Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Να ρωτησω κατι; Οι low cost αλλαζουν τις τιμες εισιτηριων απο ωρα σε ωρα; Εκλεισα απο skyscanner με ryan 250 ευρω 2 εισιτηρια. Μια ωρα πριν ειχαν τα ιδια 227 και το ιδιο βραδυ 280!!! 5 μερες μετα εχουν φτασει 380 ευρω. Δεν εχουν σταθερες τιμες; Πχ τοσα εισιτηρια στα 200 και οταν πουληθουν αυτα τα υπολοιπα χ ευρω;
΄Ετσι δεν κάνουν όλες οι εταιρείες;Δεν διαφέρουν οι low-cost.Οι τιμές είναι ανάλογα με την ζήτηση.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε αναζήτηση πτήσεων μου έβγαζε 150€. Όταν ξαναμπήκα μου το έβγαζε 200€ και όταν ξαναμπήκα από άλλο ρούτερ μου το ξαναέβγαλε 150€.
Νομίζω διαβάζουν ip.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Σε αναζήτηση πτήσεων μου έβγαζε 150€. Όταν ξαναμπήκα μου το έβγαζε 200€ και όταν ξαναμπήκα από άλλο ρούτερ μου το ξαναέβγαλε 150€.
Νομίζω διαβάζουν ip.
Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ σε κάποιο site. Όταν κάνουμε συχνές αναζητήσεις πτήσεων κυρίως, να διαγράφουμε τα cookies γιατί μέσω αυτών αποθηκέυουν τις προτιμήσεις μας και ''γνωρίζουν'' για ποιά πτήση ενδιαφερόμαστε πχ.
Στο ίδιο άρθρο έλεγε ότι οι καλύτερες μέρες για να κάνει κάποιος κράτηση για οικονομικό αεροπορικό εισιτήριο είναι η Τρίτη, η Τετάρτη και το Σάββατο και όχι απόγευμα!
Αυτό βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί έχει με την οικονομική πτήση :rolleyes-80:
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτό το έχω διαβάσει κι εγώ σε κάποιο site. Όταν κάνουμε συχνές αναζητήσεις πτήσεων κυρίως, να διαγράφουμε τα cookies γιατί μέσω αυτών αποθηκέυουν τις προτιμήσεις μας και ''γνωρίζουν'' για ποιά πτήση ενδιαφερόμαστε πχ.
καλά αυτό ισχύει γενικά, όχι μόνο για τις πτήσεις
και ειδικά όποιος έχει βάλει και win10, φήμες λένε ότι δε χρειάζονται τα cookies, τον δίνει η ίδια η microsoft
κατα τα άλλα, για αποθήκευση cookies ξανά, δε ξέρω αν βοηθά η ανώνυμη περιήγηση γιατί απ τη μία τα cookies δεν μένουν-απ την άλλη η google ή η ίδια η σελίδα τα βλέπει:confused:
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σημερα έκανα αναζήτηση απο SKG προς BKK και επιστροφή απο SIN προς SKG.
Οι τιμές για 3 άτομα ήταν στο
airtickets.gr 1912 euro
airtickets.it 1895 euro
airtickets.com 1879 euro
airtickets.fr 1823 euro.
Φυσικά μιλαώ για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις με τις ίδιες αναμονές.
Έχει παρατηρήσει κι άλλος κάτι ανάλογο?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είμαι εντυπωσιασμένος από το pamediakopes.gr Συνεργάζεται με κάποιες μικρές loco που άλλα (ελληνικά και ξένα) σάιτ δε μου τις βγάζουν καν και μου λύνει τα χέρια. Η φάση είναι ότι ειδικά με την jetblue, δεν ανοίγει καν η σεκλίδα της, από το pamediakopes ομως κλείνω τα εισιτήρια΄της κανονικά. Π.χΠούερτο Αϊτή- Μαϊάμι 103€, ή Π. Ρίκο-Μεξικό στα 125, όταν άλλες είναι φωτιά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σημερα έκανα αναζήτηση απο SKG προς BKK και επιστροφή απο SIN προς SKG.
Οι τιμές για 3 άτομα ήταν στο
airtickets.gr 1912 euro
airtickets.it 1895 euro
airtickets.com 1879 euro
airtickets.fr 1823 euro.
Φυσικά μιλαώ για τις ίδιες ακριβώς πτήσεις με τις ίδιες αναμονές.
Έχει παρατηρήσει κι άλλος κάτι ανάλογο?
Ε ναι. Εδώ συμβαίνει με τις σελίδες των αεροπορικών. Θυμάμαι πριν κάτι χρόνια που για το Νησί του Πάσχα από το Σαντιάγο η LAN σου έδινε την πτήση μόλις στα 230€ αν έκλεινες από την...περουβιάνικη ή χιλιάνικη βερσιόν του σάιτ της. Ενώ από τη διεθνή ή την αργεντίνικη ξεπερνούσε τα 600, είχαμε και σχετική "διχογνωμία" με τον τράβελερ τότε (πού ' ναι τα χρόνια, ωραία χρόνια). Πάλι μιλάμε για τις ίδιες πτήσεις ακριβώς.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Είμαι εντυπωσιασμένος από το pamediakopes.gr Συνεργάζεται με κάποιες μικρές loco που άλλα (ελληνικά και ξένα) σάιτ δε μου τις βγάζουν καν και μου λύνει τα χέρια. Η φάση είναι ότι ειδικά με την jetblue, δεν ανοίγει καν η σεκλίδα της, από το pamediakopes ομως κλείνω τα εισιτήρια΄της κανονικά. Π.χΠούερτο Αϊτή- Μαϊάμι 103€, ή Π. Ρίκο-Μεξικό στα 125, όταν άλλες είναι φωτιά.
Ναι ρε Γιώργο, ευχαριστούμε που αναφέρεις τέτοιους προορισμούς τόσο αβίαστα..Φτιάξε μας κι άλλο εδώ που είμαστε!!:mad::mad: :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom