Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ όμορφα πράγματα μας δείχνεις και μας διηγείσαι Γιάννη! Να είσαι πάντα γερός και να ταξιδεύεις όσο περισσότερο μπορείς!
Ευχαριστώ πολύ για τα -πάντα- ωραία σου λόγια.
Τα Ψαρά ήταν ένα νησί που μπήκε κατευθείαν στη καρδιά μου δικαιώνοντας την εμμονική ίσως επιλογή μου να το δω φέτος το καλοκαίρι. :)

Αν δεν σου κάνει κόπο δώσε λίγες επιπλέον εξηγήσεις για το θέμα του φαγητού στο νησί. Τι ακριβώς συμβαίνει με τις ταβέρνες;
Δηλαδή αν δεν μαγειρεύεις μόνος σου δεν τρώς?:)
Ίσως δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να μιλήσω για φαγητό, μιας και δεν ήταν το κυρίως ζητούμενο στις εκάστοτε διακοπές, πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων, ούτε έχω τις μεγάλες απαιτήσεις, απλά μπορώ να συγκρίνω σε σχέση με όσα έχω δει.
Αυτό που μου έκανε κακή εντύπωση στα Ψαρά μιας που κάνουμε κουβέντα ήταν ότι δε βρήκα κάτι να με τραβήξει, κάτι να μου κάνει την αίσθηση να καθίσω αμέσως, μια εικόνα που να μου πει «εδώ είμαστε, ωραίο ταβερνάκι», όπως αντίστοιχα συνέβη και στις Οινούσες.

Για παράδειγμα δε γίνεται να έχεις έξω τεράστια μπάνερ με σούβλες, να μπαίνεις μέσα για παραγγελία και το πρώτο πράγμα που συναντάς να είναι ψυγείο παγωτού και εσπρεσιέρα...
Δε γίνεται να θέλεις να φας και να μη βλέπεις κόσμο πουθενά ή να βλέπεις κόσμο που πίνει καφέ στο φημολογούμενο ουζερί του νησιού. Δε σου κάνει αίσθηση.
Ούτε είναι φυσιολογικό εστιατόριο του νησιού που ομολογουμένως έχει καλό φαγητό (Σπιταλια), να κλείνει 4-8 το απόγευμα τη καλοκαιρινή σεζόν.
Στο πολύ όμορφο δε ταβερνείο του κάτω γιαλού που αναφέρω και στην εξιστόριση μου, σπάστηκα γιατί έλαβα την απάντηση «δε σερβίρουμε μεζέ εδώ κύριε, αν θέλετε παραγγελία κανονική» οπότε και δε το δοκίμασα στη τελική.

Εν αντιθέσει με όσα είδα σε προηγούμενες κι επόμενες εκδρομές του φετινού καλοκαιριού, αλλά και με όσα μπορώ να συγκρίνω για παράδειγμα με το περσινό πέρασμα από τον Άγιο Ευστράτιο (δεν είναι τυχαία η αναφορά μου, κοντινά νησιά είναι, του Βορείου Αιγαίου) μπορώ να πω ότι τα Ψαρά υστερούν σημαντικά σ' αυτό το τομέα.
Δε το λέω με κακό τρόπο, ούτε κάνω υποδείξεις για το πως θα δουλέψει κάποιος σε έτσι κι αλλιώς δύσκολες συνθήκες ενός νησιού της άγονης γραμμής. Καταγράφω απλά τη δική μου πραγματικότητα.
Δε το ευχαριστήθηκα όπως πχ στους Φούρνους και στη Θύμαινα, ή όπως θα δείξω στις ιστορίες που ακολουθούν. :cool:
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Ευχαριστώ πολύ για τα -πάντα- ωραία σου λόγια.
Τα Ψαρά ήταν ένα νησί που μπήκε κατευθείαν στη καρδιά μου δικαιώνοντας την εμμονική ίσως επιλογή μου να το δω φέτος το καλοκαίρι. :)




Ίσως δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να μιλήσω για φαγητό, μιας και δεν ήταν το κυρίως ζητούμενο στις εκάστοτε διακοπές, πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων, ούτε έχω τις μεγάλες απαιτήσεις, απλά μπορώ να συγκρίνω σε σχέση με όσα έχω δει.
Αυτό που μου έκανε κακή εντύπωση στα Ψαρά μιας που κάνουμε κουβέντα ήταν ότι δε βρήκα κάτι να με τραβήξει, κάτι να μου κάνει την αίσθηση να καθίσω αμέσως, μια εικόνα που να μου πει «εδώ είμαστε, ωραίο ταβερνάκι», όπως αντίστοιχα συνέβη και στις Οινούσες.

Για παράδειγμα δε γίνεται να έχεις έξω τεράστια μπάνερ με σούβλες, να μπαίνεις μέσα για παραγγελία και το πρώτο πράγμα που συναντάς να είναι ψυγείο παγωτού και εσπρεσιέρα...
Δε γίνεται να θέλεις να φας και να μη βλέπεις κόσμο πουθενά ή να βλέπεις κόσμο που πίνει καφέ στο φημολογούμενο ουζερί του νησιού. Δε σου κάνει αίσθηση.
Ούτε είναι φυσιολογικό εστιατόριο του νησιού που ομολογουμένως έχει καλό φαγητό (Σπιταλια), να κλείνει 4-8 το απόγευμα τη καλοκαιρινή σεζόν.
Στο πολύ όμορφο δε ταβερνείο του κάτω γιαλού που αναφέρω και στην εξιστόριση μου, σπάστηκα γιατί έλαβα την απάντηση «δε σερβίρουμε μεζέ εδώ κύριε, αν θέλετε παραγγελία κανονική» οπότε και δε το δοκίμασα στη τελική.

Εν αντιθέσει με όσα είδα σε προηγούμενες κι επόμενες εκδρομές του φετινού καλοκαιριού, αλλά και με όσα μπορώ να συγκρίνω για παράδειγμα με το περσινό πέρασμα από τον Άγιο Ευστράτιο (δεν είναι τυχαία η αναφορά μου, κοντινά νησιά είναι, του Βορείου Αιγαίου) μπορώ να πω ότι τα Ψαρά υστερούν σημαντικά σ' αυτό το τομέα.
Δε το λέω με κακό τρόπο, ούτε κάνω υποδείξεις για το πως θα δουλέψει κάποιος σε έτσι κι αλλιώς δύσκολες συνθήκες ενός νησιού της άγονης γραμμής. Καταγράφω απλά τη δική μου πραγματικότητα.
Δε το ευχαριστήθηκα όπως πχ στους Φούρνους και στη Θύμαινα, ή όπως θα δείξω στις ιστορίες που ακολουθούν. :cool:
Αναλυτικότατος. Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναμένω τη συνέχεια, ειδικά για την Κάρπαθο, που είναι ένα μεγάλο καλοκαιρινό ταξιδιωτικό μου απωθημένο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Αναμένω τη συνέχεια, ειδικά για την Κάρπαθο, που είναι ένα μεγάλο καλοκαιρινό ταξιδιωτικό μου απωθημένο.
Εννοείται πως θα υπάρξει συνέχεια, ήταν ένα δυνατό καλοκαίρι άλλωστε.
Είμαι στη διαδικασία συγγραφής. :cool:

Πολύ ωραίες ιστορίες φίλε, μπράβο 👍
Ευχαριστώ για την ανάγνωση φίλε @LikeNoOther ,χαίρομαι ιδιαίτερα που σου άρεσαν. :)
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Συγχαρητήρια για άλλη μία φορά! Οι περιγραφές σου είναι εξαιρετικές. Περιμένω πως και πως την Κάσο!
Με το που διαβάζω τις ιστορίες σου ζηλεύω (με την καλή έννοια) και ψάχνω μετά μανίας προορισμούς για το επόμενο καλοκαίρι! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συγχαρητήρια για άλλη μία φορά! Οι περιγραφές σου είναι εξαιρετικές. Περιμένω πως και πως την Κάσο!
Με το που διαβάζω τις ιστορίες σου ζηλεύω (με την καλή έννοια) και ψάχνω μετά μανίας προορισμούς για το επόμενο καλοκαίρι! :)
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι που δίνω το έναυσμα για αναζήτηση, αυτός άλλωστε είναι κι ένας από τους βασικούς λόγους που γράφουμε ιστορίες!
Ακολουθεί η Κάσος βεβαίως βεβαίως και πολύ ακόμα υλικό. ;) :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες που δίνεις και που με βοήθησαν απίστευτα στις εξορμήσεις μου από τη Ρόδο στα μικρότερα διαμαντάκια του Αιγαίου.
Ειδικά τα παραλιο- ρεπορτάζ σου ήταν εξαιρετικά και ακριβώς όπως τα λες!
Να είσαι καλά φίλε μου:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ κι εγώ για τις πληροφορίες που δίνεις και που με βοήθησαν απίστευτα στις εξορμήσεις μου από τη Ρόδο στα μικρότερα διαμαντάκια του Αιγαίου.
Ειδικά τα παραλιο- ρεπορτάζ σου ήταν εξαιρετικά και ακριβώς όπως τα λες!
Να είσαι καλά φίλε μου:)
Εγώ ευχαριστώ για όσα καλά γράφεις για μένα.
Είναι χαρά μου να μπορώ να βοηθάω δίνοντας ιδέες. :)

Τα νησιά των Δωδεκανήσων γύρω από τη Ρόδο είναι όντως διαμαντάκια και αξίζει να τα επισκεφτεί κανείς είτε μεμονωμένα είτε σε ενιαία εκδρομή. Χαίρομαι που πέρασες καλά και απόλαυσες τις παραλίες της Χάλκης (πρωτίστως) και των υπόλοιπων δύο νησιών. Πάντα τέτοια εύχομαι!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Βήμα τέταρτο και μεγαλύτερο για το καλοκαίρι του 2021, ευτυχώς και αυτό χωρίς αποκλίσεις από το αρχικό πλάνο.
Δύο νησιά που ήθελα πολύ να δω στα Δωδεκάνησα αυτή τη φορά, με αρκετές διαθέσιμες ημέρες.
Δύο (και λίγα περισσότερα) νησιά που μου άφησαν καταπληκτικές εικόνες και εντυπώσεις.

Κι ερημικά νησιά με μαγικές παραλίες έχουμε:


Και ακόμα περισσότερες πασίγνωστες και μη παραλίες:


Και ξακουστά χωριά με απίστευτη θέα σκαρφαλωμένα στα βουνά έχουμε:


Κι εγκαταλελειμμένα πλέον πανέμορφα νησιά των Δωδεκανήσων έχουμε:


Δύο (συν ένα μικρότερο) κεφάλαια έρχονται στην ιστορία το συντομότερο δυνατόν.
Συντονιστείτε... :cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εκτός των άλλων το φετινό ήταν κι ένα πολύ σημαδιακό καλοκαίρι.
Ένα καλοκαίρι στο οποίο εξοφλήθησαν ταξιδιωτικά γραμμάτια κι έκλεισάν νησιωτικα απωθημένα.

Μπορώ να δηλώνω πλέον πλήρης και ευτυχής, καθώς μετά το Βόρειο Αιγαίο που τελείωσε φέτος, ολοκληρώθηκαν με τη σειρά τους και τα Δωδεκάνησα, έχοντας πραγματοποιήσει τουλάχιστον μία επίσκεψη στο καθένα απ' αυτά. Για τις Κυκλάδες δε το συζητώ, ήταν ο πρώτος στόχος και ολοκληρώθηκε το 2018.
Το αποτέλεσμα είναι ότι ο νησιωτικός μου χάρτης διαμορφώνεται κάπως έτσι,

nisia.jpg


έχοντας πλέον ελάχιστες εκκρεμότητες στο Αιγαίο, 3-4 νησιά το πολύ, τα νησάκια κάτωθεν της Κρήτης αλλά και τα Κύθηρα, αν αυτά θεωρούνται Αιγαίο βέβαια...

Φέτος είδα και τη Ρόδο για δέκατη φορά, έκτη συνεχόμενη χρονιά μάλιστα, πραγματοποιώντας την αγαπημένη μου πτήση, η οποία είναι πολύ καλύτερη σε εικόνες στη κάθοδο της και όχι στην επιστροφή, που συνάντησα και αρκετή θολούρα στην ατμόσφαιρα.

Με το ζόρι πρόλαβα να βγάλω φωτογραφία τη Χάλκη(2018):

DSC_8928.JPG


Και τη διάσημη «Πεταλούδα του Αιγαίου», την Αστυπάλαια(2009, 2018):

DSC_8934.JPG


Πριν το αεροσκάφος κάνει τη στροφή πάνω απ' το βόρειο Αιγαίο, δίνοντας μας θέα προς τις Κυκλάδες:

DSC_8939.JPG


Με το χαρακτηριστικό πέρασμα μεταξύ Τήνου(2016,2019) και Άνδρου(2014) να ξεχωρίζει:

DSC_8943.JPG


Λίγο πριν αρχίσει η κάθοδος προς το αεροδρόμιο Μακεδονία, δίνοντας τη λήξη των νησιωτικών περιπλανήσεων για το καλοκαίρι του 2021. Πάντα τέτοια!

DSC_8943b.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom