Με αυτοκίνητο στη Ρωσία

GRVOUL

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Σκοπεύω να ταξιδέψω με το αυτοκίνητό μου στη Ρωσία το καλοκαίρι.
Γνωρίζει κανείς τι θα χρειαστώ από έγγραφα?
και εννοώ:

α) Visa Ρωσίας χρειάζομαι, το γνωρίζω.
β) Χρειάζομαι Visa για Μολδαβία/Ουκρανία (νομίζω καταργήθηκαν για τους Έλληνες) ???
γ) Εκτός από πράσινη κάρτα (διεθνής ασφάλεια) και Διεθνές δίπωμα για τη Ρωσία χρειάζομαι άλλο έγγραφο για το αυτοκίνητο???? (ΒΑΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ)

Όποιος γνωρίζει σχετικά από πρόσφατη εμπειρία ας μου πεί.

Ευχαριστώ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε χρειάζεσε για Μολδαβία - Ουκρανία, αλλά θα έχεις μικρά προβλήματα, αν θα θες να περάσεις από την Υπερδνειστερία
 

GRVOUL

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Όταν λές μικρά προβλήματα στην Υπερδνειστερία τι εννοείς?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
άμα κατέχεις τα ρωσικά, δε θα παρουσιάσεις κανένα πρόβλημα (ελάχιστα), άλλα αν δε ξέρεις, και δουν και ελληνικό αμάξι, ετοιμάσου για φακελάκια
 

GRVOUL

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλά, γνωστό αυτό το σκηνικό από παλιά. Το βασικό μου ερώτημα είναι αν χρειάζομαι κάποιο ιδιαίτερο ταξιδιωτικό έγγραφο για το αυτοκίνητο (ρώτησα με email το Ρωσικό προξενείο αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα). Τα υπόλοιπα τα ξέρω/αναμένω :)
Είμαι νέος εδώ μέσα (σήμερα) αλλά παλιός στα ταξίδια με ή χωρίς αυτοκίνητο
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Σκοπεύω να ταξιδέψω με το αυτοκίνητό μου στη Ρωσία το καλοκαίρι.
Γνωρίζει κανείς τι θα χρειαστώ από έγγραφα ...............................
Αν και έχεις τέσσερεις μήνες, αγαπητέ GRVOUL, να εμφανιστείς στο forum, τολμώ να ρωτήσω αν τελικά έκανες με το αυτοκίνητό σου το ταξίδι που προγραμμάτιζες για τη Ρωσία. Αν τελικά το πραγματοποίησες, σε παρακαλώ, γράψε μερικές λεπτομέρειες για τα απαιτούμενα έγγραφα, τις δυσκολίες που τυχόν αντιμετώπισες, μερικά οικονομικά στοιχεία και γενικά ότι άλλο νομίζεις ότι θα βοηθούσε κάποιον που θέλει να κάνει ένα παρόμοιο ταξίδι. (Εγώ προσωπικά κάνω τη σκέψη, να κάνω κάποια στιγμή, αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, το δρομολόγιο μέσω Βουλγαρίας και Ρουμανίας στο Κίεβο στη Μόσχα στην Αγία Πετρούπολη και επιστροφή μέσω Εσθονίας – Λετονίας – Λιθουανίας κλπ.).

Υ.Γ. Με την ευκαιρία αν κάποιο μέλος έχει κάνει αντίστοιχο δρομολόγιο ή τμήμα αυτού, παρακαλείται να γράψει μερικά πράγματα.
 
Last edited by a moderator:

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Καλησπέρα σε ολους! Θα ταξιδέψω στη Ρωσία με αυτοκίνητο και θα ήθελα να μάθω εκτός από τη βίζα και την ασφάλεια για μένα εάν χρειάζεται κάποιο ειδικό χαρτί για το αυτοκίνητο εκτός του διπλώματος,της άδειας κ της πράσινης κάρτας.στα τουριστικά γραφεία μου είπαν πως δε χρειάζεται κ με το προξενείο δεν έχω καταφέρει να επικοινωνήσω.ευχαριστω
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Από πού θα πάτε; Μέσω Καυκάσου, Ουκρανίας ή Λευκορωσίας;
Επίσης, ποτε θα γίνει το ταξίδι;
Το αυτοκίνητο φαντάζομαι είναι στο όνομα σου, σωστά;
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!
Από πού θα πάτε; Μέσω Καυκάσου, Ουκρανίας ή Λευκορωσίας;
Επίσης, ποτε θα γίνει το ταξίδι;
Το αυτοκίνητο φαντάζομαι είναι στο όνομα σου, σωστά;
Μέσω Ουκρανίας θα πάμε κ θα βγούμε από Εσθονία.βεβαια ναι είναι στο δικό μου όνομα το αυτοκίνητο.το ταξίδι θα γίνει αρχές Μαΐου.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
@fifh αν μπορείς όταν γυρίσεις γραψε μερικά πράγματα για το ταξίδι σας, πολύ θα με ενδιέφερε, (φαντάζομαι και πολλούς άλλους).
 

fifh

Member
Μηνύματα
120
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγικά Φιορδ!

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Όταν λες μέσω Ουκρανίας; Μετά Λευκορωσία;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom