Μια αλλη αποψη "πολυπολιτισμικοτητας"...

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε βλέπω κάτι περίεργο, αφού ο πολιτισμός τους είναι να τρώνε σκυλιά και γάτες στη χώρα τους αυτό κάνουν και εδώ. Ίσως θα έπρεπε να οργανωθούν και αντίστοιχα συσσίτια απ' τους τοπικούς φορείς ώστε να καλύπτουν τις γευστικές τους αναζητήσεις.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προφανώς και είναι αποκρουστικό αυτό,αν όντως συμβαίνει.

Μου κάνει εντύπωση όμως που κάποιοι συνδέουν τις διατροφικές συνήθειες με τον πολιτισμό.
Ή δεν γνωρίζουν τι σημαίνει η λέξη ή θεωρούν το σπληνάντερο τροφή των Ολύμπιων!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.052
Likes
41.198
Αντιγράφω από το άρθρο "και άλλή θρησκεία την οποία την πιστεύουν με ακραίο φανατισμό και είναι ικανοί σκοτώσουν για αυτή τόσο εύκολα όπως σας λένε "ο Αλλάχ μαζί σας". Πρέπει να κατανοήσουμε ότι πολλοί από τους "αγνώστους" που έχουν έρθει από τις εμπολεμες ζώνες, έχουν εμπλακεί σε σκληρά περιβάλοντα όπου ο΄ένας κόβει το κεφάλι του αλλουνού με τέτοια ευκολία που σοκάρει. Δεν μιλάμε για "ψευτόμαγκες" που θα παίξετε ξύλο σε κάποιο μπαρ."

'Εχω μια υποψία ότι η πρόθεση του γράφοντα δεν ήταν να αναδείξει τις διατροφικές συνήθειες ούτε μόνο να υπερασπιστεί τα κακόμοιρα ζώα. Ή είναι η ιδέα μου;
 
Last edited by a moderator:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε αυτό το σημείο το άρθρο κάνει λάθος μιας και το Ισλάμ απαγορεύει την κατανάλωση σκυλίσιου κρέατος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακριβώς. Σκυλιά τρώνε κυρίως οι Κορεάτες (που δε νομίζω να έχουμε και πολλούε τέτοιους στην Αθήνα) και αρκετοί Φιλιππινέζοι. Μου ξεφεύγουν άλλοι; A, και μη μουσουλμάνοι Ινδονήσιοι.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Άλλη μία "δημοσιογραφική" μπούρδα του defencenet, βασισμένη σε "αποκάλυψη" μιας φυλλάδας, χωρίς βέβαια σχετικά στοιχεία που αποδεικνύουν το οτιδήποτε (μένω έκπληκτος), μαγειρεμένη με ανακρίβειες που πατούν σε ρατσιστικά ένστικτα.

Έχω να διασκεδάσω τόσο με το τμήμα ειδήσεων του defencenet, από τότε που πέντε εχθρικά battleships πλησιάζουν τη γη με καθόλου φιλικές διαθέσεις και περίμενα με το φωτόσπαθο παραπόδα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ακριβώς. Σκυλιά τρώνε κυρίως οι Κορεάτες (που δε νομίζω να έχουμε και πολλούε τέτοιους στην Αθήνα) και αρκετοί Φιλιππινέζοι. Μου ξεφεύγουν άλλοι; A, και μη μουσουλμάνοι Ινδονήσιοι.
Στην αγορά της Καντόνα, τα ζώα μπαίνουν στριμωγμένα το ένα πάνω στο άλλο για οικονομία χώρου. Τα κλουβιά των γατών είναι πάνω απο αυτά των σκυλιών. Οι μάχες είναι φρικιαστικές. Νύχια καρφωμένα στα μάτια των σκυλιών κλπ. Στην animal market στην Καντόνα, να φοράς γαλοτσα. Το αίμα των ζώων (ακόμα και αυτών που ανήκουν σε προστατευόμενα είδη) ρέει αφθονο στον δρόμο, γιατί πολλά τα σφάζουν επί τόπου, κατόπιν παραγγελίας του πελάτη. Η αστυνομία κάνει εφόδους. Για τα μάτια του κόσμου. Φρικιαστικό. Απερίγραπτο. Τα σκυλιά των Κορεατών είναι τίποτα μπροστά στα απειλούμενα είδη που βρίσκονται στις αγορέςς της Καντόνας. Θλιβερό... Οταν την επισκεφτείς, τα παπούτσια σου θα αφήνουν ίχνη αίματος στο οδόστρωμα, για περίπου 200 μέτρα. Οι φωτογραφίες πρέπει να τραβηχτούν κρυφά , γιατί οι πωλητές είναι επιθετικοί (λόγω παρανομίας). Μια επίσκεψη αρκεί. Τα κλουβιά των γατών, είναι πάνω απο τα σκυλιά , και πολλά καταλήγουν απο νυχιές τραυματισμένα, τυφλά ή μολυσμένα απο ανεξέλεγκτες αρρωστιες. Τον τελευταίο καιρο, είναι της μόδας μια σουπα απο βατράχι , σκύλο και ένα σπάνιο είδος πιθήκου. Οι κινέζοι εικάζουν ότι κάνει καλό στον βήχα και το κρύωμα.Οι τιμές? αστρονομικές. Τι άλλο διαθέτει? Απλά τα πάντα.

Οι κιινέζοι πιστεύουν ότι τα φάρμακα είναι στο φαγητό. Φρικιαστικό και η αστυνομία χρηματίζεται για να κάνει τα στραβά μάτια. Δεν γράφω άλλα. Θα αρρωστήσετε.... Για όποιον ενδιαφέρεται, ας ψάξει για guangzhou animal Market.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Οσα λες ισχυουν και με το παραπανω για την γκουανζου.

Οπως και το οτι υπαρχουν και σε μαγαζια διαφορα ζωα,απο τα οποια διαλεγεις τι θελεις και το σφαζουν εκεινη την ωρα και σου το φερνουν.

Ευτυχως δεν το ειδα ζωντανα αυτο και δεν ειχα παει στο μαγαζι.
Αλλα απο τις φωτογραφιες που ειδα,δεν υπαρχει σαν εικονα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.589
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Α καλά, ξέχασα τους Κινέζους τελείως...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.719
Likes
11.387
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως μου φαίνεται τόσο υποκριτικό αυτό το καθόλα ρατσιστικό κέιμενο. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο είναι πιο αποτρόπαιο το να τρως σκύλο από το να τρως το αρνάκι ή το γουρουνάκι. Κατώτερα ζωντανά είναι αυτά; Βάζω στοίχημα ότι ο Ελληνάρας που έγραψε αυτό το άρθρο ( ο Θεός να το κάνει) κατά τα άλλα θα του δίνει να καταλαβαίνει με κοκορέτσια, πατσάδες άλλα "πολιτισμένα".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.200
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom