Μια περιστροφή γύρω από τη γη σε διακεκριμένη θέση μόνο με 529€

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βρε παιδιά εσείς που λέτε για τις loco, συγκρίνονται με ταξίδι σε business & first class γνωστών/μεγάλων αεροπορικών? Μη κοιτάμε μόνο τα χρήματα
Ειλικρινά δε βλέπω και καμια αξιολογη διαφορά... Όχιι κάτι για το οποιο θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω πάνω από 1€ ανά πτήση.
 

Jokulsarlon

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Όταν ταξιδεύεις business-first class, το ταξίδι ξεκινάει πριν μπείς στο αεροπλάνο, από το lounge και την ταχύτητα επιβίβασης. 5* εξυπηρέτηση και άνεση, φτάνοντας στον μακρινό προορισμό σου, φρέσκος χωρίς να χάσεις καθόλου χρόνο από κούραση ή ταλαιπωρία.
Φυσική λοιπόν δε συγκρίνεται να πας παστωμενος για 15 ώρες σε ένα αεροπλανο σε οικονομική θέση, από το να πας με κάθισμα που γίνεται κρεβάτι, σαμπάνιες, ποτά, φαγητά, entertainment.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Όταν ταξιδεύεις business-first class, το ταξίδι ξεκινάει πριν μπείς στο αεροπλάνο, από το lounge και την ταχύτητα επιβίβασης. 5* εξυπηρέτηση και άνεση, φτάνοντας στον μακρινό προορισμό σου, φρέσκος χωρίς να χάσεις καθόλου χρόνο από κούραση ή ταλαιπωρία.
Φυσική λοιπόν δε συγκρίνεται να πας παστωμενος για 15 ώρες σε ένα αεροπλανο σε οικονομική θέση, από το να πας με κάθισμα που γίνεται κρεβάτι, σαμπάνιες, ποτά, φαγητά, entertainment.
Πες τα χρυσόστομε
 

AndreasLooper

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Μάζεψα αρκετά χιλιάδες μίλια στα προγράμματα μιλίων της Aegean και της Lufthansa και σε λίγες μέρες θα κάνω μια περιστροφή γύρω από τη γη

Αναλυτικά
Αθήνα-Φραγκφούρτη-Λος Άντζελες Business class με 313€ και 52.000 μίλια miles and more της Lufthansa

Λος Άντζελες-Σεούλ-Χονγκ Κονγκ First class με 108€ και 100.000 μίλια miles+bonus της Aegean

Χονγκ Κονγκ-Κωνσταντινούπολη-Αθηνα Business class με 108€ και 55.000 μίλια της miles+bonus της Aegean.

207.000 μίλια και 529€ αντί για 15.000€, περίπου, που θα στοίχιζε το εισιτήριο αν δεν χρησιμοποιούσα τα μίλια

Το Αθήνα-λος Άντζελες θα γίνει με Lufthansa
To λος Άντζελες Χόνγκ Κονγκ με Asiana
To Χονγκ Κονγκ Αθήνα με Turkish
Να περασεις τελεια!!!
Περιμενουμε φωτο και ιστοριες!!!!!!! :)
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν ταξιδεύεις business-first class, το ταξίδι ξεκινάει πριν μπείς στο αεροπλάνο, από το lounge και την ταχύτητα επιβίβασης. 5* εξυπηρέτηση και άνεση, φτάνοντας στον μακρινό προορισμό σου, φρέσκος χωρίς να χάσεις καθόλου χρόνο από κούραση ή ταλαιπωρία.
Φυσική λοιπόν δε συγκρίνεται να πας παστωμενος για 15 ώρες σε ένα αεροπλανο σε οικονομική θέση, από το να πας με κάθισμα που γίνεται κρεβάτι, σαμπάνιες, ποτά, φαγητά, entertainment.
Ναι. Αλλά καταλήγεις να πληρώσεις διαφορά τιμής αρκετά παραπάνω από μια νύκτα σε ξενοδοχείο 5 αστέρων συν ένα γεύμα σε εστιατόριο με δυο αστέρια μισελέν. Και παίρνεις κουκέτα με shared bathroom και ζεσταμένο φαγητό σε δίσκο.

Με τα μίλια κάτι γίνεται, αλλά δεν υπάρχουν καλύτερες χρήσεις για τα μίλα σου;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ειλικρινά δε βλέπω και καμια αξιολογη διαφορά... Όχιι κάτι για το οποιο θα ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω πάνω από 1€ ανά πτήση.
Ετσι. Ευπροσδεκτεη καθε δωρεαν αναβαθμιση Κατα τα αλλα κι εγω 1 ευρω.
Νομίζω ότι είστε υπερβολικοί και οι δύο. Η διαφορά μπορεί να είναι μικρή για πτήσεις διάρκειας μέχρι 3, άντε 4 ώρες και να μην αξίζει το επιπλέον κόστος που ζητούν οι εταιρίες, ακόμη κι εκεί όμως όχι ότι η διαφορά αξίζει 1 ευρώ. Ανάλογα με την πτήση, ακόμη και στην Ευρώπη, ευχαρίστως θα πλήρωνα λίγα παραπάνω ευρώ για αναβάθμιση. Στις long haul πτήσεις περισσότερα γιατί η διαφορά είναι ουσιαστική. Ωστόσο, οι οικονομικές μου δυνατότητες δεν το επιτρέπουν και αρκούμαι στα "δώρα" που μου κάνουν κατά καιρούς, όταν μαγεύονται απ' την εκπληκτική μου προσωπικότητα! :xalara:
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ταξίδι-Όνειρο
EBC Nepal
κατά κανόνα όταν σε κάνουν δώρα οπουδήποτε σε περίπτωση μας τα δωρεάν μίλια σημαίνει ότι έχεις πληρώσει παραπάνω πχ έχω παει σχεδόν όπου παει η rynair με μέση τιμή εδώ και χρόνια στα 50€ αν έπαιρνα aegean και πλήρωνα 150€ και μου έδιναν τα μίλια ουσιαστικά τα έχω πληρώσει,οπότε έχεις προπληρώσει κάτι και το παίρνεις μετά με εξαργύρωση γιατί 590€ για το γύρο του κόσμου οκ, αλλά πόσα λεφτά εχουν πληρωθεί σε αεροπορικά για να αποκτήσει κάποιος αυτά τα μίλια.
Επίσης παίζει ρόλο και οι εμπειρίες που έχουμε,όταν οι δικές μου εμπειρίες ήταν σε C130 στοιβαγμενος με άλλους 100 και περιμέναμε δυο ώρες να μπούμε η rynair μου φάνηκε super από την άλλη αν βάλεις το Trump στο Air force one θα πει πλάκα μου κάνετε τι είναι αυτό :p το θέμα λοιπόν είναι αν έχεις το μικρόβιο να ταξιδεύεις μπορείς και στα σαλόνια και στα αλώνια το ίδιο καλά.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μίλια δεν μαζεύεις μονον απτην Aegean -- τα παραπάνω μου μυρίζουν προθεσμιακή κατάθεση :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.263
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom