Με υπολογιστή ή χωρίς;

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Eίμαι κι εγώ της άποψης του tablet ή smartphone. ΜΠορείς να κάνεις τα πάντα εκτός από διαχείρηση φωτογραφιών. Αυτό το λέω, γιατί η φωτογραφία είναι κάτι το ιερό , οπότε χρειάζεσαι ΧΩΡΟ, ΧΡΟΝΟ και ΙΣΧΥ για την επεξεργασία της.

Αν φωτογραφίζεις RAW, τότε χρειάζεσαι πολλές και γρήγορες κάρτες (τουλάχιστον 3 Χ 32 GB), οπότε μιλάμε για περίπου 1500 φωτογραφίες RAW (σε JPEG είναι πάνω από 5000) άρα σου φτανουν και περισσεύουν.

Συνεπως, tablet / smartphone & κάρτες για τη μηχανή. Ευελιξία....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Δεν ξερω για τα άλλα tablets αλλα το ipad θα σε βολεψει σε οσα ζητας.
gps, αποθηκευση φωτογραφιων και σε raw και ¨ξεφορτωμα" στον υπολογιστη σου οταν γυρισεις, χωρος για τις σημειωσεις που μαζεψες απο τα copy-paste σε ιστοσελιδες οπως αυτη και πολλα αλλα. Το χρησιμοποιω ακομα και για backup των καρτων μνημης κατα τη διαρκεια των ταξιδιων. Οποιος δεν το χρησιμοποιησε απλα δεν μπορει να το εκτιμησει. Ακομα και οδηγους απο το lonely planet εχω μεσα αν και τελικα ειδα οτι με βολευουν περισσοτερο οι εντυπες εκδοσεις
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Sokratis said:
Δεν ξερω για τα άλλα tablets αλλα το ipad θα σε βολεψει σε οσα ζητας.
gps, αποθηκευση φωτογραφιων και σε raw και ¨ξεφορτωμα" στον υπολογιστη σου οταν γυρισεις, χωρος για τις σημειωσεις που μαζεψες απο τα copy-paste σε ιστοσελιδες οπως αυτη και πολλα αλλα. Το χρησιμοποιω ακομα και για backup των καρτων μνημης κατα τη διαρκεια των ταξιδιων. Οποιος δεν το χρησιμοποιησε απλα δεν μπορει να το εκτιμησει. Ακομα και οδηγους απο το lonely planet εχω μεσα αν και τελικα ειδα οτι με βολευουν περισσοτερο οι εντυπες εκδοσεις
Να σε ρωτήσω κάτι; Πως κανείς back up των καρτών μνήμης;γιατι εγω δεν μπορώ,μήπως να με βοηθουσες αν γίνεται;;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Να σε ρωτήσω κάτι; Πως κανείς back up των καρτών μνήμης;γιατι εγω δεν μπορώ,μήπως να με βοηθουσες αν γίνεται;;
1.Αγοραζεις το camera connection kit που πρακτικα ειναι ενας προσαρμογεας για καρτες sd και ενας για usb.
2. Bαζεις ενα απο τα 2 παραπανω στην υποδοχη φορτισης και συνδεεις την μηχανη μεσω usb ή τοποθετεις την καρτα sd στον προσαρμογεα της.
3. Αρχιζει μετα απο διαλογο η μεταφορα προς το ipad
4. Στο σπιτι μεταφερεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη. Χρησιμοποιω το Adobe Photoshop Lightroom σε mac που βλεπει το ipad σαν εξωτερικο δισκο και τελειωνω τη δουλεια με μηδενικη απωλεια μεγεθους των φωτογραφιων.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Να σε ρωτήσω κάτι; Πως κανείς back up των καρτών μνήμης;γιατι εγω δεν μπορώ,μήπως να με βοηθουσες αν γίνεται;;
Back up καρτών μνήμης σε ipad; Δεν νομίζω ότι γίνεται γιατι δεν υπάρχει ανάλογη υποδοχή για κάτι τέτοιο συν ότι στο ipad δεν υπάρχει θύρα usb για να βάλεις card reader...
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Sokratis said:
1.Αγοραζεις το camera connection kit που πρακτικα ειναι ενας προσαρμογεας για καρτες sd και ενας για usb.
2. Bαζεις ενα απο τα 2 παραπανω στην υποδοχη φορτισης και συνδεεις την μηχανη μεσω usb ή τοποθετεις την καρτα sd στον προσαρμογεα της.
3. Αρχιζει μετα απο διαλογο η μεταφορα προς το ipad
4. Στο σπιτι μεταφερεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη. Χρησιμοποιω το Adobe Photoshop Lightroom σε mac που βλεπει το ipad σαν εξωτερικο δισκο και τελειωνω τη δουλεια με μηδενικη απωλεια μεγεθους των φωτογραφιων.
Ευχαριστώ!θα το προσπαθήσω!!...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Sokratis said:
1.Αγοραζεις το camera connection kit που πρακτικα ειναι ενας προσαρμογεας για καρτες sd και ενας για usb.
2. Bαζεις ενα απο τα 2 παραπανω στην υποδοχη φορτισης και συνδεεις την μηχανη μεσω usb ή τοποθετεις την καρτα sd στον προσαρμογεα της.
3. Αρχιζει μετα απο διαλογο η μεταφορα προς το ipad
4. Στο σπιτι μεταφερεις τις φωτογραφιες στον υπολογιστη. Χρησιμοποιω το Adobe Photoshop Lightroom σε mac που βλεπει το ipad σαν εξωτερικο δισκο και τελειωνω τη δουλεια με μηδενικη απωλεια μεγεθους των φωτογραφιων.
Ολα αυτα βεβαια προϋποθετουν πως οι φωτογραφιες σου ειναι λιγοτερες απο την (περιορισμενη) χωρητικοτητα ενος ipad....

Sent from my Android phone using Travel stories
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Δεν μπορώ να φανταστώ ταξίδι χωρίς υπολογιστή
είναι το Α και το Ω στον προγραμματισμό της επόμενης μέρας , την εύρεση ξενοδοχείων και πολλά άλλα σχετικά ...
Το μεγάλο "πρόβλημα" είναι το μέγεθος και το βάρος που προσθέτει στις αποσκευές
αυτό είναι επιλογή του καθενός μας ...
Έχω στην κατοχή μου ένα notebook 10" και ένα 15,5" για κάθε περίπτωση ...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ολα αυτα βεβαια προϋποθετουν πως οι φωτογραφιες σου ειναι λιγοτερες απο την (περιορισμενη) χωρητικοτητα ενος ipad....

Sent from my Android phone using Travel stories
Mε 64 gb μνημης, βγαλε καμια δεκαρια για τα απαραιτητα (παντα φροντιζω να το ξεφορτωνω πριν απο καθε ταξιδι απο περιττα οπως παλιοτερες φωτογραφιες, περιττη μουσικη, αρχεια που δεν θα μου χρειαστουν κλπ) δεν αντιμετωπισα μεχρι τωρα προβλημα.
Τα τελευταια χρονια αλλαξα και την αποψη μου περι φωτογραφισης αλλα αυτο ειναι ενα ξεχωριστο και ενδιαφερον θεμα που αν θελετε το συζηταμε καπου αλλου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom