Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Φεύγω με easyJet από Θεσσαλονίκη φτάνω 13:25 το μεσημέρι Λονδίνο ημέρα Σάββατο. Το ξενοδοχείο είναι στάση μέτρο Waterloo
Οκ, νόμιζα έφευγες από Αθήνα. Τότε θα πάρεις τα τρένα που σταματάνε London Bridge και από εκεί θα πάρεις μετρό, τη γκρι γραμμή Jubilee και μετά από δύο στάσεις θα είσαι Waterloo.
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Οκ, νόμιζα έφευγες από Αθήνα. Τότε θα πάρεις τα τρένα που σταματάνε London Bridge και από εκεί θα πάρεις μετρό, τη γκρι γραμμή Jubilee και μετά από δύο στάσεις θα είσαι Waterloo.




Ευχαριστώ παρά πολύ! Όποτε δεν βγάζω κάτι διαδικτυακά όλα τα πληρώνω εκεί. Για να γεμίσω την κάρτα oyster γίνεται με μετρητά ή μόνο κάρτα;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστώ παρά πολύ! Όποτε δεν βγάζω κάτι διαδικτυακά όλα τα πληρώνω εκεί. Για να γεμίσω την κάρτα oyster γίνεται με μετρητά ή μόνο κάρτα;
όχι δεν κλείνεις κάτι Online και πληρωνεις εκεί όπως θες.

http://www.nationalrail.co.uk/ μπες εδώ και βάλε gatwick airport προς London bridge και ώρα υπολόγιζε καμιά ώρα μετά την άφιξή σας ώστε να δεις τις ώρες των τρένων και πόση ώρα κάνουν για να φτάσουν. Αν μπορέσετε πάρτε αυτά που κάνουν 30 λεπτά, αν δεν σας βγει χρονικά και τα άλλα που κάνουν 40 λεπτά μια χαρά είναι
 

afroxilanthi

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Γεια σας! Σκέφτομαι να κλείσω on line to gatwick express να το έχω έτοιμο από Ελλάδα μιας κ έχει 10% έκπτωση διαδικτυακά. Ξέρει κανείς αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω πέραν της ώρας που θα δηλώσω σε περίπτωση που υπάρξει καθυστέρηση με το αεροπλάνο;
 

Marinaki88

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή-Μεξικό
Ναι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και πιο μετα, καλό είναι να το έχεις εκτυπωμένο πάντως!
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
κοιτουσα για πτήσεις απο θεσσαλονίκη τον ιούνιο και οι λιγες επιλογες που υπηρχαν για το ταξίδι της επιστροφής οι πτήσεις που υπηρχαν ήταν για τις 6 (easyjet) και 7 (british airways) τα ξημερώματα. Το θέμα μου ειναι και ιδιαιτερα γι αυτή της easy ειναι τι επιλογες υπαρχουν στις 3-4 τα μαυρα μεσανυχτα για τη μεταβαση απο το κεντρο του Λονδίνου στο αεροδρόμιο.
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
κοιτουσα για πτήσεις απο θεσσαλονίκη τον ιούνιο και οι λιγες επιλογες που υπηρχαν για το ταξίδι της επιστροφής οι πτήσεις που υπηρχαν ήταν για τις 6 (easyjet) και 7 (british airways) τα ξημερώματα. Το θέμα μου ειναι και ιδιαιτερα γι αυτή της easy ειναι τι επιλογες υπαρχουν στις 3-4 τα μαυρα μεσανυχτα για τη μεταβαση απο το κεντρο του Λονδίνου στο αεροδρόμιο.
Υπάρχουν λεωφορεία όλο το 24ωρο οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κοιτουσα για πτήσεις απο θεσσαλονίκη τον ιούνιο και οι λιγες επιλογες που υπηρχαν για το ταξίδι της επιστροφής οι πτήσεις που υπηρχαν ήταν για τις 6 (easyjet) και 7 (british airways) τα ξημερώματα. Το θέμα μου ειναι και ιδιαιτερα γι αυτή της easy ειναι τι επιλογες υπαρχουν στις 3-4 τα μαυρα μεσανυχτα για τη μεταβαση απο το κεντρο του Λονδίνου στο αεροδρόμιο.
Λογικα όλο και κάποιο easybus θα σε βολευει να σε παει κατευθείαν στο αεροδρόμιο
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Βασικά και το βράδυ έχει τρένα, από St. Pancra ή Blackfriars (η ίδια γραμμή είναι). Μπες στο national rail να δεις τι σε βολεύει.
 

arkat

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!
ταξιδεύω για πρώτη φορά στο Λονδίνο αρχές Δεκέμβρη και θέλω τα φώτα σας!! έκανα μία μικρή έρευνα αλλά πάλι δεν ξεμπερδεύτηκα εντελώς.
λοιπόν, φτάνουμε στο gatwick με το αγόρι μου Σάββατο στις 8 το βράδυ με easyjet.. για να πάμε από το gatwick στο λονδίνο υπάρχουν 3 τρόποι απ ότι διάβασα και κατάλαβα:

1) gatwick express αλλά είναι πανάκριβο
2) με τρένο αλλά θέλει oyster card ή πιστωτική ανέπαφη και δεν έχουμε όπως επίσης δεν θέλουμε να βγάλουμε oyster αλλά travel card για να έχουμε την προσφορά 1for2 ..
3) με το easyBus αλλά κάνει 1,30 ώρα αντί για μισή που κάνουν τα άλλα

λογικά καταλήγουμε προς το easyBus που είναι και πιο οικονομικό απλά έχω κάποιες απορίες:
1) όταν πας να κλείσεις το εισιτήριο ηλεκτρονικά πρέπει να διαλέξεις ώρα που θα το πάρεις.. αν πχ όμως έχει η πτήση καθυστέρηση τι κάνω;; μπορώ να πάρω το επόμενο ή πάει το έχασα;;
2) όταν πάω να επιλέξω σταθμούς ηλεκτρονικά για να κλείσω τα εισιτήρια δίπλα σε παρένθεση λέει (Νational Express) και όχι easyBus.. υπάρχει πρόβλημα μ αυτό;;;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
λογικά καταλήγουμε προς το easyBus που είναι και πιο οικονομικό απλά έχω κάποιες απορίες:
1) όταν πας να κλείσεις το εισιτήριο ηλεκτρονικά πρέπει να διαλέξεις ώρα που θα το πάρεις.. αν πχ όμως έχει η πτήση καθυστέρηση τι κάνω;; μπορώ να πάρω το επόμενο ή πάει το έχασα;;
2) όταν πάω να επιλέξω σταθμούς ηλεκτρονικά για να κλείσω τα εισιτήρια δίπλα σε παρένθεση λέει (Νational Express) και όχι easyBus.. υπάρχει πρόβλημα μ αυτό;;;
1. Μέχρι μία ώρα καθυστέρηση μπορείς να πάρεις το επόμενο λεωφορείο

2.Η easybus ειναι σαν μεταπωλητής και κάποια δρομολόγια της εκτελούνται από την national express, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Προσωπικά θα σου έλεγα να μπεις στο national rail και να κλείσεις από εκεί εισιτήριο τρένου, φθηνό και γρηγορότερο απ'το λεωφορείο. Τα εισιτήρια τα παραλαμβανεις από αυτόματα μηχανήματα που είναι στην είσοδο του σταθμού.
Αν δεν θες online μπορείς να τα βγάλεις και εκείνη τη στιγμή, δεν τα χάνεις τα εκδοτήρια, κάνουν "μπαμ".
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.784
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom