Μετανάστευση στο Καναδά - Διαδικασίες

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Παιδια συγνωμη για την απουσια μου τους τελευταιους μηνες αλλα λογο επαγγελματικων υποχρεωσεων δεν μπορουσα να παρακολουθω το forum. Θα προσπαθησω να απαντησω (εστω και καθηστερημα) σε ποστσ και προσωπικα μηνυματα.
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καλησπέρα.Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου!
Εγώ είμαι δασκάλα και έχω πάρει απόσπαση στον Καναδα.
Περιμενω να βγει η βιζα για μένα και την οικογένειά μου.
Η κόρη μ είναι 15 στα 16,Α'λυκειου
Ημικρη φοιτά στην τρίτη δημοτικου.
ο=Οσυζυγος είναι χειριστης κλαρκ,οδηγος φορτηγων.
ειμαστε 37 και 44 ετων.
Θα ήθελα να σε ρωτησω αν πιστευεις ότι το Μοντρεαλ είναι μια καλη περιπτωση και εμπειρια για μας και το μελλον των παιδιων.
Από αποψη εργασιας,νοοτροπιας,εκπαιδευσης,ακριβειας και κλιματος θα μπορουσες να μας δώσεις καποιες πληροφορίες;
Για τα παιδια θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, απο νοοτροπια το Μοντρεαλ ειναι πολυ πιο κοντα στην Ευρωπαικη νοοτροπια απο τον υπολοιπο Καναδα με πολλους Ελληνες και θα προσαρμοστειτε σε χρονο ρεκορ αν το παρετε αποφαση να πατε. Το κλιμα ειναι δυσκολο, θα χρειαστουν 1-2 χρονια μεχρι να συνηθησετε. Ακομη και εδω στο Βανκουβερ που το κλιμα ειναι πολυ πιο ζεστο ειναι ενοχλητικο καθε πρωι να καθαριζεις το παγο απο το αυτοκινητο. Ο συζηγος θα πρεπει να βγαλει απο την αρχη τα διπλωματα κατα πασα πιθανοτητα (αν θελετε μπορω να σε φερω σε επαφη με φιλο οδηγο φορτηγων που μπορει να δοσειπερισσοτερες πληροφοριες).
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καλησπέρα,Εχει ο θειος ξαδερφια στον καναδα.Υπαρχει καποιος τροπος εκτος απο αυτους που ειπες να παω κι εγω στον Καναδα?Το ρωταω γιατι εγγραψες στενους συγκενεις .
Στενη συγγενεια σημαινει οτι μπορεις να κανεις σπονσορ τους γονεις σου τα παιδια σου, τα αδερφια και τα πρωτα ανηψια (παιδια το αδερφου η της αδερφης).
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ο αρραβωνιαστικός μου έχει λάβει μια προσφορά για post doc στο Waterloo. Αρχικά, μήπως γνωρίζετε,αν επιτρέπεται βάσει των ισχύοντων εκεί νόμων το διάστημα που διαμένει εκείνος στον Καναδά να μείνω και εγώ. Ακόμα μήπως γνωρίζετε ,αν θα ήταν εύκολο για μένα να πάρω work permit,ώστε να μπορώ να ψάξω και εγώ για δουλειά εκεί.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας!Καλό απόγευμα σε όλους!
Και βεβαια αποτρεπεται, και εγω ηρθα με post doc με τη αρραβωνιαστηκια μου. Μαλιστα εσυ μπορεις να παρεις work permit (spousal work permit) και να δουλευεις κανονικα.
 

Stamatinaaaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Για τα παιδια θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, απο νοοτροπια το Μοντρεαλ ειναι πολυ πιο κοντα στην Ευρωπαικη νοοτροπια απο τον υπολοιπο Καναδα με πολλους Ελληνες και θα προσαρμοστειτε σε χρονο ρεκορ αν το παρετε αποφαση να πατε. Το κλιμα ειναι δυσκολο, θα χρειαστουν 1-2 χρονια μεχρι να συνηθησετε. Ακομη και εδω στο Βανκουβερ που το κλιμα ειναι πολυ πιο ζεστο ειναι ενοχλητικο καθε πρωι να καθαριζεις το παγο απο το αυτοκινητο. Ο συζηγος θα πρεπει να βγαλει απο την αρχη τα διπλωματα κατα πασα πιθανοτητα (αν θελετε μπορω να σε φερω σε επαφη με φιλο οδηγο φορτηγων που μπορει να δοσειπερισσοτερες πληροφοριες).
Ναι αν θα μπορούσες να μ στειλεις τα στοιχρια του ανθρωπου για διπλωματα και να μαθουμε αν πραγμαυι χρειαζεται τα διπλωματα απο την αρχη.
Ξέρεις από τη στιγμη που θα ειμαστε στον Καναδα αν ειναι ευκολο να βγαλουμε χαρτια;
 

edaskala

Member
Μηνύματα
27
Likes
62
Ναι αν θα μπορούσες να μ στειλεις τα στοιχρια του ανθρωπου για διπλωματα και να μαθουμε αν πραγμαυι χρειαζεται τα διπλωματα απο την αρχη.
Ξέρεις από τη στιγμη που θα ειμαστε στον Καναδα αν ειναι ευκολο να βγαλουμε χαρτια;
Σου στέλνω μήνυμα με τα στοιχεία του σε προσωπικό μήνυμα .
 

Travellovers

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω πρώτα ξαδέρφια Καναδά Βανκούβερ συγκεκριμένα τα οποία μου προσφέρουν δουλειά και είναι σε θέση να μου κάνουν προσκληση εκεί για εμένα και την οικογένειά μου. Πόσο θα διαρκέσουν οι διαδικασίες; Υπάρχει περίπτωση να πάρει λιγότερο χρόνο λόγω του ότι έχω έτοιμη δουλειά και σπίτι εκεί;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

jimkottis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα.Συγχαρητήρια για όλες αυτές τις οδηγίες που παρέχεται.Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Αν για παράδειγμα έχω job offer ως τραγουδιστής που συνήθως αυτές είναι τριμηνες, μετά θα μπορώ να συνεχίσω την διαδικασία μόνιμης διαμονής βρίσκοντας μια full time δουλειά? Κι αν θα μπορώ να πάρω και την οικογένειά μου. Έχουμε δύο κοριτσάκια, 6 χρονών και 3 χρονών. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Valdo

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σου θέλω να με βοηθήσεις σε κάτι έχω διαβατήριο ελληνικό πριν λίγες μέρες το έβγαλα θέλω να πάω Καναδά έχω την νονά μου εκεί που έχει μαγαζί και θέλει να με πάρει πάνω η διαδικασία ποια είναι τι πρέπει να κάνει πρέπει να πάει στην πρεσβεία ελληνικής στην Καναδά μπορείτε να με βοηθήσετε εσείς σε αυτό το θέμα ο εργοδότης πρέπει να πάει να κάνει αίτηση??
 

angela943

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και ευχαριστούμε για την ενημέρωση αλλά οι μόνοι τρόποι να εισέλθει κάποιος στον Καναδά είναι αυτοί οι δυο?
και γενικά τι χρειάζομαι για να εισέλθω στη χώρα έχω Καναδή φίλη εκεί πως μπορεί να με βοηθήσει εκείνη?Μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτό?
 

Kate_Yota

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Πραγματικά οι πληροφορίες σου είναι πολύ κατατοπιστικές!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω την δυνατότητα να πάρω express entry με πτυχίο Νοσηλευτικής, Ιατρικής, Μεταπτυχιακό Ιατρικής και ευελπιστώ διδακτορικό.... Θα ήθελα να κάνω ειδικότητα..
Γνωρίζω ότι πρέπει να δώσω κάποιες ειδικές εξετάσεις για να αναγνωρίσω το πτυχίο μου...
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom