Σουηδία Μετανάστευση στη Σουηδία

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Εξαιτίας των χαλεπών οικονομικών καιρών που η χώρα μας βιώνει η οικογένεια μου αποφάσισε να μεταναστεύσουμε στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη.Βασικά είμαι μαθητής της Β'Λυκείου και πιθανότατα θα κάνω εκεί τις σπουδές μου...Έχω ψάξει αρκετά για την πόλη αλλά θα ήθελα και τις δικές σας εντυπώσεις-συμβουλές-προβληματισμούς...Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για επίπεδο σπουδών,γλώσσα,αντιμετώπιση στους μετανάστες,και φυσικά για την πόλη η οποία όσο έχω δει μοιάζει κουκλίστικη;)




Ευχαριστώ..!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Δεν ξερω να απαντησω στις ερωτησεις σου,αλλα θελω να σου ευχηθω καλο ταξιδι,να προσαρμοστεις γρηγορα και να πανε ολα καλα για σενα και την οικογενεια σου!
Και,οπωσδηποτε να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου!:D
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εξαιτίας των χαλεπών οικονομικών καιρών που η χώρα μας βιώνει η οικογένεια μου αποφάσισε να μεταναστεύσουμε στη Σουηδία και συγκεκριμένα στη Στοκχόλμη.Βασικά είμαι μαθητής της Β'Λυκείου και πιθανότατα θα κάνω εκεί τις σπουδές μου...Έχω ψάξει αρκετά για την πόλη αλλά θα ήθελα και τις δικές σας εντυπώσεις-συμβουλές-προβληματισμούς...Κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για επίπεδο σπουδών,γλώσσα,αντιμετώπιση στους μετανάστες,και φυσικά για την πόλη η οποία όσο έχω δει μοιάζει κουκλίστικη;)




Ευχαριστώ..!
Καλη αρχη στη νεα σου ζωη. Εχεις κοιταξει για σχολεια, αν μπορεις να γραφτεις σε καποιο αγγλοφωνο πχ ή εχεις ξεκινησει σουηδικα? Επειδη εχω βρεθει σε παρομοια κατασταση, εχω να σου πω οτι αν βρεις καλη παρεα μπορεις να περασεις καλυτερα και να μην θες να φυγεις ;). Εγω το επαθα τουλαχιστον... Ειδικα αν εισαι απο αυτους που προτιμαμε το κρυο κλιμα εναντι του ζεστου. Προσπαθησε οσο ειναι δυνατον στο νεο περιβαλλον σου να κανεις γνωριμιες και γρηγορα μαλιστα. Η διαμονη σε μια ξενη χωρα χωρις παρεα ειναι δυσκολη στην αρχη. Ακομα και αν δεν σου χρειαστουν αμεσα τα σουηδικα, μαθε εστω τα βασικα στην αρχη ωστε να μπορεις καλυτερα να δημιουργησεις σχεσεις με τους ντοπιους. Θα σε βοηθησει παρα πολυ να προσαρμοστεις και να νιωσεις οικεια:clap:
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
102
Καλησπέρα και από μενα!!!! Σπουδάζω Σουηδία και οι εντυπώσεις μου μέχρι στιγμής για την χώρα είναι πολύ καλές!! Στην αρχή λίγο θα δυσκολευτείς με τον καιρό και με την γλώσσα αλλά πιστεύω πως θα σαρεσει. Αν θελεις στειλε μου μυνημα για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες!!! Εύχομαι καλή αρχή!!!!
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Δεν ξερω να απαντησω στις ερωτησεις σου,αλλα θελω να σου ευχηθω καλο ταξιδι,να προσαρμοστεις γρηγορα και να πανε ολα καλα για σενα και την οικογενεια σου!
Και,οπωσδηποτε να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου!:D
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου...!!!Σιγουρα η η ομαλή προσαρμογή επιβάλλεται.....αν και νομίζω ότι δεν θα είναι και τόσο δύσκολα να προσαρμοστώ μιας και ξεκινώ με αισιόδοξη σταση και θετική ενέργεια....Εξάλλου η Στοκχόλμη είναι μια πόλη που λατρεύω και γνώριζα απο πάντα ότι καποια στιγμή θα ζούσα στο εξωτερικό...
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Καλη αρχη στη νεα σου ζωη. Εχεις κοιταξει για σχολεια, αν μπορεις να γραφτεις σε καποιο αγγλοφωνο πχ ή εχεις ξεκινησει σουηδικα? Επειδη εχω βρεθει σε παρομοια κατασταση, εχω να σου πω οτι αν βρεις καλη παρεα μπορεις να περασεις καλυτερα και να μην θες να φυγεις ;). Εγω το επαθα τουλαχιστον... Ειδικα αν εισαι απο αυτους που προτιμαμε το κρυο κλιμα εναντι του ζεστου. Προσπαθησε οσο ειναι δυνατον στο νεο περιβαλλον σου να κανεις γνωριμιες και γρηγορα μαλιστα. Η διαμονη σε μια ξενη χωρα χωρις παρεα ειναι δυσκολη στην αρχη. Ακομα και αν δεν σου χρειαστουν αμεσα τα σουηδικα, μαθε εστω τα βασικα στην αρχη ωστε να μπορεις καλυτερα να δημιουργησεις σχεσεις με τους ντοπιους. Θα σε βοηθησει παρα πολυ να προσαρμοστεις και να νιωσεις οικεια:clap:
Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου..!Βασικά δεν έχω ξεκινήσει σουηδικά ακόμη γιατι το όλο θέμα προέκυψε ξαφνικά αν και η σκέψη προυπήρχε εδώ και καιρό.Όσο για το κλίμα είμαι του κρύου..όπως και οι γενικότερες αντιλήψεις μου θα έλεγα ότι είναι πιο δυτικοευρωπαικές...Σιγουρα θα επιδιώξω επαφές με ντόπιους έστω και στα αγγλικά στην αρχή!
 

axl954

Member
Μηνύματα
21
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξερω αν θα εχω λεφτά
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αφρικής
Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχήν να σου ευχηθώ καλή τύχη και καλή σταδιοδρομία. Βεβαια λυπάμαι όταν ακούω ότι φευγουν νεα παιδια στο εξωτερικό, αλλά...δυστυχώς βιώνουμε ενα νεο μεταναστευτικο κύμα. Συμπτωματικά γυρισα προχθες από Στοκχόλμη. Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πώ προσωπικές εντυπώσεις μιας και ο κάθε ένας βιώνει διαφορετικά πράγματα και καταστάσεις ανάλογα με την ηλικία και την φάση του. Σίγουρα πάντως να ξέρεις ότι στο κομμάτι της εκπαίδευσης θα οφεληθείς αρκετά, θα πάρεις πολλά και σίγουρα θα σου παρουσιαστούν πολλές ευκαιρίες και θα σου δωθούν πολλές δυνατότητες. Σίγουρα δύσκολη γλώσσα. Πήγαινε με ανοιχτούς ορίζοντες, μυαλό και διάθεση. Να ξέρεις όμως ότι πάντα θα είσαι Έλληνας όσο και αν προσπαθήσεις να γίνεις Σουηδός. Δεν είναι θεμα εθνικότητας, αλλά σκεψης, καρδιας και φιλότιμου. Και πάλι τις θερμότερες ευχές μου.
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχήν να σου ευχηθώ καλή τύχη και καλή σταδιοδρομία. Βεβαια λυπάμαι όταν ακούω ότι φευγουν νεα παιδια στο εξωτερικό, αλλά...δυστυχώς βιώνουμε ενα νεο μεταναστευτικο κύμα. Συμπτωματικά γυρισα προχθες από Στοκχόλμη. Δεν θα μπω στην διαδικασία να σου πώ προσωπικές εντυπώσεις μιας και ο κάθε ένας βιώνει διαφορετικά πράγματα και καταστάσεις ανάλογα με την ηλικία και την φάση του. Σίγουρα πάντως να ξέρεις ότι στο κομμάτι της εκπαίδευσης θα ωφεληθείς αρκετά, θα πάρεις πολλά και σίγουρα θα σου παρουσιαστούν πολλές ευκαιρίες και θα σου δωθούν πολλές δυνατότητες. Σίγουρα δύσκολη γλώσσα. Πήγαινε με ανοιχτούς ορίζοντες, μυαλό και διάθεση. Να ξέρεις όμως ότι πάντα θα είσαι Έλληνας όσο και αν προσπαθήσεις να γίνεις Σουηδός. Δεν είναι θεμα εθνικότητας, αλλά σκεψης, καρδιας και φιλότιμου. Και πάλι τις θερμότερες ευχές μου.
Εκτιμώ ιδιαίτερα τις ευχές σου...!Έχεις δίκιο πως είναι λυπήρό να εγκαταλείπεις την πατρίδα σου ...ή μαλλον να αναγκάζεσαι να την εγκαταλείψεις..!Σουηδός δεν θα γίνω ποτέ ...ούτε θα το επιδιώξω.Η τυπικότητα των Σουηδών σε θέματα παιδείας με εντυπωσιάζει....μιας και πάντα ήθελα να σπουδάσω στο εξωτερικό.Το θεωρώ μοναδική ευκαιρία μιας και υπό άλλες συνθήκες δεν καταφέρνα ποτέ να σπουδάσω έξω...!Εξάλλου το επάγγελμα που με ενδιαφέρει είναι νεκρό στην Ελλάδα..πιθανότατα εάν έμενα εδώ προκειμένου να αποκτήσω επαγγελμάτικη αποκατάσταση θα αναγκοζόμουν να επιλέξω κάτι που δεν προσιδιάζει με τις κλίσεις και τα ενδιαφέροντα μου....
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Μην ξεκινας με αρνητικα συναισθηματα, πωω τωρα που θα παω, και πως θα αφησω την Ελλαδα, και πως θα συνηθισω εκει πανω κλπ κλπ. Πηγαινε θετικα, ειναι μια καινουρια αρχη σε μια απο τις χωρες με το καλυτερο βιοτικο επιπεδο στον κοσμο... Θα δεις πιθανον οτι μετα απο ενα-δυο χρονια θα θεωρεις την Ελλαδα χωρα μονο για διακοπες και δεν θα νοσταλγεις την καθημερινη ζωη εδω...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
νομίζω ότι δεν θα είναι και τόσο δύσκολα να προσαρμοστώ μιας και ξεκινώ με αισιόδοξη σταση και θετική ενέργεια....Εξάλλου η Στοκχόλμη είναι μια πόλη που λατρεύω και γνώριζα απο πάντα ότι καποια στιγμή θα ζούσα στο εξωτερικό...
Μην ξεκινας με αρνητικα συναισθηματα, πωω τωρα που θα παω, και πως θα αφησω την Ελλαδα, και πως θα συνηθισω εκει πανω κλπ κλπ. Πηγαινε θετικα, ειναι μια καινουρια αρχη σε μια απο τις χωρες με το καλυτερο βιοτικο επιπεδο στον κοσμο...
Παντως ο ιδιος σε παραπανω ποστ,το ξεκαθαρισε...και αυτο ειναι καλο!:D
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Παντως ο ιδιος σε παραπανω ποστ,το ξεκαθαρισε...και αυτο ειναι καλο!:D
Το ανεφερα επειδη ειπε οτι στενοχωριεται που αφηνει την Ελλαδα, να μην τον παρει απο κατω αυτο το γεγονος...;)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η οικογενεια σου κανει την καλυτερη δουλεια. Μη λυπασαι που φευγεις, να χαιρεσαι για τη μεγαλη ευκαιρια που σου χαριζουν οι γονεις σου: Να σπουδασεις και να ζησεις σε μια χωρα που μπορεις να κανεις ονειρα για το μελλον.

Καλη τυχη!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom