Ιταλία Μια βόλτα στη Τοσκάνη και το “Palio” της Σιένα.

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
πολυ ωραια ιστοριες και πληροφοριες για την περιοχη!τελικα vespa tour καταφερες να κανεις??γλυκοκοιταζω την ιδεα της vespa!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
17.259
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
πολυ ωραια ιστοριες και πληροφοριες για την περιοχη!τελικα vespa tour καταφερες να κανεις??γλυκοκοιταζω την ιδεα της vespa!
Όχι, δυστυχώς vespa tour δεν έχω κάνει ακόμα. Θα κάνω όμως ... που θα μου πάει. ;)
Έως τότε όμως έχω βολευτεί με ένα "υποκατάστατο". Έχω πάρει ένα scooter piaggio, με το οποίο κάνω βόλτες στην Αθήνα. :cool:
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Τώρα πως τα κατάλαβα όλα αυτά, αφού μου τα εξήγησε στα Ιταλικά; :eek:
Είναι φοβερό το πόσο επικοινωνιακός ήταν. Νομίζω βέβαια ότι αυτό είναι και ένα χαρακτηριστικό των Ιταλών. Λίγο η παντομίμα και λίγο οι λέξεις, που αν και Ιταλικές είναι αναγνωρίσιμες (όπως programma, barbero, buon cavallo, selezione, corsa, Quattro giorni) βοήθησαν στο να καταλάβω πολλά.
πολύ γέλασα με τη συνεννόηση αλά ιταλικά και θυμήθηκα κάτι ανάλογο στο ξενοδοχείο στη Βενετία, Σεπτέμβρης του 1982. Μπαίνουμε στο προπληρωμένο δωμάτιο, κάνω ν΄ανοίξω το παράθυρο, πέφτω σε τοίχο! Την ίδια στιγμή είχα κατρακυλήσει τη σκάλα και χειρονομούσα μπροστά στη ρεσεψιόν φωνάζοντας σε "άπταιστα" ιταλικά: "Camera piu bella! Finestra a la strada, a la strada!!!" Οχι μόνο με κατάλαβαν, αλλά μας άλλαξαν αμέσως δωμάτιο με θέα "a la strada" και εκφράστηκαν με θαυμασμό για τα άψογα ιταλικά μου!!! Είναι όντως τρελοί αυτοί οι Ρωμαίοι!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom