Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάτι άκουσα για απεργία γι’ αυτό ρωτώ.
Ειναι συχνό φαινόμενο να μιλάνε για απεργια την περιοδο των εορτών. Ακόμα και να γινει απεργία θα λειτουργεί το μετρό αλλα με κάπως μειωμένα δρομολόγια.
 

Giorgos999

Member
Μηνύματα
12
Likes
10
Καλημέρα.
Προετοιμάζω ταξίδι για Λονδίνο (Romford) τέλη Ιούνη 18. (2 ενήλικες+παιδί 2 ετών)
Βρίσκω φτηνά εισιτήρια μόνο με easy για gatwick οπότε μάλλον θα τα κλείσω.
Δεδομένου και ότι η άφιξη προβλέπεται αργά βράδυ περίπου μεσάνυχτα, αξίζει να τρέχω με τρένα και λεωφορεία ή μήπως να πάρω ένα ταξί (περίπου με 70 λίρες βρίσκω) και να γλιτώσω κουβάλημα και ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ!
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καμία φορά δεν αρκεί μόνο να είναι φθηνό το εισιτήριο, παίζει μεγάλο ρόλο ο τελικός προορισμός και προπαντώς η ώρα.
Όπως τα λες λογικό είναι να πάρεις ταξί.
 

matina.k

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σ´ευχαριστώ πολύ για όλες τις πολύτιμες πληροφορίες!!
Με Aegean ταξιδεύω οπότε όλα καλά με τις οδηγίες σου!!
Εντάξει θα φροντίσω να χρησιμοποιήσω Oyster μετά το London Bridge γιατί μια και φτάνω πρωί σίγουρα θα χρησιμοποίησω τς μέσα για την υπόλοιπη μέρα..δεν βγάζω εφταήμερη γιατι θα μείνω μόνο 2 βράδια.
Όσο για το ότι περνάω ΚΑΙ στην έξοδο την ανέπαφη δεν το είχα φανταστεί!!
Έχω να πάω γύρω στα 9 χρόνια στο Λονδίνο και πρώτη φορά που θα μετακινηθώ απο το αεροδρόμιο μόνη μου οπότε έχω μια σχετική ανασφάλεια!
Σ´ευχαριστώ και πάλι πολύ και καλό απόγευμα!!
Καλημέρα! Απ'όσο διάβασα πριν πάω αρχές Νοεμβρίου στο Λονδίνο και διαπίστωσα με την χρήση της, η ανέπαφη κάρτα πχ η χρεωστική μας contactless δεν έχει διαφορά με το ημερήσιο εισιτήριο με την έννοια ότι σου χρεώνει ακριβώς την διαδρομή που κάνεις και έχει ημερήσιο όριο σχεδόν 10 λίρες, δηλαδή όταν φτάσεις αυτό το ποσό κλειδώνει και δεν σε χρεώνει άλλο (σαν να είχες αγοράσει ένα ημερήσιο εισιτήριο).
Εμένα με βόλεψε αρκετά μιας και έμεινα λίγες ημέρες.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ: https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/oyster/using-oyster/price-capping
Το τραίνο από το Gatwick χρεώνεται έξτρα βέβαια.

Επίσης καλό θα ήταν να κάνεις ένα τηλέφωνο στο τμήμα καρτών της τράπεζας σου να τους ενημερώσεις για τις ημέρες που θα είσαι εξωτερικό.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Καλημέρα.
Προετοιμάζω ταξίδι για Λονδίνο (Romford) τέλη Ιούνη 18. (2 ενήλικες+παιδί 2 ετών)
Βρίσκω φτηνά εισιτήρια μόνο με easy για gatwick οπότε μάλλον θα τα κλείσω.
Δεδομένου και ότι η άφιξη προβλέπεται αργά βράδυ περίπου μεσάνυχτα, αξίζει να τρέχω με τρένα και λεωφορεία ή μήπως να πάρω ένα ταξί (περίπου με 70 λίρες βρίσκω) και να γλιτώσω κουβάλημα και ταλαιπωρία?
Ευχαριστώ!
Καλημέρα Γιώργο. Εγώ θα σου πρότεινα να μην κλείσεις ακόμη εισιτήρια και να ξαναδείς και τις άλλες εταιρίες. Αν υπολογίσεις το κόστος απο και προς το αεροδρόμειο, είτε με τρένο, είτε ταξί όπως λες γιατί φτάνετε αργά το βράδυ, ίσως τελικά αξίζει περισσότερο να δώσεις κάτι παραπάνω στα αεροπορικά και να αποφύγεις όλα τα άλλα έξοδα.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Καλησπέρα κ από μένα!Βοήθεια για Λονδίνο!Θα πάω Λονδίνο πρώτη φορά στις 7-10 Ιουνίου για 3 μέρες! Φτάνω gatwick, φεύγω από Luton. Τι μoΥ προτείνετε για 3ημερη μετακίνηση; Το ξενοδοχείο είναι Waterloo κ κοντά στο Big Ben.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Καλησπέρα κ από μένα!Βοήθεια για Λονδίνο!Θα πάω Λονδίνο πρώτη φορά στις 7-10 Ιουνίου για 3 μέρες! Φτάνω gatwick, φεύγω από Luton. Τι μoΥ προτείνετε για 3ημερη μετακίνηση; Το ξενοδοχείο είναι Waterloo κ κοντά στο Big Ben.
Μάλλον εννοείς 7-10 Ιουλίου...για τις μετακινήσεις θα έλεγα να βγάλεις Oyster ,είσαι κεντρικά οπότε μπορείς να πας και με τα πόδια σε αρκετά σημεία.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Ερώτηση: Μπαίνω στο gatwick express να κλείσω διαδικτυακά τη μεταφορά προς Λονδίνο κ μου λέει 14.5£ και μου πετάει από κάτω oyster 19.80£. Δηλαδή πληρώνεις 19.80 με oyster κ για μεταφορά προς Λονδίνο με gatwick express κ για να χρησιμοποιήσεις την oyster όπου θες σε οποίο μέσο όλο το τριήμερο που θα είμαι εκεί με 19.80;;; Κάποιος να με διαφωτίσει να ξέρω τι να κλείσω!!!thank you
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Ερώτηση: Μπαίνω στο gatwick express να κλείσω διαδικτυακά τη μεταφορά προς Λονδίνο κ μου λέει 14.5£ και μου πετάει από κάτω oyster 19.80£. Δηλαδή πληρώνεις 19.80 με oyster κ για μεταφορά προς Λονδίνο με gatwick express κ για να χρησιμοποιήσεις την oyster όπου θες σε οποίο μέσο όλο το τριήμερο που θα είμαι εκεί με 19.80;;; Κάποιος να με διαφωτίσει να ξέρω τι να κλείσω!!!thank you
Με Easyjet φτάνεις το βράδυ ή με Cobalt?

Βασικά δεν θα κλείσεις Online τίποτα. Αν φτάνεις βράδυ θα βγάλεις oyster από τα εκδοτήρια του αεροδρομίου και θα πάρεις τα τρένα για που σταματάνε London Blackfriars και από εκεί μετρό για τον σταθμό που σε βολεύει.Να υπολογίζεις γύρω στα 45 λεπτά για London Blackfriars

Αν φτάνεις το απόγευμα πάλι βγάζεις oyster από τα εκδοτήρια αλλά θα πάρεις τα τρένα που σταματάνε London Bridge.Τα τρένα αυτά κάνουν γύρω στη μισή ώρα για London Bridge.

Το κόστος με την Oyster είναι 8.30 λίρες μόνο για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο προς την πόλη. Από εκεί και πέρα ανάλογα με τις διαδρομές που θα κάνετε θα πρέπει να φορτώσετε την κάρτα και με επιπλέον λεφτά.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Με Easyjet φτάνεις το βράδυ ή με Cobalt?

Βασικά δεν θα κλείσεις Online τίποτα. Αν φτάνεις βράδυ θα βγάλεις oyster από τα εκδοτήρια του αεροδρομίου και θα πάρεις τα τρένα για που σταματάνε London Blackfriars και από εκεί μετρό για τον σταθμό που σε βολεύει.Να υπολογίζεις γύρω στα 45 λεπτά για London Blackfriars

Αν φτάνεις το απόγευμα πάλι βγάζεις oyster από τα εκδοτήρια αλλά θα πάρεις τα τρένα που σταματάνε London Bridge.Τα τρένα αυτά κάνουν γύρω στη μισή ώρα για London Bridge.

Το κόστος με την Oyster είναι 8.30 λίρες μόνο για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο προς την πόλη. Από εκεί και πέρα ανάλογα με τις διαδρομές που θα κάνετε θα πρέπει να φορτώσετε την κάρτα και με επιπλέον λεφτά.

Φεύγω με easyJet από Θεσσαλονίκη φτάνω 13:25 το μεσημέρι Λονδίνο ημέρα Σάββατο. Το ξενοδοχείο είναι στάση μέτρο Waterloo
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom