Γενικά Μη εμφάνιση σε πτήσεις ανταπόκρισης

kwtsoulis

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Να ρωτήσω και εγώ μια απορία και να ζητήσω και τη βοήθειά σας.
Πρόκειται φίλος μου να φύγει μόνιμα για Αμερική το πρώτο δεκαήμερο του Μαϊου,η καλύτερη προσφορά ήταν με Aegean/AirBerlin στα 335? one way.Εάν κλείσω την προσφορά της Lufthansa και απλά δεν χρησιμοποιησει το εισιτήριο επιστροφής,υπάρχει πρόβλημα;Άν κάποιος ξέρει ας με βοήθήσει γιατί μέσα στη βδομάδα θα κλείσουμε τα εισιτήρια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τουλάχιστον στην Lufthansa που είναι και μέλος της Star, υπάρχει πρόβλημα. αν δεν ταξιδέψεις, σου αποστέλλουν κανά μήνα μετά την ημερομηνία του σκέλους που δεν πραγματοποίησες, τιμολόγιο που σου χρεώνουν την τιμή της θέσης κατά την περίοδο εκείνη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω και εγώ μια απορία και να ζητήσω και τη βοήθειά σας.
Πρόκειται φίλος μου να φύγει μόνιμα για Αμερική το πρώτο δεκαήμερο του Μαϊου,η καλύτερη προσφορά ήταν με Aegean/AirBerlin στα 335? one way.Εάν κλείσω την προσφορά της Lufthansa και απλά δεν χρησιμοποιησει το εισιτήριο επιστροφής,υπάρχει πρόβλημα;Άν κάποιος ξέρει ας με βοήθήσει γιατί μέσα στη βδομάδα θα κλείσουμε τα εισιτήρια.
Καλύτερα να μην έχει κι άλλες κρατήσεις στην ίδια εταιρία όταν το κάνει, γιατί υπάρχει (πολύ μικρός) κίνδυνος να ακυρωθούν. Κατά τα αλλα, αν δεν το κάνεις συστηματικά, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

kwtsoulis

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Τσάμπα η χαρά δηλαδή..
Μήπως έχει κανείς καμιά άλλη προσφορά κατα νου;Θα με βοηθούσατε πάρα πολύ.

Taver Eίσαι σίγουρος γι'αυτο?Σίγουρα δεν έχει άλλες κρατήσεις..Εχει να πετάξει απ τα 5 :p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πρώτο σκέλος (αναχώρηση) του εισιτηρίου κανονικά. Για το δεύτερο (της επιστροφής) αν στην πορεία (πριν την πτήση) κάνεις ακύρωση ή το κάνεις open (για μελλοντική ίσως χρήση), δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Πρόβλημα υπάρχει αν δεν εμφανιστείς στο πρώτο σκέλος, οπότε αυτόματα ακυρώνεται και όλο το υπόλοιπο εισιτήριο, ή στο σκέλος της επιστροφής, στην περίπτωση τύπου lufthansa που λέει ο kalspiros, αλλά μόνο αν δεν εμφανιστείς καθόλου. Αν φροντίσεις να ακυρώσεις τη θέση εγκαίρως, δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Και φυσικά ισχύουν όλα όσα αναφέρει ο taver. Δεν πρέπει να έχεις άλλη κράτηση την ίδια ημέρα και δεν πρέπει να το κάνεις συστηματικά, γιατί μπαίνεις στη μαύρη λίστα.
 

kwtsoulis

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Τελικά έχει δίκιο ο Taver.
Μόλις μίλησα με τον κεντρο εξυπηρέτησης της Lufthansa και μου τόνισαν ρητά πώς απλά άν δεν παρουσιαστεί κάποιος στην πτήση επιστροφής θεωρείται non show χωρίς κάποια άλλη χρέωση.Αρα την Παρασκευή πάω να κλείσω :) Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τελικά έχει δίκιο ο Taver.
Μόλις μίλησα με τον κεντρο εξυπηρέτησης της Lufthansa και μου τόνισαν ρητά πώς απλά άν δεν παρουσιαστεί κάποιος στην πτήση επιστροφής θεωρείται non show χωρίς κάποια άλλη χρέωση.Αρα την Παρασκευή πάω να κλείσω :) Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι κάθε χώρα έχει την πολιτική της αν και το αντιλαμβάνομαι ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει. Από Γερμανία μιλήσαμε με Lufthansa και μας τόνισαν (όπως τόνισαν και σε εσένα) πως αν δεν εμφανιστείς, θα σου αποσταλεί το τιμολόγιο που περιέγραψα... τι να πω... με τις αεροπορικές μάλλον το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο καθένας μας είναι να μιλάει κατευθείαν μαζί τους αποφεύγοντας πιθανές λανθασμένες πληροφορίες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τουλάχιστον στην Lufthansa που είναι και μέλος της Star, υπάρχει πρόβλημα. αν δεν ταξιδέψεις, σου αποστέλλουν κανά μήνα μετά την ημερομηνία του σκέλους που δεν πραγματοποίησες, τιμολόγιο που σου χρεώνουν την τιμή της θέσης κατά την περίοδο εκείνη.
Ποιά τιμή? One-way ή με επιστροφή?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ποιά τιμή? One-way ή με επιστροφή?
Βασιλεία-Φρανκφούρτη-Στοκχόλμη με επιστροφή. ήθελαν να μην ταξιδέψουν το FRA-MLH της επιστροφής και τους είπαν ότι παρέθεσα... καμιά ιδέα?

ασε να μας βγάλω από δω μέσα γιατί είμαστε off....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι κάθε χώρα έχει την πολιτική της αν και το αντιλαμβάνομαι ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει. Από Γερμανία μιλήσαμε με Lufthansa και μας τόνισαν (όπως τόνισαν και σε εσένα) πως αν δεν εμφανιστείς, θα σου αποσταλεί το τιμολόγιο που περιέγραψα... τι να πω... με τις αεροπορικές μάλλον το καλύτερο που μπορεί να κάνει ο καθένας μας είναι να μιλάει κατευθείαν μαζί τους αποφεύγοντας πιθανές λανθασμένες πληροφορίες...
Νόμιζα ότι έκανες πλάκα πριν.... Όχι, αυτό είναι εντελώς άκυρο. Ούτε το κάνουν ποτέ, ούτε έχουν κάποιο νόμιμο πάτημα για να το κάνουν (να σε χρεώσουν δηλαδή πέρα από όσα έχεις ήδη χρεωθεί) - θα πρέπει να αποδείξουν ότι εξαπατάς σκόπιμα την εταιρία, και δεν μπαίνουν στον κόπο για κάτι τέτοιο αν δεν το κάνεις συστηματικά.

Υπάρχει και όρος γι αυτό, λέγεται "Throwaway ticketing". Για περισσότερη μελέτη: Airline booking ploys - Wikipedia, the free encyclopedia .

By the way, θα κάνω κι εγώ το πρώτο μου Throwaway τη Δευτέρα... :) (Η πλάκα είναι που η πτήση επιστροφής που δε θα πετάξω, και η one-way πτήση που θα πετάξω τελικά, παρότι είναι με διαφορετικές εταιρίες, φεύγουν την ίδια ώρα από το ίδιο αεροδρόμιο και μοιράζονται τα ίδια check-in counters...)
 

kwtsoulis

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Λιμνούπολη
Το γεγονός που με βάζει σε σκέψεις είναι πώς ξαναπήρα τηλ. και ρώτησα τα ίδια.Η απάντηση πάλι η ίδια.Το ωραίο είναι πώς ο πρώτος μου είπε πως μπορώ να πάω στο αεροδρόμιο να κλείσω τη συγκεκριμένη προσφορά,ενώ η δεύτερη μου είπε πώς ειναι διαθέσιμη μονο μέσω online κράτησης.Οτι να ναι δηλαδή.Μήπως έχει κάποιος τηλ να επικοινωνήσω με τα κεντρικα?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βασιλεία-Φρανκφούρτη-Στοκχόλμη με επιστροφή. ήθελαν να μην ταξιδέψουν το FRA-MLH της επιστροφής και τους είπαν ότι παρέθεσα... καμιά ιδέα?

ασε να μας βγάλω από δω μέσα γιατί είμαστε off....
Ώπα, άλλο το να μην πετάξεις τη μια κατεύθυνση του εισιτηρίου (κάτι σου έτυχε βρε αδερφέ...) κι άλλο να μην πετάξεις το ένα σκέλος από connecting flights....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom