Ηνωμένο Βασίλειο Μεταφορές στο Λονδίνο

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους, βρίσκομαι στην τελική ευθεία για το ταξίδι μου στο Λονδίνο το ξενοδοχείο το έκλεισα, έχουν πονέσει τα μάτια μου να διαβάζω πληροφορίες στο forum.Φτιάχνω το πρόγραμμα,θα ακολουθήσω Λονδίνο για αρχάριους από τον tripakia και αν προλάβω θα ρίξω και μια "ματιά" στο Λονδίνο για προχωρημένους.
Και τα δύο τα θεωρώ πολύ ενδιαφέροντα, όμως παρ όλη τη μελέτη μου έχω μπερδευτεί σχετικά με τις κάρτες(ζητώ συγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη) θέλω λοιπόν να δω τα σημαντικότερα αξιοθέατα στο Λονδίνο και ίσως Βαth ή το χωριό που μου είπε ο trip;akias και τώρα δεν θυμάμαι πως λέγεται μισή ώρα από Λονδίνο και θα μου ήταν ευχάριστο να έχω και τη δυνατότητα για το 2 in 1 σε κάποια αξιοθέατα.Τι πρέπει να κάνω? ποια κάρτα?? να βγάλω?? ευχαριστώ
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλησπέρα σε όλους, βρίσκομαι στην τελική ευθεία για το ταξίδι μου στο Λονδίνο το ξενοδοχείο το έκλεισα, έχουν πονέσει τα μάτια μου να διαβάζω πληροφορίες στο forum.Φτιάχνω το πρόγραμμα,θα ακολουθήσω Λονδίνο για αρχάριους από τον tripakia και αν προλάβω θα ρίξω και μια "ματιά" στο Λονδίνο για προχωρημένους.
Και τα δύο τα θεωρώ πολύ ενδιαφέροντα, όμως παρ όλη τη μελέτη μου έχω μπερδευτεί σχετικά με τις κάρτες(ζητώ συγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη) θέλω λοιπόν να δω τα σημαντικότερα αξιοθέατα στο Λονδίνο και ίσως Βαth ή το χωριό που μου είπε ο trip;akias και τώρα δεν θυμάμαι πως λέγεται μισή ώρα από Λονδίνο και θα μου ήταν ευχάριστο να έχω και τη δυνατότητα για το 2 in 1 σε κάποια αξιοθέατα.Τι πρέπει να κάνω? ποια κάρτα?? να βγάλω?? ευχαριστώ
Αν θες δες σ'αυτό το θέμα: Οδηγός: Λονδίνο
Στην τελευταία σελίδα -150- (αλλά και πολλές φορές σε προηγούμενες σελίδες) συζητάμε αναλυτικά αυτά που ρωτάς.. Δες και σε αυτό το λινκ: daysoutguide.co.uk/2for1-london
Επίσης σχετικά με αυτά γράφω και στην αρχή στην ιστορία μου από περσι τα Χριστούγεννα..
Ότι άλλη βοήθεια θες μας λες!
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν αγοραζω μια οyster την φορτώνω με όσα χρήματα θέλω και στη συνέχεια μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε όλες τις ζώνες στο Λονδίνο (αρκεί να έχει πάντα χρήματα μέσα ),έχω διαβάσει και για ώρες αιχμής και ώρες μη αιχμής δεν θα μπορώ να ξέρω που θα βρίσκομαι αν πάσα ώρα και στιγμή για να δεσμευτώ με τις ώρες αιχμής Θέλω λοιπόν με την κάρτα μου να μπορώ να μετακινούμαι στα πιο σημαντικά αξιοθέατα του Λονδίνου χωρίς να έχω άγχος με τις ώρες!Μπορώ πιστεύεις μου δίνεται η δυνατότητα με αυτη την κάρτα?? Σκέφτομαι να πάρω ημερίσια travelcard στην περίπτωση που θα χρειαστεί να επισκεφτώ κάποια αξιοθέτα επί πληρωμή(θα προσπαθήσω να δω τα μουσεία κατ΄αρχήν που με ενδιαφέρουν και αν μείνει χρόνος........... ) για την προσφορά 2in1 , μπορώ έτσι?Eυχαριστώ πολύ για ολά δεν περνούν και οι μέρες να φύγουμε......!!Έχω ρήξει τόσο διάβασμα και ανυπομονώ!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αν έχω καταλάβει καλά λοιπόν αγοραζω μια οyster την φορτώνω με όσα χρήματα θέλω και στη συνέχεια μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε όλες τις ζώνες στο Λονδίνο (αρκεί να έχει πάντα χρήματα μέσα ),έχω διαβάσει και για ώρες αιχμής και ώρες μη αιχμής δεν θα μπορώ να ξέρω που θα βρίσκομαι αν πάσα ώρα και στιγμή για να δεσμευτώ με τις ώρες αιχμής Θέλω λοιπόν με την κάρτα μου να μπορώ να μετακινούμαι στα πιο σημαντικά αξιοθέατα του Λονδίνου χωρίς να έχω άγχος με τις ώρες!Μπορώ πιστεύεις μου δίνεται η δυνατότητα με αυτη την κάρτα?? Σκέφτομαι να πάρω ημερίσια travelcard στην περίπτωση που θα χρειαστεί να επισκεφτώ κάποια αξιοθέτα επί πληρωμή(θα προσπαθήσω να δω τα μουσεία κατ΄αρχήν που με ενδιαφέρουν και αν μείνει χρόνος........... ) για την προσφορά 2in1 , μπορώ έτσι?Eυχαριστώ πολύ για ολά δεν περνούν και οι μέρες να φύγουμε......!!Έχω ρήξει τόσο διάβασμα και ανυπομονώ!
Καλά τα κατάλαβες! Μπορείς να πάρεις oyster την φορτώνεις με χρήματα και αναλογα με το δρομολόγιο και την ώρα θα σε χρεώσει, αλλά πάντα με έκπτωση σε σχέση με το απλό εισητήριο, και όχι παραπάνω από την αξία μιας ημερήσιας κάρτας αν κάνεις αρκετά δρομολόγια μέσα σε μία μέρα. Αν θες κάποια μέρα να πας σε αξιοθέατα με 2for1 μπορείς να πάρεις ημερήσιες travelcards από κάποιο σταθμό τρένου και εκείνη τη μέρα επισκέπτεστε όσα θέλετε με τα κατάλληλα κουπόνια..
Να περάσετε τέλεια στο υπέροχο Λονδίνο!!!
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλά τα κατάλαβες! Μπορείς να πάρεις oyster την φορτώνεις με χρήματα και αναλογα με το δρομολόγιο και την ώρα θα σε χρεώσει, αλλά πάντα με έκπτωση σε σχέση με το απλό εισητήριο, και όχι παραπάνω από την αξία μιας ημερήσιας κάρτας αν κάνεις αρκετά δρομολόγια μέσα σε μία μέρα. Αν θες κάποια μέρα να πας σε αξιοθέατα με 2for1 μπορείς να πάρεις ημερήσιες travelcards από κάποιο σταθμό τρένου και εκείνη τη μέρα επισκέπτεστε όσα θέλετε με τα κατάλληλα κουπόνια..
Να περάσετε τέλεια στο υπέροχο Λονδίνο!!!
Ευχαριστώ πολύ! Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επισης το 2-4-1 μπορεις να εκμεταλλευτεις κι αν εχεις εισιτηρια μετ' επιστροφης (προς/απο Λονδινο) που να εχουν πανω το logo της National Rail
ac1303192.r92.cf0.rackcdn.com_National_Rail_logo.png
. Αν π.χ. εχεις εισιτηρια για Gatwick - London και το αναποδο τοτε για ολες τις μερες αναμεσα στις δυο ημερομηνιες που αναγραφουν τα εισιτηρια μπορεις να κανεις χρηση της προσφορας 2-4-1.
 

binio_panp

Member
Μηνύματα
64
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Επισης το 2-4-1 μπορεις να εκμεταλλευτεις κι αν εχεις εισιτηρια μετ' επιστροφης (προς/απο Λονδινο) που να εχουν πανω το logo της National Rail View attachment 18052 . Αν π.χ. εχεις εισιτηρια για Gatwick - London και το αναποδο τοτε για ολες τις μερες αναμεσα στις δυο ημερομηνιες που αναγραφουν τα εισιτηρια μπορεις να κανεις χρηση της προσφορας 2-4-1.
Ευχαριστώ πολύ tripakia αλλά έρχομαι απο Heathrow και φεύγω απο Gatwick οπότε δεν νομίζω πωσ μπορω.Προσπαθώ να φτιάξω το πρόγραμμα και να ακολουθήσω τις πληροφορίες σου(Λονδίνο για αρχάριους by tripakias) φτάνω 11 το πρωϊ Λονδίνο και σκέφτομαι μετά τις 14:00 που είναι το check in μας, τι να κάνω από που να ξεκινήσω να βλεπω το όμορφο Λονδίνο.Το μοναδικό μουσείο απο τη λίστα των μουσείων που θέλω να δούμε είναι τo National αφού κλείνει 6:00 και τα υπόλοιπα 5 με 5:30 δεν τα προλαβαίνω , τι λες? προς τα που να προσανατολιστώ το πρώτο μου απογευμα στο Λονδίνο?Λέω να μην πάω εκείνη την ημέρα σε κανένα μουσείο ούτε στο National που πιθανον να προλάβω γιατί δεν θέλω να το δω εν τάχει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
1) Science κι αν δεν εχει ουρα να μπες και στο Natural History ή στο V&A. Μετα ενα περασμα απο Harrods και καταληξη στη Wonderland στο Hyde Park.

2) Βρετανικο, μετα να πας Covent Garden και το βραδι Leicester, Picadilly Circus, China Town κλπ. Ή ασε το CG και πηγαινε σε καποιο μιουζικαλ.

3) National Gallery. Ποσες ωρες χρειαζεσαι για να τη δεις; Δεν σου φτανουν 3-3,5 ωρες;

4) St Paul's και Tate Modern

5) Westminster

6) Χτυπα ενα Greenwich και μεινε εκει μεχρι το βραδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom