Ιταλία Μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο Fiumicino Ρώμη

deja vu

Member
Μηνύματα
125
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο οικογένεια 4 ατόμων (2 γονείς με 2 παιδιά) στην Ρώμη. Το ξενοδοχείο είναι σχετικά κεντρικό κοντά στη στάση μετρό Lepanto. Η πτήση μας φθάνει στη 1 το βράδυ στο fiumicino οπότε το ταξί το θεωρώ μονόδρομο. Γνωρίζει κανείς αν η τιμή του ταξί (50 € αν δεν κάνω λάθος) είναι ίδια και το βράδυ;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Θα ταξιδέψουμε τον Ιούλιο οικογένεια 4 ατόμων (2 γονείς με 2 παιδιά) στην Ρώμη. Το ξενοδοχείο είναι σχετικά κεντρικό κοντά στη στάση μετρό Lepanto. Η πτήση μας φθάνει στη 1 το βράδυ στο fiumicino οπότε το ταξί το θεωρώ μονόδρομο. Γνωρίζει κανείς αν η τιμή του ταξί (50 € αν δεν κάνω λάθος) είναι ίδια και το βράδυ;
48E είναι η τιμή από το αεροδρόμιο και υπάρχει μια έξτρα επιβαρυνση το βράδυ (αν θυμαμαι καλά 5Ε). Οπως γράφω και παραπάνω εμείς είχαμε κλείσει μέσω booking (41E) μεταφορά για βραδινές ώρες και μείναμε ευχαριστημένοι.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σας, επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας ως νέο μέλος. Στις αρχές του Ιουλίου θα κάνω ένα σύντομο ταξίδι σε Ρώμη- Φλωρεντία. Στον γυρισμό από Φλωρεντία σε Ρώμη θα κλείσω εισιτήριο με το γρήγορο τρένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν το τρένο φτάνει στα termini Roma στις 17:24 και το τρένο για το αεροδρόμιο fiumicino φεύγει στις 17:50 είναι οκ; Θα το προλάβω;
Επισης το τρένο φτάνει στο αεροδρόμιο στις 18:22 και γώ πετάω στις 20:10. Είναι οκ ή όλα πολύ πιεσμένα χρονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Καλησπέρα σας, επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας ως νέο μέλος. Στις αρχές του Ιουλίου θα κάνω ένα σύντομο ταξίδι σε Ρώμη- Φλωρεντία. Στον γυρισμό από Φλωρεντία σε Ρώμη θα κλείσω εισιτήριο με το γρήγορο τρένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν το τρένο φτάνει στα termini Roma στις 17:24 και το τρένο για το αεροδρόμιο fiumicino φεύγει στις 17:50 είναι οκ; Θα το προλάβω;
Επισης το τρένο φτάνει στο αεροδρόμιο στις 18:22 και γώ πετάω στις 20:10. Είναι οκ ή όλα πολύ πιεσμένα χρονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν μπορεις να πας πρωτα στην Φλωρεντια ;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπέρα σας, επαναφέρω το θέμα γιατί θα ήθελα την βοήθεια σας ως νέο μέλος. Στις αρχές του Ιουλίου θα κάνω ένα σύντομο ταξίδι σε Ρώμη- Φλωρεντία. Στον γυρισμό από Φλωρεντία σε Ρώμη θα κλείσω εισιτήριο με το γρήγορο τρένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: αν το τρένο φτάνει στα termini Roma στις 17:24 και το τρένο για το αεροδρόμιο fiumicino φεύγει στις 17:50 είναι οκ; Θα το προλάβω;
Επισης το τρένο φτάνει στο αεροδρόμιο στις 18:22 και γώ πετάω στις 20:10. Είναι οκ ή όλα πολύ πιεσμένα χρονικά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
προλαβαινεις και το προηγουμενο, δεν χρειαζεται να περιμενεις ως τις 17.50. βγαλε ενιαιο εισητηριο. ολα οκ ειναι, κανενα αγχος.
 

xenita

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
προλαβαινεις και το προηγουμενο, δεν χρειαζεται να περιμενεις ως τις 17.50. βγαλε ενιαιο εισητηριο. ολα οκ ειναι, κανενα αγχος.
Κοιτάζω το ενιαίο εισιτήριο, στο οποίο υπάρχει απ’ ότι καταλαβαίνω μια αλλαγή τρένου μέσα σε 11 λεπτά. Είναι κοντά δηλαδή ο ένας συρμός με τον άλλο για να πάρω βαλίτσα και να βρω το άλλο τρένο μέσα σε 11’; ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κοιτάζω το ενιαίο εισιτήριο, στο οποίο υπάρχει απ’ ότι καταλαβαίνω μια αλλαγή τρένου μέσα σε 11 λεπτά. Είναι κοντά δηλαδή ο ένας συρμός με τον άλλο για να πάρω βαλίτσα και να βρω το άλλο τρένο μέσα σε 11’; ευχαριστώ
δεν ξερω αν ειναι κοντα, σιγουρα το εχουν υπολογισει αφου το πουλανε ετσι. εξαλλου το εισητηριο εχει ισχυ 2 ωρες περιπου, αν το χασεις παιρνεις απλα το επομενο.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλημέρα σε όλους,

ταξιδεύω σε λίγες ημέρες για Ρώμη και φτάνω στο Fiumicino και θέλω να πάω στο Termini.

Θα πάω με την συγκοινωνία, οπότε βγάζω εισητήριο κάπου μέσα από το αεροδρόμιο και παίρνω το λεωφορείο ή βγάζω το εισητήριο από εδώ που είδα σε προηγούμενες σελίδες;

Είναι η 2η φορά που ταξιδεύω εξωτερικό και έχω αγχωθεί, οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

Mixalis92

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα θα ήθελα να με βοηθήσει οποίος γνώριζει. Διάβαζα και τις προηγούμενες συζητήσεις, έψαξα και μόνος μου και άκρη δε βγάζω. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο Fiumicino περίπου 1 ηωρα το βράδυ. Εκτός από ταξί υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος μεταφοράς εκείνη την ώρα πχ με λεωφορείο; Καταλήγω προς την εταιρεία T.A.M. BUS αλλά διαβάζω κακες κριτικές. Το ξενοδοχείο μου πρότεινε με 70 ευρώ αλλά μου φαίνονται πολλά. Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom