Τουρκία Μια μέρα στην Κωνσταντινούπολη...

nina14 _04

Member
Μηνύματα
13
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΡΙΣΙ
Είχα την τύχη να επισκεφτώ την Πόλη αλλά και την ατυχία να είναι μόνο για κάποιες ώρες...
Ήταν ο πρώτος σταθμός μιας κρουαζιέρας που έκανα ...έφτασα 9 το πρωί και έφυγα 9 το βράδυ ..

Από το πλοίο λοιπόν περπατήσαμε μέχρι την γέφυρα του Γαλατά , παρά την δυσοσμία λόγω του ψαρέματος , το τοπίο ήταν εκπληκτικό ..δίπλα το Γενί τζαμί απίστευτης αρχιτεκτονικής κτίριο εξωτερικά και εσωτερικά , φόρεσα την απαραίτητη μαντήλα για να μπω μέσα φυσικά .

Στάση μετά από λίγο περπάτημα για ένα καφεδάκι και κανένα γλυκάκι , κάτσαμε σε ένα μαγαζί με άψογη εξυπηρέτηση , που μου έκανε εντύπωση δεν το περίμενα ...μόλις μας άκουσε ο σερβιτόρος να μιλάμε ελληνικά μας αράδιασε όλα τα ελληνικά που ήξερε '' καλήμερα - καλησπέρα - κουμπάρος -Καραμανλής - φίλε μου '' και διάφορα τέτοια ...ο καφές πολύ καλός αλλά το τσάι άπαιχτο !!!ακόμα καλύτερο το γυάλινο ποτηράκι που το σερβίρουν !!
is3.jpg

is12.jpg


is11.jpg


Στην συνέχεια προχωρήσαμε προς το Τοπ Καπί η ουρά δυστυχώς τεράστια και δεν θα προλαβαίναμε να μπούμε ....το αφήσαμε για την επόμενη φόρα ...(είναι ο λόγος που έχω σαν επιχείρημα όταν προτείνω την Πόλη για επόμενο ταξίδι ;) ;)) περπατήσαμε προς την Αγία Σόφια λοιπόν και εκεί τεράστια ουρά αλλά δεν θα το έχανα αυτό με τίποτα !!! Δέος ...μόνο αυτό μπορώ να πω ...

is5.jpg

is6.jpg

is9.jpg

is7.jpg

is8.jpg


Το πιο περίεργο που ένιωσα εκεί , όχι μόνο εγώ αλλά και ο σύντροφος μου , ήταν όταν καθόμασταν σε ένα καφέ στον Γαλατά λίγο πριν επιστρέψουμε στο πλοίο που κοιταχτήκαμε και είπαμε και οι δυο μαζί σχεδόν ταυτόχρονα πως νιώθουμε μια απίστευτη ηρεμία ...πραγματικά ήταν φοβερό να βρίσκεσαι ανάμεσα σε τόσο κόσμο με πίεση χρόνου και τόση κούραση απο το περπάτημα αλλά να είσαι σχεδόν σε νιρβάνα ....νομίζω ότι ήταν η αύρα της Πόλης , κάτι υπάρχει εκεί ....


is1.jpg


is2.jpg


is4.jpg


is10.jpg


Σίγουρα είδα πολύ λίγα πράγματα αλλά σίγουρα θα ξαναγυρίσω να δω όσα περισσότερα μπορώ

Γλυκά - όλα ωραία αλλά σαν του Γκιούλογλου δεν είναι !!! τα ωραιότερα γλυκά της Πόλης
Φαγητό - τα πάντα απο street food !! εκπληκτικά απο σάντουιτς με ψιλοκομένο κοκορέτσι μέχρι με ψάρι !!

εξυπηρέτηση - άψογη παντού (μου έκανε μεγάλη εντύπωση )

Παζάρια - δεν πρόλαβα να πάω στο Καπαλί Τσαρσί αλλά πήγα στην Αιγυπτιακή Αγορά με μπαχαρικά τσάγια φρούτα και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς !

Μπλε Τζαμί - επιβλητικό αλλά Αγία Σοφία δεν είναι ...

Παγωτό - καϊμάκι στον δρόμο παντού με τα ανάλογα τερτίπια για να το πάρεις στα χέρια σου :)

Τσάι - φοβερό απλά ακόμα πιο τέλειο το τσάι μήλου ..

Τέλος καθώς μπήκα στο πλοίο και έβλεπα την Πόλη να απομακρύνεται καθώς βράδιαζε και μετά από την μικρή εμπειρία μου εκεί κατάλαβα γιατί ήταν η Βασιλεύουσα ......
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom