Πολωνία Μεταφορά από/προς Modlin σε κέντρο Βαρσοβίας

Stefania94

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Καλησπέρα σε όλους!

Τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Πολωνία και θα μείνω δυο νύχτες. Θα προσγειωθώ στο αεροδρόμιο ''Μοντλίν'' στη Βαρσοβία. Το ερώτημα μου είναι, για να φτάσω γρήγορα και οικονομικά στην παλιά πόλη τι μέσο προτείνετε να πάρω ; ..... κάτι ακόμα ! σε δυο μέρες τι θα προτείνατε να δω και να κάνω ;:trekker:
 

nico4gr

Member
Μηνύματα
35
Likes
14
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αριζόνα
Καλησπέρα σε όλους!

Τον επόμενο μήνα ταξιδεύω για Πολωνία και θα μείνω δυο νύχτες. Θα προσγειωθώ στο αεροδρόμιο ''Μοντλίν'' στη Βαρσοβία. Το ερώτημα μου είναι, για να φτάσω γρήγορα και οικονομικά στην παλιά πόλη τι μέσο προτείνετε να πάρω ; ..... κάτι ακόμα ! σε δυο μέρες τι θα προτείνατε να δω και να κάνω ;:trekker:
Δύο επιλογές έχεις εκτός φυσικά από ταξί. Με τρένο που για την ακρίβεια είναι πακέτο λεωφορείο μέχρι το σταθμό (10') και τρένο μέχρι το κέντρο της Βαρσοβίας περίπου 40' και κοστίζει 17zl (3,8€) Για αυτό μπορείς να βγάλεις εισιτήριο μέσα στο αεροδρόμιο ακριβώς στην έξοδο. Η άλλη επιλογή είναι το modlin bus με κόστος από 9 μέχρι 35zl (2 με 8€) ανάλογα ποσό νωρίτερα θα κλείσεις από το σάιτ τους . Και αυτό κάνει περίπου 45' μέχρι το κέντρο.
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Στο επικείμενο ταξίδι που θα κάνω στην Σεβίλλη θα έχω και μια μέρα Βαρσοβία οπότε θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.
Προγραμματισμένη άφιξη θα έχω 22:20 και αναχώρηση την επόμενη στις 19:35 από το Μόντλιν.
Στην αρχή σκεφτόμουν να κλείσω να μείνω στο κέντρο της Βαρσοβίας αλλά τελικά βλέπω ότι ίσως είναι καλύτερα να μείνω κοντά στο αεροδρόμιο και να πάω με τρένο το πρωί Βαρσοβία και να γυρίσω το απόγευμα για την πτήση.
Οπότε αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1. Καταρχάς, η περιοχή που λέω να μείνω είναι αυτή:

ο σταθμός του τρένου είναι αυτός εκεί νότια της πόλης, σωστά?

2. Από τον σταθμό του Μόντλιν πάω απευθείας Βαρσοβία η πρέπει να αλλάξω γραμμή κάπου?

3. Θέλω να αφήσω την χειραποσκευή μου κάπου για να μην την κουβαλάω μαζί, κάπου διάβασα ότι οι σταθμοί τρένων έχουν ερμάρια για βαλίτσες επι πληρωμή, αυτά είναι σε όλους τους σταθμούς? Έχει στο Μόντλιν η θα την πάω στον κεντρικό της Βαρσοβίας που θα κατέβω?

4. Στην επιστροφή μου με το τρένο, όταν φτάσω Μόντλιν πως θα πάω αεροδρόμιο? Υπάρχει κάποιο λεωφορείο??

ευχαριστώ προκαταβολικά :)

...ελπίζω να μην σας ζάλισα :D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
1. παίρνεις το προαστιακό ή modlinbus και πας στο κέντρο της Βαρσοβίας. Εκεί θα βρεις αρκετά μέρη για χόστελ
2. Απο το αεροδρόμιο. Googlare
3. Αστό στο χόστελ στην Βαρσοβία. Αλλιώς στο σταθμό, αρκεί να έχεις κέρμτα μαζί σου
4. Googlare
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλησπερα σας!Από αεροδρόμιο μοντλιν παιδιά πιο λεωφορείο περνω για να φτάσω στον σταθμό τρένων για να πάω στο κέντρο της Βαρσοβίας?Πόσο στοιχίζει?το ίδιο εισητηριο χρησιμοποιώ για λεωφορείο και τρένο??είδα ότι το modlin bus είναι λίγο ακριβό..!
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλησπερα σας!Από αεροδρόμιο μοντλιν παιδιά πιο λεωφορείο περνω για να φτάσω στον σταθμό τρένων για να πάω στο κέντρο της Βαρσοβίας?Πόσο στοιχίζει?το ίδιο εισητηριο χρησιμοποιώ για λεωφορείο και τρένο??είδα ότι το modlin bus είναι λίγο ακριβό..!
Είναι το πακέτο αστικό+τρένο και κοστίζει 19 ζλοτυ (περίπιου 5 ευρώ)όλο μαζί το αγοράζει από γκισέ στις αφίξεις...
 

ARIAKOS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Έχω χρησιμοποιήσει στη βαρσοβία το shuttle 24 από το αεροδρόμιο modlin.Κοστίζει 30 ευρώ το αυτοκίνητο,ποσό που επιμερίστηκε στα τέσσερα άτομα της παρέας και φυσικά μας άφησε έξω από την πόρτα του σπιτιού που νοικιάσαμε.
Καλησπέρα σας! Ήθελα να ρωτήσω αν είχατε κάνει την κράτηση από το site της shuttle24 ή μέσω κάποιου άλλου τρόπου! Σας ευχαριστώ πολύ :)
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλησπερα σας!τις 28 δεκεμβριου πεταω το πρωι τις 8.40 απο το αεροδρομιο του μοντλιν προς θεσσαλονικη..εκτος απο το modlin bus που εχει το πρωι τα δρομολογια του τρενου μαζι με το λεωφορειου απο το κεντρικο σταθμο Warszawa Centralna μπορω να τα βρω καπου??εχω ψαξει και εχω μπερδευτει λιγο..δεν θελω να χασω την πτηση μου και τρεχω μετα..εχεις καποιος εμπειρια να μου πει??νομιζω οτι απο 5-6 το πρωι αν εχει δρομολογια θα ειμαι κομπλε για την πτηση επιστροφης μου!
https://beta.portalpasazera.pl/en/W...FUqhmjFgRWMpP7ZhDDXIoXdDhKOM4CqR9OGTM4livLJfc

αυτα εχω βρει αλλα δεν ξερω αν ειναι τα σωστα!
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Στο παρακάτω σάιτ βάλε Warszawa Centralna -> Modlin Lotnisko

https://www.mazowieckie.com.pl/en/jsearch?station_from=Warszawa+Centralna&station_from_id=33605&station_to=Modlin+Lotnisko&station_to_id=0&date=2018-12-28&hour=05:15&by[station_by][0]=&by[station_by_id][0]=&op=Search

Πάρε το τρένο των 6.00 και σε 45 λεπτά φτάνεις στο σταθμό του Μόντλιν και από εκεί ξεκινάει λεωφορείο στις 6.55 που σε 10 λεπτά σε πάει αεροδρόμιο.
κόστος 19 ζλότυ
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Στο παρακάτω σάιτ βάλε Warszawa Centralna -> Modlin Lotnisko

https://www.mazowieckie.com.pl/en/jsearch?station_from=Warszawa+Centralna&station_from_id=33605&station_to=Modlin+Lotnisko&station_to_id=0&date=2018-12-28&hour=05:15&by[station_by][0]=&by[station_by_id][0]=&op=Search

Πάρε το τρένο των 6.00 και σε 45 λεπτά φτάνεις στο σταθμό του Μόντλιν και από εκεί ξεκινάει λεωφορείο στις 6.55 που σε 10 λεπτά σε πάει αεροδρόμιο.
κόστος 19 ζλότυ
πολυ ωραια φιλε..σε ευχαριστω πολυ!πολυ βολικο το συγκεγκριμενο δρομολογιο!βλεπω οτι εχει την ιδια τιμη ειτε το κλεισεις ηλεκτρονικα ειτε το παρεις απο το γκισε..!οποτε να το βγαλω το εισιτηριο απο κοντα την προηγουμενη μερα πριν φυγω?η καλυτερα να το κλεισω ηλεκτρονικα μηπως και δεν υπαρχει θεση?
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
πολυ ωραια φιλε..σε ευχαριστω πολυ!πολυ βολικο το συγκεγκριμενο δρομολογιο!βλεπω οτι εχει την ιδια τιμη ειτε το κλεισεις ηλεκτρονικα ειτε το παρεις απο το γκισε..!οποτε να το βγαλω το εισιτηριο απο κοντα την προηγουμενη μερα πριν φυγω?η καλυτερα να το κλεισω ηλεκτρονικα μηπως και δεν υπαρχει θεση?
μπορείς να το αγοράσεις και από το σταθμό αλλά καλύτερα αγόρασε το ηλεκτρονικά τύπωσε το να είσαι σίγουρος! καλό ταξίδι! μόλις φτάσεις στο σταθμό φύγε σφαίρα για τη στάση για να προλάβεις το λεωφορείο γιατί άμα έχει και κανένα 5λεπτο καθυστέρηση είσαι οριακά και άμα έχει παραπάνω παίρνεις το επόμενο στις 7.24. Το εισιτήριο περιλαμβάνει και το λεωφορείο.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
σε ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες σου και για ολα!καλες γιορτες να ευχηθω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom