Μεταφορά υγρών στις αποσκευές

cloudy

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται να μεταφέρεις υγρά στις αποσκευές (όχι χειραποσκευές) όταν ταξιδεύεις για Αμερική, π.χ. ένα ή δύο μικρά δοχεία με λάδι και ελιές για δώρο.

Eδώ λέει ότι επιτρέπονται υγρά μέχρι 3.4oz /100ml αλλά μάλλον αναφέρεται σε χειραποσκευές:
TSA | Transportation Security Administration | 3-1-1 on Air Travel

Ισχύει αυτό που αναφέρεται εδώ;
Στην αποσκευή που παραδίδεις μπορείς να έχεις υγρά χωρίς περιορισμούς.
Στην χειραποσκευή έως 10 μπουκαλάκια έως 100ml το καθένα και μέσα στην ειδική ζελατίνα που μπορείς να αγοράσεις από τα καταστήματα του αεροδρομίου.
Παίζει ρόλο με ποια εταιρία ταξιδεέυεις; Μπορεί δηλαδή κάποια να μην επιτρέπει καθόλου υγρά γενικά ενώ άλλη να επιτρέπει;

Ευχαριστώ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν επιτρέπεται να μεταφέρεις υγρά στις αποσκευές (όχι χειραποσκευές) όταν ταξιδεύεις για Αμερική, π.χ. ένα ή δύο μικρά δοχεία με λάδι και ελιές για δώρο.

Eδώ λέει ότι επιτρέπονται υγρά μέχρι 3.4oz /100ml αλλά μάλλον αναφέρεται σε χειραποσκευές:
TSA | Transportation Security Administration | 3-1-1 on Air Travel

Ισχύει αυτό που αναφέρεται εδώ;


Παίζει ρόλο με ποια εταιρία ταξιδεέυεις; Μπορεί δηλαδή κάποια να μην επιτρέπει καθόλου υγρά γενικά ενώ άλλη να επιτρέπει;

Ευχαριστώ.
Για το λαδι.
Αναλογα με την εταιρεια.Ας πουμε η aegean λεει να το εχεις σε ειδικο κουτι με απορροφητικο χαρτι.

Βεβαια οταν πηρα τηλεφωνο ειπαν απλα να το εχω οσο καλυτερα συσκευασμενο γινεται.
Με την easy δεν λενε τιποτα.Το ιδιο και με την british.

Απλα εσυ να εχεις τα δοχεια καλα κλεισμενα και σε σακουλες και με φουσκες γυρω γυρω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Από άποψη κανονισμών ασφαλείας, το λάδι στις αποσκευές επιτρέπεται.
Από άποψη κανονισμών αεροπορικής εταιρίας, δεν έχω δει καμμία εταιρία ακόμη να θέτει περιορισμούς, εκτός από την Aegean. Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά, καλύτερα ρώτα την (τις) εταιρίες που θες να χρησιμοποιήσεις.
Από άποψη τελωνείου ΗΠΑ, η εισαγωγή τροφίμων μπορεί να είναι πρόβλημα (ψάξτο επίσης). Σίγουρα πρέπει να το δηλώσεις, αν θες να είσαι νόμιμος. Οι αποσκευές ελέγχονται δειγματοληπτικά (η εμπειρία λέει ότι >30% των τεμαχίων ελέγχεται σε σαρωτή).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Από άποψη κανονισμών ασφαλείας, το λάδι στις αποσκευές επιτρέπεται.
Από άποψη κανονισμών αεροπορικής εταιρίας, δεν έχω δει καμμία εταιρία ακόμη να θέτει περιορισμούς, εκτός από την Aegean. Δεν το έχω ψάξει αναλυτικά, καλύτερα ρώτα την (τις) εταιρίες που θες να χρησιμοποιήσεις.
Από άποψη τελωνείου ΗΠΑ, η εισαγωγή τροφίμων μπορεί να είναι πρόβλημα (ψάξτο επίσης). Σίγουρα πρέπει να το δηλώσεις, αν θες να είσαι νόμιμος. Οι αποσκευές ελέγχονται δειγματοληπτικά (η εμπειρία λέει ότι >30% των τεμαχίων ελέγχεται σε σαρωτή).
Όταν είχα πάρει στην Aegean την πρώτη φορά μου είχαν πει ότι απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας.
Την επόμενη που τηλεφώνησα μου είπαν ότι θα πρέπει να είναι καλά συσκευασμένο αλλά να ρωτήσω στο τελωνείο αν θα μου επιτρέψουν να το περάσω.

Στο τελωνείο η υπάλληλος που μίλησα δεν ήξερε και μου είπε να πάρω στην πρεσβεία!!
Φυσικά και δεν πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία γιατί φοβήθηκα ότι θα έπρεπε να πάρω άδεια από το συμβούλιο ασφαλείας.

Τελικά πήρα και λάδι και κρέας και γενικά πολλά τρόφιμα και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.Όλα όμως τυλιγμένα με φούσκες σε σακούλες,με εφημερίδες και χαρτί.

Πάντως για τρόφιμα και λάδι υπάρχει ευρωπαϊκός κανονισμός.Αν το ψάξει λίγο στο γκουγκλ θα το βρει.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Τελικά πήρα και λάδι και κρέας και γενικά πολλά τρόφιμα και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.Όλα όμως τυλιγμένα με φούσκες σε σακούλες,με εφημερίδες και χαρτί.

Πάντως για τρόφιμα και λάδι υπάρχει ευρωπαϊκός κανονισμός.Αν το ψάξει λίγο στο γκουγκλ θα το βρει.
Να φέρεις μαζί σου λάδι στις ΗΠΑ γενικά επιτρέπεται. Να φέρεις κρέας δεν επιτρέπεται. Τι δήλωσες στην φόρμα τελωνείου που σε ρωτάει αν φέρνεις τρόφιμα στις ΗΠΑ;

Σημείωση ότι η ψευδής δήλωση στην φόρμα τελωνείου τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι πέντε ετών.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να φέρεις μαζί σου λάδι στις ΗΠΑ γενικά επιτρέπεται. Να φέρεις κρέας δεν επιτρέπεται. Τι δήλωσες στην φόρμα τελωνείου που σε ρωτάει αν φέρνεις τρόφιμα στις ΗΠΑ;

Σημείωση ότι η ψευδής δήλωση στην φόρμα τελωνείου τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι πέντε ετών.
Εμένα η πτήση ήταν για Λονδίνο.

Αλλά έχω την εντύπωση,είμαι και από κινητό και δεν μπορώ να βρω τον κανονισμό, πως επιτρέπονται μικρές ποσότητες κρέατος εφόσον είναι για προσωπική κατανάλωση και προέρχεται από την ευρωπαϊκή ένωση,δηλαδή με πτήση από την ευρωπαϊκή ένωση.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Εμένα η πτήση ήταν για Λονδίνο.

Αλλά έχω την εντύπωση,είμαι και από κινητό και δεν μπορώ να βρω τον κανονισμό, πως επιτρέπονται μικρές ποσότητες κρέατος εφόσον είναι για προσωπική κατανάλωση και προέρχεται από την ευρωπαϊκή ένωση,δηλαδή με πτήση από την ευρωπαϊκή ένωση.
Για τις ΗΠΑ, ακριβώς το αντίθετο από αυτό που γράφεις - αν το κρέας προέρχεται από τις περισσότερες ευρωπαικές χώρες, δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση η εισαγωγή του στις ΗΠΑ, λόγω κινδύνου σχετικά με την σπογγώδη εγκεφαλοπάθεια των βοοειδών που υπάρχει στην Ευρώπη. Οι περιορισμοί διαφέρουν αν δεν πρόκειται για μοσχαρίσιο κρέας.

Δες USDA - APHIS - Import και https://help.cbp.gov/app/answers/de...,-poultry-or-pork/swine-products-into-the-u.s.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
jimp said:
Εμένα η πτήση ήταν για Λονδίνο.

Αλλά έχω την εντύπωση,είμαι και από κινητό και δεν μπορώ να βρω τον κανονισμό, πως επιτρέπονται μικρές ποσότητες κρέατος εφόσον είναι για προσωπική κατανάλωση και προέρχεται από την ευρωπαϊκή ένωση,δηλαδή με πτήση από την ευρωπαϊκή ένωση.
Αυτός ο κανονισμός ισχύει και στη Γερμανία. Τον έχω διαβάσει πολλές φορές περιμένοντας βαλίτσες στο Τεγκελ :p. Κι ισχύει για κρέας και τυριά.
 

Anabloum

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει πλέον ποσά λίτρα ελαιολάδου επιτρέπονται; Πχ. 2013 αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης τα 5 λίτρα κ 7 λίτρα ελαιόλαδο τα περνούσαν έτσι χειραποσκευές. Ενώ φέτος πριν μια εβδομάδα γνωστός με χειραποσκευή 3 λίτρων του το πέταξαν γιατί απαγορεύεται πάνω 100ml.
Θέλω να μάθω με ellinair αν γνωρίζεις κάποιος σχετικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.109
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom