Μεταφορά αρχειων

C.Mouzis

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Καλησπερα , στα ταξίδια βγάζω πολλά βίντεο και φωτογραφίες με την κάμερα .
Θέλω μετά να τα περνάω σε ένα usb stick αλλά δεν θέλω να κουβαλάω ολόκληρο laptop .
Τι με προτείνετε να κάνω??
 

Billouk

Member
Μηνύματα
498
Likes
1.631
Καλησπερα , στα ταξίδια βγάζω πολλά βίντεο και φωτογραφίες με την κάμερα .
Θέλω μετά να τα περνάω σε ένα usb stick αλλά δεν θέλω να κουβαλάω ολόκληρο laptop .
Τι με προτείνετε να κάνω??
Εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικούς σκληρούς δίσκους και αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα back up και σε άλλη τοποθεσία. Tα stick όλο και κάπου ξεχνιούνται, χάνονται...
 

C.Mouzis

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Σκληρούς δίσκους έχω και εγώ αλλά οταν γυρνάω από το ταξίδι .
Εκεί που είσαι ταξίδι δεν έχω δυνατότητα να κάνω back up
Μια φορά σε ένα ταξίδι πηρα laptop αλλά πολύ βαρύ είναι
 

Billouk

Member
Μηνύματα
498
Likes
1.631
Σκληρούς δίσκους έχω και εγώ αλλά οταν γυρνάω από το ταξίδι .
Εκεί που είσαι ταξίδι δεν έχω δυνατότητα να κάνω back up
Μια φορά σε ένα ταξίδι πηρα laptop αλλά πολύ βαρύ είναι
Α! οκ, εγώ τα περνάω μέσω εφαρμογής της φωτογραφικής στο κινητό και μετά σε ένα από τα cloud (google, one drive κτλ.). Στα raw αρχεία είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά έστω ένα back up σε jpeg γίνεται.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.350
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Α! οκ, εγώ τα περνάω μέσω εφαρμογής της φωτογραφικής στο κινητό και μετά σε ένα από τα cloud (google, one drive κτλ.). Στα raw αρχεία είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά έστω ένα back up σε jpeg γίνεται.
Αυτός είναι ίσως ο μόνος εφικτός τρόπος, αν και απαιτεί καλή σύνδεση, δεν ειναι πάντα εύκολο.

Θέλω μετά να τα περνάω σε ένα usb stick αλλά δεν θέλω να κουβαλάω ολόκληρο laptop .
Σε smartphones υπάρχει υποστήριξη για σύνδεση με usb sticks, για φωτογραφική μηχανή τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάτι. Μια πρόταση (δεν είναι λύση σε καμία περίπτωση) είναι οι πολλαπλές κάρτες μνήμης, αν και αυτό δε βοηθάει, σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι Laptop.
 

agmi

Member
Μηνύματα
505
Likes
2.451
Στο συνεφο (cloud storage) θα κανεις λογαριασμο σε κανα icloud/google drive/dropbox/one drive θα πληρωσεις την συνδρομη αναλογα με τον χωρο που θελεις και ανεβαζεις τα αρχεια σου. Νομιζω ειναι αλλοι παροχοι οπως η Samsung/Xiaomi/WD κλπ. Οταν δεν χρειαζεσαι την παροχη των υπηρεσιων τους, ακυρωνεις την συνδρομη. Αναλογα με τον αποθηκευτικο χωρο οι τιμες θα αρχιζουν απο κανα €2. Αρχεια ανεβαζεις ειτε απο καμερα, ειτε απο κινητο, ακομα και με την καταλληλη υποδομη μεσω κανενος ιντερνετομαγαζου η απο τον κομπιουτερ του λομπυ του χοστελ, ξενοδοχειου, κλπ.

Ο αλλος τροπος ειναι να αγορασεις ενα ΝAS (ο οποιος θα σου πιασει απο €300-και βαλε, αναλογα τι παρεις, και να συνδεεσαι σ'αυτον και να τις ανεβαζεις στον σκληρο δισκο δικτυου, που θα'ναι στο σπιτι σου.

Καλη τυχη.
 
Last edited:

Billouk

Member
Μηνύματα
498
Likes
1.631
Επίσης, να αναφέρω ότι πολλές φωτογραφικές μηχανές έχουν διπλή θύρα υποδοχής καρτών μνήμης και από το μενού μπορείς να δώσεις εντολή, έτσι ώστε η δεύτερη να χρησιμοποιείται ως εφεδρική ή για "υπερχείλιση". Οι κάρτες μνήμης έχουν ξεφύγει από άποψη χωρητικότητας, στην ουσία είναι "μικροί" σκληροί δίσκοι.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
924
Likes
4.130
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Νομίζω το πιο πρακτικό είναι αυτό που πρότεινε και ο Γιάννης, δηλαδή να έχεις πολλαπλές κάρτες μνήμης.

Αλλά και πάλι, από περιέργεια, πόσες φωτογραφίες βγάζεις; Εγώ έχω μια 16άρα που χωράει γύρω στις 900 φωτογραφίες 24MP σε jpg. Μόνο μια φορά κινδύνεψα να τη γεμίσω, που έβγαζα ένα σωρό φωτογραφίες τη μέρα και τα βράδια καθόμουν και έσβηνα όσες δεν μου άρεσαν.
 

C.Mouzis

Member
Μηνύματα
9
Likes
19
Νομίζω το πιο πρακτικό είναι αυτό που πρότεινε και ο Γιάννης, δηλαδή να έχεις πολλαπλές κάρτες μνήμης.

Αλλά και πάλι, από περιέργεια, πόσες φωτογραφίες βγάζεις; Εγώ έχω μια 16άρα που χωράει γύρω στις 900 φωτογραφίες 24MP σε jpg. Μόνο μια φορά κινδύνεψα να τη γεμίσω, που έβγαζα ένα σωρό φωτογραφίες τη μέρα και τα βράδια καθόμουν και έσβηνα όσες δεν μου άρεσαν.
Νομίζω το πιο πρακτικό είναι αυτό που πρότεινε και ο Γιάννης, δηλαδή να έχεις πολλαπλές κάρτες μνήμης.

Αλλά και πάλι, από περιέργεια, πόσες φωτογραφίες βγάζεις; Εγώ έχω μια 16άρα που χωράει γύρω στις 900 φωτογραφίες 24MP σε jpg. Μόνο μια φορά κινδύνεψα να τη γεμίσω, που έβγαζα ένα σωρό φωτογραφίες τη μέρα και τα βράδια καθόμουν και έσβηνα όσες δεν μου άρεσαν.
Και εγω δεν τις γεμίζω αλλά καμία φορά μην πάθουν τίποτα στο ταξίδι ή χαθούν , μόνο αυτό φοβάμαι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.710
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom