Με αυτοκίνητο στην Ευρώπη.Επικίνδυνο?

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Καλημέρα,
Θέλουμε τον Μάιο να πάμε με το αυτοκίνητο ταξίδι στις παρακάτω χώρες: Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία και ίσως και Κροατία.
Μήπως ξέρει καποιος να μου πει αν ένα τέτοιο ταξίδι είναι επικίνδυνο? Μάλλον θα πάμε μόνοι μας (2 άτομα-ζευγάρι) υπάρχει όμως και η σκέψη να πάρουμε μαζί τις 2 κορούλες μας (5 και 6 ετών).
Οποιαδήποτε πληροφορία για το τι μπορεί να αντιμετωπίσουμε σε ένα τέτοιο ταξίδι θα μας είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Απλά μη ξεπερνάτε το όριο ταχύτητας και να έχετε μαζί σας τα απαραίτητα χαρτιά, κυρίως τη πράσινη κάρτα της ασφάλειας. Όσον αφορά τα τροχαία ατυχήματα, απ΄τη στιγμή που οδηγείτε στην Ελλάδα αυτές οι χώρες είναι μάλλον πιο ασφαλείς. Ιστορίες για ληστείες στους δρόμους κτλ. νομίζω ότι ανήκουν σε άλλες εποχές
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Όσον αφορά τα τροχαία, αν μπορείς να οδηγήσεις στην Κορίνθου- Πατρών, μπορείς να οδηγήσεις παντού... :rolleyes:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ιστορίες για ληστείες στους δρόμους κτλ. νομίζω ότι ανήκουν σε άλλες εποχές
ειδικά για Βουλγαρία μήν πέρνεις και όρκο στίς υπόλοιπες χώρες κανένα πρόβλημα

Όσον αφορά τα τροχαία, αν μπορείς να οδηγήσεις στην Κορίνθου- Πατρών, μπορείς να οδηγήσεις παντού... :rolleyes:
συμφωνω και επαυξάνω
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εχω γυρισει τη μιση Ευρωπη με αυτοκινητο και καποιες φορες τα βραδια κοιμομασταν μεσα σε αυτο σε παρκιγκ για να εξοικομομησουμε τα χρηματα απο τα ξενοδοχεια και να παρατεινουμε τις διακοπες μας! Δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αρκει να ενημερωθειτε για τον κοκ καθε χωρας και να προμηθευτειτε την καρτα για τους αυτοκινητοδρομους (νομιζω χρειαζεται στην Ουγγαρια, αλλα πανε χρονια και δεν ειμαι σιγουρη).
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
ειδικά για Βουλγαρία μήν πέρνεις και όρκο στίς υπόλοιπες χώρες κανένα πρόβλημα
Κι εγώ έχω ακούσει διάφορα αλλά όλες οι ιστορίες ήταν απο τη δεκαετία του 90, τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και το διαπίστωσα κατ' ιδίαν. Οι δρόμοι είναι λίγο χειρότεροι απο τους δικούς μας. Έχεις κανένα πρόσφατο παράδειγμα?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Κι εγώ έχω ακούσει διάφορα αλλά όλες οι ιστορίες ήταν απο τη δεκαετία του 90, τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα και το διαπίστωσα κατ' ιδίαν. Οι δρόμοι είναι λίγο χειρότεροι απο τους δικούς μας. Έχεις κανένα πρόσφατο παράδειγμα?
γνωστοί μου ρουμάνοι που ταξιδέυουν 2-3 φορές το χρόνο οδικώς δέν ταξιδέυουν βράδυ στο κομμάτι τής Βουλγαρίας για τόν φόβο ύποπτων μπλόκων -όχι αστυνομικών
..οι αστυνομικοί στα Βαλκάνια είναι άλλο θέμα συζήτησης -.
μεμονομένα περιστατικά σε παρκίδες που έχω ακούσει δεν είναι ο κανόνας για να τρομάζουμε τόν κόσμο .Με τίς στοιχειώδεις προφυλάξεις και τα αυτονόητα δέν θα έχουν κανένα πρόβλημα αυτό πιστέυω και εγώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα,
Θέλουμε τον Μάιο να πάμε με το αυτοκίνητο ταξίδι στις παρακάτω χώρες: Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία και ίσως και Κροατία.
Μήπως ξέρει καποιος να μου πει αν ένα τέτοιο ταξίδι είναι επικίνδυνο? Μάλλον θα πάμε μόνοι μας (2 άτομα-ζευγάρι) υπάρχει όμως και η σκέψη να πάρουμε μαζί τις 2 κορούλες μας (5 και 6 ετών).
Οποιαδήποτε πληροφορία για το τι μπορεί να αντιμετωπίσουμε σε ένα τέτοιο ταξίδι θα μας είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ
Πήγα και πέρισυ σε όλες αυτές τις χώρες. Κανένα απολύτως πρόβλημα, απλά προσοχή με τους δρόμους της Ρουμανίας (είναι σε άθλια κατάσταση), και τους τροχονόμους σε όλες αυτές τις χώρες που σε βλέπουν σαν πορτοφόλι.
Κάνε μια αναζήτηση στο site, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες που θα σας φανούν χρήσιμες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα,
Θέλουμε τον Μάιο να πάμε με το αυτοκίνητο ταξίδι στις παρακάτω χώρες: Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία και ίσως και Κροατία.
Μήπως ξέρει καποιος να μου πει αν ένα τέτοιο ταξίδι είναι επικίνδυνο? Μάλλον θα πάμε μόνοι μας (2 άτομα-ζευγάρι) υπάρχει όμως και η σκέψη να πάρουμε μαζί τις 2 κορούλες μας (5 και 6 ετών).
Οποιαδήποτε πληροφορία για το τι μπορεί να αντιμετωπίσουμε σε ένα τέτοιο ταξίδι θα μας είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ
γιατί δεν αντικαθιστάς τις 2 πρώτες χώρες με Ιταλία, Σλοβενία? και κανένας ενδοιασμός και σούπερ μέρη..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
γιατί δεν αντικαθιστάς τις 2 πρώτες χώρες με Ιταλία, Σλοβενία? και κανένας ενδοιασμός και σούπερ μέρη..

συμφωνώ
και καλύτεροι δρόμοι και καλύτερα μέρη και αποφέυγεις και τα ιδιόρυθμα βάλκάνια
εκεί πάς με παιδιά ανετότατα
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
συμφωνω...Σλοβενια ειναι λες κ ειναι προεκταση της Αυστριας...κανενα απολυτως προβλημα....
Βουλγαρια γενικα δεν νομιζω να εχεις προβλημα...

ετυχε για δουλεια κ πηγα οδικως το περασμενο σαβ/κο απο Βουλγαρια κ εφτασα Βουκουρεστι κ Καρπαθια...

η αληθεια ειναι οτι Βουλγαρια το πολυ κανα Μπανσκο ή Μποροβετς θα πηγαινα...
αν πας παντως προτιμειστε για στασεις τα βενζιναδικα της OMV....ειναι Αυστριακα κ οι πιο σιγουρες στασεις..

η αληθεια ειναι οτι Ρουμανια εχει παρα πολλους τσιγγανους....παρα πολλους...κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι επικυνδυνοι (για κλοπες φυσικα) ή οχι...
μηπως καλυτερα να πατε Ιταλια κ απο εκει προς επανω;;;
ή ισως μεσω Σερβιας να πατε Κροατια κ προς ανω;;;
 

Koan

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βιλνους-Καουνας-Βαρσωβία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινίκή Αμερική - αφρική
οπως και να χει μου φαινεται καλη εμπειριά το θεμα.. παντως και εγω θα πηγαινα σε πιο δημοφιλή μέρη λογο ασφάλειας (ιταλια και πανω) . Απο αυτα που προαναφέρθηκαν .. αντε κανα Μπανσκο και χειμωνα για να κανουμε και σκι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.179
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom