Περού Μεταφορικά μέσα του Περού

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Θα ήθελα την βοήθεια όσων έχουν επισκεφθεί το Περού για ένα φλέγον θέμα που ακούει στο όνομα.... μεταφορικά μέσα του Περού.
Επειδή ετοιμάζομαι να ταξιδέψω προς τα εκεί και έχω διαβάσει πάρα πολλά όσον αφορά τα λεωφορεία τους κυρίως, θα ήθελα να με ενημερώσετε όσοι έχετε ταξιδέψει, είναι όντως τόσο επικίνδυνα όσο διαβάζω;
Γίνονται τόσο συχνά ατυχήματα; Κλεψιές κτλ/
Σας έτυχε κάτι εσάς;
Γνωρίζω το τουριστικό λεωφορείο που είναι το πιο ασφαλές και που μιλάνε και αγγλικά, το Peru Hop Bus αλλά δεν ταιριάζει στο δικό μου πρόγραμμα διαδρομών που θέλω να ακολουθήσω!

Με ποιες εταιρείες μου προτείνετε να ταξιδέψω και ποιες να αποφύγω;
Μέχρι στιγμής ξέρω τις Cruz del Sur, Oltursa, PeruBus
Έχω φοβηθεί πολύ με τόσα που έχω διαβάσει κυρίως στο tripadvisor.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά δεν ειναι τόσο τραγικά. Τα ίδια γράφουν οι σκανδιναβοι για τα ΚΤΕΛ της Ελλάδας.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Καλά δεν ειναι τόσο τραγικά. Τα ίδια γράφουν οι σκανδιναβοι για τα ΚΤΕΛ της Ελλάδας.
Σοβαρά το λες αυτό τώρα;
Άντε και με έχουν κάνει να ανησυχήσω πολύ. Πέρυσι στην Κίνα , 1 μήνα μόνος μου, δεν φοβήθηκα ούτε λεπτό μη με ληστέψουν ή μη γίνει κάτι με λεωφορείο κτλ.
Είχες χρησιμοποιήσει κάποια από αυτές τις εταιρείες Γιώργο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σοβαρά το λες αυτό τώρα;
Άντε και με έχουν κάνει να ανησυχήσω πολύ. Πέρυσι στην Κίνα , 1 μήνα μόνος μου, δεν φοβήθηκα ούτε λεπτό μη με ληστέψουν ή μη γίνει κάτι με λεωφορείο κτλ.
Είχες χρησιμοποιήσει κάποια από αυτές τις εταιρείες Γιώργο;
Μπορεί και όλες . Ζω ακόμη.
 

mk9

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Νέο μέλος στην ομάδα σας και θέλω τα φώτα σας!!
Σχεδιαζουμε με την παρέα μου (4-5 ατομα) ένα ταξίδι στο Περού για 15 μέρες μέσα στο '20. θα ήθελα να μου πείτε τον καλύτερο τρόπο μετακινήσεων μέσα στη χώρα! Αξίζουν τα λεωφορεία που κάνουν διάφορες στάσεις ή καλύτερα να νοικιάσουμε καποιο minivan?
 

mk9

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σε όλους! Για ένα 14ημερο ταξίδι στο Περού 5μελης παρέα τί μεταφορικά μέσα θα προτείνατε;; Λέμε να κινηθούμε νότιο Περού στα κλασικά τουριστικά αξιοθέατα και αν βγεί κανένα έξτρα όπως Νάζκα ή Αμαζόνιος ακόμα καλύτερα! Ευχαριστώ εκ τών προτέρων!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γεια σε όλους! Για ένα 14ημερο ταξίδι στο Περού 5μελης παρέα τί μεταφορικά μέσα θα προτείνατε;; Λέμε να κινηθούμε νότιο Περού στα κλασικά τουριστικά αξιοθέατα και αν βγεί κανένα έξτρα όπως Νάζκα ή Αμαζόνιος ακόμα καλύτερα! Ευχαριστώ εκ τών προτέρων!
Γειά σου και σε εσένα,

Λεωφορεία και αεροπλάνα. Τον Αμαζόνιο μπορείς να τον προσεγγίσεις και απο άλλες χώρες, όμως η Νάσκα-Ικα είναι μοναδική και θα την δείς μόνο στο Περού, αρα (κατα την γνώμη μου) είναι βασικό αξιοθέατο και όχι δευτερεύον.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες,, μπορεις να κανεις χρηση των τουριστικων λεωφορειων που κανουν και ξεναγησεις ειναι πολυ καλη επιλογη..επισης μπορεις να μοιραστεις minivan με αλλους τουριστες αλλα θα πρεπει να απευθυνθεις σε τοπικο γραφειο εκει..Το Περου ειναι υπεροχο ..καλα να περασεις..
 

mk9

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!! Έχεις να προτείνεις κάποια εταιρεία είτε τουριστικών λεωφορείων είτε για ενοικίαση minivan από προσωπική εμπειρία;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
εγω ειχα παρεο την cruz del sur.. τοτε ητνα πολυ καλη τωρα μαλλον εχει και αλλες οπως Peru hope kai inka express
 
Μηνύματα
5
Likes
17
Προγραμματίζουμε ταξίδι στο Περού τον Μάρτιο.
Ξέρει να με πληροφορήσει κάποιος ποιο μέσο είναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσουμε για τη διαδρομή Κούσκο- Λίμα: αεροπλάνο η λεωφορείο? Ξέρω ότι τα λεωφορεία, συγκεκριμένα η εταιρεία Cruz del Sur κάνουν τη διαδρομή σε 21 ώρες.
Τα λεωφορεία αυτά κάνουν τα δρομολόγια ανεξάρτητα από το πόσο γεμάτα είναι?
Είναι συνεπή στην ώρα αναχώρησης?
Αν , τελικά, πάρουμε αεροπλάνο, ποιο είναι το κόστος? Τι αποσκευές επιτρέπονται ? π.χ. μία βαλίτσα+ 1 σακίδιο μικρό η χειραποσκευη?
Αν ματαιωθούν οι πτήσεις λόγω καιρού τι γίνεται με τα εισιτήρια?

 
Μηνύματα
5
Likes
17
Καλησπέρα,
θα πάμε τον Μάρτιο στο Περού. Θέλουμε να ταξιδέψουμε Λίμα-Αρεκίπα ,Αρεκίπα-Πούνο, Πούνο-Κούσκο με την Cruz del Sur (λεωφορεία). Τα εισιτήρια πρέπει να τα κλείσουμε από τώρα και από δω ή μπορούμε να τα αγοράσουμε στη Λίμα? Θα βρούμε θέσεις? Τα λεωφορεία είναι συνεπή στις ώρες τους? Ταξιδεύουν ανεξάρτητα με τον αριθμό των επιβατών?
Κάτι ακόμα ,τα εισιτήρια με το τρένο Ollantaytambo-Cusco και πίσω ,και τα εισιτήρια για το Μάτσου Πίτσου πρέπει να τα κλείσουμε από εδώ ή μπορούμε στο Κούσκο? Θα βρούμε θέσεις? Τέλη Μάρτη δεν είναι τουριστική περίοδος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom