Με αυτοκίνητο από Αθήνα στο Nordkapp

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Θέλω να κάνω ένα οδικό ταξίδι από Αθήνα στο Βορειότερο Άκρο της Ευρώπης που πάει αυτοκίνητο (Nordkapp). Επειδή μία τέτοια κίνηση δε προγραμματίζεται σε 5-10 μέρες, (ακόμα ούτε παρέα δεν έχω βρει, που να έχει τις αντοχές να ακολουθήσει...) θέλω να αρχίσω να μαζεύω πληροφορίες. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει, ευχαρίστως δέχομαι συμβουλές! Η αρχική μου σκέψη είναι να αποφύγω το βαρύ χειμώνα (Ιαν-Φεβ), όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι τους Σκανδιναβικούς, αλλά τους υπόλοιπους Ευρωπαϊκούς δρόμους!! Υπολογίζω ότι το όλο εγχείρημα δε θα πρέπει να ξεπεράσει τις 11-13 ημέρες. Το Google maps δίνει περί τις 60 ώρες να πας, άρα με 12 ώρες την ημέρα, σε 5 ημέρες είμαι εκεί. Και άλλες τόσες για επιστροφή, συν 1-3 ημέρες αέρα. Σκέφτομαι ακόμη ότι δε θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχεία,αλλά να βρίσκω καθ' οδών, ώστε να εκμεταλευτώ πλήρως τις όποιες αντοχές στην οδήγηση, και να κάνω διανυκτερεύσεις σε μεγαλουπόλεις (Μόναχο, Κοπενχάγη,Στοκχόλμη...).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι τους Σκανδιναβικούς, αλλά τους υπόλοιπους Ευρωπαϊκούς δρόμους!!
2. Σκέφτομαι ακόμη ότι δε θα πρέπει να κλείσω ξενοδοχεία,αλλά να βρίσκω καθ' οδών, ώστε να εκμεταλευτώ πλήρως τις όποιες αντοχές στην οδήγηση, και να κάνω διανυκτερεύσεις σε μεγαλουπόλεις (Μόναχο, Κοπενχάγη,Στοκχόλμη...).
1. το έχω κανει το ταξίδι αυτό. σε 45 μέρες βεβαια, όχι εξπρες όπως το σχεδιάζεις..τεσπα, τους σκανδιναυικούς να μην εμπιστευεσαι, όχι τους ευρωπαικούς..ειδικα ανοιξη που ακομα επισκευαζονται απο τον βαρυ χειμωνα. γεματοι λακουβες στη Νορβηγια ειδικα.
2. αλλαξε τη σκεψη σου. στις μεγαλουπολεις ειναι λυσσα. μονο με κρατησεις. και στη Σκανδιναβια κουβαλα σλιπινγκ μπαγκ για να νοικιαζεις καμπινες σε καμπινγκ αλλιως το κοστος θα εκτοξευθει.
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
1. το έχω κανει το ταξίδι αυτό. σε 45 μέρες βεβαια, όχι εξπρες όπως το σχεδιάζεις..τεσπα, τους σκανδιναυικούς να μην εμπιστευεσαι, όχι τους ευρωπαικούς..ειδικα ανοιξη που ακομα επισκευαζονται απο τον βαρυ χειμωνα. γεματοι λακουβες στη Νορβηγια ειδικα.
2. αλλαξε τη σκεψη σου. στις μεγαλουπολεις ειναι λυσσα. μονο με κρατησεις. και στη Σκανδιναβια κουβαλα σλιπινγκ μπαγκ για να νοικιαζεις καμπινες σε καμπινγκ αλλιως το κοστος θα εκτοξευθει.
Με τους δρόμους ομολογώ πως με σοκάρεις!!! Είναι κάτι που δεν το περίμενα, αν και ο φόβος μου είναι για κλειστούς από το χιόνι δρόμους. Εκεί εμπιστεύομαι πιο πολύ τους Σκανδιναβούς.
Για τις μεγαλουπόλεις, ναι, θα συμφωνήσω! Δε το διατύπωσα βέβαια και σωστά. Δηλάδη, θα ήθελα τις μεγάλες πόλεις, με την έννοια πως πήγες που πήγες π.χ. μέχρι τη Δανία, δες και τη γοργόνα. Πιες και έναν καφέ στο λιμάνι... Δηλαδή είμαι της λογικής 12 ώρες οδήγηση, 8 ύπνος και 4 βολτα, τουρισμός, όπως θες πες το..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με τους δρόμους ομολογώ πως με σοκάρεις!!! Είναι κάτι που δεν το περίμενα, αν και ο φόβος μου είναι για κλειστούς από το χιόνι δρόμους. Εκεί εμπιστεύομαι πιο πολύ τους Σκανδιναβούς...
ουτε γι αυτο να μην τους εμπιστευεσαι και ειναι και λογικό. η κινηση ελάχιστη και οι καιρικες συνθηκες απιστευτα σκληρες. θερμοκρασίες πολύ κατω του 0 για μηνες ολοκληρους. παγωνουν τα παντα και το οδοστρωμα χρειαζεται επιδιορθωσεις καθε ανοιξη. και εννοειται η καλυτερη διαδρομη για Nordkapp ειναι o E6. και καλυτερη εποχη ιουνιος.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πρόκειται για κάποιο διαγωνισμό, στοίχημα ή κάτι τέτοιο? Γιατί όσο καλή διάθεση και να έχω δεν μπορώ να καταλάβω ποια ανάγκη εξυπηρετεί όλη αυτή η περιπέτεια... για να ευχαριστηθείς την οδήγηση υπάρχουν τόσες και τόσες διαδρομές κοντινότερες και καλύτερες, για να απολαύσεις την φύση δεν θα το ευχαριστηθείς γιατί θα δεις ελάχιστα, για να δεις τις πόλεις ακούγεται ανέκδοτο γιατί δεν θα προλάβεις να δεις τίποτε... οκ βίτσια υπάρχουν πολλά και πάω πάσο, αλλά μήπως όλο αυτό είναι εκτός λογικής?
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Πρόκειται για κάποιο διαγωνισμό, στοίχημα ή κάτι τέτοιο? Γιατί όσο καλή διάθεση και να έχω δεν μπορώ να καταλάβω ποια ανάγκη εξυπηρετεί όλη αυτή η περιπέτεια... για να ευχαριστηθείς την οδήγηση υπάρχουν τόσες και τόσες διαδρομές κοντινότερες και καλύτερες, για να απολαύσεις την φύση δεν θα το ευχαριστηθείς γιατί θα δεις ελάχιστα, για να δεις τις πόλεις ακούγεται ανέκδοτο γιατί δεν θα προλάβεις να δεις τίποτε... οκ βίτσια υπάρχουν πολλά και πάω πάσο, αλλά μήπως όλο αυτό είναι εκτός λογικής?
Καλά, λογική σίγουρα δεν υπάρχει. Ο χρόνος είναι που περιορίζεται λόγω υποχρεώσεων. Ο προορισμός, ως αποθημένο!!! Και φυσικά δε θα δω τις πόλεις. Αλλά σκέψου το αντίθετα. Στην Ελλάδα που θα ήθελες να πιεις τον καφέ σου; Στη Θεσ/νίκη και στην Αθήνα ή σε κάθε μικρή περιοχή που μπορεί να ειναι πανέμορφη, αλλά ούτε πληροφορίες δεν έχεις;
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
αν και ο φόβος μου είναι για κλειστούς από το χιόνι δρόμους. Εκεί εμπιστεύομαι πιο πολύ τους Σκανδιναβούς.
Μα στη Σκανδιναβία ειναι λογικο να εχει πολυ περισσοτερο χιονι, ειδικα στο βορειο τμημα, αρα να πετυχεις κλειστους δρομους.
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Το δρόμο που σου δείχνει το google δεν τον έκανα γιατί είναι πολύ πιο ωραία να διασχίσεις όλη τη νορβηγία κ να φτάσεις στο τέρμα!θέλεις 7 μέρες για να φτάσεις με οδήγηση κοντά στις 14 ώρες τη μέρα κ πολλλλλά λεφτά!το φέρυ αν πας από τερμα δανία να το κλείσεις μεσω ιντερνετ αλλιως είναι τριπλάσια η τιμή! στη νορβηγία μη πληρώσεις τα διόδια εμένα δε μου ήρθε τιποτα μετά απο 5 μήνες!με τις βινιέτες στις χώρες που διασχίζεις εγώ το ρισκαρα κ δεν τις πλήρωσα αλλά παλιότερα με είχανε τσακώσει!Αν κάτι σε προβληματίζει ιδιαίτερα στο όλο ταξίδι μπορείς να ρωτήσεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.147
στη νορβηγία μη πληρώσεις τα διόδια εμένα δε μου ήρθε τιποτα μετά απο 5 μήνες!με τις βινιέτες στις χώρες που διασχίζεις εγώ το ρισκαρα κ δεν τις πλήρωσα αλλά παλιότερα με είχανε τσακώσει!Αν κάτι σε προβληματίζει ιδιαίτερα στο όλο ταξίδι μπορείς να ρωτήσεις!
Μετά από αυτές τις συμβουλές, φαντάζομαι ότι θα τον προβληματίσει αν πρέπει να πληρώνει τη διαμονή στα ξενοδοχεία ή θα μπορούσε να το σκάει το πρωί από το παράθυρο :D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω τι διαδρομή δίνει το google maps πάντως προσωπικά όλη αυτή η απόσταση σε 13 μέρες μου φαντάζει φυσική εξόντωση. Ολημερίς στους δρόμους, ένα σκασμό έξοδα (η Νορβηγία είναι ακριβή) και πρακτικά δεν θα ευχαριστηθείς τίποτα. Είναι κρίμα γιατί η Νορβηγία μπορεί να σου προσφέρει εξαιρετικές διαδρομές με τη μηχανή σου σε υπέροχα τοπία. Επειδή βρέθηκα μια ανάσα από το βόρειο ακρωτήριο προσωπικά αρτήθηκα επίμονα να πάω γιατί περιγράφεται σαν την απόλυτη τουριστική παγίδα, πολύ εμπορευματοποιημένο και δεν σου προσφέρει τίποτα. Άλλωστε δεν είναι και το βορειότερο άκρο, σου παραθέτω από wikipedia:
North Cape is a cape on the island of Magerøya in Northern Norway, in the municipality of Nordkapp. Its 307 metres high, steep cliff is often referred to as the northernmost point of Europe, located at 71°10′21″N 25°47′40″E, 2,102.3 kilometres (1,306.3 mi) from the North Pole. However, the neighbouring point Knivskjellodden actually lies 1,457 metres (0.905 mi) farther north. Moreover, both of these points are situated on an island, which means the northernmost point of mainland Europe is in fact Cape Nordkinn (Kinnarodden) that lies 5.7 kilometres (3.5 mi) farther south and about 20 kilometres (12 mi) from the village of Mehamn on Nordkinn Peninsula.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.107
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom