Μηχανές αναζήτησης ακτοπλοϊκών

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Με αφορμή το νήμα "Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων", έγραψα στο πεδίο αναζήτησης της ομάδας την λέξη-κλειδί "Μηχανές αναζήτησης ακτοπλοϊκών", αλλά δεν προέκυψε κάποιο σχετικό νήμα.

Εσείς ποιες μηχανές αναζήτησης ακτοπλοϊκών χρησιμοποιείτε ;

Προσωπικά, μου φάνηκαν χρηστικές οι ferryhopper και letsferry, καθώς και η theferries, η οποία ξεχωρίζει από τις άλλες διότι προσφέρει αυτόματους συνδυασμούς αναχώρησης και επιστροφής, με αρκετά διαφορετικά φίλτρα.

Ωστόσο, θα με ενδιέφεραν και οι δικές σας προτάσεις διότι είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν αρκετές ακόμα χρηστικές σελίδες που αγνοώ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συνήθως χρησιμοποιώ ως ψαχτήρι δρομολογίων την openseas (έχει μέχρι και τα διεθνή δρομολόγια της Ιταλίας, ακόμα και ενδοιταλικά), αλλά από εκεί και πέρα κοιτάζω να κατευθύνομαι στα sites των εταιρειων για την αγορά των εισιτηρίων
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Συνήθως χρησιμοποιώ ως ψαχτήρι δρομολογίων την openseas (έχει μέχρι και τα διεθνή δρομολόγια της Ιταλίας, ακόμα και ενδοιταλικά), αλλά από εκεί και πέρα κοιτάζω να κατευθύνομαι στα sites των εταιρειων για την αγορά των εισιτηρίων
Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Για ποιον λόγο κάνετε την αγορά των εισιτηριών από τις σελίδες των εταιρειών ;
Έχουν μικρότερη χρεώση ; ή κάποιος άλλος λόγος ;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστώ πολύ για τις σκέψεις.

Για ποιον λόγο κάνετε την αγορά των εισιτηριών από τις σελίδες των εταιρειών ;
Έχουν μικρότερη χρεώση ; ή κάποιος άλλος λόγος ;
Αφενός μου φαίνεται πιο εύχρηστο και αφετέρου σε περίπτωση αναθεεώρησης δρομολογίου (π.χ. περίπτωση βλάβης, καθυστέρησης λόγω καιρού, κλπ) σε ενημερώνουν άμεσα με email. Χώρια που στα περισσότερα sites ακτοπλοικών μπορείς πια να κάνεις ηλεκτρονικό check-in και να επιλέξεις επακριβώς τη θέση που θέλεις ή και την καμπίνα ακόμα που θέλεις επακριβώς.
Βασικά για τους ίδιους λόγους πάνω-κάτω που κλείνω τα αεροπορικά από τα sites και τις εφαρμογές των αεροπορικών και όχι από sites τύπου petas κλπ
Πάντως όσον αφορά τις χρεώσεις, στα ακτοπλοικά συνήθως δεν υπάρχει κάποια διαφορά. Καμιά φορά αν κλείσεις την επιστροφή με την ίδια εταιρεία ίσως να υπάρχει κάποια έκτπωση εάν το κλείσεις από το site της εταρείας. Επίσης κωδικοί vodafone cu & cosmote παίζουν μόνο μέσα από τις εταιρείες (κεντρικά γραφεία τους ή τηλεφωνκά). Τέλος εάν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (π.χ φοιτητής, συνταξιούχος) και πάλι είιναι πολύ πιο εύκολα μέσα από τα κεντρικά γραφεία ή τα συμβεβλημένα πρακτορεία των εταιρειών στα λιμάνια
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Χώρια που στα περισσότερα sites ακτοπλοικών μπορείς πια να κάνεις ηλεκτρονικό check-in και να επιλέξεις επακριβώς τη θέση που θέλεις ή και την καμπίνα ακόμα που θέλεις επακριβώς.
Αλήθεια? Και μπορείς να κάνεις τσεκ ιν ηλεκτρονικά από τη στιγμή που κλείνεις το εισιτήριο ή λίγο πριν την αναχώρηση όπως με τα αεροπορικά? Γιατί αν είναι λίγο πριν, μάλλον δε θα έχεις και πολύ περιθώριο να επιλέξεις καθότι οι πιο πολλές θέσεις θα είναι ήδη κρατημένες... Εγώ γι΄αυτό το λόγο εκδίδω εισιτήρια ακτοπλοϊκά από πρακτορείο στο Πειραιά απευθείας, διότι βλέπουν στο σύστημα τους το πλάνο των θέσεων και διαλέγω θέση (είμαι ιδιότροπη σ αυτό χαχα)
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Αφενός μου φαίνεται πιο εύχρηστο και αφετέρου σε περίπτωση αναθεεώρησης δρομολογίου (π.χ. περίπτωση βλάβης, καθυστέρησης λόγω καιρού, κλπ) σε ενημερώνουν άμεσα με email. Χώρια που στα περισσότερα sites ακτοπλοικών μπορείς πια να κάνεις ηλεκτρονικό check-in και να επιλέξεις επακριβώς τη θέση που θέλεις ή και την καμπίνα ακόμα που θέλεις επακριβώς.
Βασικά για τους ίδιους λόγους πάνω-κάτω που κλείνω τα αεροπορικά από τα sites και τις εφαρμογές των αεροπορικών και όχι από sites τύπου petas κλπ
Πάντως όσον αφορά τις χρεώσεις, στα ακτοπλοικά συνήθως δεν υπάρχει κάποια διαφορά. Καμιά φορά αν κλείσεις την επιστροφή με την ίδια εταιρεία ίσως να υπάρχει κάποια έκτπωση εάν το κλείσεις από το site της εταρείας. Επίσης κωδικοί vodafone cu & cosmote παίζουν μόνο μέσα από τις εταιρείες (κεντρικά γραφεία τους ή τηλεφωνκά). Τέλος εάν ανήκεις σε ειδική κατηγορία (π.χ φοιτητής, συνταξιούχος) και πάλι είιναι πολύ πιο εύκολα μέσα από τα κεντρικά γραφεία ή τα συμβεβλημένα πρακτορεία των εταιρειών στα λιμάνια
Ευχαριστώ πολύ για την διεξοδικότατη απάντηση.

Τα αγνοούσα πλήρως αυτά τα δεδομένα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αλήθεια? Και μπορείς να κάνεις τσεκ ιν ηλεκτρονικά από τη στιγμή που κλείνεις το εισιτήριο ή λίγο πριν την αναχώρηση όπως με τα αεροπορικά? Γιατί αν είναι λίγο πριν, μάλλον δε θα έχεις και πολύ περιθώριο να επιλέξεις καθότι οι πιο πολλές θέσεις θα είναι ήδη κρατημένες... Εγώ γι΄αυτό το λόγο εκδίδω εισιτήρια ακτοπλοϊκά από πρακτορείο στο Πειραιά απευθείας, διότι βλέπουν στο σύστημα τους το πλάνο των θέσεων και διαλέγω θέση (είμαι ιδιότροπη σ αυτό χαχα)
Γ
Αλήθεια? Και μπορείς να κάνεις τσεκ ιν ηλεκτρονικά από τη στιγμή που κλείνεις το εισιτήριο ή λίγο πριν την αναχώρηση όπως με τα αεροπορικά? Γιατί αν είναι λίγο πριν, μάλλον δε θα έχεις και πολύ περιθώριο να επιλέξεις καθότι οι πιο πολλές θέσεις θα είναι ήδη κρατημένες... Εγώ γι΄αυτό το λόγο εκδίδω εισιτήρια ακτοπλοϊκά από πρακτορείο στο Πειραιά απευθείας, διότι βλέπουν στο σύστημα τους το πλάνο των θέσεων και διαλέγω θέση (είμαι ιδιότροπη σ αυτό χαχα)
Δυστυχώς στις ελληνικές ακτοπλοικές εταιρείες ακόμα ισχύει ακόμα το online check in 48 ώρες πριν available. Ανοίγει δηλαδή το σύστημα 2 μέρες πριν. Επομένως, ειδικά εάν ταξιδεύεις με ταχύπλοο και θες κάποια συγκεκριμένη αεροπορική θέση (π.χ. κοντά παράθυρο ή με περισσότερο χώρο), συμφέρει να πας ως τον Πειραιά Ιειδικά εάν δεν σου ειναι μακριά από εκεί που μένεις) προκειμένου να τα αγοράσεις απευθείας. Τώρα στα συμβατικά "μικρό το κακό", εκτός εάν θέλει κάποιος κάποια πολύ συγκεκριμένη καμπίνα σε συγκεκριμένο deck ή κάποια πολύ συγκεκριμένη θέση στο σαλόνι των αεροπορικών (βέβαια αυτό προυποθέτει να γνωρίζεις πολύ καλά το συγκεκριμένο πλοίο και τους χώρους του) , οπότε και πάλι αξίζει ίσως να κάνεις την αγορά, από τα γραφεία της εταιρείας, ή και από το τηλεφωνικό κέντρο της εταιρείας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom