Με 2 ή 4 τροχούς στους δρόμους της Ευρώπης

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Eχεις δίκο sorry,τη σκότωσα στην ορθογραφία Λέγεται chiemsea και βρίσκεται στην διαδρομή ανάμεσα Μόναχο και Σάλζμπουργκ.
Λοιπόν με ένα γρήγορο αλλά βασικό προγραμματισμό νομίζω πως έθεσα τη βάση του ταξιδιού. Πάτρα-Βενετία-Λίμνη Κόμο-Ινσμπρουκ-Σαλτζσμπουρκ-Βενετία-Πάτρα. Με 2 διανυκτερεύσεις ανά προορισμό. Οι αποστάσεις θεωρώ είναι μικρές οπότε θα είναι και ξεκούραστα.Υποθετικά μιλώντας ξεκινάω Πέμπτη βράδυ από Πάτρα, φτάνω Σάββατο πρωί Βενετία και άμεση αναχώρηση για λίμνη Κόμο(295χλμ). Δευτέρα πρωί αναχώρηση από Κόμο για Ίνσμπρουκ(340χλμ). Τετάρτη πρωί αναχώρηση από Ίνσμπρουκ για Σάλτζμπουρκ με πέρασμα από λίμνη Chiemsee. Παρασκευή πρωί αναχώρηση από Σάλτζμπουρκ για Βενετία(410χλμ). Αναχώρηση από Βενετία για Πάτρα Κυριακή μεσημεράκι με άφιξη Πάτρα Δευτέρα βράδυ. Νομίζω πως είναι σχετικά χαλαρό πρόγραμμα...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μπράβο ,καλό μου φαίνεται.Στην πορεία το ψάχνεις και κάνεις όποιες προσαρμογές θέλεις. Ινσμπρουκ και Σάλσμπουργκ έχω πάει δυο φορές αλλά και πάλι σε ζηλεύω.Ιδιαίτερα το Σάλσμπουργκ είναι η αδυναμία μου.Το λατρεύω
 

KIKO

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας .Ειμαι πολυ καινουργιο μελος και με την τεχνολογια δεν τα παω και πολυ καλα.Το βρισκω πολυ ενδιαφερον που υπαρχει ενας χωρος που μπορεις να μοιραστεις και να μαθεις καποια πραγματα .Λοιπον για να μην κουραζω ,αποφασισαμε με την οικογενεια το καλοκαιρι να ταξιδεψουμε οδικως απο ανκονα -καννες
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Kαλωσήρθες Κικο, υπάρχουν ήδη κάποια θέματα σε σχέση με οδικό ταξίδι στην Κυανή ακτή που ψάχνοντας θα τα ανακαλύψεις .Το συγκεκριμένο ταξίδι το έχω κανει οδικώς και είναι στη διάθεσή σου για ότι θελήσεις όπως και άλλα μέλη του φόρουμ.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
kiko γεια σου, η οικογενεια που το αποφασισε, ηλικιες ? ποσες μερες και που διανυκτερευσεις ? Το εχω κανει παντως οδικως ειναι ομορφα, αλλα μια συμβουλη μου ειναι να πατε και μασσαλια, εμενα με ενθουσιασε.
 

ikons

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιουρκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Λοιπόν με ένα γρήγορο αλλά βασικό προγραμματισμό νομίζω πως έθεσα τη βάση του ταξιδιού. Πάτρα-Βενετία-Λίμνη Κόμο-Ινσμπρουκ-Σαλτζσμπουρκ-Βενετία-Πάτρα. Με 2 διανυκτερεύσεις ανά προορισμό. Οι αποστάσεις θεωρώ είναι μικρές οπότε θα είναι και ξεκούραστα.Υποθετικά μιλώντας ξεκινάω Πέμπτη βράδυ από Πάτρα, φτάνω Σάββατο πρωί Βενετία και άμεση αναχώρηση για λίμνη Κόμο(295χλμ). Δευτέρα πρωί αναχώρηση από Κόμο για Ίνσμπρουκ(340χλμ). Τετάρτη πρωί αναχώρηση από Ίνσμπρουκ για Σάλτζμπουρκ με πέρασμα από λίμνη Chiemsee. Παρασκευή πρωί αναχώρηση από Σάλτζμπουρκ για Βενετία(410χλμ). Αναχώρηση από Βενετία για Πάτρα Κυριακή μεσημεράκι με άφιξη Πάτρα Δευτέρα βράδυ. Νομίζω πως είναι σχετικά χαλαρό πρόγραμμα...
Μικρες παρατηρησεις, αν μου επιτρεπεις. Καλο το Ιννσμπρουκ και το Σαλτσμπουργκ, δε λεω, αλλα πολυ τουριστικα μερη, ειδικα το καλοκαιρι οσο δεν φανταζεσαι. Ημουν περσι το καλοκαιρι εκει και δεν μπορουσα να περπατησω στους πεζοδρομους απο τον κοσμο. Αν αξιζει κατι στην Αυστρια, αυτο ειναι τα μικρα μερη και η φυση. Η απολυτη προτεραιοτητα ειναι οι Αλπεις και η αυστριακη κορυφη τους, η Grossglockner και ο αλησμονητος Αλπικος δρομος. Μικρα, πανεμορφα μερη : Hallstatt, Kitzbuhel, Bad Ischl, τα περισσοτερα χωρια του Τυρολου κλπ. Εξαιρετικες πανσιον παντου σ'αυτα τα μερη με 50-80 ευρω.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
Γαλάτσι - Οδησσός. Η διαδρομή που ακολούθησα ήταν αρχικά μέσα από την Μολδαβία και όχι από το Ουκρανικό Reni. Είναι εύκολο να χαθείς αν πρωτίστως δεν έχεις εξοπλιστεί με χάρτη ή οδοιπορικό. Ειδικά στην Ουκρανία, οι πινακίδες είναι στην Ρώσικη άρα πρέπει να είσαι κάπως εξοικειωμένος με την γραφή τους (πριν φύγω είχα ετοιμάσει ένα ιδιαίτερα αναλυτικό οδοιπορικό με χωριά και αποστάσεις, αν θες στο στέλνω). Επίσης μπορεί να παρατήρησες ότι περνάς αρκετά σύνορα (σύνολο 6) καθώς ο δρόμος μπαινοβγαίνει στην Μολδαβία. Στα σύνορα υπολόγιζε από πέρασμα 1 λεπτού έως και 45 λεπτά. Από ασφάλεια δεν αισθάνθηκα άβολα σε κανένα σημείο της διαδρομής αν και κάποια τμήματα είχαν μηδαμινή κίνηση (την έκανα και νύχτα την διαδρομή). Στα ουκρανικά σύνορα δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα αν και εκεί με καθυστέρησαν αρκετά αλλά για γραφειοκρατικά και ερωτήσεις (του στυλ purpose of travel? Business or … pleasure!!!). Στα Μολδαβικά αναγκαστήκαμε να δώσουμε μίζα αλλιώς… δεν. Στα Ρουμάνικα ήταν ευγενέστατοι. Αν πας με αμάξι να έχεις την άδεια, πράσινη κάρτα, δίπλωμα (ακόμα και το ροζ με τους ελληνικούς χαρακτήρες αρκεί) και διαβατήριο. Συνήθως στο όχημα ελέγχουν τον αριθμό πλαισίου. Οι δρόμοι βομβαρδισμένο τοπίο.. αν σέβεσαι το όχημά σου, ξανά σκέψου το. Η διαδρομή ανιαρή αν και εμπειρία όπως το οτιδήποτε καινούριο. Βίζα δεν χρειάζεται. Χρειάζεται όμως… υπομονή (ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!!)
Αγαπητέ Kalspiros και από αυτή τη θέση σε ευχαριστώ και απαντώ στις διάφορες πληροφορίες σου.
Σχετικά με τον κίνδυνο χασίματος στην Ουκρανία, πιστεύω ότι ο χάρτης Q2 του 2008 του Destinator, θα είναι ενημερωμένος και το GPS θα με οδηγήσει σωστά. Ελπίζω να βρω στην Ελλάδα κάποιον αξιόλογο οδικό χάρτη της Μολδαβίας και της Ουκρανίας και στην περίπτωση που θα διαπιστώσω διαφορές από το δρομολόγιο που υποδεικνύει το GPS, θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα για να μου στείλεις το οδοιπορικό που έκανες εσύ. Το ότι ο δρόμος που όπως γράφεις μπαινοβγαίνει στην Μολδαβία και περνάς έξι φορές σύνορα δημιουργεί κάποιο ανεπιθύμητο πρόβλημα. Πάντως ένας παλιός χάρτης που έχω αλλά και η έκδοση 2002 του AutoRoute, που περιελάμβανε και αυτές τις χώρες, δεν το δείχνουν.
Διαβατήρια και διεθνή άδεια οδήγησης (μάλιστα και τους δύο τύπους) φροντίζω πάντοτε να εκδίδω μόλις λήξουν. Φυσικά και θα φροντίσω για πράσινη κάρτα, αφού αυτή που έχω για τις 31 χώρες, δεν ισχύει για Μολδαβία και Ουκρανία. Εκείνο όμως που με προβληματίζει και που θα με κάνει να ξανασκεφθώ αυτό το ταξίδι, είναι η τελευταία σου τονισμένη φράση, ότι δεν το ξανακάνεις. Μέχρι τα μέσα Αυγούστου θα αποφασίσω και ίσως χρειασθεί να εκμεταλλευτώ την καλή σου διάθεση και να σε ξαναενοχλήσω.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αά, αν και τοπογράφος, έπεσες σε πολέμιο των GPS!! Είμαι παιδί των χαρτών εγώ!! Τα σύνορα είναι Ρουμανία-Μολδαβία, Μολδαβία-Ουκρανία και για λίγο ξαναμπαίνεις Μολδαβία. Στην ουσία δεν είναι σύνορα. Σου δίνουν ένα χαρτάκι, βρίσκεσαι επί 10 χλμ. σε νεκρά ζώνη και ή περνάς σύνορα για Μολδαβία ή ξαναδίνεις το χαρτάκι σου στο check point για να ξαναβρεθείς Ουκρανία. Ναι φίλε Χρήστο δεν το ξανακάνω! Σίγουρα. Αλλά, όπως λέω και λίγο πιο πίσω, είναι εμπειρία και για κανένα λόγο δεν μετανιώνω που το έκανα. Βλέπω στον χάρτη σου ότι έχεις επισκεφτεί αρκετή Ευρώπη. Αν δεν έχεις επισκεφτεί όμως συγκεκριμένες περιοχές της Ρουμανίας, όλη αυτή η διαδρομή θα είναι πρωτόγνωρη για εσένα. Άσε που μου λες ότι το σκέφτεσαι καιρό αυτό το ταξίδι. Μην επηρεάζεσαι! Κάν’το! Να δεις και την Οδησσό (όχι ότι λέει πολλά, αλλά έχει μια ιστορία σαν πόλη)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.397
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom