αρχή λάτρεψα το μέρος, στο τέλος ήθελα να φύγω τρέχοντας. Δεν παύει να είναι ένα μεγάλο χωριό, που το καλοκαίρι γεμίζει με τουρίστες. Έχει πάρα πολλούς παντρεμένους που ψάχνονται! να προσέχεις. Γενικά οι άντρες πίνουν αρκετά. Όσο αφορά την ακρίβεια θα σου φεύγει αρκετή βενζίνη, οι αποστάσεις είναι μεγάλες. Επίσης, έχει καταπληκτικό φαγητό έβαλα 10 κιλά!
Μπορεί να έχει πολύ καλό καιρό αλλά και πολύ άστατο επίσης . Χωρίς αμάξι μην πας!! Γι' αυτό στο τέλος θα καταλήξεις να πάρεις το πλοίο... Αν με ρωτήσεις, δεν θα θελα να ξαναπάω...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Είναι επικίνδυνο να γυρνάς το βράδυ με αυτοκίνητο ή μπορεί να σου επιτεθεί η Κρητική Μαφία;
 
Μηνύματα
3
Likes
1
Εχει περίπου 2 χρόνια που σκεφτηκα πρώτη φορά να μετακομίσω στην Κρητη και πιο συγκεκριμένα τα Χανια που δεν είναι τόσο πόλη όσο οι άλλοι νομοί!
Με τον καιρό το αφησα να το σκεφτώ μια αλλη.. καταλληλοτερη στιγμη.. Αυτός ο χρόνος από την αρχή του μέχρι και τωρα με πείθει ότι πολλά πράγματα δεν είναι συμβατά με αυτά που θέλω: Ησυχο περιβάλλον, να έχω ένα σπίτι με μεγάλο κηπο να καλλιεργώ τα λαχανικά μου, καλοπροαίρετους και φιλότιμους γειτονες και άλλα πολλά τα οποία συνθέτουν μια ησυχη οικογενειακη ζωή κοντά στη φύση. Συμπριλαμβανομένης και της αγάπης μου για την Κρήτη δεν αργησα να την σκεφτώ ως μελλοντικό προορισμό για διαμονή και εργασία!

Όμως με προβληματίζει οτι όπως τα ξερουν οι ντόπιοι δεν τα ξέρει κανεις! Όλοι την καμαρωνουμε την Κρήτη αλλά πως είναι η ζωή των μόνιμων κατοίκων; Πως ειναι οι άνθρωποι; Ίσχυει οτι η Κρήτη είναι πιο αυτόνομη οικονομικά συγκριτικά με την υπόλοιποη Ελλάδα, αν μετακομήσουμε με τον άνδρα μου θα βρούμε δουλεια ή θα αφησουμε τα σίγουρα και θα κανουμε μια τρύπα στο νερό; και όλα τα συναφή ερωτηματα.. Θα χαρώ να πάρω κατατοπιστικές απαντήσεις σας!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Πριν το αποφασίσετε δεν πρέπει να κάνετε μια έρευνα πρώτα σχετικά με τις δουλειές σας;Και η δουλειά δεν έχει σχέση με τον κλάδο σας και τις ειδικότητες σας;Πώς μπορούμε να απαντήσουμε στο αόριστο;Και γιατί δεν κάνετε πρώτα ένα ταξιδάκι εκεί για μερικές μέρες για να έχετε εμπειρία από πρώτο χέρι;Το κάνουν όσοι πάνε Ευρώπη και πιο μακριά,γιατί όχι στην Κρήτη που είναι δύο βήματα;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Τα Χανιά είναι όμορφα και έχουν πολλά πλεονέκτηματα. Αεροδρόμιο, λιμάνι, νοσοκομεία κτλ. Αλλά το κόστος ζωής δεν είναι τόσο χαμηλό. Οι άνθρωποι είναι κλειστοί. Ναι μεν ευγενικοι αλλά αρκετά τοπικιστες. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα σας ενόχλησουν, αλλά θα είστε ξένη. Δουλειές παίζουν με κονε όμως όπου μετράνε πολύ αυτό που λέω για τον τοπικισμο τους. Ωστόσο, τα Χανιά έχουν ένα εξαιρετικά μεγάλο μείον τη περίοδο αυτή. Στεγαστικό. Δεν υπάρχουν σπίτια. Και όσα υπάρχουν οι τιμές τους είναι στο Θεό. Αυτά με κήπος κτλ μάλλον όνειρα μου ακούγονται, εκτός και αν πάτε σε κάνα χωριό (Αρμενοι, μεσκλα κτλ). Εξώσεις πια έχουν γίνει καθημερινότητα. Τα Χανιά είναι η χαρακτηριστικοτερη περίπτωση ριζικης επίδρασης του airbnb στην αγορά ακινήτων.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.703
Likes
11.140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Αυτό με τα στεγαστικό που λέει ο @Triplover είναι γεγονός και είναι ακραίο.
Ένας φίλος μου, επαναπατρισμένος Χανιώτης, ψάχνει εδώ και 1+ χρόνο σπίτι βάσει των (λογικότατων) απαιτήσεών του και δεν μπορεί να βρει.
Κολλητή μου φίλη που αποφάσισε να μετακομίσει μόνιμα στην πόλη (δεν είναι από εκεί) πριν 2 χρόνια έχει ήδη αλλάξει τέσσερα σπίτια, τα οποία έχει νοικιάσει σε πολύ υψηλές τιμές αναλογικά με την αντικειμενική τους αξία!

Από εκεί και πέρα, βάσει αυτών που έχω ακούσει από τους φίλους μου που ζουν εκεί και των όσων έχω δει η ίδια σαν τακτική επισκέπτρια τα τελευταία χρόνια, θα συμφωνήσω γενικότερα με τον Triplover. Σαν πόλη έχει τα πάντα, δεν μπορώ να πω ότι της λείπει κάτι. Επιπλέον, σου δίνει την αίσθηση ευμάρειας, κάτι που δεν βλέπεις συχνά στην Ελλάδα στις μέρες μας. Είναι όμορφα, μολονότι τουριστικά, με εξαιρετικό κλίμα, έντονη ζωή κλπ.

Από την άλλη οι άνθρωποι είναι πραγματικά τοπικιστές και κατά τη γνώμη μου αρκετά στενόμυαλοι (πάντα με εξαιρέσεις). Η πόλη δεν είναι και τεράστια, ο κόσμος "ανακυκλώνεται" σε ένα επίπεδο, δύσκολο να διαφυλάξει κάποιος την ιδιωτικότητά του. Η στάση των Χανιωτών προς τις γυναίκες προσωπικά μου θυμίζει άλλες εποχές (με την κακή έννοια), η νοοτροπία του Greek καμάκι καλά κρατεί, γενικά κάθε φορά που πηγαίνω, αν και χαίρομαι πολύ που βλέπω τους φίλους μου, ξενερώνω με το φαλλοκρατισμό του κόσμου εκεί. Και γενικά αυτό που έχω καταλάβει είναι πως οι Χανιώτες δύσκολα θα σε βάλουν στη ζωή τους. Τους "ξένους" τους κρατάνε σε μια ευγενική απόσταση και χρειάζεται χρόνος για να ενταχθείς πραγματικά.
 
Last edited:
Μηνύματα
3
Likes
1
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας! :) Ειναι εξαιρετικά κατατοπιστικές! :)

Πριν το αποφασίσετε δεν πρέπει να κάνετε μια έρευνα πρώτα σχετικά με τις δουλειές σας;Και η δουλειά δεν έχει σχέση με τον κλάδο σας και τις ειδικότητες σας;Πώς μπορούμε να απαντήσουμε στο αόριστο;Και γιατί δεν κάνετε πρώτα ένα ταξιδάκι εκεί για μερικές μέρες για να έχετε εμπειρία από πρώτο χέρι;Το κάνουν όσοι πάνε Ευρώπη και πιο μακριά,γιατί όχι στην Κρήτη που είναι δύο βήματα;
Έχεις δίκιο οτι πρέπει να γίνει πριν από την απόφαση μετακόμησης! :) Αν και το είχα σκεφτεί δεν με ενδιεφερε τόσο ως σκέψη επειδη δεν με ενδιαφέρει η άποψη που θα αποκομίσω σε 1, 2 ή 3 μηνες! Πόσο θα μείνω προσωρινά!!!
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψη των ντόπιων! Αυτών που ζουν κανονικά εκει και βλέπουν και ζουν την καθημερινότητα! Αν μετακομίσουμε θα ζουμε και εμεις κανονικά εκει και πιο πολύ σημασία θα έχει η καθημερινή ζωή παρά η αρχική μας εκτίμηση η οποία δεν είναι πάντα ασφαλής!

Σχετικά με τα υπόλοιπα σχόλια μου έκανε ιδιαίετρη εντύπωση αυτά που λέτε για τα νοίκια! Δεν το περίμενα! Το αντίθετο μάλιστα! φανταζόμουν ότι θα είναι πεσμένα! Ομολογώ όμως ότι δεν αναφερόμουν στην πόλη των Χανίων αλλά σε κάποιο χωρίο του Ν. Χανίων ! Δική μου λανθασμένη διατύπωση!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις σας! :) Ειναι εξαιρετικά κατατοπιστικές! :)



Έχεις δίκιο οτι πρέπει να γίνει πριν από την απόφαση μετακόμησης! :) Αν και το είχα σκεφτεί δεν με ενδιεφερε τόσο ως σκέψη επειδη δεν με ενδιαφέρει η άποψη που θα αποκομίσω σε 1, 2 ή 3 μηνες! Πόσο θα μείνω προσωρινά!!!
Με ενδιαφέρει περισσότερο η άποψη των ντόπιων! Αυτών που ζουν κανονικά εκει και βλέπουν και ζουν την καθημερινότητα! Αν μετακομίσουμε θα ζουμε και εμεις κανονικά εκει και πιο πολύ σημασία θα έχει η καθημερινή ζωή παρά η αρχική μας εκτίμηση η οποία δεν είναι πάντα ασφαλής!

Σχετικά με τα υπόλοιπα σχόλια μου έκανε ιδιαίετρη εντύπωση αυτά που λέτε για τα νοίκια! Δεν το περίμενα! Το αντίθετο μάλιστα! φανταζόμουν ότι θα είναι πεσμένα! Ομολογώ όμως ότι δεν αναφερόμουν στην πόλη των Χανίων αλλά σε κάποιο χωρίο του Ν. Χανίων ! Δική μου λανθασμένη διατύπωση!
Aρχικα να σου ευχηθω οτι το καλυτερο για τις αποφασεις οποιες και αν ειναι..
ολα οσα ειπαν οι συμφορουμιτες ειναι πολυ σωστα και 100% ακριβη.. ζω σε αυτη τη πολη μονιμα απο το 1994 και μπορω να πω οτι αν και Κρητικια αλλα οχι Χανιωτισσα εφτυσα αιμα να "'μπω"' σε φιλικα κυκλωματα απο τα οποια η ιδια αποχωρησα μιας και δεν με κρατουσε κανενα ενδιαφερον κφρατησα τους φιλους που εκτιμησα..
Η ανευρεση σπιτιου ειναι οντως ενα μεγα θεμα.. Μια λυση ειναι η ανευρεση σπιτιου λιγο πιο εξω απο τα χανια στη περιφερεια πχ Βαμβακοπουλο, Βαρυπετρο, Καλυβες, Πλατανια( δυσκολο λογω τουρισμου) αλλα Γαλατα, Δαρατσο και ακομη πιο μακρυα πχ Βαμο ευκολοτερο αλλα οι τιμες δεν θα εχουν μειωση συν το οτι θα πρεπει να εχετε και αυτοκινητο..
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.770
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χιλιες φορες να επιλεξεις το Ρεθυμνο!!! Και για να μην πουν καποιοι οτι ευλογω τα γενια μου, να πω οτι δεν ειμαι απο το Ρεθυμνο, απλα λογω δουλειας ζω στο Ρεθυμνο. Η ποιοτητα ζωης θεωρω οτι ειναι πολυ πιο πανω απο τα Χανια και σε οικονομικο επιπεδο εχει καλυτερες τιμες απο τα Χανια, μπορεις να βρεις καλο σπιτι για ενοικιαση και σε λογικη τιμη αλλα θα πρεπει να το ψαξεις πολυ νωρις, δηλαδη την περιοδο Ιουνιο-Ιουλιο πριν ερθουν οι πρωτοετης φοιτητες. Εαν καποιος ειναι αντικειμενικος κριτης και οχι να κρινει με την καταγωγη π.χ Χανιωτης ξερει οτι ετσι ειναι τα πραγματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom