Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Και μια συμβουλή βρε παιδιά..όταν δίνετε λεφτά στο ίντερνετ ψάξτε λίγο που τα δίνετε..είτε 1 ευρώ είτε 1000 κοντά όπως τώρα.Το ότι διαφημίζονται στο skyscanner ή οπουδήποτε αλλού δεν τα κάνει και αξιόπιστα.Πληρώνουν για να μπουν εκεί!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Κατκατς σε ευχαριστω πολυ για το τηλ,το σημειωσα .Σημερα πηρα τηλ την Αλιταλια και μου ειπαν οτι το εισιτηριο εχει εκδοθει και μου το εστειλαν μαλιστα και με μαιλ.Τα χρηματα -επειδη περασα μια βολτα απο την τραπεζα ειναι ακομα δεσμευμενα και δεν τα εχουν τραβηξει....δεν ξερω τι συστηματα ειναι αυτα , ειμαι και ασχετη ..εντωμεταξυ η gotogate δεν εχει στειλει ακομα το τελικο μαιλ....τι να πω!
Οσο για τη διαφορα τιμης ..δεν ειναι μεγαλη..1015 το δινει η Αλιταλια και 990 πληρωσα εγω .Αλλα οταν βρηκα στο skyscanner την τιμη αυτη για τις ιδιες μερες κ ωρες που ηθελα ..προχωρησα κανονικα τη διαδικασια κρατησης και στο τελος ειδα οτι η εταιρια δεν ειναι ελληνικη (ολες οι σελιδες ηταν στα ελληνικα και οχι αγγλικα και γιαυτο δε με πονηρεψε).Οταν δεν βρηκα τηλ πουθενα και μου πεταξε και το οτι θα ολοκληρωθει η εκδοση του εισιτηριου μια μερα μετα ...τοτε αρχισα να προβληματιζομαι.
Εντωμεταξυ η σελιδα του gotogate που ποσταρε η κατκατς αναφερει για εδρα στη Σουηδια ,ενω αυτη που ποσταρα εγω παραπανω στο ποστ 372 ,αναφερει εδρα στη Φινλανδια ...πραγματικα ελεος !Παροτι ελαβα το εισιτηριο απο Αλιταλια ...εχω ακομα αγχος μην γινει καμια στραβη στη συνεχεια.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Αφού στο έστειλαν νομίζω είσαι εντάξει..Απλά που και που να μπαίνεις να βλέπεις τα στοιχεία της πτήσης για πιθανές αλλαγές(ώρες,μέρας,κλπ) που ελπίζω να μην υπάρξουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Πέρα από αυτό που είπε ο συμφορουμίτης(ότι μπαίνει στο οποιοδήποτε skyscanner δεν σημαίνει ότι είναι και αξιόπιστο),προσωπικά για μια τέτοια διαφορά τιμής θα προτιμούσα να έχω να κάνω κατευθείαν με την αεροπορική η οποία και θα με υποστηρίξει σε κάθε στραβή(πχ ακύρωση,καθυστέρηση κτλ) παρά με ένα πρακτορείο που θα ψάχνω να το βρώ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
πολυ σωστη η παρατηρηση σου ,αλλα ξερεις μεχρι να μπεις στη διαδικασια του αγχους ..ή να διαβασεις καποια αρνητικα σχολια στο ιντερνετ ,εχεις την αφελεια οτι ολα τα πρακτορεια που βρισκονται στις μηχανες αναζητησης ,εκτελουν σωστα τη δουλεια τους...τεσπα μεχρι στιγμης φαινεται οτι και αυτο εκανε τη δουλεια του κουτσα στραβα ...ελπιζω ολα να συνεχισουν καλα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
πολυ σωστη η παρατηρηση σου ,αλλα ξερεις μεχρι να μπεις στη διαδικασια του αγχους ..ή να διαβασεις καποια αρνητικα σχολια στο ιντερνετ ,εχεις την αφελεια οτι ολα τα πρακτορεια που βρισκονται στις μηχανες αναζητησης ,εκτελουν σωστα τη δουλεια τους...τεσπα μεχρι στιγμης φαινεται οτι και αυτο εκανε τη δουλεια του κουτσα στραβα ...ελπιζω ολα να συνεχισουν καλα.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι το τέλος.

Και για που είναι τα εισιτήρια(αν επιτρέπεται);
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
θα προτιμούσα να έχω να κάνω κατευθείαν με την αεροπορική η οποία και θα με υποστηρίξει σε κάθε στραβή(πχ ακύρωση,καθυστέρηση κτλ) παρά με ένα πρακτορείο που θα ψάχνω να το βρώ.
Σωστα,για τις αεροπορικες...να συμπληρωσω,ομως,οτι υπαρχουν στο skyscanner και καλα,δοκιμασμενα,αξιοπιστα ελληνικα πρακτορεια.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Σωστα,για τις αεροπορικες...να συμπληρωσω,ομως,οτι υπαρχουν στο skyscanner και καλα,δοκιμασμενα,αξιοπιστα ελληνικα πρακτορεια.
Φυσικά ένα δοκιμασμένο,αξιόπιστο και ελληνικό πρακτορείο(για περισσότερη ευκολία πρόσβασης) θα ήταν η δεύτερη επιλογή μετά την αεροπορική σε περιπτώσεις μικρής διαφοράς τιμών.Και τελευταία επιλογή το ξένο και άγνωστο πρακτορείο.Προσωπικές εκτιμήσεις πάντα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.130
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γεια χαρα.Αν και δεν ειμαι πρωταρης στα ταξιδια,θα ελεγα κατι ενδιαμεσο,δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε μα ποτε καποια μηχανη αναζητησης και συγκεκριμενα την airtickets που σκοπευω να το κανω τωρα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με το αν η τιμη που αναγραφεται ειναι η τελικη,αν περιλαμβανονται δηλαδη κρυφες χρεωσεις η καποια ποσα που προστιθενται(ή ε) αργοτερα και επισης αν διευκρινιζεται κατα τη διαρκεια της διαδικασιας αν παραλαμβανεις τις αποσκευες και ποτε οταν αλλαζεις αεροπορικες εταιριες.Συγκεκριμενα ταξιδευω για Buenos Aires με επιστροφη απο Rio(de Janeiro)κανα μηνα αργοτερα και περιλαμβανονται τουλαχιστον 4 αεροπορικες εταιριες σε καθε περιπτωση.Ακομη αν χρειαζεται να συμπληρωσω τα πληρη στοιχεια με αριθμους διαβατηριων κ.τ.λ. τη στιγμη της κρατησης η μπορω και αργοτερα.
Γενικοτερα αν χρειαζεται να προσεξω κατι που αλλαζει σε σχεση με το αν εκανα κρατηση μεσω official site.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Γεια χαρα.Αν και δεν ειμαι πρωταρης στα ταξιδια,θα ελεγα κατι ενδιαμεσο,δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε μα ποτε καποια μηχανη αναζητησης και συγκεκριμενα την airtickets που σκοπευω να το κανω τωρα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με το αν η τιμη που αναγραφεται ειναι η τελικη,αν περιλαμβανονται δηλαδη κρυφες χρεωσεις η καποια ποσα που προστιθενται(ή ε) αργοτερα και επισης αν διευκρινιζεται κατα τη διαρκεια της διαδικασιας αν παραλαμβανεις τις αποσκευες και ποτε οταν αλλαζεις αεροπορικες εταιριες.Συγκεκριμενα ταξιδευω για Buenos Aires με επιστροφη απο Rio(de Janeiro)κανα μηνα αργοτερα και περιλαμβανονται τουλαχιστον 4 αεροπορικες εταιριες σε καθε περιπτωση.Ακομη αν χρειαζεται να συμπληρωσω τα πληρη στοιχεια με αριθμους διαβατηριων κ.τ.λ. τη στιγμη της κρατησης η μπορω και αργοτερα.
Γενικοτερα αν χρειαζεται να προσεξω κατι που αλλαζει σε σχεση με το αν εκανα κρατηση μεσω official site.
Το σωστό είναι να λέγαμε ότι δεν είναι μηχανή αναζήτησης αλλά "ηλεκτρονικό πρακτορείο".Με πολύ καλή τηλεφωνική υποστήριξη σε περίπτωση προβλήματος.΄Αλλωστε βγήκε πρώτο σε χρήση από τα μέλη του φόρουμ στην πρόσφατη ταξιδιωτική έρευνα.
Η τιμή που αναγράφεται στο στάδιο που βάζεις τα στοιχεία σου για να κάνεις την κράτηση είναι η τελική.Στο επόμενο στάδιο που βάζεις τα στοιχεία της κάρτας προτίθενται οι όποιες χρεώσεις ανάλογα με την κάρτα.Δεν υπάρχουν άλλες κρυφές χρεώσεις.Σχετικά με τις αποσκευές είναι θέμα αεροπορικών εταιρειών και αν τα εισιτήρια σου είναι μεμονωμένα ή συνεχόμενα.
Τέλος στοιχεία διαβατηρίων τα βάζεις αργότερα και όταν γίνεται check-in.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.977
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom