Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο Gatwick

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Έχω επιστροφή απο Gatwick στις 26/1, η πτήση φεύγει στις 09:00 το πρωί, πήγα να κλείσω εισιτήρια με το τραίνο από το σταθμό kings cross αλλά μου έβγαλε ανακοίνωση ότι γίνονται εργασίες εκείνη τη περίοδο και οτι το τραίνο πηγαίνει μέχρι το σταθμό redhill και μετά σε πάει με λεωφορείο.
επειδή θα πρέπει να είμαι στο Gatwick κατά τις 7 το πρωί, υπάρχει καμία εναλλακτική πρόταση μεταφοράς? π.χ. έψαξα και τα easybus αλλά δεν περνάνε από kings cross....
Και τι σε πειράζει που θα έχει λεωφορεία απ'το Redhill, ενώ ζητάς εναλλακτική μεταφορά με λεωφορείο;

Είναι κοντά, δεν είναι πως θα κάνεις κάποια μεγάλη απόσταση, 10/12 χιλιόμετρα πρέπει να είναι.

Επίσης πρόσεξε, από Kings Cross δεν έχει τρένα, θα πρέπει να πας St Pancras ή London Victoria.

Υγ:Άλλη εναλλακτική είναι λεωφορεία της National express αλλά τα λεωφορεία ξεκινάνε από Victoria coach station, θέλει λίγο περπάτημα απ'τον σταθμό των τρένων.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Δεν έχω ξανά πάει και επειδή θα είναι ξημερώματα δεν ξέρω τις αποστάσεις και για αυτό και ρώτησα.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλημερα σε ολους... για να κανω ενα update σε οτι αφορα την μεταφορα απο και προς το αεροδρομιο Gatwick.
Εκει που τελικα .....μαλλον :haha:.....καταληγουμε ειναι transfer με την εταιρεια greatbritaincars η οποια μου εδωσε προσφορα για μια διαδρομη μαζι με "meet & greet" χρεωση 57λιρες ενω εαν κλεισω και την επιστροφη θα μου κοστισει 106λιρες τελικο κοστος. Παρακολουθουν την πτηση οποτε ακομα και καθυστερηση να εχεις δεν αγωνιας...μας φορτωνει απο το αεροδρομιο και μας αφηνει εξω απο την πορτα μας....το ιδιο και στην επιστροφη. Η ωρα αφιξης μας ειναι λιγο επικινδυνη, δλδ θα χρειαστει να χρησιμοποιησω μεσα μεταφορας μεταμεσονυχτια...και με ενα εννιαχρονο μαζι δεν ειναι και τοσο ευκολο οποτε και μπηκα στη διαδικασια να ψαχτω. Ουσιαστικα η διαφορα που χρεωνομαι για την επιστροφη σε σχεση με το να επελεγα τη φθηνοτερη λυση του τρενου ειναι 23λιρες. Θα γραψω κι εντυπωσεις αφου το χρησιμοποιησω...επισης να ρωτησω στην παραπανω περιπτωση πρεπει να δωσω φιλοδωρημα?
:airplane:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
επισης να ρωτησω στην παραπανω περιπτωση πρεπει να δωσω φιλοδωρημα?
:airplane:
Οχι. Το tip ειναι επιβραβευση ή ενδειξη ευχαριστω για τον οδηγο που μας προσφερε επιπλεον υπηρεσιες. Αν ειναι φιλικος και εχετε μια πολυ ευχαριστη διαδρομη ή αν σας βοηθησει σε κατι (π.χ. να φορτωσετε, ξεφορτωσετε βαριες αποσκευες) τοτε καλο αλλα οχι υποχρεωτικο θα ηταν να δωσετε μερικα pounds φιλοδωρημα.
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Καλημερα σε ολους... για να κανω ενα update σε οτι αφορα την μεταφορα απο και προς το αεροδρομιο Gatwick.
Εκει που τελικα .....μαλλον :haha:.....καταληγουμε ειναι transfer με την εταιρεια greatbritaincars η οποια μου εδωσε προσφορα για μια διαδρομη μαζι με "meet & greet" χρεωση 57λιρες ενω εαν κλεισω και την επιστροφη θα μου κοστισει 106λιρες τελικο κοστος. Παρακολουθουν την πτηση οποτε ακομα και καθυστερηση να εχεις δεν αγωνιας...μας φορτωνει απο το αεροδρομιο και μας αφηνει εξω απο την πορτα μας....το ιδιο και στην επιστροφη. Η ωρα αφιξης μας ειναι λιγο επικινδυνη, δλδ θα χρειαστει να χρησιμοποιησω μεσα μεταφορας μεταμεσονυχτια...και με ενα εννιαχρονο μαζι δεν ειναι και τοσο ευκολο οποτε και μπηκα στη διαδικασια να ψαχτω. Ουσιαστικα η διαφορα που χρεωνομαι για την επιστροφη σε σχεση με το να επελεγα τη φθηνοτερη λυση του τρενου ειναι 23λιρες. Θα γραψω κι εντυπωσεις αφου το χρησιμοποιησω...επισης να ρωτησω στην παραπανω περιπτωση πρεπει να δωσω φιλοδωρημα?
:airplane:
Μπήκα στη σελίδα της εταιρείας και ρώτησα μέσω live Chat για το κόστος μιας διαδρομής για 2 άτομα από το kings cross στο Gatwick και η απάντηση ήταν 110λιρες!! Σίγουρα σου είπαν 57 λίρες ?

Update: αφού είπαν ότι θα μου στείλουν και το quote με email και δεν το έστειλαν, έκανα κανονικά αναζήτηση στο site τους. 50λιρες μου βγάζει. Όποτε και για 2 άτομα συμφέρει σε σύγκριση με το τραινο όπου τα 2 άτομα έχουν 32 λίρες!

Ευχαριστώ Alexandra για την ενημέρωση
 
Last edited:

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Μπήκα στη σελίδα της εταιρείας και ρώτησα μέσω live Chat για το κόστος μιας διαδρομής για 2 άτομα από το kings cross στο Gatwick και η απάντηση ήταν 110λιρες!! Σίγουρα σου είπαν 57 λίρες ?

Update: αφού είπαν ότι θα μου στείλουν και το quote με email και δεν το έστειλαν, έκανα κανονικά αναζήτηση στο site τους. 50λιρες μου βγάζει. Όποτε και για 2 άτομα συμφέρει σε σύγκριση με το τραινο όπου τα 2 άτομα έχουν 32 λίρες!

Ευχαριστώ Alexandra για την ενημέρωση
Ναι με εξαιρεση τις ημερομηνιες 25,26 & 31/12

Αυτες τις ημερομηνιες μου ειπαν οτι εχει επιπλεον 50% χρεωση. Ουσιαστικα η τιμη ηταν 49λιρες +8λιρες το parking του αυτοκινητου για την υπηρεσια "meet & greet" που σημαινει οτι θα σε περιμενουνε στο χωρο αφιξεων και δεν θα χρειαστει να καλεσεις εσυ τον οδηγο προκειμενου να συνεννοηθεις απο που θα σε παραλαβει και τα σχετικα. Εγω προχωρησα το booking και μου εβγαλε οντως total 106λιρες για 21/12 & 27/12 απο δλδ και προς το αεροδρομιο.

Επισης να πω πως η πιο φτηνη προσφορα με τρενο απο και προς το αεροδρομιο που βρηκα ηταν 88λιρες και αφορα στις ιδιες ημερομηνιες και στον ιδιο αριθμο ατομων.

Σε αυτο το link μπηκα για τρενο http://www.nationalrail.co.uk/default.aspx
 
Last edited by a moderator:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
ΜΕ προβλημάτισε το γεγονός ότι δεν έχει γενικά καλές κριτικές η εταιρεία στο TripAdvisor.....υπάρχει καμία άλλη που να έχει χρησιμοποιήσει κάποιος κ ήταν περισσότερο αξιόπιστη ?
Δες εδώ: https://www.tripadvisor.com.gr/Show...768256-Great_Britain_Cars-London_England.html
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom