Μετανάστης στην Αγγλία

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλημερα!ειμαι καινουργιος μελος,ονομαζομαι Νικος.Τους επομενους μηνες προκειται να μετακομισω οικογενειακα στο Λονδινο.Εχω 3 παιδια(προνηπια το μικρο και Δημοτικο τα μεγαλυτερα)Γνωριζω οτι το ελληνικο σχολειο ειναι στο west acton.Θα ηθελα ομως να ρωτησω αν εκει υπαρχει και οργανωμενη ελληνικη κοινοτητα ουτως ωστε να ψαξουμε να βρουμε εκει σπιτι για να ειναι η προσαρμογη μας(κ κυριως της γυναικας μου που γνωριζει ελαχιστοτατα αγγλικα)πιο ευκολη.
Επισης θα μου ηταν χρησιμη καθε πληροφορια που θα μου δινατε σχετικα με την προσαρμογη κ τη διαμονη μιας ελληνικης οικογενειας στο Λονδινο(σχετικα αν ειναι ευκολο να βρεις σπιτι,νοικια,ελληνικη κοινοτητα κτλ).
Ευχαριστω...
Νικος...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Νίκο καλημέρα και καλωσήρθες

Ελληνική κοινότητα φυσικά και υπάρχει και είναι και αρκετά οργανωμένη. Τους έλληνες θα τους βρεις γύρω από το Bayswater και το Paddington όπου λειτουργεί και η ορθόδοξη εκκλησία.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: London Conference Venue and Greek Language Courses - The Hellenic Centre

Αν και ποτέ δεν έχω έρθει σε επαφή με την ελληνική κοινότητα, έχω δυο έλληνες γνωστούς που ασχολούνται πολύ με τα ελληνικά πράγματα εδω (φραπεδιά στο Βυζαντινό και τέτοια) οπότε μπορώ να σε φέρω σε επαφή. Για οικογενειακή προσαρμογή δεν γνωρίζω (ρεμάλι- μπακούρι :D )

Αν θες για πιο συγκεκριμένα μπορείς να μου στείλεις πιεμ!
 

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος τα paddigton και bayswater που αναφερεις ειναι στο δυτικο λονδινο; κοντα στο ελληνικο σχολειο του west acton ή δεν εχουν σχεση;κ κατι ακομη:η ελληνικη κοινοτητα εχει οργανωση τυπου πχ Αστοριας ή ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα(πιο σκορπισμενα εννοω)....ευχαριστω
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδη ειμαι λιγο ασχετος τα paddigton και bayswater που αναφερεις ειναι στο δυτικο λονδινο; κοντα στο ελληνικο σχολειο του west acton ή δεν εχουν σχεση;κ κατι ακομη:η ελληνικη κοινοτητα εχει οργανωση τυπου πχ Αστοριας ή ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα(πιο σκορπισμενα εννοω)....ευχαριστω
Τα paddington και bayswater ειναι περιοχες στο δυτικο central london σχετικα κοντα στο west acton. Τα ενοικια ομως εκει για ενα απλο διαμερισμα 2 δωματιων ειναι ακριβοτερα απο το ενοικιο μιας βιλλας πολυτελειας στην Εκαλη.
Η ελληνικη κοινοτητα (κυριως κυπριακη) ειναι διασπαρτη σε διαφορες περιοχες του Λονδινου με σημαντικοτερες τις περιοχες που ανεφερε η Δωροθεα και τις Wood Green, Bounds Green και Cricklewood.
Τα ενοικια εκει για ενα σπιτι 2 υπνοδωματιων, με κουζινα, καθιστικο και μπανιο ειναι περιπου στα 1200-1500 ευρω.
Οι κυπριοι υπολογιζονται σε περισσοτερες απο 250000 και οι Ελληνες (κυριως φοιτητες) γυρω στις 70000.
Το δημοτικο σχολειο στο West Acton κινδυνευει με κλεισιμο, αφου η χρηματοδοτηση του απο το ελληνικο κρατος ειναι αβεβαιη.
 

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.....Κατι τελευταιο αν ξερετε:περα απο το ενοικο ποσα εξοδα να υπολογιζω το μηνα για μια πενταμελη οικογενεια;2000 λιρες για μια φυσιολογικη ζωη επαρκουν;ευχαριστω ξανα...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.....Κατι τελευταιο αν ξερετε:περα απο το ενοικο ποσα εξοδα να υπολογιζω το μηνα για μια πενταμελη οικογενεια;2000 λιρες για μια φυσιολογικη ζωη επαρκουν;ευχαριστω ξανα...
Για τα αλλα υπολογιζε πανω κατω οσα ξοδευεις στην Ελλαδα, ετσι νομιζω. Περιμενε να παρεις ομως και καμμια απαντηση απο αυτους που ζουν μονιμα Λονδινο.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Το θέμα Νικόλαε δεν είναι που θέλεις να ζήσεις αλλά που μπορείς. Θα πρέπει να αναλογιστείς αρκετά πράγματα.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι που θα βρίσκετε η δουλεία σου? Αυτό βασικά είναι ένας απο τους κυρίους παράγοντες για επιλογή σπιτιού. Ο άλλος εννοείται τα οικονομικά. Για να σου δώσω να καταλάβεις.... στο Bayswater για ένα σπίτι με 3 κρεβ/κάμαρες θα σου φύγουν τουλάχιστον 2200 το μήνα για το ενοίκιο και μόνο ενώ στο West Acton μπορείς να βρείς και με 1500-1600.

Αυτό που βλέπεις στην Astoria ή στο Greektown του Chicago ή Toronto δεν το έχω δει εδώ αλλά δεν είμαι και ιδιαίτερα μέσα στα Ελληνικά πράγματα του Λονδίνου.

2000£ δεν ξέρω αν δεν μας πεις το lifestyle σου...
 

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
οδοντιατρος ειμαι,τα λεφτα ειναι καλα οποτε ενα νοικι της ταξεως των 2000 λιρων ειναι οκ.Οσο για τη προσωπικη ζωη αφου με ρωτας για το life style μου, οικογενειαρχης με 3 παιδια ειμαι,οποτε ουτε στα κλαμπ γυρναω,ουτε στα σφηνακια τα πινω,ουτε ακριβα ρουχα κ αυτοκινητα αγοραζω,μια απλη φυσιολογικη ζωη εχουμε σαν οικογενεια(οποτε να υποθεσω οτι κανα 2000 λιρες το μηνα ειναι οκ για οικογενειακα εξοδα;;) κ προσπαθουμε να διασφαλισουμε το μελλον των παιδιων μας που με την υπαρχουσα οικονομικη κατασταση στην Ελλαδα ειναι ζοφερο....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
οδοντιατρος ειμαι,τα λεφτα ειναι καλα οποτε ενα νοικι της ταξεως των 2000 λιρων ειναι οκ.Οσο για τη προσωπικη ζωη αφου με ρωτας για το life style μου, οικογενειαρχης με 3 παιδια ειμαι,οποτε ουτε στα κλαμπ γυρναω,ουτε στα σφηνακια τα πινω,ουτε ακριβα ρουχα κ αυτοκινητα αγοραζω,μια απλη φυσιολογικη ζωη εχουμε σαν οικογενεια(οποτε να υποθεσω οτι κανα 2000 λιρες το μηνα ειναι οκ για οικογενειακα εξοδα;;) κ προσπαθουμε να διασφαλισουμε το μελλον των παιδιων μας που με την υπαρχουσα οικονομικη κατασταση στην Ελλαδα ειναι ζοφερο....
Οι αμοιβες των οδοντιατρων στο Λονδινο ειναι ιδαιτερα υψηλες, αφου το επαγγελμα σας ειναι κατα καποιο τρπο δυσευρετο... Δεν γνωριζω τι εξοδα εχει μια πενταμελης οικογενεια και δεν μπορω να τα υπολογισω ουτε για την Ελλαδα.
 

nikolaos1974

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
μια πενταμελης οικογενεια στην Ελλαδα(σε επαρχιακη πολη) εχει εξοδα γυρω στα 2000-2500 ευρω σιγουρα μαζι με ενα λογικο ενοικιο(στην Αθηνα ή στη Θεσνικη θελει ενα 20-30% περισσοτερο)...αυτο που θελω να μαθω ειναι αν το κοστος ζωης(εννοω τροφιμα,μετακινησεις ,ρουχα κτλ)ειναι ακριβοτερο σε συγκριση με της Αθηνας;και αν ναι ποσο περιπου;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
αυτο που θελω να μαθω ειναι αν το κοστος ζωης(εννοω τροφιμα,μετακινησεις ,ρουχα κτλ)ειναι ακριβοτερο σε συγκριση με της Αθηνας;και αν ναι ποσο περιπου;
Άλλα είναι λίγο ακριβότερα, άλλα λίγο φτηνότερα, νομίζω αν υπολογίζεις ένα 20% πάνω απ' την Αθήνα είσαι καλυμμένος - αλλά, πάλι, καλύτερα να σου πουν αυτοί που μένουν εκεί, μην σε πάρω στο λαιμό μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.521
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom